Y rij dag- 4 gYa Maart 1881. M 2913. Uitgever A. H. V AN CLEEFP te Amersfoort Dit blad rerichijnt Maandag en Donderdagavond. Aboonementspriji per 3 maanden f 1—Franco per poat Prija der Advertentie 1—6 resell 60 Cti. elke regel meer 10 Cta; legale, offlciefle en onteigen. Adv. per regel IS eta. Reclames per regel 2f> eta. Afzonderlijke nummert 10 eta. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtW ijk B 60. Hulpbank te Amersfoort., Tol hel geven van gkloen tkr leen zal eene Commissie uil hel besluur op MAANDAG, den 7 MAAltT aanslaande 's namiddags van halftwek lol halpdhie zitting houden in een der IocjIimi van hel Kaailbuis alwaar de belaiighehbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn le bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van hei bestuurde heeren B. E. Herschel W. A. Choockewit M van Bbek eu Jlir. Mr. II J. L. van Sa-se van YsstLr. J. C. LEINWEllKIt Secretaris. J. APELDOORN Penningmeester. Mr. J. VAN UEH LEEUW, President. Politieke Revue. De Fransche Senaa! heeftdoor zijne laatst- genomen hesluiten rakende het tarief' van in- en uitgaande rcgtengehandeldwal hunne strekking betreftin strijd met de voorafgegane hesluiten. Deze zijn protectionistisch in gene wordt het vrijhandelsstelsel gehuldigd. De be palingen aangaande ooitoliezaden kolfij en cacao stemmen volkomen overeen met de voor stellen der commission der Regering en lieden is liet artikel labak aan de orde. In antwoord op een vraag van den lieer Paris, die welen wilde ol de regering voornemens was de internationale onderhandelingen met zekere landen over de suikerquaesiie le hervatten deed de minister Ti ra rd opmerkendat dit niet geschieden kan alvorens hel tarief vastgesteld zijhetwelk lol grondslag voor Frankrijks economisch stelsel moet dienen. De lieer Pouyer-Quertier meende dat internationale overeenkomsten niet noodig waren en de lieer Magnin minister van finan ciën heloolde de zaak le onderzoeken. De Pruisische minister van hinnenlandsche zaken graaf Molenburgheelt hij zijn besluit tol altreden volhard en heelt dus de Keizer zich genoodzaakt gezien zijn ontslag aan le nemen. Wat zijne opvolging belrelt is met zekerheid nog niets hekend. Algemeen wordt echter be weerd dat de heer v. Pullkaiiniier thans minister van «eredienstin zijn plaats zou treden Uil Petersburg koud herigl dat liet verdrag tusschen Rusland en China thans opgemaakt geteekend en naar Peking verzonden is. Markies de Tseng vertrok na liet volbrengen zijner zen ding naar Parijs waar hij liet verdrag uil China terugverwacht. Krachtens beschikking van het Engelsche Min. van Oorlog moeten binnen vier weken 1oüOO man in den Transvaal gereed staan 0111 tegen de Roeren in hel vuur le komen. "~F ÉT?ÏÏ71K I' O N. is) D£ QiiVERROOS. NOVELLE Ten vlugste wendde Margaret ha hare ijverige Rogingen aan oin den vlieger te doen stijgen ij steegdoor Hinken wind voortgestuwd, lustig hel luchtruim in. Nu was er nog eene moeielijke laak le ver richten de wind stond niet zoo, dal het koord hoven maar verder heneden den vol zweelde. Om hel nu over de rots le brengen, moesier ver opwaarts tusschen de rots. legen tien val worden g« gaan. Margarelha besteeg uiel hel koord in de eene hand, mol de andere zich aan de,rots vasthoudende, hel gevaarlijke, misschien nog dooi geen oiensclielijken voet betreden pad Dikwijls vond zij nauwelijks ruimte om er haren voet te plaatsen. Aan de cone zijde was een steile rots en beneden zoomede aan de andere zijde de bruisendewoe dende stroom. Kindt lijk was zij ver genoeg opgeklommen en vond daar een vooruitspiingende ruimte waar wij gisteren gezeten hebben van ge- noegznmen omvangdat twee personen daarop konden staan. Vader Jöran was haar op den voel gevolgd. Aangaande het bloedige gevechtdat met de vreeselijke nederlaag der Kngelschen eindigde en waarin hun opperbevelhebber sneuvelde, zijn te Londen ofli'ieele telegr. openbaar gemaakt. «27 Feb., 4.50 nam. In den afgeloopen nacht trok Colley met zijnen stal', bestaande uil luit.- kol. Stewart en maj. Fraser, op met 20 olïic. en 627 man van het 58e reg., het derde bat. van het 60e, het 92e reg. en de navale brigade, om de Majuba-hoogte te bezetten die de positie van den vijand bestrijkt. De Roeren vielen hem omstreeks 7 uur des ochtends aan. Bevredigende berigten werden door den generaal per signaal gemeld en verder getelegrafeerd tol 11 uur. Om streeks 1 uur nam hel vuren toeen te li uur was het duidelijk uit het kamp le bemerken dat een plotselinge ommekeer in den toestand geko men was. Men ontwaarde groole verwarring op den heuvelmaar wegens den afstand was het eerst niet mogelijk te ontdekken wie terugtrok de vijand of de onzen. Te 2 uur 20 min. echter viel er niet meer aan le twijfelen dat wij den heuvel verloren hadden en de onzen terugtrok ken onder een hevig vuur." De Britsche troepen hadden in den nacht van Zalurdag op Zondag een inarsch van zes uren gemaakt vóór zij op den top van den heuvel Spitskop aangekomen waren. Daar hadden zij het legerkamp der Boeren onder zich. Tegen zeven uur des morgens tol 12 uur des middags werd slechts een zwak geweervuur ge hoord. De Britsche troppen waren goed gedekt, zoodat er slechts weinigen gewond werden. Toen schijnen de Boeren versterking gekregen en den heuvel van den Spitskop omsingeld te hebb'-n. Oin één uur des middags begonnen de Boeren zoo geweldig slorin te loopen en gelijk matig de geheele eerste Kngelsrhe linie de ha- taille die den heuvel omringde te beschieten dat de. Britsche troepen hel te kwaad kregen. Nadat de eerste linie doorgebroken was, drongen de Boeren naar voren en bereikten eene kleine diepte, een soort van kuil, inliet midden van den heuvel waar de Engelsche reserve opgesteld was. Tegenstand was nu onmo gelijk de Boeren drukten alles plat en scholen neer wat hun voor de hand kwam. Colley is door een kogel midden door de hersenen getrollënop het «ogenblik dat hij bevel gaf om hel vuur te staken. Allerlei. De Keizer van Rusland heeft de jeugdige gravin Mil jut in dochter van den Minister van Oorlogen mej. Slrjakoff gedecoreerdwegens De haren rezen ons ten bergetoen wij den grijsaard op dezen gevaarlijken weg zagen. Margarelha liet het koord los en de vlieger daalde, Ilij lag midden over het eiland. Paul had hare bedoeling gevalmet ge spannen aandacht al hare bewegingen gevolgd en dadelijk het koord gegrepen. Jöran tnaakle nu de medegebrachte lijn daaraan vast en Paul trok deze naar zich toe; toen hij hel einde van de lijn had gegrepen, hond hij deze om zijn lichaam en steeg lol den rand van hel water naar beneden. Nog eens strekte hij tie gevouwen handen naar den hemel uit en sprong toen in de schui mende golven. Jöran bloei stevig staan jen trok, door Margarelha ondersteund, krachtig aan de lijn om Paul naar zich toetelrekken. liet was uiterst moeielijk en véreisohlte al hunne krachten 0111 hein slechts een weinig vooruit te trekkenmaar zij gaven hel niet op. Hij moest tegen den stroom getrokken worden en wij zagen heinmet schuim be dekt steeds naderen. Reeds begonnen wij aan zijne redding te gelooven. Thurston stond met gevouwen handen en zag onafgebroken naar zijnen zoon Nunu is hij er bijna nóg slechts maar eenige vademen en Margarelha sluit haren Paul in de armendien zij ontrouw gelpoll pn toch zoo innig bemintdoch nu hare uitstekende verrigtingen als pleegzusters. De decoratie prijkt met het opschrift: ivoor dapperheid." Beide jonge dames hebben drie weken langonder het vuur des vijandsmet zeldzame onverschrokkenheid en zelfopoffering gewonden en zieken geholpen en verpleegd in en buiten de hospitalen in de Transcaspische landen, waar in den jongsten tijd door de Bussen oorlog werd gevoerd. Dr. Boudel te Parijs heeft naar men meldt, een telephoon uilgevondendie de woorden schrijft. Om de trillingen van den teleloon waardoor het gesprokene wordt wedergegeven in duidelijk schrift over le brengenis de hulp noodig van een uitmuntende microscoop. Het is nog twijfelachtig of deze uitvinding wel in de practijk zal voldoen. Dezer dagen bekende een inwoner van Otte- nauin Baden, op zijn sterfbed, 15 jaren geleden 1860 gulden van den gemeente-ontvan ger gestolen le hebben. De ontvanger had zich toen het tekort in zijne kas ontdekt werduit wanhoop, dal rnen niet aan zijne onschuld ge looven wilde opgehangen. Een Fransch componist heeft onlangs in een muziekstuk, getiteld: Les voix de Paris." den kinkhoest en zelfs het geschreeuw van een pasgeboren kind op muziek gezeL Maar hij is er, ondanks alle moeite, niet in geslaagd hel geluid van een paar draaiorgels op muziek le zetten. Te Parijs heeft een jeugdige boosw icht van 15 jaren zekere Lemailre een knaapje van 6 jaar moedw illig vermoorduit lust tol moorden en daarna zijn misdaad aan het geregt aange geven. Een der beroemdste parforee-ryders in hel jagtdistriclwaai in de Keizerin van Oostenrijk tegenwoordig vertoeft, is even voor de opening van het jagtseizoen overledenwaardoor de Keizerin de gelegenheid ontnomen is met een der merkwaardigste ruiter-exemplaren van En geland kennis te maken De oude lieer G- orge Talkinglon namelijk zat in spijt van zijn 8"t jaren nog steeds vast in den zadel en verheugde zicli bij voorbaat in de eer om deel le nemen aan de jagtparlijen der Keizerin. Er zullen niet veel rnenschen ten grave zijn gedragen wier lig- chaam zoo gehavend was als dat van den heer Talkinglon. De volgende lijst van ongelukken breekt hel zwakke koord, Jöran tuimelt, ver liest het evenwit liten stort naar beneden en in een oogwenk zijn heiden Jöran en Paul door de gretige golven verslonden. Een kreet van ontzettingeen algenuvne uitro'p: «vei(oren! verloren!" klinkt uit alle monden en alles is voorbij. Margarelha stond nog regtstandig op de gevaarlijke plaats tegen de rots geleundde handen langs de zijdenhel hoold gebogen niet halfgèopenden mond en starren blik naar het golwngral des geliefdhn' gerit ht'. Men zag bij haar geen teeken van leven meer. Toen ik eenigszjns Vijji den schrik whs be komen snelde ik langs den woest en weg. naar Margarelha. Het gelukte mij haar te nod oren. Ik sprak tel haar toe zij hoorde mfy'niethare hand was vochtig'en koud. AcH4 zij was reeds ontoegankelijk voor eiken anderenmdnïfc en er bleef mij verder niets over dan den terug weg met baar te wagen. Ik nam haar in mijne anuen en heirad het gevaarlijke pad. Hel gelukte en ik lag baar ongedeerd voor Tborsten's voelen. t Ik wilde u lol vrouw nemenzoo sprak hij «God straft mij daarvoor cn ontrukte mij den zoon. Nu zult gij voorlaan mijne dochter zijn 1" Maar Margarelha begreep hein niet. Zij had haar verstand verloren. {üloi tu 't xotgtud Xo.)

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1