die hem gedurende zijn rui tersloopbaan over kwamenzal den lezer eenig denkbeeld daarvan gevenzij zijn in chronologische volgorde op gegeven een schedelbreuk, die trepanalie nood zakelijk maakte; de linkerarm tweemaal gebro ken drie linker ribben gebrokeneen voor- hooldswocdeen steek van een vork en ten mes in de dg bij een valdrie «ebroken regler ribben; de regler schouder, elleboog en pols verrektde regtervoet verrekt en hel heupbeen gebrokeneen slag van een paard in 'l gelaat en bel linkeroog verloren een kneuzing van den iug twee ribben en hel borstbeen gebro ken; vijl'diepe vleeschwonden de regler knie schijf gebrokende spierun onder de knie ver scheurd zeven malen voor dood uil hel water gehaald. Oil is het register van de voornaamste ongelukken tol zijn OUe levensjaar. In zijn 76e jaar werd den ouden heer bij het overspringen van een hek de linkerkuit vaneengereten het geen een langdurige ziekte ten gevolge had. In zijn 80e levensjaar moest hem een leen worden algezet. Uit zijn eerste huwelijk had air. Tal- kinglon 18 kinderen. Op 73jarigen leeftijd werd hij weduwnaar en huwde een jaar later voor de tweede maal. Hg stierf aan eene beroerte. Voor het geregtshof te Pest zal eerlang een proces behandeld wordendal door een dame haren gewezen geiieide is aangedaan en waarin de eischeres niet minder dan 314 minnebrieven heeft ingeleverddie zij verlangt dat voorge lezen zullen worden als bewijzen van de be trekking tusschen haar en den gedaagde. Of aan haar verlangen voldaan zal wordenis nog de vraag. Marie Michon, een jeugdige werkster, heeft haren minnaar Cazotdie haar verlaten had en op 'l punt stond met een ander te truuwen in de wachtkamer van het station Avignon vitriool in hel gelaat geworpen. In den Prins-Alexanderpolder overleed in het begin van dit jaar onverwacht de landbouwer B., wiens vrouw naar men zegt in ongeoorloofde betrekking leefde met zekere K., die zijn vrouw in Junij 188U verloren had. Daar spoedig zware vermoedens unistondendal B. vergiftigd zou zijnwerd eenige dagen geleden op last der justitie het lijk van B. opgegraventen einde een geregtelijk onderzoek inlestellen en werden de weduwe B. en de weduwnaar K. in arrest genomen. Thans arriveerde de justitie weder in den Prins-Alexanderpolder, teneinde ook hel lijk van de vrouw van K. te doen opgraven en mede een geregtelijk onderzoek inlestellen. Een aantal getuigen worden in deze zaak ge hoord. Om de glazen van ramen of schilderijen goed schoon te makendoet men een kleine hoe veelheid eau de Cologne in hel schoone water zoodal dit een ligt witte tint krijgL Met dit mengsel worden de vuilste glazen helder, ter wijl men er eveneens de verniste lijsten van gravures mede kan schoonmaken. Doet men dit met een zachten linnen doek dan verkrijgen de lijsten haren vorigen glans geheel terug. Een paar schooljongens te Amsterdam waren dezer dagen aan het twisten en vechten geraakt. Een hunner echter heeft zich daarbij zoodanig opgewonden, dal geneeskundige hulp moest worden ingeroepen om zijn woede tol bedaren te brengen. De hulp rnogi echter niet balen, liet gemoed van den knaap was te zeer geschokt. Ondanks de beste pogingen is het kind aan de gevolgen van zijne drift overleden. De kassier van de firma van Leeuwen Sc Co., te Batavia die zich onlangs met f50,000 ten nadeeh van genoemde firma uit de voelen heelt gemaaktis blijkens ontvangen telegrafisch be- rigt gearresteerd. Hij is een Chineesdie reeds 18 jaar bij de firma in dienst was en het volste vertrouwen genooL Belast melde 160,000naar de bank te brengenheeft bij dienaar men verneemtverdobbeld. Telegrammen. transvaal. Londen, 1 Maart. Lagerhuis. De minister Childers doet de volgende mededeeling1. Het opperbevel over de troepen in de Transvaal is opgedragen aan generaal Roberts. 2. Nadat gisteren besloten was dri» regimenten ter ver sterking daarheen te zendenis heden in overleg met Roberts bepaald dal buitendien nog drie regimenten le Gibr-altar en op Malta beschikbaar zullen worden gehouden. 8. Ingeval generaal Wood muildieren cavalerie, ariilbrie of paaiden verlangtzullen b>-m die h-rstond worden toe gezonden. 4. Aan bel gevecht op 27 Februarij hebben deeigenom n 35 oflV ieren en 608 man 8 officieren en 8i iujQ zijii gesneuveld 9 officieren en 122 man gekwetst, 7 officieren en 50 man gevangen genomen; 1 officier en 12 man worden vermist. Londen2 Maart Mount Prospect1 Maart. Majoor Eraser is in bel kamp teruggekeerd nadat hel hein gelukt was aan de Boeren te ontkomen. Aan gekwetsten en gevangenen heb ben de Engelschen 880 man verloren. Colley werd gedood op een afstand van vier passen. Men schat de sterkte der Boerendie aan den aanval op de Engelsche positie hebben deelge nomen op 2000 man hunne reserve was even sterk. De bevelhebber der Boeren, heelt naar Bloemfontein getelegrafeerd: «Na een gevecht van vijf uren hebben wij een compagnie soldaten en zes officieren krijgsgevangen gemaakt." Londen2 MaarL De correspondent der Stan dard die ontkomen is aan hel gevaarheeft een onderhoud gehad met den aanvoerder der BoerenJouberl. Deze beklaagde zich over Colley's bew -gingen daar de vredesonderhan delingen aanhangig waren en hij dus geene vijandelijke beweging kon verwachten. Dat was dan ook de reden geweestdal hij zeil geen aanval had gedaan. Verder verklaarde Jouberl dat het verlies dei- Boeren bij den slag op Spitzkop een doode en vijf gewonden bedraagt. De correspondent doel opmerken dat dit wonderbaarlijk geringe aantal dooden te danken is aan de uitmuntende bedekking waaronder de Boeren streden. De correspondent schat het aantal Boeren die op den top des heuvels stredenop 500 op de helling streden evenzooveel Boeren. De Boeren spreken openlijk hunne minachting uil voor de Engelsche infanteriezij vreezen echter de cavalerie en artillerie. Jouberl seinde aan den President van den Oranje VrijstaatGroote overwinning o. a. eene geheele compagnie bentvens zeven officieren gevangen. Blijkens een offieiëele lijstzijn in hel ge vecht van Engelsche zijde gedood2 officieren namelijk generaal Colley en luit. Maude; ge kwetst 1 majoor4 kapt. en 4 luit.gevangen 2 kapt. en 8 luit.vermist1 luiL-kolonel der dragonders en een marine-luitenant. De in den strijd tegen de Boeren gesneuvelde gen. Colley was geboren in 1885, en bijgevolg 46 jaar oud. Hij heeft gediend in den oorlog legen de Kaffers van 185860 en in den laalslen oorlog tegen de Ashanlijnen in 1874. In den oorlog tegen Afghanisten was hij als militair- secretaris aan lord Lytton, destijds onderkoning van lndietoegevoegd en heeft zich ook in den strijd tegen ae Zoeloes als chef van den stal van Sir Garnel Wolseley schillerend onder scheiden. AMERSFOORT, 3 Maart 1881. De Eerste Kamer heeft gisteren het geheele Strafwetboek met algem. stemmen aangenomen. Volgens nevtnssL adv. is le Amersfoort voor de lijdende Transvaalstrijders I99,79i door Dames ingezameld. Op den herdenkingsdag van het zevenjarig bestaan der Amersloorlsche Scherm- en Gym nastiekvereniging «Olympiaonder leiding van den Heer 11. Duinoulin, heeft de gehouden collecte, ten behoeve van de gekwetsten in Transvaal, opgebragt f8,50. Dit bedrag is den Heer F. C. Tromp, lid van hel Amslerdainsche Comité van het «Koode Kruis ter hand gesteld. Moge dit bij hier beslaande vereenigingen navolging vinden Ter gisterenavond gehouden vergadering der Afd. Amersfoort van de Ver. tol bev. van f'abr. en Handwerksnijverheid in Nederland is verslag over 187980 uilgebragt en de Reken, en Veranlw. goedgekeurd. Uitgereikt werden zil veren medaille en getuigschr. aan Andries van der Huizen, vooi 45jarige trouwe dienst bij de firma B. Blankenberg k Zoon zilv. med. en geL aan G. de Gansvoor 46jarige trouwe dienst bij den Heer G. A. v. d. Roemer en voorg.; getuigschrift aan R. van 'lllof. voor 25jarige trouwe dienst bij den Heer W. Fröger. Tol bestuursleden zijn gekozenvoor de vacature de Heer E. L. Visser; en voor de per. aftre dende lleeren Dr. II. J. Menalda van Schou wenburg en J. C. Lungenvolgens 'l regiem, niet dadelijk herkiesbaarde Heeren J. Ter Schuur en P. A. Iluel. Heden, Donderdagavond, zullen wij van ons zonnestelsel gedurende eenigen tijd de planden Venus, Jupiter en beluinus, in zuidwestelgk riglingzoo nabij onze aarde zien als geen der thans levende menschel hei ooi' weer za' aanschouwen. indien de luchl onbewolkt iszal avonds ouder het cirkeldeel der jonge maan, Venus in baar verblindenden glans prijken en regis van haar Salurnus, in zijn eigenaardig kwij nend licht, vervolgens Jupiter, met zijne diepe schittering; het zal bij helder weder een prachtig schouwspel zijn. Aangaande de nalatenschap van den heer Duller! verneemt men thans naderdat een der intiemste vrienden tot universeel erfgenaam is aangewezen. Universeel erfgenaam in een nala tenschap die tusschen 2 en 8 millioen bedraagt belcekent nogal iels. Hij is hel ook, die de statuten zal hebben te ontwerpen voor de slich ting te Arnhem, waarvoor het grootste deel van 'l fortuin bestemd is. De liefdadige instel lingen door mr. Dullerl bedacht, zijn behalve de reeds genoemde15ü,U0ü voor hel Dool- sloinmen-lnstituul le Groningen (gisteren werd f 25,ODD genoemd)f50.000 voor liet Doofstom men-Instituut le Rotterdam, f50,000 voor de Noord-Hollands* he en I 50,000 voor de Zuid- llollandsche Heddingiinatschappijf25,000 voor hel Blindeii-lnstituut le Amsterdam en 16000 voor liet Thorbecke-lbnds. De ondeigeschiklen zijn goed bedacht. Ver schillende vrienden van den overledene ontvan gen een aandenken de jagtvrienden b.v. mogen bij voortduring op zijn landerijen blijven jagen. De boeren, die op Dullorl's boerenplaatsen voor lage pacht wonenzullen tegen dezelfde pachl lal var. jaren op die plaatsen kunnen blijven. De arr.-regtbank te Utrecht deed uitspraak in de zaak van den leei ling der hoogere burger school aldaardie bij ongeluk zijn vriend dood schoot. De regtbank heeft hem wegens onwil- ligen manslag veroordeeld lol 8 weken gevan genisstraf er de kosten van hel geding. Burgerlijke SI ami van Amersfoort. GEBOREN24 Feb. Thomas llendrikus Jo hannes z. van Jacobus Wilhelmus Putman en Weijmpje van Wijk. 26 Feb. Cornelia Jo hanna d. van Hendrik de Gans en lliilegonda Jocheins. 28 heb. Martin Frederik, z. van Aaldrik Ahlri* hs en llendrikje Nijeboer. Jo hanna d. van Reijer de Wil en liendiika Bos. Jordanusz. van Jan Teunis Breemer en Maria van Leuven. 1 MaartJohannes Cornells Jospphusvan Adrianus van Luijn en Barbara Clara Maria van der Mast. 2 MaartEva Gerarda, d. van Frans Willem Meijer en Janna Jacoba van Someren. Elisabeth d. van Jo hannes Willebrordus lleere en Johanna Spier. 3 MaartCorneliad. van Gerardus Westhof en Mechteld van Doorn. ONDERTROUWD: 25 Feb Jonkheer Mr. Pieter van Fortest en Caiharina Louisa Momma. GEHUWD: 2 Maart, Jan van den Hoek en Jannetje Renes.Hendrik Jansen en Woutertje van Kommer 3 MaartKors Schimmel en Korneliske SpijKer. OVERLEDEN 24 Feb. Fransijna van llunte- laar78 j. echtg. van Hendrik van Slooten. 25 Febr. Reinije van Essen, 81 j. wed. van Johannes van Zeijsl. 26 Feb. Cornciis Schras- ser, 58 j. echt», van Gèerlruida van de Vathorst. 27 Feb. llendrikus van der Velden 5 in. Richardus Franciscus Kok 37 j echtg. van Johanna Cairina Agatha Dirkse. 1 Maart, Eli sabeth van der Tuien 52 j. ongeh. ADVERTENTIE N. Op den 22»teo Februari overleed te Snekk onze Broeder en Behuwdliroederde lieer Mr. H. J, ALÜARÜA, Oud-Griffier van (le Regtbank aldaar. M. CAMERLING HELMOLT— Albarpa. Mr. D. A. CAMERLING HELMOLT. Vooi de vele bewijzen van deelneming zoo van hier als elders bij het verlies van mijne geheide Echlgenoote CORNELIA VAN ASSENRAAD ondervonden, beiuig ik, ook na mens mijne kinderen en behuwdkinderen mijnen hartelijken dank. Cs. KONING. Voor de vele bewijzen van deelneming hij het overlijden van Mejulv rouw E. M. BLANKENBERG ondervonden, betuigt de la- uiilie hartelijken dank. Tol het DOEN van KANTOOR- wy- a>" BOODSCHAPPEN eenige uren daags (uitgezonderd Zondags) kan IEMAND worden okt'laatst. Zich te vervoegen Bureau Amoral. Courant.

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2