bdrg, in de nabijheid van de beken gelegen, méér nog dan tol dus verre aan overstrooining worden blootgesteld. Is mijne bewering in deze juistdan is de ver- hooging van de Slaagsche dijken voor Amersfoort als een ware ramp te beschouwenaangezien de waterstand alhier geen verschil van eenige centi meters zal bedragenzooals door den heer B. -wordt ondersteld maar volgens de stellige ver klaring van bevoegde deskundigen kan men aan nemen, dal in dal geval bij opstuwing van hel zeewater en aanvoer van water uit de bekende Eera alhier eene hoogte kan bereiken van 70 80 centimeters boven het tot dusver bekende hoog ste peilalsgevolg waarvan een groot deel van Amersfoort natuurlijk onbewoonbaar zou wor den. Wanneer ik tegenover de bewering van den heer B. deze stellige verklaring van deskundigen stel. behoeft hel geen verder betoog dat van eene verhooging dor Slaagsche dijken voor Amersfoort en zyne laag gelegen omstreken de treurigste ge volgen zijn te verwachten. Hoewel mijn betoogik beken het gaarne ge deeltelijk het gevolg van eigenbelang isvond ik toch in de omstandigheid dat eigenbelang in deze gepaard gaal met hel belang van een groot aantal mijner medeburgers, gereedeaanleiding om door eene voordracht van de onderwerpelijke zaak zonder overdrijving zooveel mogelijk medeteweikenten einde voor Amersfoort de gevreesde rainp te voorkomen. Ten slolle spreek ik den wensch uitdat dit schryven ertoe moge bijdragen 1. dat de leden van het College van den Bun- scholer Veen- en Veldendijk in casu zich niet door te groolen ijver laten leiden omzonder daartoe eenigermate uil den aard hunner betrek king geroepen te zijn ten koste van Amersfoort niet alleen maar ook van een belangrijk deel der provincie Utrecht, de belangen der polders teveel <op den voorgrond te stellendaarbij de alge- meene belangen uit het oog verliezende 2. dat allen die uil den aard hunner betrekking zich daartoe geroepen achten zooveel mogelijk samenwerken orn mei loslating van het denk beeld eener verhooging van de Slaagsche dijken door andere maatregelen waartoe wellicht eene afsluiting van de Eem in de eerste plaats in aanmerking zou kunnen komen aan de ver schillende tegenstrijdige belangen tegemoet te komen. U dank zeggende voor de opname heb ik de ter te zyn, Uw Dienaar, W. L SCHELTUS. In het Tolgaod nimmer raagt een nienw feuilleton aan getiteld PaauülTLOcanaar het Poolech na Stanialaiagraaf Grabowaky. Allerlei. De vader van den moordenaar Byssakoff, die sedert acht dagen het ouderlijk huis verlaten hadden naam van zijn zoon in de dagbladen lezende begaf zich naar Loris Melikoffdie hem toestond oin met den beschuldigde gecon fronteerd te worden. Men kan zich het looneel voorstellendat daarbij voorviel. De jonge man weigerde eerst zijn vader te herkennen, maar door diens vervloekingen werd hij boos en xeide «Ochgij kunt er niets van begrijpen l gij zijl maar een boer In de Brotteaux-wijk te Lyon heeft een aller hevigste brand gewoedwaardoor een aantal huisjes en werkplaatsente zamen eene opper vlakte van 5000 vierkante roeier beslaande vernield werden. Met groote inspanning van krachten slaagde men er inIe midden van een vonkenregen, het buskruit enz. uit de werkplaats en bet magazijn van een vuurwerkmaker in lyds le verwijderen. Te Brussel heeft in de rue de la Banque een kinderroof plaats gehad. Twee meisjeshet eene 6 en het andere 3 jaren oudwaren in die straal aan 't speleneene dame vroeg aan het oudste kind om eene bootschap te willen doen en gaf het een frank. Toen hel meisje terugkwam, was de dame mat hel andere kind verdwenen. ki bel huis van den burgemeester te Hattingen in Weelfuten heeft men 's avonds eenige dyna- mietpahronen geworpen. Aan bet huis en de eaafiggende perreelen werd aanzienlijke schade toegebragl, maar geen enkele persoon werd gekwetstzoodat de pogingen van de aanvallers mislukt zijn. De stad Stettin heeft een legaat van drie honderdduizend mark gekregen van eene oude ongetiouwd gestorven dame om voor dat geld een gesticht i« bouwen, waarin tien oude vrijers m veertig oude vrijsters boven de vijftig jaren een onderkomen zullen kunnen vinden. De kruitfabriek van Guardo Sesto, in da na bijheid van Florenceis Zaterdagmiddag in de lucht gevlogen. Drie personen werden bij dit onheil gedoodeerst later werden hunne ver scheurde ledematen overal verspreid terugge vonden. Zes andere werklieden werden zoo ernstig gekwetst, dal men voor hun leven bevreesd is. lu enkele jaren werd deze fabriek reeds viermalen door een dergelijk onheil ge troffen. Ook in Berlijn wordt vitriool als middel voor wraak of bestraffing gebezigd. Een meisje dat het minder aangenaam vond dat haar minnaar een sergeantdie pas van de wacht kwam weinig lust had om met haar naar een bal le gaanwierp hem een fleschjemet dit ge vaarlijk goea gevuld in het gelaat. Geheel zijn gelaat en handen werden verbrand en men vreest hem niet in het leven te kunnen houden. Het meisje dat zich zoo gewroken hadwist in de algeraeene verwarring le ontkomen, maar werd toch den volgenden dag aangehouden. In Pesth heeft een meisje zich op*reeselijke wijze op haar ontrouwen minnaar gewroken. Ruim twee jaar had zij een jongeling bemind die haar plotseling verliet en een andere huwde. Met behulp van de dienstmaagddie bij de ouders der nieuwe braid diendekreeg de ver laten vrouw toegang lot de slaapkamer waar de jonggehuwden en de moeder der bruid sliepen. Zij stopte eenige lompen in de kagchelpijp en de drie slapende personen verstikten door de kolendampen. Toen men hen den volgenden morgen kwam roepenwas de kamer vol gas en kon men de personen niet meer redden. De schuldige en de dienstmaagddie haar geholpen had zijn aangehouden. Terwijl de industrie voor de volwassenen valsch bankpapier levert in den vorm van aan bevelingen van sigaren heeft zij voor de jeugd nu een aardig werktuigjeinbrekers-diamanten verkrijgbaar gesteld. Hel kost maar 25 cent en men kan er de mooijste ruiten mede stuk snijden. Op de Zalurdagsche markt te Leiden zijn die verkocht en menige spiegelruit is daar bedorven. De politie heeft reeds een jongen wegens dit misdrijf gepakt. Bij het passeeren van een trein aan den overweg bij het slation Zutphen is de wagen- meester Vernooij met de machine van dien trein in aanraking gekomenomvergeworpen en midden in hel spoor gevallenwaardoor de trein geheel over hem heen gegaan is. Hij is daardoor aan zijn aangezigl beschadigd. De Java-Bode verneemtdat bij de Regering in behandeling is een voorstel, om aan de vrouwen en kinderen van ambtenarendie om gezondheids- of andere gewigtige redenen naar Europa wenschen le vertrekkenvrije passage le verleenen voor de heet-en terugreis, be echtgenooten of vaders zullen haar later, mede voor rekening van den lande kunnen nareizen. De sergeant Musquetier was Dingsdag bij den officier van justitie te 's Gravenhage ontboden ten einde de tienduizend guldendoor den heer Bogaardl uitgeloofd voor den ontdekker van den moordenaar van zijn zoon Marius in ontvangst le nemen. De heer Musquetier heeft geweigerd die som aan te nemenof daarover op eeni- gerlei wijs te beschikken, van welke weigering de officier hem een verklaring heeft laten teekenen. Aan de Amslerd Ct. wordt gemeld «Oleh-Leh (Groot-Aljeh)27 Febr. 1881. «Sedert 24 dezer hier aangekomen ep vóór 4 Maart geene gelegenheid hebbende tot door reizen kan ik mijn lijd hier zeer goed ge bruiken, en het is hoogst belangrijk te zien wat hel geweld van wapenen hier heeft tot stand gcbragL Oleh-Leh is de havendoor een spoorweg verbonden met den Kraton (Kolta Radja)aan den voel van het gebergte. In alle rigtingen ziet men benlings en blokhuizenen men heeft hier reeds dezelfde gemakken als te Bataviaijsfabriekenreslauratiënja zelfs de kappers ontbreken niet. «De veiligheid laat intusschen nog veel te wenschen over en strekt niet verder dan binnen de grenzen der palissadeering die den Kraton omringt, en de lijnen der buitenposten. «De militaire macht hier aanwezig is nog ruim achtduizend man troepen en deze vormen nagenoeg de gcheelc bevolking. «Terstond na mijn aankomsthad ik de eer mijne opwachting by den Generaal te maken, diezoodra ik den wensch te kennen gaf, om mij zooveel mogelijk op de hoogte van den toestand le stellenmij een paprd met de noo- dige wapenen ten gebruike afstond, en mij de grootste welwillendheid betoonde zoodat eene bedekking van vier huzaren steeds voor mij gereed staal. Daarmee doorkruis ik dagelijks net binnenland van den eenen buitenpost naar den anderen. «Het land is prachtig, en het ontzag, dat onze wapenen inboezemengroot. «De bevolking is teruggedreven en er is niets meer te zien van al de kampongs die voor den oorlog bestondenvan het zeestrand lot op een zestig palen afstandhet houtgewas is omgehakt en waar vroeger menschen woonden, ziet men nu nieuw aangelegde sawah's, door sneden met prachtige grintwegen. «De generaal bestuurt mei ijzeren hand en de roinsle aanslag ep het leven of de bezitting van eenen Europeaan, door een Atjehnees ge pleegd wordt gestraft met vernietiging van zijn kampong, 't Prestige van den generaal is groot dagelijks komen nog inlandschc Hoofden zijn hulp inroepen en hunne onderwerping aanbie den. De kracht der inlanders is bier gebroken door terugdrijving en vernietiging. «De streek waar de Nederlandsche vlag waait was vroegervolgens hetgeen inlandsche Hoof den mij mededeelden overbevolktmaar hier van is niets meer le zien. Zijüie Nederland in dien heilloozen oorlog wikkelden, dragende verantwoording dal eene talrijke bevolking van haren grond verdreven is en voor een derde gedood 1" AMERSFOORT, 31 Maart 1881. Maandagavond 4 April e. k. vergadert de Amersf. Aid van Volksonderwijs" in Amicilia. Reeds meermalen is hier ter slede en in andere plaatsen geklaagd, enteregt. dat bijna alle ver gaderingen van nuttige strekking karig worden bezocht. Dit is in menig opzigt ontmoedigend en zelfs zeer verdrietigvooral voor bestuurs leden, die met ijver en naauwgezeibeid mate rieel geheel onvergolden, de dikwijls zeer tijd- roovende bestuursposten vervullen. Laat ons nu hopen dat de leden van ver- eenigingen dezer strekking allengs het verkeerde hunner afwezigheid zullen inzienen lel men op de in nevensst. adv. vermelde punten van behandeling der vergadering van Volksonder wijs" op aanst. Maandagavonddan kaninzon derheid als vele leden zich naar deze vergadering begevende discussie zeer interessantge- noegelijk en opgewekt uitvallen. Al is soms een of onder lid niet geleerdniet extra letter kundig, of niet extra-ordinair bekwaam, toch wordt ook gaarne aldaar eenieders gevoelen vernomenzij het in eenvoudige burgermans- taal, want als goede burgers onder elkander, wordt meer op de goede bedoeling dan op rnooije woordjes gelet. Ingevolge achterst, adv. worden belangheb benden hij eene goede scheepvaart van de Zui derzee naar Amersfoort uitgenoodigd lol het houden eener vergadering op Dingsdagavond 5 April a. s. Het gewigt van 'l onderwerp en de massa belangen, daarbij steeds betrokken, maken het hoogst wenschelijkja noodigdat op dez® bijeenkomst tegenwoordig gelieven le zijn tal van belanghebbenden niet alleenmaar ook vele belangstellendenwaaronder inag worden ge hoopt er onderscheidenen zullen optreden die door en door bekend zijn met KemzakenZui derzeezaken en plaatselijke rivier- en scheep- vaai ttoestanden opdat het onderwerp met ken nis van zaken worde behandeld en bepleit. Tevens rnag het preferabel worden geachtdat op deze vergadering «nog geen besluit" geno men, maar dit tot eene volgende veigadering uitgesteld worde. Nog zij opgemerkt dat door het Rijk een aantal millioenen voor de Hotter- damsche en Amsterdatnsche en andere water wegen zijn en worden aangewend zoodal ein delijk ook eens ten krachtigste en ten ernstigste bij de Regering mag worden aangedrongen om voor de verbetering der Eem en hare monding gelden beschikbaar te stellente meer omdat Amersfoort in deze en andere opziglen steeds stiefmoederlijk werd behandeld. Het bezoeken dezer vergaderingdie zeker aantrekkelijk en leerrijk zal blijkenwordt ten dringendste velen aanbevolen. De opbrengst van de uitvoering in Ainicitia te Amersfoort op Vrijdagavond 2o Maart jl. lea voordeele van het Roode Kruis in de Trans vaal was naar men verneemtmeer dan f150. De halfvastenmarkt le Amersfoort was Maan dag jl druk bezocht409 paarden waaronder 43 veulens, stonden aan de lijn, of in bijgele gen stallen. De handel was evenwel niet bijzon der levendig. De koopprijs liep voor goede werkpaarden van f350 tol f535 en voor veulens van f60 lot 1160. Hel volgend adres met welks bedoeling gaarne wordt ingestemddoch dal cenigszins onregelmatig uigerigl is wordt, naai men

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2