deele gevuld was roet stukken hout cn woteris den 3n Maart te dier zake wegens bediog in den aard der koopwaar door de reglbank le Zwolle veroordeeld tol 8 maanden eenzame opsluiting en I 25 boete. De veroordeeldedie lot den gegoeden boerenstand behoortwordt verdacht het vat t waarin de boter zich bevond aan eene buurvrouw ontstolen le hebben en zul daarvoor te Zullen teregtslaan. Naar men verneemt heeft in den laten avond van 4 dezer vermoedelijk eene poging tot moord laats gehad op den heer J. Bieruma Oosling r. in 'l Oranjewoud. Deslijds moet de heer 0. met den koetsier in een stal woorden hebben gehadwaarop ruim een uur later deze in hel salon inoct zijn gekomenen van zijnen heer flO.UOO hebben geëischl onder bedieiging otu hemzijne vrouw en daarna zich zeiven te dooden. De heer 0. zou daarop den op hera gerigien revolver gegrepen hebbenwaarop de koetsier hem in de borst heelt getroffen. Eene worsteling moet daarop lusschen beiden xyn ontslaan waarhij nog twee scholen zijn ge lost, welke ligte verwondingen aan beider handen hebben veroorzaakt. Daarop moeten zij door me vrouw O. en door hulp van het door haar ge roepen dienstpersoneel van elkander zijn ge scheiden. De wond aan de borst is gering, daar de kogel alleen de opperhuid en geene leedere deelen heeft doorboord. De koetsier beweert, dat de heer 0. hem met diens eigen revolver heelt gedreigd de kamer te verlatenwaarop ook hij zijn uil zelfverdediging medegenomen revolver heeft getrokken. De koetsier is voor- Joopig aangehouden en naar het huis van arrest te Heerenveen overgebragL In een klein café-chantant in de rue de la Fortune le Brussel, heeft IL Zendag een handels reiziger een revolverschot gelost op zijne vrouw die hij onder de zangeressen bemerkte en haar slechts ligt gewond. De vrouw had den man en vier kleine kinderen een maand geleden te Luik verlaten. De misdadiger is gearresteerd en ter beschikking gesteld van den pocureur des Konings. Een groote lavastroom vloeit uil den krater van den Vesuvius in de rigling van den spoorweg. Een deel van den stroom is naar de kant van Somma afgedreven en een ander gedeelte is door de spoorwegwerkers gestuit en heeft een andere rigling genomen. Volgens berigten uit Napels is de Vesuvius met ijs bedekt «o levert hij een indrukwekkend schouwspel op. Te Parijs is de directeur van den Cercle in- duslriel et commercialTalon verdwenenna een som van ongeveer twee honderd duizend fr. gestolen te hebbenen te Toulouse hebben zich twee personen verwijderddie voor esnigen tijd aldaar een Bank hadden opgerigteen tekort van verscheidene duizenden francs ach terlatende. Owen had Mary reeds als kind op haren school cehad en Eduard had voor haar steeds kleine korfjes en kransen gevlochten, toen hij twaalf |aren oud en zij een klein meisje van zes ïaren wasbij hem stond en lieflijk bewonderend hoe aardig hij toch dat alles, ondanks zijne blindheidkon vervaardigen. Geen zijner speel kameraden geleidde hem zoo voorzichtig als Mary of scheen zoo volkomen overtuigd van xijne inleilectueele meerderheid. Dikwijls verliet xy de spelen van anderenals zijne blindheid hem be lette daaraan deeltenemen. Uren achter een kon zij bij hem zitten en naar de verhalen luisterendie bij hem oprezenof uil zijne levendige verbeeldingskracht voor zijne bekoor lijke hoorderes sproten. Toen zü opgroeiden kwam er geene veran dering in hunnen vertrouwelijken omgang. Mary vertelde hem nog steeds hare eeheimenplannen en droomsnzooals zq als kind gewoon was. Z« liet door hem lievelingsstukken uit gedichten declsmeeren en zij koos de stukken voor zijn pianospel, lahoe schoon en bloeiend ook Mary was hoe zij ook als de trots en hei leven van ieder gezelschap schitterde, niets ter wereld kon er haar toe brengen haren blinden vriend ie vergeten. Dikwijls bedankte zij voor ver scheidene dansenom roet Eduard Owen te kunnen pralen die zi< h anders veronachtzaamd en treurig zou gevoelen. En thans bezocht zij dagelijks de lijderes cn hare vroolykheidver mengd met medelijdenspreidde een atmospheer van zonneschijn en hoop om haar heenzoodat in hare tegenwoordigheid treurigheid en angst spoedig schenen te verdwijnen. Èduard's blinde ooeen waren steeds op haar zonnig gelaal ge- richt, alsof hij den looveraebtigen invloed daarvan gewalde. Wordt roafrd. De luchtballon «Gabriel" deed Zondagmiddag vau uil Nizza een reisje met drie passagiers. Weldra verdween hij in de wolken en werd laier door een vaartuig boven de zee drijvende gezien. Eindelijk kwamen de reizigers Maandag avond in matrozenplunje en uitgeput yan ver- ruoeyenis le Nizza aun. Gedurende vier uren waren zy met den ballon door zee gesleept totdal eindelijk een vaartuig hen bemerkte en hen kon redden. Men kent de legende van den schildwacht, die door de grande armée vergelen was op hel eiland Rugen. Tien jaren daarna komt hel leger terug en hoort een Qui viveDat was de schildwachtdie op zijn post was gebleven. Dc Voltaire verhaaltdat een dergelijk voorval jongstleden Vrijdag met de wacht aan het Elysée gebeurd is. Deze post bestond uit 46 man der Republikeinsche garde met inbegrip van luite nant Letièque, die het commando voerde. Hij had Donderdag ochtend le half 10 uur de wacht betrokken en moest den volgenden dag Vrijdag, op helzellde «uur worden afgelost. Den volgenden dag, te half 10 uur, komt niemand de wacht overnemen. Te 1 2 uur zag men de soldaten bleek van den honger reikhalzend op den uitkijk slaan. Niemand. Te 4 uur geelt luitenant Letièque generaal Piltié kennis van zijn toestand en van de behoefte zijner man schap aan eten. De generaal neemt terstond zyn maatregelen en de President der Republiek die van het voorval onderrigl wasliet terstond aan de soldaten eten brengen, wat hun natuurlijk zeer welkom was. Te kwart over 5 uur klonk eindelijk de klaroen der bevrijding. Een vreeselijke brand heeft in 't dorp Pierrefitte in Frankrijk gewoed. Van het geheele dorp is slechts de school en hel kerkgebouw gespaard gebleven; alle overige huizen werden in een klein uur door de vlammen verteerd. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaatsmaar van bet vee heeft men slechts enkele stuks kunnen redden. De toestand der bevolking is treurig. Aan alles heeft men gebrek en het grootste deel der inwoners zijn tijdelijk in de school en de kerk gehuisvest. De naburige dorpen zorgen onderling zooveel mogelijk voor levensmiddelen en kleederenterwijl zich een commissie gevormd heeft om de ongelukkigen bijtestaan. De oorzaak der ramp heelt men tol nog toe niet kunnen ontdekken. De brandbriefschrijverij houdt nog niet op. Thans is by prol. Rijke, op de Hooigracht te Leidenonder de straatdeur geschoven een strookje papierhoudende bedreiging dat wan neer in den loop dezer week geen 150 in hel Plantsoen werden gelegdzijne woning in brand zou gestoken worden. De politie is er mede in kennis gesteld. Het schrift en de wijze van plaatsbepaling doen echter denken aan eene verregaand baldadige jongensgrap. Het is te hopendal men den grappenmaker in handen krijgt. Dezer dagen overleed te Arnhem een staf- muzijkanl Juist een dag na zijn aislerven kwam uit Duilschland hel berigtdal hein eene erfenis van 150,000 mark was ten deel gevallen. De man heeft uit zijn eerste huwelijk een zoon in levendoch had dit kind met de moeder verlaten en was laterna den dood van deze laatstehertrouwd. Men schrijft uit Utrecht «Waar de geestdrift voor de zaak der Trans- vaalsche Roeren iemand al niet toe voeren kan bewijst het volgende verhaaldat hier de ronde doet In een bierhuis alhier werd dezer dagen door den kastelein een rat gevangen en door ham aan de bezoekers vertoond. Onder dezen was ar eendie onmiddelijk een weddenschap om tien gulden ten behoeve der Transvaalse he Boeren aangingdat hij die ral raanw zou ver slinden. Het beest werd afgemaakt, van de ingewanden gezuiverdgevild en verslonden ennaar men verzekert, niemand der aanwezigen werd misselijk. Als de Engelsche Regering door zulke treffende blijken van sympathie voor de stamverwanten in Afrika van het intelligente deel onzer natie want daartoe behoort naar men zegt de kannibaal nog niet overtuigd wordt van de onregtvaardigheid barer zaak dan helpen ook geen adressen en meetings meer. «Intusschen is het jammer dat de llolten- totten, die voor eenige jaren de kermissen bezochten en levende konijnen en kiezelsteenen atenin den laatslen tijd van onze jaarmarkten geweerd wordea De ratleneler zou een ver dienstelijk lid van dal gezelschap hebben kunnen worden. K en n i «g e i n g. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien de eerste zinsnede van art. 127 der mililiewel, en art. 71 van hel koninklijk besluit dd. 8 Mei 1862 (Staatsblad no. 46), Gelet op de aanschrijving van den heer Com missaris des konings in de provincie Utrecht van den 8. December 1862, n°. 1 N. M. en S. (Provinciaalblad n°. 157), Herinneren den geestelijken en bedienaren van den godsdienst by de erkende kerkgenoot schappen en den studenten in de godgeleerdheid hunne verplichting omvoorzooveel zij als dienstplichtig zijn aangewezen en tengevolge van hel getrokken nummer by dc militie ingelijfd moeten worden, of daarbij reeds ingelijfd zijn de aanvraag om ontheffing van den werkelijken dienst lusschen den 20. Maart enden 1. April aanslaande inledienen bij den Burgemeester der gemeente binnen welke zij voor de militie zijn ingeschreven, onder overlegging van hel des- betrekkelijk bewijsstuk. Amersfoortden 10. Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester De Secretaris VAN PEKSiJN. W. L. SCIIELTUS. AMERSFOORT, 10 Maart 1881. Zondag, 18 Maart, zal de godsdienstoefening in de Remonslranlsche kerk alhier geleid wor den door den heer M. J. Meespredikant te Haarlem. Onze stad zal weldra voorzien worden van naambordjeszoodat het voor vreemdelingen niet langer moeijelijk zijn zal de straten te onderscheiden. Door hel Gemeentebestuur wordt 21 Maart openbare aanbesteding gehouden voor de levering van 142 vurenhouten exemplaren. Beroepen te Meppel Ds. G. J. de Hoest, thans te Barnevelden beroepen te Hijssen Ds. W. J. G. Aaldersthans le Maartensdijk classis Amersfoort. Het ware van het valsche te onderscheiden levert in de zaïuenleving vaak groote bezwaren op. In de zedelijke wereld niet enkelmaar ook in de stoffelijke wereld. Aan de nijverheid heelt men nu weder een zeer eenvoudig middel te danken, oin althans wat het edel metaal be treft met zekerheid le wetendal het inderdaad iswal hel schijnt. Bij den heer J. W. WiedenbruggeLangstraat alhier is een klein toestel verkrijgbaar gesteld een steentje in een étuidal op goud en zilver geen sporen achterlaatmaar op nagemaakt goud en zilver een zwarte vlek of streep le weeg brengt. Voor hen, die reizen, of in het dagelijksch leven met goud omgaan is deze uit vinding van zeer veel waaidedaar zij hun in slaat steltook voor zich zeivenhet bewijs te leverendat niet alles wat blinkt goud is. Het voorstel tot het houden cener bijeenkomst tusschen generaal Wood en Jouberl is gedaan door president Brand van den Vriislraat, en Brand is nu verder werkzaam in 't belang des vrtdes. Nadat de wapenstilstand gesloten washebben beide pariyen le zanten een luncheon gebruikt. De beste verslandhouding heeft hierby lusschen haar geheerschl. Hel gesprek werd gevoerd op een loondie getuigde dat du beide vijanden eerbied voor elkander koesleren. Te Newcastle syn versterkingen aangekomen, bestaande uit hel 88ste regiment infanterie '.wee eskadrons dragonders en drie stukken geschuL In den avond van den 3en Maart heeft er eene vreeselijke ontploffing plaats gehad in een steenkolenmijn in Wyoming in Amerika, waarbij 80 blanken en 50 Chineezen zijn om gekomen. Er zyn 17 Chineezen gered hoewel vreeselijk gekwetst, en een 20la! lijken zijn reeds gevonden. Prof. Billroth te Weenen heelt dezer dagen voor de tweede maal een vrouw die aan maag kanker leedgeopereerd en het aangetaste ge deelte van de maag uitgesneden. Ook thans is de bewerking uitstekend gelukt en de vrouw is nu, eenige dagen na de operatie, betrek kelijk zeer weL Dat eenige vrouwen weldra het Leopolds- kruis zullen ontvangen naar aanleiding van de laatst te Brussel gehouden tentoonstelling vun nijverheid en van schoone kunstenis zeer waarschijnlijk. Ten onregte zeggen de bladen dal het «ridderen" van die dames onbepaald uitgesteld is. Zondag a. s. verschijnt de lijat

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2