Grands Magasins Printemps mei o^n pistool bedreigde en beleedigende woor den louvoegde bij de uilvoering van een regter- 'ijk vonuisveroordeeld lol 3 maanden celsirai. In hel Kristallen Paleis le Marseille had dezer dagen eene onbeschrijfelijke paniek piaals. Üp het oogenblikdal liet tooneel mei eleclrisch licht verlicht werd, riep iemand «Brand!" De toeschouwers vlogen op van hunne zitplaatsen en drongen naar de uitgangen zoodal lal van vrouwen onder den voet geraakten. De glazen werden stukgeslagen en de scherven verwond den ecnige personen. Van de galerijen sprong men op straat, waarbij een soldaat het been brak. Vruchteloos schreeuwden de tooneelspelers en de bevelhebber der brandweer het publiek toe dat geen sprake was van brand. In een oogwenk was de zaal ontruimd. Het fraaiste was. dat het rumoer ook in den tegenoverge legen «Gymnase" - Schouwburg een dergelijk tooneel veroorzaakteondanks alle pogingen van den commissaris van politie om het ver- schiikte publiek le bedaren. De gewezen halte-cbel en wisselwachter te Axel, E. B. is door de Middelburgsche regtbank tol een celstraf van 8 dagen veroordeeld we gens het zonder opzei doen ontslaan van gevaar •vooi' een treindal hij had kunnen en moeten voorzien, en waardoor verwonding ontstaan is. Liet O. M. had slech»0 geldboeten geëischt. Een machinist le Zwolle werd dezer dagen door zijn vrouw verrast roet de geboorte van •drie meisjes die evenals de moeder «naar om standigheden redelijk wel" zijn. In dc nabijheid van het vijf uren van Venlo gele gen Crelëld werd de grijsaard 11. Pakke, die door zijne twee zoons sedert jaren verlaten isdoor dezen bezochtde ellendelingen zochten twist luet hun ouden vader en biaglen hein niet minder dan 2U gevaarlijke wonden toe aan de gevolgen waarvan deze is overleden. Kennisje viuK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van de belanghebbenden, dal de groole spuit n°. 4 op heden uit liet St. Agalha-klooster aan hel Zand is overgebracht naar de berg plaats aan den Singel naby het Raad- buis. Amersfoort, den 23. April 1881. De Burgemeester voornoemd VAN PERS1JN. AMERSFOORT, 25 April 1881. Door Hoeren Burgeraoester en Wethouders van Amersfoort is heden aanbesteed 1. Het verven in en aan het raadhuis. Minste inschrijver: H. W. Stol f80. 2. Het vernieuwen van vier raamdorpels enz. Minste inschrijver: A. van Daal 1140. 3. liet verven en behangen van kamers enz. Minste inschrijver: A. van Daal f 110. 4. Het uitdiepen van de Haven en de Kor- tegrarht. Minste inschrijverT. van Daal f 1580zijnde aan de minste inschrijvers gegund. Vrijdag jl. is door heeren Watergraaf en Heemraden van het Heemraadschap de Eem Beken enz. aanbesteed het op de diepte brengen van reeds verdiepte gedeelten der 1°. Luntersche beek dit perc. is niet gegund 2°. Bai neveldsche beek lang 4340 Mgegund voor f1560 3°. Modderbeeklang 5570 M en Moorsler- beeklang 934 M gegund voor 1810. 4°. Modderbeek, lung 1000 M; gegund voor f 235. 5°. Buitensingel van Amersfoortvan af Monnikendam lot aan de groote Koppelsluis lang 1075 M, gegund voor 1345. De gunning dezer 4 laalsigen. perceelen is geschied aan den minsten inschrijverden heer 11. van Veldhuizen te Woudenberg. V9n de verenigingter audiëntie van den Minister van Waterstaat, handel en nijverheid deze voor handel en scheepvaart hoogst belang rijke aangelegenheid nader te doen bespreken. Het aldeelingsbestuur beslaat uil de heeren C. V. Gerritsen, J. van Vollenhoven, D. Houl- znger, D. P. Hamers en W. van Leer. Op 1 Mei e. k. herdenkt de Heer G. J. Siddré Sen. den dagwaarop hij vijfentwintig jaren geleden als opzigler der algemecne begraafplaats le Amersfoort in lunclie trad. Uit 's Gravenhnge wordt gemeld: Prinses Hendrik neemt in helerschap toe. Zij ontvangt intusschcn het is niet onopge merkt gebleven nog geen enkel bezoek van een zijlid der koninklijke familie. Wal ook de aandacht heelt getrokken is dat 11(1. MM. de koning en koningin hedenavond, ondanks den holiouw den schouwburg bezoch ten, waar Tartuffe is opgevoerd. Vroeger was het steeds en aan andere hoven is het nog alge meen gebruikelijk om in dagen van hofrouw ook ligle, geen publieke vermakelijkheden te bezoeken. Hoogstens gingen de vorstelijke fami lieleden in zulke dagen naar tentoonstellingen maar terwijl wij juist heden in hel gebouw voor kunsten en wetenschappen eene expositie van bloemen en planten hebbenwordt niet deze maar de Hollandsche schouwburg door Hll. MM. lot uitspanning gekozen. Er komt in de hofgebruiken dus ook allengs meer wijziging. De zwaar gemartelde rentewet en hei mgisch geprojecteerd ontslag vragen van den Minister van Hnancien Mr. Vissering zijn door hem ge combineerd ingetrokken. Door wijlen vrouwe J. Vanldsinga, weduwe van den heer rar. J. G. Walkart, overleden le Amsterdamis aan de Maatschappij van Wel dadigheid besproken eene som van vijfhonderd gulden, vrij van successieregten. Door wijlen vrouwe A. A. Meyje? is aan de armen der Nederd. Herv. gemeente le Amster dam een legaal van 1 2000 vermaakt. Ingevolge een besluit van den Rotterdamsrhen gemeenteraadbetreffende eene bijdrage van hoogstens 3 millioen in de kosten van 31 mil- lioen ter verbetering van den Waterwegzijn Burg. en W'elh. van Rotterdam met den .Minister van Waterstaat in overleg gelreden omtrent de regeling dezer zaak en de uitslag daarvan is, dat thans aan den gemeenteraad een ontwerp besluit ter goedkeuring is aangeboden. Een koopman te Munster heeft eene firma te Kempen wegens bcieediging aangeklaagd. Hij had namelijk van deze firma eene bi iel kaart ontvangen met hel onderschrill wij noemen ons zonder achting, enz. De kanlonregter te Kempen veroordeelde den beleediger lol 10 mark schadevergoeding en 10 mark boete. De beruchte beul Frolow wasgelijk men thans meldt en wel vermoed kon worden bij hel ophangen der Keizeruioordenaars volslagen dronken. Omdat hij zijne zaken slecht gedaan had heelt hijna de executie250 stokslagen gekregen genoeg om iemand die niet hel ga stel van eenin heul heelt, voor altijd onscha delijk temaken. Hel schijnt echterdal Fiolow om zulke moeijelijkhed' n aan de uitoefening van zijn beroep verbonden niet veel geelt. Als een staaltje van zijn dronken galgenhumor meldt men dat toen een geneeskundige die bij de executie der nihilisten tegenwoordig was hem aanried om den strop van Russakow anders te leggen, hij antwoordde: «Dal doel er niet toe, hel zal zoo ook wel gaan. Als ik u eens op hang zal ik den strop wel anders leggen. Een I7jarige Boskoopsche jongedochter met haren vader te Leiden gekomen om zich naar het Academisch Ziekenhuis tc begevenin af wachting eener blijde gebeurteniswas in een tram gestapt en schonk reeds onderweg aan een welgeschapen zoon het eerste levenslicht. Na eerst door eenige bewoners van den Stati onsweg welwillend te zijn binnengenoincn en voorloopig te zijn verpleegd, werd naar boven genoemde inrigting verder gevoerd. Het Théatre du Ch&telet zal eerstdaags op voeren l'Ane(De Ezel) een féerie door den heer Paul Meurice gelrokken uil Victor Hugo's bekend werk van dien naam. Het decoratief is opgedragen aan Meissonier, c. a. Men spreekt van een balletwaar 500 danseressen en even zoovele ezels in voorkomen en verder van een draaijend panorama voorstellende de valei van Montmorency. Te Minden is weder eene luchtreis alleron gelukkigst afgcloopen. Zekere mevrouw Secu- rius die. in Üiiilschland grootcn naam heelt als luchtreizigsler en reeds 110 reizen per ballon deed, steeg daar den 19den 's avonds oin zes uren op. De ballon werd eerst door een ligten oostenwind naar 't westen gedreven maar plot seling keerde de wind eerst naar 't westen en vervolgens weder naar 't oosten. Daar de ballon met vreesflijke snelheid weid voortgejaagd, trachtte de dame te dalen. Dc ballon sloeg vier malen legen den grondmaar werd telkens weder als een kaal>bal omboog gedreven. Een heerdie hel gevaar zaggreep het touw van den ballon dal over den grond sleeptemaar hij werd zelf omhoog gevoerd en moest loslaten. Eindelijk werd mevrouw Securiusdie zich krampachtig vastgehouden had, zoodat een der louwen haar deerlijk aan de regterhand had gekwetst, uil den gondel geworpen Zij viel neder op een boom en daar de lakken braken Op den grond. Zij brak den regterarm voor 't overige is haar leven niet in gevaar. De deel neming is groot en algemeen. De ballon is op «ene hoogte op grootcn alstand teruggevonden Lijna niet beschadigd. Voor eenige maanden is in Turkije zekere Ilodja-Acbinet lot oeuwigdutundu gevangenis- stral veroordeeld, omdat bij den bijbel in het Arabisch en het Grieksch vertaald haden werd hij op hel eiljnd Chios opgesloten. De aardbeving deed de muren zijner gevangenis in storten en te midden van den algcmeenen schtik kon Hodja-Achmet ontsnappen. Hij nam piaals aan boord van een Eng. schipen thans wandelt hij reeds op vrije voeten in de straten van Londen. Te 's Gravenhage wonen een opperman en een hondenscheersterdie altoos zarnen naar 'l Kantongeregt waggelen, otn zamen veroordeeld te worden wegens dronkenschap. Zij is hém zes vonnissen vóórde man toch werd voor de 71ste, Mie de hondenpatrones voor de 77sle maal veroordeeld. Het echtpaar Olie en Vet te Amsterdam viert Woensdag 4 Mei zijn koperen bruiloft. t —tniMiniwia— Dc Die nul der Verzendingen. van de is weder herval. Men gelieve even als vroeger alle brieven le adresseeren aan M. Jules J ALUZOT, Pakijs. star Vrijdag jl. is alhier aanbesteed het doen van verbeteringen aan en bij de kazernegebouwen le Amersfoort. De raming was 1 9750.Inge komen zijn inschrijvingsbiljelten van de alhier wonende heeren G. Prinsvoor f 8749. P. Buks9045.— J. H. Boks9195.— C. Dieters9550. F. van Slooteni10470. en is dit werk, onder gewoon - voorbehoud den minsten inschrijver gegund. De aantrekkelijke en didactische soirée van den heer Maju zal morgen, Dingsdag 20 April in Amicitia piaals vinden, zooals in nevensst. is omschreven. Evenwel wordt door den bekwamen producent nog veel meer voorgesteld dan hel daarin vermeldezoodal de aanwe zigen in werkelijkheid uitgebreide variatie zul len ondervinden. Omtrent zijne verleden week in Utrecht gegeven soirée schrijft hel Ulr. Dagbl «In dc duistere zaal kwamen de lichtbeelden op den voorhang helder uil; deze met de mon delinge verklaring van den heer Maju gaven eene vrij duidelijke voorstelling van den loop van zonmaanaarde en overige planeten door het hrmielruim, van de vei houding der planeten onderlingden invloed van zon en maan op de aardehel daardoor ontstaan van eb en vloed, de springgetijdende zon- en luaanverduislering, de jaargetijden, enz. «Veel belangstelling werd ook geschonken aan de tweede afdeeling der voorstelling de groote zelfregeleride phonograaf. Het raadsel voor zoo- velen hoe 't geluid kan opgevangen bewaard en later weergegeven worden vond hier eene duidelijke verklaring. Met juistheid gaf 't werk tuig de slem van den heer Maju, met gelijke kracht en in dezelfde toonhoogteen mei de meeste getrouwheid deed hel ook diens volko menheid als zanger uitkomen. Ook de 3. al- deeling optisch panoraraa-polyorama gal veel voldoening." Het zal wel onnoodig zijn hier meer bijte- voegen om de ingezetenen van Amersfoort bloot- teleggcn dal zijdie deze soirée bijwonen eene hoogst amusante en zeer leerrijke voorstelling zullen genieten. In eene talrijk bezochte vergadering van de Afdeeling Amersfoort der vereeniging «Schut- tevaerDonderdagavond jl. gehouden is aan het aldeelingsbestuur opgedragen: 1°. om bij een aan de hooge regering le rigten adres aantedringen op de bevaarbaarhouding van de onbeheerde rivier de Eem2°. een afschrift van dat adres te verzenden aan den gemeente raad roet verzoek het te willen ondersteunen en 3*. door eene commissie van twee leden uit zijn midden desgeraden onder bijstand van een lid des hoofdbestuur*of van een der advocaten

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2