keuze. In 1880 kwam zij te Parijs terug, oa er echter buiten hel echtelijk domicilie te leven, üene plainle wegens overspel tegen haar bleef zonder gevolg wegens gebrek aan bewijzen. De heer .leniy diende toen een eisch in tot scheiding van tafel en bed. Maar hij is geen Frunschman, aangezien bij nooit genaturaliseerd is geworden. Men verwees hetn naar de Belgische regtbanken hij heeft echter zijn Belgische nati onaliteit verloren, daar hij sedert 84 jaren uit zijn land was en als zoldaat in den vreemde ge diend had. Van een anderen kant is mevrouw Jenly geen Duitsche meer sedert haar huwelijk en geen Belgische omdat haar man opgehouden heeft dit te zyn. Het geval is inderdaad hoogst raoeijelijk. Paris-Journal meldt dat voor Gambelta op zyn landhuis te Bille d'Assay door een fatsoenlijk gekleede dienstbode, die echter niet zeggeD wilde wie haar gezonden had een pakje werd afgegevendat schijnbaar een tegenwoordig zoozeer in zwang zijnde «Paaschei" bevatte. Gambelta scheen de zaak niet erg te vertrou wen en gaf last hel pakje zoo voorzigtig moge- lijk te openen. Men vond in hel kartonnen ei eenige lieve surprisesbestaande in een dolk een revolver, een guillotire en een fleschje met hel opschrift «blauwzuur," alles in minia tuur. Daarbij lag een knipbriefje met de woorden: «Vóór den volgenden wijnoogst zult gij met een dezer vier zaken nader kennis maken." Gam belta liet deze onaangename surprise aan den prefect van politie zenden. Dat hel Tunesische leger met een niet naar verhouding groot aantal officieren meest stafofficieren en generaals gezegend isvindt zyn oorzaak dat alle knapen of jongelingen die als pages dienst doen of deden, met mili taire titels begiltigd worden en wel minstens mei dien van luitenantten gevolge waarvan te Tunis kapiteinsmajoors en oversten zijn van den leeftijd van 12— 20 jaren. DeBey, die niet minder dan 40 pages houdtdie voortdurend in zijne omgeving zijn heeft slechts ééne vrouw en wordt daarom voor een vrouwenhater ge houden. Daar nu verder zeer dikwijlseven als in Rusland de gencraaislilel aan civiele amb tenaren verleend wordten niet zelden ook de Beyna den dood van een bij hem in gunst slaanden opperofficierdiens titels en orden op zijr zoon doet overgaanzelis wanneer deze nog een kind is, zoo behoeft men niet ver wonderd te zijn, dal in Tunis alleen reeds ongeveer 25 luitenants-generaal en het dubbel aantal generuuis-majoor zijn. Te Weenen is dezer dagen een juwelier op- geligt op gelijke wijze als eenige jaren geleden een zijner collega's in die stad. Toen gold het een kostbaar sieraad van 12.000 francs; thans echter waren het slechts twee ringen te zamen ruim 500 gulden waard. Een nel gekleed heer die zich Jozef Glasser noemdekwam bij den juwelier Euler. kocht die twee ringen en verzocht ze hem tehuis le bezorgendaar zou hij ze beta len. Een bediende bragt ze ook in de aange wezen woningde heer Glasser nam ze in ont vangst en ging in de aangrenzende kamer om ze ara zijne vrouw te laten zien. naar hij zeide. Toen de bediende na lang wachten argwaan kreeg, bleek hetdat die kamer nog eene tweede deur haddoor welke de gaauwdief zich uil dc voelen had gemaakt. Sedert eenigen tijd bemerkte men in eene der wijken le Solingendal het water uit een schek die zich zooeven de Elbe liet overzetten heeft hem gezienwant hij is vroeger dan wij dachten van Tepliiz teruggekomen en toen dacht ikwij moesten tochzoo goed moge lijk eenige voorbereiding ter zijner ontvangst makeiL" «Zeker, zeker," antwoordde de Inspecteur vroeg verder: «heeft bij welligl de bruid i^gfbracht r •Dot vroeg ik ook ma Toaasebek. naar deze zegt dat de graaf alleen is gekomen waarschijnlijk om eenigen tyd hier te blijven." Na emig nadenken meende Vincenz dat aan gezien zynkomst ophanden washel beste zou zijn ter zijner welkomst de oogstwagens met bloemen <:n kransen te tooien. «Dat dacht ik ook," zoo stemde Veronika in«daarom liet ik ook veel bloemen plukken die hier zullen worden gebracht; ec-nige kran sen had ik reeds gereed. Wel waren die voor een ander doel bestemden het hangt enkel van u af, of g:j" toen ging zij niet verder voort. «Waarvoor hadtgij die dan bestemd 1" vroeg hij«ik begrijp u niet, indien gij niet voortgaat met spreken." WviJi vervolgd. put in die buurt een teer onaangenamen eraaak had zonder dat inenondanks een nauwkeurig ingesteld onderzoek, de oorzaak kon vinden. Voor eenige dagen echter haalde een man die een emmer water zoude puitendaarmede een laars te voorschijn. Thans werden verdere naspo ringen gedaan, en toen kwam tol aller ontzetting het lijk van een man le voorschijn, die reeds sedert 14 dagen vermist was. Iemand was naar Amerika geweest en ver telde van dat werelddeel allerlei zaken waarbij het aan leugens niet ontbrak. «Kijkzeide hij«daa1* gaal alles met stoom en ora u een voorbeeld le geven hoe snel daar alles gaat behoef ik u slechts le zeggen dat men 's mor gens een koftihuis begon te bouwen en 's avonds had de waard reeds den eersten gast builen de deur gegooid." Een nieuw middel ora heksen te ontdekken is onlangs door een paar buurvrouwen te Nieberl (prov. Groningen) in toepassing gebragl. Nadat «enige kinderen aldaar kort na elkander waren gestorven meenden deze vrouwen dit alleen aan hekserij te mogen toeschrijven. Zij namen nu een bijbel, sloegen dien open en legden een kruis sleutel op Joh. 1:1. Vervol gens werden de namen van allerlei vrouwen genoemddie door haar min ol meer verdacht warenen werd telkens naauwkeurig opgelet ol de bijbel ook draaide. Tot drie malen meenden zij werkelijk den bijbel onder den sleutel te zien ronddraaijen. Er was dus geen twijfel meer, de heksen waren gevonden! De bruidskorf, welke prinses Sléphanie uil Brussel naar Weenen zal medenementelt niet minder dan 40 ol 50 toiletten. Het bruidskleed is gemaakt van zilverlaken inel zilver borduur werk te Brussel vervaardigd op het bevel des konings. De sleepdie 4^ Meter lang iszal gedragen worden door vier pages. Den dag van hare intrede te Weenen zal de prinses een poinpadour-kleed dragen, met Mechelsche kant. De schouwburg in de tweede havenstad van Athenede Phalereus is in de afgeloopen week eene prooi der vlammen geworden In weerwil van de dadelijk uil den Pyraeus en uit Athene aangerukte hulp was het niet mogelijk hel snel oio zich grijpende vuur te bedwingen. De brand ontstond tegen 10 uur 's avonds en daar het seizoen nog niet geopend was zijn geen verdere oilers le betreuren. Vele kenleekenen wijzen er op dat men hier te doen heeft met een moedwillig aangestoken vuurtje. Te Dortmund had een moeder haar tweejarig kindje een oogenblik alleen gelalentoen zij op eens een vreeselijk geschreeuw hooide. Zij liep naar hel kind en zag dat een haan zich op het hoofdje van het kind had nedergezet en bezig was hel gelaat te vernielen. Het kind had acht diepe wonden waarvan een meer dan een centimeter diep, vlak bij het oog. Men meldt uil Haarlem van 25 April Gisteren avond ten 9| uur is op de spoor- weglijn nabij den Zijlweg vreeselijk verminkt gevonden hel lijk van den spoorwegbeambte W. Zijlstra die vermoedelijk van een uil Rot terdam komenden goederentrein is gevallen waarop hij als remmer dienst deed en door dienztilden trein is overreden. De overledene laat een weduwe met 2 kinderen achter. Van de registers waaruit onze ossen en koeijen later hunne «zestien kwartieren" zullen kunnen aantoonenhel Rundveestamboekzal weldra eene Engeische vertaling worden uit gegeven. De vereenigingdie dal boek aanlegde, geniet echter nog niet de algemeene bekend heid of sympathiewelke zij verdientde financieele toestand althans is nog niet zeer gunstig, zoodat helle vreezen is, dal ze over een jaar of wal voor een te kort zal staan. Het aantal inschrijvingen neemt echter toe en be droeg in hel voiige jaar 170 tegen 68 in i879. Het gezamenlijk aantal leden en begunstigers bedraagt 28 meer dan in 'l vorige jaar, ofschoon hef aantal leden afzonderlijk met 2 verminderde. De werkzaamheden der Tweede Kamer zijn hervaL Een uitvoerig debat werd uitgelokt door den brief van 6 leden aan den Vooizitter tot bijeenroeping der Kamer op heden. De heeren KerkwijkVan Houten en Van Eek laakten die handelwijze sterkals wantrou wen verradende tegenover den Voorzitter en de R< gering. De heeren Van der Linden van Wassenaar Heijdenrijck Gleischrnan en Patyn ontkenden dal wantrouwen, maar stelden in hal licht, dat het in 's lands belang was om tele be langrijke ontwerpen dit jaar nog tot stand le brengen. De brief werd daarna voor kennisgeving aan genomen. Ten slotte werd op voorstel van den Voor zitter met 38 tegen 23 stemmen aangenomen Maandag te 1 uur de behandeling der inolie- Keuchenius (Vaccine Indië)de interpellation der heeren De Jong en De Jonge en de Wets ontwerpen betreffende de desertie der zeevis- sellersde zeevisscheryen en de drankwet in behandeling te nemen. De heer Gratama heeft verlof bekomen om den Minister van Marine te inlerpelleeren over het inhouden van het loon der schrijvers aan de Marinewerf le Amsterdam. H n u ti i x v i De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op ar». 308—310 van het algemeen politie-reglement dezer gemeente. Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat eene algeiueene KEURING VAN DE RIJ TUIGEN der voerlieden en huurkoetsiers door den heer Commissaris van politie alhierbijge staan door twee deskundigen op hel Zand zal gehouden worden op Maandag den t. Mei aan staande, 's voormiddags hallelf, en dal op Maan dag den 9 Mei daaraanvolgende's voormid dags halfellterzelfde plaatse eene naschouw zal geschieden van de rijtuigenaan voornoemden Commissaris tijdig oplegevenwelke op eersl- gemelden lijd niet kunnen worden vertoond. Amerslooi lden 25 April 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd De •Burgemeester De Secretaris VAN PEHSIJN. W. L SCHELTUS. AMERSFOORT, 28 April 1881. Op Maandag, den 2. Mei 1881, des namid dags halliweezal dc Raad der gemeente Amers foort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn: 1. Scheepvaart op de Eein en Zuiderzee a. rekest aan Z. M. den Koning b. rekest van de firma Houtzaager 4c van Veen, met advies van Burg. en Weth en ingekomen rekesten c. onlwerp-raadsbesluit tol instelling van eene rechtsvordering lot betaling van verschuldigd vuur-haven- en longetd. 2. Kohier der hondenbelasting voor 1881. 3. Onlwerp-besluiten lot al- en overschrijving van posten op de gemeente begrooting voor 1880. 4. Rekest van den heer W. J. Hakkel t om eene bijdrage in de kosten der 16e algerneene vergadering van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs inNedeiland, met advies van Burg. en Weth. 5. Voorstel van Burg. en Weth. lol hel aan vaarden van een geschenk van P. van den Hooff, opzichter der gemeentewerken. 6. Rekest van den heer B. E. Mater, om ontslag als openbaar onderwijzer. 7. Voorstel van Burg. en Weth. betrekkelijk de vernieuwing van wegen. 8. Benoeming van leden der commissie be doeld bij arlL 11 en 15 der wet op de Schut terijen. Bij Koninklijk besluit van 24 April 1881 n°. 14, is aan Jhr. G. K. van den Sanlheuve! op zijn verzoekeervol ontslag verleend uit zijne betrekking als controleur der directe be lastingen invoerregten en accijnsen le Amers foort behoudens aanspraak op pensioenen in diens plaats benoemd de heer J. van Burch te Lobilh. Bij de verkiezing op eergisteren van 13 leden voor het kiescollegie der Ned. Herv. gemeente te Amersfoort zijn uitgebragt op de Heeren P. Schuijt 415II. J. Crutjff 280G. van Da- velaar Cnopius 262E. S. Bijlelaar 260Mr. S. J. T. fl. Nederineijer Ridder van Rosenthal 257 G van Gheel Gihlemeester 251N. Broers 250, J. II. Kilian 249, W. Kraatkamp Wz. 248 J. van Hasclen 286.1. van Apeldoorn 2.% en J. J. Vetter 225 stemmen, zijnde deze 12 Hee ren gekozen. Voor de 13e plaats moet herstemming ge schieden tusschen den Heer J. de Roos, die212 verkreeg en den Ueer C. Koning, die 200 st. erlangdelaatsgen. in herstemming gekomen bij het lot tegen den Heer J. Zandijk Jun. die eveneens 200 st. had. Burgerlijke MiiimI vin» Amersfoort. GEBOREN 21 April, Henri Wilhelm Antoon z. van Willem blork en Johanna Christina En- nenga. 22 \pril, Michicl Cornelis Johannes z. van llendrikus Tolboom en Arietta Everarda Kleinman. Gijsberlus z. van Wilhelmus van

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2