nig leregt komen want dc uitstaande schulden der Boeren komen natuurlijk nooit binnen; de winkels en stores in de Transvaal zullen ge- Slunderd wordenen wal zal liet einde van it alles zijn Indien Engeland er in slaagt den Boeren met een ijzeren hand te onderdrukken dan zullen de Boerendie niet gedood zijn er uit trekkenen wal is de Transvaal waard xonder de Boeren? liet ziel er treurig uit, en dit alles is het gevolg van slechte administratie. De Boeren zijn door Engeland altijd vervolgd gewordende annexatie van de Transvaal was niet te verdedigen hoewel als alles goed gegaan washet wel hel beste voor Zuid-Alrika en voor de Transvaal zou geweest z(jn." Daily News meld: «Generaal Colley heeft Maandag-avond een aanvrage der Boeren om vrede atgezonden. Door den ministerraad werd gisteren hierover beraadslaagd en hel antwoord is reeds overgeseind. De Koningin heeft geweigerd de Nederlandsche deputatie ie ontvangenwelke haar een adreshoudende verzoek aan de Trans vaal de onalbankelijkheid terugtegeven, wenschle aan te bieden. Dit adres in aan lord Granville ter hand gesteld." Gedurende eenigen lijd komen er in de Holland- sche dagbladen advertentiën voordie ten doel hebben het publiek te waarschuwen tegen zekere teercapsules. die. vervaardigd met bedorven lijm, zijnde een onzuiver bestanddeeleen moeielijke spijsvertering veroorzaken en zelfs aanleiding geven tot maagpijnen. Wij weten niet ol er dergelijke capsules gemaakt worden, maar wij kunnen verzekeren, dat de Teer- capsules van Guyot waarvan de flacon voorzien is van een ctiquelmel de handleekening in drie k 1 e u r e n, vervaardigd zijn met fijne, gezuiverde gelatine dezeltde die bij de kookkunst gebruikt wordt tol het vervaardigen van de door de ken ners zoo geliefkoosde doorschijnende geleien. Wij herinneren er aan, dal de Teercapsules van Guyot de eenige zijn waarvan de invoering in Rusland door de gezondheidscommissie le SL Pe tersburg is toegestaan. Ingezonden. Zaturdagavond jl. werd in de zaal van Amicilia door de alhier gevestigde Rederijkerskamer «Ont wikkeling" eene uitvoering gegeven. Van het recht lot inU'oduceeren was door heeren leden ruimschoots gebruik gemaakt, althans met de leden was de zaal eivol Een genotvolle avond wachtte dan ook de daar vereenigden. Immers nadat door den president den leden w elkom was geheelenwerd door de werkende leden opgevoerd het tooneelsluk «De Giftmenger, of het offer eens vaders" oorspron kelijke dramatische schels in 5 bedrijven of 6 lafereelen. waardoor w ij in de gelegenheid waren verschillend'* karakters te leeren kennen. Het stuk speelde ten huize van den heer Randshoul rentenierdie het slachtoffer werd van den geld dorst zijns neels Henriden met schulden bela den studentnaar den dood van zijn oom smach tende bij de wetenschapdal hij zou worden onterfdin 't voordeel van een ouden knecht. Deze knechtBart Halmwiens zoon kennis had gemaakt met Henridiende, onbewust daar van, zijn meester T vergif, door Henri in zijn medicijnkopje geworpen toe en vreezende dat zijn zoon, die, voor zoover hij wist't laatst in de ziekenkamer was geweestzich aan de misdaad had schuldig gemaakt, klaagde hij zich zeiven als schuldig aan Zijn zoon wordt daardoor krank zinnig doch in tegenwoordigheid van Henri ge bracht, die zich voor den officier van justitie had le verantwoorden herkrijgt hij zijn vermogens de ware misdadiger wordt ontdekt en vader en zoon worden elkander weérgegeven. Het nastukje «Een uurtje bij Monsieur Four- strand. Niet ver af ontwaarde ik Jöransnelde naar hem toegroette hem en vroeg wat er met Margaretha was gebeurd. Hij zette zich op de breede bankwaarop een jaar geleden Paul en Margaretha des nachts zalenneder en verhaalde mij het volgende «Sedert Paul's verwijderingkwam de oude Thorsten dikwijls bij ons. Hij hielp mij met geldzoodal ikin plaats mijne schuld te verminderen, er dieper in geraakte. Hij was steeds zeer goed en vriendelijk voor ons. In den herfsttoen hij de stellige lijding brachtdat Paul nu weldra met Bjerregaard'a Ellen in den echt zou treden zeide hijdat ik hem nu Margaretha tot vrouw moest geven. Ik hield het voor scherts en kon niet gelooven dat hij nog eens wilde huwen. Er verliep weder eenigen tijd en hij herhaalde zijn verzoekmaar nu ernstiger en ik z<;ide. dal ik mij zou bedenken. Ik kon nu niet anders dan Margiretha's opinie le vragen. Zij versrhrikie daarover. Ook mij was het niet wel daarbij te moede. nichontype tan een kapperdienatuurlijk tegen betalingtwee studenten John en Charjes door vermomming aaa de oogen van den politie agent Bon de Sacwelke hen achtervolgt voor het feit dat zij eene dienstmeid, die bij «en bakker op een ladder glazen waschteer door hebben laten vallen, zoodal zij op de krentebollen terecht kwam, wil onttrekken, gaf met zijne twee gasten, die hij een bezoeker van zijn salon als beweegbare wassen-beelden deed beschouwenruimschoots stol tot lagchen. Echter de list van den kapper lukte maar eensBon de Sacdie het salon had verlaten om de jongelui oplesporenkomt onverwacht terugherkent ze en verklaart ze zijn arreslan ten. De heeren krijgen permissie zich le ver- kleeden, maken van die oogcnblikken gebruik Bon de Sac aan eene tafel te bindenen onder luid hoerah gaan ze op den loop, B. d. b. mooi nijdig achterlatende. De verschillende rollen werden in beide stuk ken zeer goed gespeeld. Een zeer geanimeerd bal, gedirigeerd door den bekwamen heer Du- moulin, besloot deze bij uitstek prettige bijeen komst die naar men verneemt spoedig door eene dergelijke zal worden gevolgd. AMERSFOORT, 17 Februarij 1881. Bij Kon. besluit van 14 dezer worden met 1 April uit Amersfoort de staf en hoofdadmini slratie, de 1e en 2e batterij meidepol van het reg. rijd. artill. naar Arnhemen de 3e en 4e batterij van dat regiment, als veld-artill. bij hel 1e reg. veld-artill. naar Utrecht overgeplaatst. Op dien datum worden naar Amersfoort over geplaatst het depol-escadron en de hoofdadmi nistratie van het 1e reg. huzaren uit Leiden en de 5e en 6e batterij van het 1e reg. veld artillerie uit Arnhem. AansL Zaturdag wordt ter gelegenheid van 's Konings 64slen verjaardag te Amersfoort groole parade gehouden van de d.d. schutterij en hel regiment rijdende artillerie. Met veel genoegen verneemt mendat de geprojecteerde Melkinrigiing te Amersfoort de finitief georganiseerd en blijkens nevensst. adv., begin Maart geopend wordt. Evenals in andere steden plaats heeft, mag men het vooruil/.igl voedendat ook hier veel deelneming daarvoor zal zijnaangezien de ondernemers alle waar borgen zullen geven, dal zuivere, beste melk, die den toets van deskundig onderzoek ten volle kan doorstaan, wordt afgeleverd. Eergisteren avond had de eerste tooneeluit- voering der Tooneelvereeniging «Uelening baart Kunst" plaats. Zij schonk het vrij talrijk opge komen publiek veel genoegen en Heeren Dilet tanten gavenzoowel in het tooneelspel als in hel kluchtspel blijken dat zijolschoon voor de eerste maal in 'l openbaar optredendezich van de vertolking der rollen hetzij gunstig ol op vrij voldoende wijze wisten te kwijten. Een aange naam bal volgde op de looneeluilvoeringdie ten voordeele der watersnoodlijdenden een netto provenu van f 70,55 opleverdeeene som, welke gansch niet onaanzienlijk moet worden geacht omdat orchesltooneel- en eene menigte andere niet onbelangrijke kosten aan eene tooneeluit- voerine zijn verbonden. Het netto bedrag is den Heer Burgemeester van Amersfoort ter hand gesteld. Gisterenmiddag omstreeks 1uren had op het station Zwolle een droevig ongeluk plaats. De conducteur der posterijen Soppedie de rails wilde overgaangeraakte onder eene locomotief, waaraan nog geen trein was gehechtmet het gevolg dat zijn hoofd en een schouder werden verbrijzeldzoodat hij onmiddellijk stierf. De Weldra verlangde Thorsten een stellig ant woord en deed mij hegrijpen dat, indien hij Margaretha verkreeg, hij mij alsdan niet alleen mijne schuld kwijscheldenmaar mij ook nog meer helpen zoudeindien ik hern echter Mar garetha niet wilde afstaandan zag hij zich Senoodzaakt zijn geld op te eischen en mij uit e hul le drijven. Toen ik dit vernamschrikte ik en vertelde nu aan Margaretha hoe de zaken stonden. Ach zij weende welmaar zij is een goed kind was spoedig besloten en gaf Thorsten haar jawoord. Morgen is de bruiloft." Nadat Jöran dit had verhaald trad Margaretha in hare gewone huiskleeding bij ons in de Kamer. «Olaf," zeide zij, «als gij verder in liet ge bergte gaalricht dan uwen weg zoo in dal gij bij Rjerregaard komtzoek Paul open zeg hemdat ik mijn gegeven woord beter gehouden heb dan hij zijn gezworen eed. Nu echter moet ik mijn vader redden. Ik verwijl Paul niets." ik beloofde haar dit. Wordi vervolgd. ongelukkige laat eene vrouw en ze? kinderen na Te Amsterdam is, in plaats van Mr. Vening Meinesz, die als lid der Tweede Kamer altrad wegens zijne benoeming tot burgemeester van Botterdameergisteren gekozen met de Heer J. Dirksingenieurmet 779 stemmen. Mr. J. J. W. v. d. Biezen verkreeg 158 en de Heer A. Wiegel Czn. 77 stemmen. Volgens eene nadere opgaaf bedraagt de waarde der uit de R. C. Kerk le Voorburg gestolen voorwerpen (zie 1e bladz. van dit No.) ten hoogste f 30UÖ. De ongelukkige manslag zonder voorbedachten rade, onlangs op een jongeling der Rijks lloo- gere Burgerschool le Utrecht door een zijner beste schoolmakkers begaanzal eerstdaags worden behandeld. Een der oudste advocaten van Nedeiland neemt de verdediging op zich. Liefdesverklaring van een Duibchen boek handelaar, die een beetje te diep in 't glaasje had gekeken. «Aangebeden schoone, ik bezweer u in deze «Garlenlaube," geloof niet dat ik een «Schalk" ben; houd onder uw aanbidders een «Rund schau" en verheug mijn «Gegenwarl" dooreen hoop op de «ZukunfL" Laat ons niet «Unsere Zeil' verliezen; de «Natur" wordt herfstachtig, «Fliegende Blatter" fladderen in den wind tot nog toe was ik slechts uw «Hauslreundvolg mij door «Nord und Süd" en laat ons «Ueber Land und Meer" een «Daheim" stichten!" Een pas geworven recruut is zoo ver afge- ëxerceerd, dal bij voor 'teerst zal meedoen aan hel schijfschieten. Zijne beurt komthij schiet in het hart. Bioot toeval zeker. Maar zijne beurt komt wéér, en hij schiet weêr in 'l hart. En zooveel patronen als de man te verschieten heeft gekregenniet een heeft een minder resultaat. Nu is 't geen bloot toeval, maar looverij. Kerelheb jij al meer ge diend Neen, luitenant! Wal.ben jij dan geweest? Van jongs af, met rnijn vader strooper, luitenant 'l Wonder was verklaard, en men kon hem van 't schijfschieten wel excuseeren. De familie van den Berg, te Rijperkerk heeil aan prijzen bij hardrijderijen op schaatsen in dezen winter 1'800 gewonnen. V erbetering. In het (fieteren uitgegeten R**de»eriUg mn Amersfoort itut; dat het grmeentebeituur t»n frutrn toor de aldaar in 187 5 gehouden ■onetelling eone subsidie tan f 2(H) gaf. Jit moet njnf3iH). Burgerlijke Stand van Amersfoort. GEBOREN: 10 Feb. Nicolaas Jan, z. van Marinus Lamberlus Celosse en Anna Helena Gerarda Wilhelmina Pislorius. 11 Feb. Johan nes, z. van Johannes van der Velden en Petro- nclla Hof. —13 Feb. Johannesz. van Hendrik Verhoef en Johanna van Duijst. 14 Feb. Wil lem z. van Johann Kaïriineijer en Geertruida Veenendaal. Cornelis Antonie, z. van Jan Renes en Geertruida van Eist. Johan Hendrik z. van Geurardus Alexander Kilian en Cathorina Rustenburg. 15 Feb. Louisa, d. van Willem Abelman en Cornelia llessclina de Ruiter. 17 Febr. Johanna, d. van ilermanus van der Heijden en Peternel Leeuwenkamp. Jan z. van Jan Willem Boshuizen en Anna Clara van Arhterhergh. ONDERTROUWD: 17 Febr. Kor? Schimmel en Korneliske Spijker. Hendrik Jansen en Woutertje v.m Kommer. OVERLEDEN: 11 Feb. Gcrrit Boshuizen73 j.echtg. van Elisabeth de Valk. - 13 Feb. Hendriks Schuur, 91 j.wed. van Elbert van de Zuidwind. Catharina Joanna Wilmes, 39 j., ongeh. Cornelis Johannes Cocx, 61 j., echtg. van Elisabeth Margaretha Franke. Maria de Wilde, 6 j. 14 Feb. Eenlevenl. aangeg kind manl. eesl. van Gerrit van Kalleveen en Anna Maria Vivié. Cornelia van Assenraad 79 j. echtg. van Cornelis Koning. Judith Maria Morre, 1 m. 15 Feb. Frederika Jagtenberg 51 j., echtg. van Johannes Tuilhof'. 16 Febr. Roelof Hoksbergen1 j. ADVERTENTIE N. lieden overleed na eene echlvoreeniging van bijna 56 jaar, mijne Echlgenoole COR NELIA VAN ASSENRAAD, op bijna HOjarigen leeftijd. Allen, die haar gekend hebben zullen beseffenhoe zwaar dit verlies mij cn mijne kinderen treft. AMcnsrooHTf Kmilvr 14 Februari 1881. c K()>I|NG.

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2