jw29t7. Y r ij d a g 11 Maart 1881 Uitgever A. H. V AN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad vmchljftt Maandag «o Donderdagavond. AtonnemenUpnj» per 3 mucdea f 1Franco par post 1.16. PriJ» dar Adrertantifn1—4 regel» 00 Cta.elke regel meer 10 Cta; legale, otflcieMe aa onteigen. Adv. per regel 16 cta. Keclaaaea per regel 86 et». Aftonderlijke nnrnmera 10 et». Bureau HUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. Spaarbati k. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 14 MAART e. k. ten Raadhuize te Amert/oorldes namiddags van 12 tot 1 aren. A. J. BOSSecretarit. Politieke Revue Men doorleeft in Frankrijk weder een dier stille crisissen die lot de eigenaardigheden der Fransche politiek schijnen te behooren. Zoodra de bladen zoo op allerlei onbeduidende kleinig heden beginnen te letten kan men er zeker van zijn dat de zaken niet pluis zijn. In de Fransche kamer van afgevaardigden heeft de heer Clémenceau de regering geïnter pelleerd over het verkoopen van buskruit aan Koolhs, een Oostenrijker, met de wetenschap dat het voor Griekenland bestemd was. De minister-president antwoorddedat dergelijke verkoop volgens de wet geooiloofd is eneene motiedoor den interpellant voorgesteld lui dende: «de kamer, met leedwezen ontwarende dat tusschen de woorden en de daden der rege ring tegenstrijdigheid bestaatgaat over lot de orde van den dag," werd met 311 tegen 150 stemmen verworpen. De Russische Regering begint constilutioneele lusten te gevoelen. Zij zou aan eene commissie willen opdragen het onderzoek in hoever en onder welken vorm vertegenwoordigers des volks tot de beraadsla ging over Staatsaangeiegenheden toegelaten kunnen worden. Heel voorzigtig gezegd. Mogl MelikotTeene Constitutie willen opstellen, dan zou het eene zijndie in de practijk niet zonder hindernissen zou blijkea De officieele lersche Gazelle publiceert een proclamatie van den onderkoning, waarbij de graafschappen Clare Galway LeitriraKerry, Limerick MayoRoscommon Sligo en tien districten van Cork's westelijke divisie onder de bepalingen der drangwel worden gesteld. Er zijn nog geen inhechtenisnemingen bevolen doch men verwacht er voorloupig 26. Uit Konstanlinopel wordt berigt, dat de ge zanten der Mogendheden de wekelijksche receptie bij den minister van builcnlandsche zaken niet hebben bijgewoond maar zich daar lieten ver tegenwoordigen door de legalieloikenwelke hunne verwondering te kennen gaven over hei dralen van de Porte met hel zenden van baar FEUILLETON. De Krans van den Blinde. 1) Naar DICKENS, van Julik Vogkl. «Mijn zoon, mijn arin blind kind!" Deze weemoedige uitroepontsnapte Mevr. Owen's lippen toen zij bleek en uitgeput op het rustbed lagwaaraan eene slepende ziektewelke zij zeer goed w ist dat hare laaste zou zijnhaar reeds lang gekluisterd hield. Haar zoon en eenig kindhet eenige voorwerp harer zorgen en leederheid knielde nevens haarzijn gelaat in haur kussen verborgenwant toen eerst in een plechtig oogenblik had zij hem de ontzet tende medcdeeling gedaan dal haar einde na by was. Hij had zoo menige maand gewaakt gehooptgebeefddoch nooit had hij zich voorgesteld haar te verliezen. Haar bleeke wan gen haar ingezonken oogen konden hem iin- meis niet de snelle vorderingen der verwoesting vertoonen en zoo lang hij nog de geliefde stern hoordo welke hem inet hoop op herstel vleide zoo lang bij hare hand nog warm in de zijne geklemd hieldzoo lang had hij nog nan ge nezing geloofd. En nu moest zij hem zelve dat geloof ontnemen. lly was sedert zijn derde jaar blind een bliksemstraal had zijne oogen van hel licht beroofd ccne flauw» herinnering van hel antwoord en ook op bespoediging aandrongen. Assim-pacba beloofde aan hun verlangen te zullen voldoen. Uit de vervanging van den Engelschen gezant te 'Athene meent de Temps te mogen opmajten dat ook Engeland van de politiek afziet, die in de bekende besluiten der Berlijnsche confe rentie over de Turksch-Grieksche grensregeling haar uitdrukking vond en dal de Engelsche regering een voor Turkije gunstiger oplossing niet langer zal tegenhouden. Te Pera koestert men het vertrouwen dat de Sultan gezind is belangrijke concessies aan Griekenland te doen, want men verzekert voort durend dal in spijt van krachtige pogingen der oorlogspartij, Abdul Harnid de voorkeur aan den vrede blijft geven. In Zuid-Afrika zijn de vijandelijkheden ge schorst. Een telegram uit Newcastle behelst dat zooals door de Uritsche regering in het Par lement werd bevestigd, generaal Wood met generaal Joubert een onderhoud gehad heeft en dat een wapenstilstand tol 14 Maart ge sloten is. Aan de plaatsen, die door de Boeren ingesloten zijnzal leefïogl voor acht dagen mogen worden toegevoerd. De Boeren blijven altijd hunne oaafhankelijkhcid en amnestie voor al hunne aanvoerders eischen. Van deze twee voorwaarden zal, als hel Engeland ernst is een einde aan het bloedvergieten te maken de eerste wel vervuld worden, maar of het de Transvaal als onafhankelijken Slaat erkennen zalis niet te veronderstellen. Allerlei. Een dier vrouwelijke meteoren aan het fir mament van het tweede keizerrijk, die men de Komeet noemdeom haar prachtige gouden lokkenis thans een onderwerp van gesprek van de Parijzer club-habitués. Tbéopitile Gautier maakte eens sonnetten op haar Cabanel schil derde haar portretWorth leverde haar toiletten en Léon Engol diende zij tot realistisch model voor zijn bekoorlijk beeldje La Baigneuse. Haar eigenlijke naam was Adèle Terchonten nog even voor het uitbreken van den Fransch-Duit- schen oorlog wees zij een huwelijksaanzoek van een ouden hertog van ur-ouden adel af. Zij bezat destijds een der prachtigste huizen in deChamps- Elyséeshad twaalf paarden op stal en een liter diamanten op hare toilettafel. Verleden week stierf de weleer zoo schitterende schoonheid in volslagen armoede in een hospitaal te Parijs gelaat zijner jeugdige moederhare schoone liefelijke oogen, en haar glanzend haar, waren een van de weinige voorstellingendie hij nog uil hel tijdperk voordal alles duister om hem werd, had bewaard. De knaap groeide flink op slank en schoonhad donkeresprekende oogen welke geen leekenen van hel ongeluk vertoonden, die daaraan het licht hadden ontroofd ernstig echter niet somber beloonde hij de zorgen zijner moeder met den meest mogelijken eerbied en teederheid. In de eerste jaren zijns levens en ook nu woonden zij in eene zeestad', gelegen in een der schoonste gedeelten van Engeland slechts zoo lang zij het voor de opvoeding van haren zoon noodig achtte, had zij deze lievelingsplaats inet Londen verwisseld. De deelnemende goedheid die bijna iedereen een blinde bewijstwas in betrekking lot Mevr. Owen en haren zoon tevens met een gevoel van hoogachting verbondenwelke allen die hen kendengaarne schonkenwant hunne geest beschaving was even veelzijdig als zeldzaam. Mevrouw Owen had veel geleerdwaardoor zij hel onderwijs van haren zoon kon leiden en zoo hare bekwaamheden vermeerderdzoodat zij eene zekere hoogte had bereiktdie haar ver boven andere vrouwen verhief. Evenwel niet genegen daarmede te pronkenwerden deze uitmuntende hoedanigheden verstandig aan- en wel aan de verschrikkelijkste ziektedie eene vrouw kan treffennamelijk den lupus voiax of aangezigtskankerdie haar geheel on kenbaar maakte. Als Zola's Nana bleef van hare schoonheid niets over dan haar prachtig goud kleurig haar, dat nagenoeg vijf voet lang was. Te Luik had zekere Putters uit de Maas een pakket geweerpatronen opgevischt en naar huis gebragl om ze bij de kagchel te laten droogen. De man beging de onvoorzigtigheid met dit werk zijne kinderen te belastenzijn zoon en twee dochtersdie lot de ongelukkige gedachte kwa men de patronen bij het vuur te houden. Naauwelijks waren zij begonnen of een vreese- lijke slag deed het huis dreunen, de ruiten vlogen uit de ramen en een gedeelte van hel huis stortte in. De buren snelden toe en vonden de 8 kin deren in vreeselijken toestand. Men bragt ze naar hel gasthuiswaar een der kleine spoedig overleed. Voor de anderen is er hoop op herstel. Berigten omtrent eene aardbeving te Casaraic- ciola nabij den Vesuvius hangen een ontzettend beeld der aangerigle verwoesting op. De schokken duurden 7 seconden; hel hooger gelegen deel der staddie tegen een heuvel gebouwd werdis geheel verwoest. De beroemde mineraal-bad-in- rigling is sterk beschadigd men vreest voor het verleggen van de bron. Reeds vielen 300 men- schen als een offer50 dooden vond men terug; de anderen liggen nog onder het puin begra ven, 70 gewonden werden naar Napels gezon den hel aantal ingeslortte huizen bedraagt 200. De te hulp geroepen troepen zijn onafgebroken bezig meL opgraven; de straten zijn op verschil lende plaatsen opengescheurd; de telegraaflijnen zijn allen gebroken. Men vindt onder de offïceële stukken der Transvaalzaken ook «het treurig feil" vermeld dal drie personen door den krijgsraad wegens hoogverraad ter dood veroordeeld moesten wor den. De een was een Kafferde anderen een geboren AfrikanerJ. van der Lindenen een Duilscher, Cbristiaan Waile genaamd. Zij hadden onder het nieuwe bewind dienst genomende een als korporaalde ander als doctor, en beiden onderhielden «verraderlijke briefwisseling met de officieren of ambtenaren van hel Engelsche gouvernement." De landbouwer J. Vorstman te Heerdedie te Zwolle een vat boter verkochthetwelk ten gewend en door eene bekoorlijkheid veredeld welker betoovering alle harten onwederslaan- baar boeide. Wanneer zij uitgingennam de moeder steeds den arm van haren zoon. Hij was zeer trotsch en gelukkig in hel gevoel haar lol steun te verstrekken en menig oog volgde medelijdend de gestalte der in rouw gekleede weduwe en haren bleeken schoonen zoonop wien zij zoo vertrouwelijk steunde. Doch langzamerhand kromde zich de moeder lijke gestalte, zij kon zich slechts langzaam voortbewegen en de uitdrukking van haar zacht zinnig gelaat toonde steeds toenemende zwakte. De wandelingen werden verschoven en niet lang daarna was zy niet meer in staal hare leger stede te verlatenuitgezonderd als men haar naar de sofa in de tuinkamer droeg, die soms in zonneschijn prijkte en met bloemen was ge tooid. Dikwijls kwamen er vrienden om haar te bezoeken, zich treurig afwendende by het ontwaren der snelle ziektevorderingen op het bleeke gelaal der lijderes en toch den blinden jongeling hoorden vragen, of zij haar heden niet veel beter vondenzeker beter dan den vorigen keer? Onder al deze bezoekers was er geen zoo welkomof bracht zulk een zoeten troost in de ziekenkamer als Mary Parker een bloeiend meisje van negentien jaren een der schoonheden dier plaats, welke bewonde ring opwek(e van allendie haar kenden. Mevr.

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1