BULLETIN 26 J u 1 ij' 1881. Uitgovor A. H. VAN CLEEFP. AMERSFOORT27 Julij 1881. Gepresideerd door don burgemeester Mr. F. II. van Dorsijn is do vergadering van den Kuad dor gemeente Amersfoort van Dingsdagden 2li, Julij 1881bijgewoond door 11 leden; af wezig waren de In-eren Herschelv. Rosenthal Sühüllus en Zundijk mei kennisgeving. Dc notulen der vorige vergadering worden gelezen on goedgekeurd. lie Voorzitter irluvcei'l dal de afbeelding van den I vr. toren wegens de hccrschcnde liitlc vooralsnog niet uil de raadzaal naar liet museum is overgebragtter voorkoming van beschadi ging van dat uit hout gesneden kunstwerk. Aan de orde van behandeling is een voorstel van Ihirg. en VVeth. om een in militair gebruik uitgegeven gedeelte van ln-i zoogenaamd "kin derhuis" aan hel llijk te verknopen voor f1500, welke som in verhouding tot de oppervlakte van den grondIiooger is dan die voor het in de Vijver gelegen gebouw ten vorigen jaro ver kregen. Huig. en Welli. achten dien verkoop alleszins in hel belang der gemeenteto meni als men let op hel voornemen aldaar ondcr- ollicicrsvvoningc-n te bouwen, wier bewoners in de gem.-hclaslingi-n zullen bijdragen. Aan dc beraadslagingen hierover wordt deel genomen door de hoeren Grocncbootnv. Heek, v. burgsteeden Lagerwey (Irooekcwil, Visser, Methorsl, Olosse i.n den Voorzitter. Ken te dier zake door den lieer van lleck gedaan voor stel om dn koopsom te verhoogon lol op f2500 wordt aangenomen met li legen 5 st. (dc lieeren Celossc Groeneboom v. ilooil', v. d. Sanlheu- vel en v. Zijsl), terwijl met algcm. stemmen wordt aangenomen een voorstel van den lieer v. Burgstccden om onder de voorwaarden op- tenemen dal geen recht van uitgang in en van uitzigt op den bijgelegen tuin gegeven wordt, liet gewijzigd ontwcrp-bcsluit wordt met een parige stemmen goedgekeurd. Voordracht tot overplaatsing van een onder wijzer van de tusschonschool naar de kostclooze school in de Koestraat. Huig. en Wclh. deelen mede dat hel hoofd der tusschonschoolschrif telijk gehoord omtrent de voorgenomen over plaatsing van d<-n hoer T. J. boks (door wien bedenkingen geopperd zijni, nader beeft be richt dat de heer II. vau Gelder zich vrijwillig beschikbaar heeft gesteld voor de overplaatsing, waartegen gccneiïei bezwaren In-slaan bij liet hoold der kostclooze school noch hij den arr.- sehoolopziencr. Op ccne vraag van den heer van Zijst of de daardoor ontslaande vacature aan do lusschen- scliool vervuld zal worden, moet de Voorzitter een ontkennend antwoord geven omdat er met het oog op do wet en het aantal aanwezige leerlingen een of nu zelfs nog twee onder wijzers overtollig zijn. Daarop wordt dc voor dracht nii-l algemene stemmen aangenomen. Verzoek van inej. II. van Binnendijk, benoemd lot onderwijzeres te Numansdorpom eervol ontslag uil hare betrekking van onderwijzeres aan do kostclooze school in dc Koestraattegen 19 Sopt. Zonder hoofdelijke omvraag ingewilligd. Voorstel van Burg. en Weth. om oen eisch in hoog» r beroep intestellen tegen het op 27 Junij door den kantonrechter alhier gewezen \onnisen zoonoodig in cassatie te proicdecren betrcll'cnde invordering van vuur-, liavcn- en longehldoor do lirma lloulzaager A: van Veen verschuldigd. Onder overlegging ecner expeditie is bel eindbesluit van don Sultan uitgesteld. A T C II I N! «In den nacht van -2-1 op 2.9 Mei vertoonde zich eene rnarodeursbendenaar gissing 40 a 50 man sterkaan de uiterste grens van Pene- joeng en drong daar eene Chinesche woning binnen. Door het spoedig opkomen van de Chineesche bevolking namen de roovers de vlugtmedenemende een kist goederen ter waarde van f20 en in het terugtrekken schoten lossende op hel Chineesche hospitaal. «Twee (ihinczen zijn verwond en één gedood. «Vervolging in het moerassig en begroeid terrein der XXVI Mockimswaar de bende zich terugtrok, was onmogelijk. «Wie de hoofdschuldige van het gebeurde is geweest is nog niet geblekenwaarschijnlijk is hel Njad llasan, wiens bende sinds maanden de XXVI Mockims onveilig maakt. «Om de onbeschermde ('.liinmoiidin wiilc in t)nt Maandag in Donderdagavond. AbonnemenUpriji par 8 maandna poit fl. 16. Prij» der Adrertentién1—8 regel* 80 CU.; elke i; legale, oldcietle en onteigen. Ad», per regel 16 cti. Reclame. p*r mderlijke nummert 10 cta Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. vervolge tegen dergelijke overvallen te be den, zullen op verschillende plaatsen Chi- ïcne wachten worden opgesteld en zal een aeesch corps gevormd wordendatvan 'eren voorzien de politie kan ondersteunen. Te Anagaloeng zijn in den avond van 21 eenige Aljchors de speelloods van den pach- der dobbelspelen binnen gedrongen. Na door geweerschot paniek onder de aanwezigen lebben gebragtmaakten zij zich meester al het op tafel liggende geld. In de Onderhoorigheden bleef de toestand ïlfde." s het Verslag van de DIRECTIE der uwe Afrieaansciie Handelsvennootschap te Rotterdam niet zelfver blindend? eeft de vroegere Directie der Afrikaansche dels vereeniging, vóór de catastrophe van Mei Uweinig aan de aandeelhouders medege- d de Directie der Nieuwe Afrikaansche dels vennootschap doet het anders zij deelde aar verslag, uitgebragt op de alg. vergade- van 9 Junij jl.te vinden in de Nieuwe erd. Cl. van 5 Junij jl., niets medewaarop i zich voor berekeningen kan baseren maar chuilt zich geheel achter de Commissie ooals men weetheeft zijvóór die alg. ver- jring werd gehoudengeen verslag uitgege- ofschoon dit algemeen gebruikelijk is en meen rationneel wordt geacht. In dii blad en ndere bladen is dit teregl sterk gelaakt, aar verslagniets voor berekeningen raede- endezoo worden daardoor eigenlijk alle ivens gemist om met vaste cijfers te kunnen ;menteeren. Gelukkig echter komt de Directie zodanig overdreven wijze voor den dag dat r, die niet lijdt aan «zelfverblinding", of niet ins blind isovertuigd moet worden van de uistheid" harer beweringen, ad de Directie beweerddat de overneming alles wat zij vond der overleden Afr. Ilandels- iniging mcdegevallende oogst ruim was en etere inkoopen en bezuinigingen enz. tot het itig resultaat, door haar verkregenhadden egewerkt, dan ware de taak tegenover haar ijelijker; maar neen! integendeel 1indien irectie zooals zij zegtalleen met nieuwe leren had gewerkter zou nog meer zoo het verslag verdiend zijn1 3 positie is dus zuiver en eenvoudig met ruilhandel in Afrika (andere handel bestaat er ;e zeggen niet) is in 188U ruim f1,200,000. i verdiend met andere woorden de goe- nuit Europa verzondenhebben in den i van productendie van Afrika in Europa aangebraglna aftrek van vrachtassuran- onkosten in Afrika afschrijving op incou- 3 of minder courante artikelen of goederen netto winst van f 1,200,000.gelaten. ui'schoon onbekend zijnde met het montant in 1880 aan producten ingevoerd zoo kan wan neer men de geregelde afdoeningen nagaat en de prijzen van 1880, het evenwel als zeker worden geacht, dat, indien een zuivere verkoopopbrengst van f 1,500,000.wordt aangenomen deze hoogstwaarschijnlijk nog te hoog is. Dit feit is overigens wel te constatceren importen zijn in ons land geen geheim Stel nu echter dat cijfer, dan moet men vra gen wat komt daarvan netto in geld in de kas der Nieuwe Afrikaansche lland.-Yennootschap Om f 1,500,000.producten tol de prijzen van 1880 aanlcvoeren, is eene vracht (waarbij men ook natuurlijk de vracht voor de uitgaande goederen moet rekenen) van f250,000 eer te laag dan te hoog. Ib-t wordt hier herhaald heeft men voor f 1,500,000.ingevoerd, dan kan men voor uit- en lliuisvrachl niet minder betaald hebben. De assurantie op uit- en thuisvracht mag veilig on I lil) (Ril)i*inr<li«n i».»l-'ivnonl Cr ,o toch door alleen tegen totaal verlies te verzekeren (wat menig geroutineerde gevaarlijk zal achten), en 10°/o meêteloopen, f10,000.bespaard; wordt dus hier 00 mille aangenomendan is dit zeker niet te hoog. (Men zal toch de brandassu- rantie aan de kust niet geheel opgegeven hebben.) Onkosten in Afrika salaris aan al de em- ployé's in Afrika hun leven aldaaron derhoud van gebouwenetc. stel daarvoor f200,000.Men raag het er gerust voor hou den dat hetzuiver genomenbepaald nog meer moet zijn. De afschrijving op goederen en verdere zaken worden per memorie gelalen. Resumeerende: stel er is ontvangen f 1,500,000. af: Vrachten. f 250,000 Assurantie 60,000 Onkosten in Afrika »200,000 Afschrijving etc. memorie 510,000. Alzoo netto ontvangen f990,000. Daar er nu volgens de opgave der Directie op den handel met Afrika is verdiend f 1,225,000. zoo moeten de goederen van hieruitwaarvoor die f 1,500,000.producten gekocht zijn niet alleen present zijn gegevenmaar zelfs daarbij in cash circa f250,000.aan de Nieuwe Afr. Handvennp. door de verkoopers gegeven zijn 1 liet wordt herhaald, ofschoon geen cijfers heb bende, maar de bewering van f 1,225,000. verdiendop wijze als de Directie in haar eer- slag opgeeftis zoo absurddal het op details zelfs met aankomt I De Directie geve wil zij het tegendeel bewij zen alsdan op 1°. hoeveel heeft de import in 1880 bedragen 2°. wat is aan uit- en thuisvracht betaald 1 3°. wat zijn de totaal onkosten in Afrika 4". wat is aan assurantie betaald Dat zijn punten waarvan de openbaarmaking de belangen der NIEUWE Afrik. lland.-Vennool- schap niet benadeelen kan. Dan alleen zal de Directie kunnen beweren dat de oude crediteu ren en obligatieliouders der Afrik. Handelsrer- eeniging, die hunne obligation met f1000.per obligatie hebben betaald niet zijn achtergesteld bij de aandeelhouders der Nieuwe Afr. Handels vennootschap en bij hare Directie zulke groote winsten genoten hebbende. Ongetwijfeld verdient de Directie der Nieuwe Afr. Handels vennootschap dank voor de flinke en vlugge wijze, waarop zij dc zaak heeft aangepakt, maar waar zij uit de ruïne van de vorige Directie der Afr. Handelsvereuniging zulke belangrijke voordeelen voor zich zelve trekt want geen «aandeelhoudeisbelang" wordt behartigd, zonder daarmede gecombineerd «eigenbelang" zou hel flinker en loyaler zijn geweest te erkennen dat zij zichin dc onzekerheid bij de overneming der zaakheeft vergistterwijl men in 't oog raag houden dat de uitmuntende établissementen en 't personeel in Afrika w aaruit zulke groote win sten zijn getrokken, eene groote geldelijke waarde vertegenwoordigenwaarvoor dan eigenlijk de Nieuwe Afrikaansche Vennootschap zoo goed als niets heeft betaald maar welke door de Directie der Afr. Handelsvereniging gegrondvest, aan laatstgenoemde gekost lubben schatten, die welligt deels als hel regtmatig eigendom der zoo zwaar geteisterde obliguliehoudcrs zouden kun nen worden beschouwdal zijn deze in de tegenwoordige Vennootschap opgegaan. Kan de tegenwoordige Directie bewijzen dat zij alles juist heeft voorgesteld dan bewijst dit wat één goede oogst kan teweegbrengen en hoo door eenige goede oogstjaren die do vorige Di rectie niet ten deel violenveel had kunnen worden verdiend dooi haarveel door haar had kunnen worden gered, want dezelfde employé s in Afrika waaronder Jung, beheerden ook toen de zaak. Is vorenstaande genomen berekening foutief welnu do tegenwoordige Directie publiccre als dan de cijlers, opdat blijke of bet mogehjk vtes

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 3