Dingsdag 26 J u 1 ij 1881. 2957. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort Dit blftd »erichijnt Maandag «a Donderdagavond. Abonnemeotapriji pea S mundea 11—Franco per po»t ƒ1.15. PriJ» der Ad»ort«ntiêa 1—8 regeli 80 CU. elke regel meer 10 Cte; legale, offtcieële on onteigen. Ad*, per regel 16 cti. Reclame, per regel 36 et*. Aftondtrlijkc nummert 10 ctt. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. KeiiiiiügeTiug.' De BURGEMEESTER en WETHOUDERS Tan AMERSFOORT Gezien art. 8 dor wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) Brengen ter kennis van hel publiekdat door hen aan CARLES JOHANNES HESSELING en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene Slachterij oplericlilen in het perceel alhier gelegen aan de Slijkstraatwijk An*. 42bij het kadaster bekend onder Sectie E n°. 17U4. Amersfoort, den 25. Juli 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd l)e Burgemeester, De SecretarisVAN l'ERSIJN. W. L. SCIIELTUS. l'olilioke Revue- De keizer van Busland heeft de doodstraf, die over Jesse lleltmannwegens haar raede- pligligheid aan den moord zijns vaders was uilgesproken, in dwangarbeid voor onbepaalden tijd veranderd. De Kamer van Frankrijk heeft de perswet zooals zij door den Senaat is gewijzigd, goed gekeurd en de regering gemagtigdde marine in de wateren van Tonkin te versterken. Er zijn enkele berigten uit den Transvaal ontvangen, zij zijn voor de Boeren minder ongunstig dan aanvankelijk werd gemeld. Men weeldat een der voorwaarden die den meesten tegenstand ondervondenwas dat de zooge naamde «loyalen" de Transvalers die ingeno men waren met het juk der dwingelandijdat Engeland hun had opgelegd, eene onevenredig hooge schadevergoeding vroegen voor het land dat zij tijdens den oorlog ontruimd hadden of nog ontruimen wildenomdat zij niet onder de Boeren wilden staan. Thans schijnen de luidjes water in den wijn te hebben gedaan en zullen zij trachten met de aanstaande Boerenregering tol eene schik king te komen liever dan de zaken tot het uiterste te drijven. liet driemanschap heeft finanlicele aanbie dingen van de Kaapsclie Bank ontvangendoch wil liever eene leening sluiten en een Nationale Bank oprigten. liet rekent daarvoor op Holland en Amerika. De houding der Basuto's is vredelievend. In de volgende week wordt de slavernij in Egypte volkomen afgeschaft. Die slaven bezit inag ze behouden, maar nieuwe slaven kan men niet in dienst nemen. Blijkens een berigt uit Constanlinopel van Dingsdagavond zijn de Sheikh-ul-islam en veertig ulemans thans, op last van den Sultan, bezig met het onderzoek der processtukken in zake Midhat-paeha c. s. Zij moeten beslissen of het uitgesproken vonnis in overeenstemming is met de godsdienstwetten en in afwachting daarvan is het eindbesluit van den Sultan uitgesteld. A T C II I N. «In den nacht van 22 op 25 Mei vertoonde zich eene mat odeursbendenaar gissing 40 a 50 man sterk aan de uiterste grens van Pene- joeng ca drong daar eene Chinesche woning binnen. Door het spoedig opkomen van de Chineesche bevolking nainen de roovers de vlugtmedenemende een kist goederen ter waarde van f20 en in het terugtrekken schoten lossende op het Chineesche hospitaal. «Twee Chinezen zijn verwond cn één gedood. «Vervolging in het moerassig en begroeid terrein der XXVI Mockimswaar de bende zich terugtrok, was onmogelijk. «Wie dc hoofdschuldige van het gebeurde is geweest is nog niet geblekenwaarschijnlijk is hei Njad llasan, wiens bende siuds maanden de XXVI Mockims onveilig maakt. «Urn dc onbeschermde Chineesche wijk in den vervolge legen dergelijke overvallen te be hoeden zullen op verschillende plaatsen Chi neesche wachten worden opgesteld en zal een Chineesch corps gevormd wordendatvan geweren voorzien de politie kan ondersteunen. «Te Anagaloeng zijn in den avond van 21 Mei eenige Atjehers de speelloods van den pach ter der dobbelspelen binnen gedrongen. Na door een geweerschot paniek onder de aanwezigen te hebben gcbraglmaakten zij zich meester van al het op tafel liggende geld. «In de Onderhoorigheden bleef de toestand dezelfde." Is het Verslag van de DIRECTIE der Nieuwe Afrikaanscue Handelsvennootschap te Rotterdam niet zelfver blindend? Heeft de vroegere Directie der Afrikaansche HandelsecreewiV/üi/7, vóór de catastrophe van Mei 1879, weinig aan de aandeelhouders medege deeld de Directie der Nieuwe Afrikaansche IlundelstwraoolscAap doet hel anders zij deelde in baar verslaguitgebragt op de alg. vergade ring van 8 Junij jl.te vinden in de Nieuwe Hotlcrd. Ct. van 5 Junij jl., nwts mede, waarop men zich voor berekeningen kan baserenmaar verschuilt zich geheel achter de Commissie Zooals men weetheeft zijvóór die alg. ver gadering werd gehouden j/een verslag uitgege ven ofschoon dit algemeen gebruikelijk is en elgcraeen rationneel wordt geachL ln dit blad en in andere bladen is dit teregt sterk gelaakt. Haar verslagniets voor berekeningen mede- deelendezoo worden daardoor eigenlijk alle gegevens gemist oin met vaste cijfers le kunnen argumenteeren. Gelukkig echter komt de Directie op zoodanig overdreven wijze voor den dagdat ieder, die niet lijdt aan «zelfverblinding", of niet willens blind is overtuigd moet worden van de lonjuistheidharer beweringen. llad de Directie beweerddat de overneming van alles wal zij vond der overleden Afr. Handels- vereeniging raedegevallende oogst ruim was en de betere inkoopen en bezuinigingen enz. tot het gunstig resultaat, door baar verkregenhadden medegewerktdin ware de taak tegenover haar moeijelijkermaar neen! integendeellindien de Directiezooals zij zegtalleen met nieuwe goederen had gewerkter zou nog meer zoo zegt het verslag verdiend zijnI De positie is dus zuiver en eenvoudig met den ruilhandel in Afrika (andere handel beslaat er zoo te zeggen niet) is in 1880 ruim 11,200,000. nette verdiend met andere woordende goe deren, uit Europa verzonden, hebben in den vorm van producten die van Afrika in Europa zijn aangebragtna aftrek van vrachtassuran tie onkosten in Afrikaafschrijving op incou rante ol' minder courante artikelen of goederen eene netto winst van f 1,200,000.gelaten. Ofschoon onbekend zijnde met het montant in 1880 aan producten ingevoerd zoo kan wan neer men de geregelde afdoeningen nagaat en de prijzen van 1880 het evenwel als zeker worden geachtdatindien een zuivere verkoopopbrengst van f 1,500,000.wordt aangenomen deze hoogstwaarschijnlijk nog le hoog is. Dit feit is overigens wel te constateeren importen zijn in ons land geen geheim Stel nu echter dat cijferdan moet men vra gen wat komt daarvan netto in geld in de kas der Nieuwe Afrikaansche Iland.-Vcnnoolschap Om f 1,500,000.producten lot de prijzen van 1880 aanlevoeren, is eene vracht (waarbij men ook natuurlijk de vracht voor de uitgaande goederen moet rekenen) van f250,000 eer le laag dan te hoog. Het wordt hier herhaald heeft men voor f 1,500,000.ingevoerd, dan kan men voor uit- en thuisvrachl niet minder betaald hebben. De assurantie op uil- cn thuisvrachl mag veilig op circa 100,000.-— worden gelaxeerd. Er is toch door alleen tegen totaal verlies te verzekeren (wal menig geroutineerde gevaarlijk zal achten), en 10°/o meételoopen, f10,000.bespaard; wordt dus hier 00 mille aangenomendan is dit zeker niet te hoog. (Men zal toch de brandassu- rantie aan de kust niet geheel opgegeven hebben.) Onkosten in Afrika salaris aan al de em- ployé's in Afrika hun leven aldaaron derhoud van gebouwenetc. stel daarvoor f 200,000.Men raag het er gerust voor hou den dat hetzuiver genomenbepaald nog meer moet zijn. De afschrijving op goederen en verdere zaken worden per memorie gelaten. Resumeerende: stel er is ontvangen f1,500,000. af: Vrachten. f250,000 Assurantie 60,000 Onkosten in Afrika *200,000 Afschrijving etc. memorie 510,000. Alzoo netto ontvangen f990,000. Daar er nu volgens de opgave der Directie op den handel met A frika is verdiend f 1,225,000. zoo moeten de goederen van hieruitwaarvoor die f 1,500,000.producten gekocht zijn niet alleen present zijn gegevenmaar zelfs daarbij in cash circa f250,000.aan de Nieuwe Afr. Handvennp. door de verkoopers gegeven zijn Het wordt herhaald, ofschoon geen cijfers heb bende, maar de bewering van f 1,225,000. verdiendop wtfze als de Directie in haar ><er- slag opgeeftis zoo absurddal hel op details zelfs niet aankomt 1 De Directie geve wil zij het tegendeel bewij zen alsdan op 1°. hoeveel heeft de import in 1880 bedragen 2°. wat is aan uit- en thuisvrachl betaald 8°. wat zijn de totaal onkosten in Afrika 4*. wat is aan assurantie betaald Dat zijn punten waarvan de openbaarmaking de belangen der NIEUWE Afrik. Hand.-Vennoot schap niet benadeelen kan. Dan alleen zal de Directie kunnen beweren dat de oude crediteu ren en obligatiehouders der Afrik. Handelsver- eenigingdie hunne obligatiën met f1000.per obligatie hebben betaald niet zijn achtergesteld bij de aandeelhouders der Nieuwe Afr. Handels vennootschap en bij hare Directiezulke groote winsten genoten hebbende. Ongetwijfeld verdient de Directie der Nieuwe Afr. Handelsvennootschap dank voor de flinke en vlugge wijze, waarop zij de zaak heeft aangepakt, maar waar zij uit de ruïne van de .orige Directie der Afr. llandelsvereeniging zulke belangrijke voordeelen voor zich zelve trekt want geen «aandeelhoudersbelang" wordt behartigd, zonder daarmede gecombineerd «eigenbelang" zou het flinker en loyaler zijn geweest le erkennen dat zij zichin de onzekerheid bij de overneming der zaak, heeft vergistterwijl men in 'toog raag houdendat de uitmuntende établissementen en 't personeel in Afrika waaruit zulke groote win sten zijn getrokken, eene groote geldelijke waarde vertegenwoordigenwaarvoor dan eigenlijk de Nieuwe Afrikaansche Vennootschap zoo goed als niets heeft betaald maar welke door de Directie der Afr. llandelsvereeniging gegrondvest, aan laatstgenoemde gekost hebben schatten, die welligt deels als het regtmatig eigendom der zoo zwaar geteisterde obligaliehouders zouden kun nen worden beschouwdal zijn deze in de tegenwoordige Vennootschap opgegaan. Kan de tegenwoordige Directie bewijzen dat zij alles juist heeft voorgesteld dan bewijst dit wat éón goede oogst kan teweegbrengen en hoe door eenige goede oogstjaren die do. vorige Di rectie niet ten deel vielen, veel had kunnen worden verdiend door haarveel door haar had kunnen worden geredwant dezelfde employé's in Afrika waaronder Jung, beheerden ook toon de zaak. Is vorenstaande genomen berekening foutief welnu de tegenwoordige Directie publiceere als dan de cijfersopdat blijkc of het mogelijk was dal er in 1880 op wijzezooals zij op 8 Junij

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1