ziet) uitliet, zuiver ruim f 1,200,000.is verdiend. Met liet bovenst, opstel is volstrekt niets com mercieel- of finanlieel-ongunstigs omtrent de Nieuwe Afr. Handelsvennootschap bedoeld. In tegendeel. Hare soliditeit, bezittende zij een Reservefonds van een half tnillioenisnaar hel oordeel van erkende zaakkundigenboven alle verdenking verheven. De zwaar getroffen Ohligatiehouders der over leden Afr. Handelsvereenigingdie hunne obli gation in aandcelen der Nieuwe Afr. Handels vennootschap verwisseldenzijn derhalveal verloren zij aanvankelijk daarop 85°/0thans vrij wat gélukkiger geworden dan de aandeel houders der «Rolterdarasche Handelsvereeni ging wier aandeelenzooals onlangs over tuigend inde Nieuwe Financier werd bewezen, werkelijk niets waard en niet te redden zijn. Dit mogl hier niet onaangeroerd blijvenomdat vele houders dier aandcelen daaromtrent onzin nige illusion voeden, dwaselijk zich vooruitzigt op redres voorspiegelendeals zelfmisleidend starende op de geredresseerde zaken der Al'ri- kaanschewier gunstige stand blijkt uit het directoriaal verslag van 3 Junij j.l.welks winstcijfer onomstootelijk is, al werd de ver- slaginhoudals hierboven, aan onlangs toege zegde bezadigde critlek onderworpen. Yuiiir.m\g In de le bindt 2e kolom (tast N. Kott. Ct. m 6 Jui)dit moet njnJunij. Aan Zijne Majesteit den Koning. Sire Geven niet verschuldigden eerbied te kennen In onze algeraeene vergadering der Afdeeling Amersfoort van «hel Metalen Kruisgehouden te Amersfoort den 30 Juniwerd door ons aan de leden raeèdeeling gedaan van den inhoud eener ontvangen circulaire van het Hoofdbestuur «het Metalen Kruis" waaruit blijkt dat alleen zijdie leden zijn van eene der Afdeelingen de feesten op li en 13 September a. s. zullen kunnen bijwonen, alzoo met uitsluiting van alle anderendie tot geen Afdeeling behooren. Nu zijn er twee gevallenwaarom men tot geen lid eener Afdeeling kan behooren. Eerslens omdat op een aantal plaatsen geen genoeg zaam getal aanwezig isom eene Afdeeling op te richtenen in liet tweede gevalomdat menigeen de contributie daaraan verbonden le bezwarend is. Alstocn werd door een der leden den oud-kapitein bronsveld, het voorstel ge daan om het Hoofdbestuur uittenoodigen daarin alsnog zoodanige wijziging te brengen dat de kameraden, in beide categoriën vallende, daaraan zullen kunnen deelnemen. Dat voorstel in omvraag gebracht zijnde, werd bij accla matie aangenomen. Dat verzoek hebben wij bij onze missieve van den 30 Juni jl. aan het Hoofd bestuur opgezonden en ontvingen daarop bij hun schrijven van den 7 Juli door den Secre taris den heer Boon Hartsinknamens het Hoofdbestuur eene algcheele afwijzingaange zien immers in de vergadering van 23 October 1880 een dergelijk voorstel van een afgevaar digde uil Bridle met overgroote meerderheid word verworpen. Hiermede laten wij ons echter niet uil bel veld slaan. Hel is eene zaak van te veel belang om daarin te berusten. Weshalve wij de vrijheid nemen ons le wenden tot Uwe Majesteitmet hel eerbiedig verzoek, dal hel Uwe Majesteit behagen moge tol bevordering en bestendiging van dien goeden geest, die allen bezielde toen in 1830 de te wapenroeping door zijne Majesteit Koning Willem I plaats greep en waaraan door de Natie zoo ruimschoots ge volg werd gegeven zoodanige beschikkingen te willen nemen, dat ieder gerechtigde lol het dfagen van bel Metalen Kruisdesverkiezende aan de plaats te zullen hebben festiviteiten zal kunnen deelnemen. Allen toch hebben zich de zelfde vermoeijenissen en ontberingen getroost tot heil van de Natie en het dierbaar Vaderland. Ook zij zijn zegevierend uil den krijg terug gekeerd na goed en bloed daarvoor te hebben ten offer gebracht. Wij vleien ons dat uwe koninklijkeridder lijke rechtvaardigheid eene zoo ingrijpende on gerechtigheid zal welen te herstellen. Wij mogen ons gevoelen niet verheelen Sire «lat anders wrevel en algemeen misnoegen de plaats zullen inn-rnen dier vroolijke stem ming zoo noodig bij eene algemeene nationale feestviering. 'I Welk doende Uwer Majesleits getrouwe onderdanen, ll-t Bestuur der Afdeeling: G. RUBERS Dsn.President. G. VALEWINKSecretaris. AMERSFOORT, 25 Julij 1881. Dingsdagden 26. Julij 1881 des namiddags halflweezal de Baad der gemeente Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn: 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een in militair gebruik yiigc- geven gedeelte van «hel Kinderhuis" aan hel Bijk. 2. Voordracht tot overplaatsing van een on derwijzer van de openbare tusschenschool naar de openbare school in de Koestraat. 3. Verzoek van mej. II. van Binnendijk om ontslag als onderwijzeres aan de openbare school in de Koestraat. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders ora in hooger beroep te komen van een vonnis des Kantonrechters in zake tegen Uoutzaager van Veen. De te Amersfoort gehouden eind-examens van de leerlingen der Hoogere Burgerscholen in de prov. Utrecht, waaraan door 10 candidaien is deelgenomen zijn Zalurdag jL geëindigd. De volgende 9 Heeren zijn geslaagdJ. A. H. Kerkbod' (U), G. C. A. Koopmans (A), A. C. van Aeist (U)B. Proper (U)C. J. M. Kijnimel (U)A. C. Koopmans (A)E. W. de Jong (U) Ph. L. von llemert (A), E. H. Heijning (U). Een candidaatleerling der H. B. te Amers foort wien trouwens het deelnemen aan deze eind-examens was afgeradenmoest worden afgewezen. Ubeteekent leerling der ii. b. te Utrecht AAmersfoort. Van de 8000 Amsterdamsche kiezers voor den gemeenteraad hebben dingsdag jl. 5700 niet ge stemd zoodal slechts 2300 ter stembus com pareerden. De Heeren Godard en Crommelin zullen in 't begin van Augustus weder met een reuzen ballon in 't Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam opstijgen om luchtvaarten te ondernemen. De Amsterdammers gaan dat liever kijken, dan naar de stembus te wandelen. In de Weste Wagenstraat te Rotterdam heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaanbij de dienstbode van den lieer S.suikerbakker aldaar. De meid was Zondagavond op den ge wonen tijd ter ruste gegaandoch kon 's Maan dagsmorgens niet wakker gemaakt worden. Eerst Dingsdags gelukte dittoen gebruikte zij echter nog altijd le bed een kop theewaarna zij op nieuw neerzonk en insliep. Woensdag heeft men haar met kracht gewekt en beproefd haar te doen opstaanwal dan ook ten laatste gelukte. Zij was echter zoo wezen loos en versuft dat zij tot niets in slaat was zoodat men besloot baar naar hare ouders te Culenborg te vervoeren. In Zwitserland is een tweeling geborendie door een reep vleesch aan elkander verbonden zijn op de wijze als de bekende Siaraeesche broeders. De geneesheeren die zulk een toe stand voor de jonge wereldburgers minder aan genaam oordeeldenhebben beide knaapjes gescheiden Hoewel de operatie zeer gevaarlijk was, schijnt deze toch volkomen gelukt te zijndaar de patiënten zich zeer wel bevinden. De mannen te Dalyokeen dorp in Hongarije ruilenwanneer hunne vrouw hun niet langer bevalthaar eenvoudig voor die van een ander op grond van een artikel in de dienstbodenwei waarbij bepaald wordtdat gehuwde vrouwen met toestemming harer echtgenootenzich als dienstboden verhuren kunnen. De vrouwen treden danmet vergunning van hare mannen, als «mud" in dienst bij andere mannen en zoo leeft het halve dorp in concu binaat Thans echter is de aandacht der Regering op dien hoogst onzedelijken toestand gevestigd v en hoopt men dal er weldra een eind aan gemaakt en het artikel dat er aanleiding toe gaf, ver nietigd zal worden. New-York 23 Julij. In den toestand van Presi dent Garfield is eene verontrustende wedcrin- storling ontstaan. Er is een hevige koorts op gekomen. Hel schot dat Guiteau op den President der Vercenigde Stalen heeft gelost, trof ook het reeds vóór jaren georganiseerde zangersfeest te Chicago. Hel feest werd van 29 Junij tot 3 Julij gegevenmaar den 2 Julij 's namiddags kwam het berigt van den aanslag op Garfield waardoor natuurlijk de feeslelijkheden gestaakt werden. Ruiin twintigduizend personen hadden kaarten genomen allen moesten het geld terug hebben en 's avonds had de kassier een ver mindering van veertigduizend dollars aan in komsten te boeken. Te Genëvc, Grenoble en Lyon hebben zich eergisteren verscheidene aardschokken voorge daan. Vele kamers en huizen dreunden en verscheidene huizen zijn beschadigd. Hier en daar namen de bewoners de vlugt. De Schach van Perzic is onlangs gelukkig van een zeer gevaarlijk jagtavontuur afgekomen. Hij is een onverschrokken jager en gaat bij voor keur op leeuwen- of lijgerjachl uil. Nu gebeurde hetdat hij een prachtigen koningstijger onder schot kreeg, maar hem slechts ligt kwetste. De tijger sprong brullende op den Schach losmaar deze trok, zonder een oogenblik zijne tegenwoor digheid van geest te verliezen, zijn groot jagtincs en ving den tijger daarmede op. De tijger en de monarch vielen zamen op den grond en de ijlings toesnellende hovelingen waanden hun meester reeds verloren. Maar de Schach stond ongedeerd opde tijger was dood. De Parijsche politie heeft een opligter met name Gaudeiet gesignaleerd die onder vijf ver schillende namen in vijf verschillende artikelen handel dreef, op vijf verschillende plaatsen woonde en in elk der vijl woningen met eene vrouw leefde. Hij deed zaken ais kleermaker als kruidenier, als touwslagerals wijnhandelaar en als korenkooper. Hij bestelde bij handelaren in de provincie groole partijen op driemaanden, zette die beneden de waarde a contant oin en verdween toen de drie maande verstreken waren. Hij heeft op die wijze een groot aantal personen voor meer dan 200,000 fres. opgeligt. In de laatste dagen zijn weder te Parijs twee ontzettende moorden gepleegd. Eene vijftigjarige tapster werd door baar bciJiende met hamer slagen gedood en een meer dan tachtigjarige renlenierster gewurgd. Beide booswichtendie zich met den buit uit de voelen hadden ge maakt zijn gelukkig gepakt. Daar de heeren wetendat zij naar Nieuw-Caledonie gaan waar zijals zij legen hel klimaat bestand zijnhet wel kunnen uithoudenzijn zij zoo kalm en cynisch mogelijk. De moordenaar der 80-jarige is nog geen 18 jaar en een reeds drie maal ontslagen boef. Te Parijs is een man overledendie, minder nog om zichzelven dan om den naam dien hij droeg, tol de merkwaardige personaadjes be hoorde namelijk de oud-regtcr Ghauveau-La- garde. Hij was de zoon van dien moedigen en schranderen advocaatdie in de dagen dat het hoofd er meé gotnoeid was voor een pleitbe zorger om een verdachten klient te verdedigen de verdediging op zich nam van niet minder dan Marie Antoinettemadame Elisabeth en Charlotte Corday. En dal hij daarbij de tegen standers van die vrouwen hare regters tevens niet spaardegetuigt de geschiedenis. Te Saltdalen in Noorwegenzijn drie boer derijen plotseiing weggezonken, zoodat de akkers thans 11 vademen onder waterslaan. Men schrijft het gebeurde daaraan toe, dal de onderste lagen van den weeken grond langzamerhand door het water zijn weggespoeld. Gelukkig hebben de bewoners bijna al hun vee en ook nog eenige meubelen kunnen redden voordat alles verdween. De vreeselijkste hitte was die van 1703. Wel- ligl bereikte deze in Frankrijk nimmer zulk een hoogte. De lente was koud geweest; in Junij zag men zich zelfs genoodzaakt in de kamers te stoken. Sedert 4 Julij begon de temperatuur te stijgen en den 8cn bereikte de thermometer een hoogte van 38 graden in de schaduw. Deze hevige warmte, zegt een tijdgenoot, volgende op een aanhoudende koude en langdurige droogte had noodlottige gevolgen. In de tuinen en op de velden werden de groenten als 't ware ge roosterd, de vruchten verdroogden aan de hoo rnen de meubelen en het houtwerk barssten het vleesch bedierf terstondhet wild en het vee was geheel ontdaan. De heerschende w inden waren noordwest en west. Eerst den 17 Julij maakte een hevig on wedervergezeld van hagel, aan deze buit*'ngcwone hitte een einde. De zomer van 1822 was eveneens heet. In den Elzas en Lotharingen werden dc akkers verla ten. Dit jaar was alles zoo vroeg rijp dat men 28 Junij nieuw graan op dc markt van Melun verkocht Vervolgens komt het treurige jaar 1832. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e helft der maand Junij 1881. Plaats van Namen der geadresseerden. bestemming. 1. F. KreincnAmersfoort. 2. VVcstcrmunAmsterdam. 3. Mej. II. H. Jansen 4. M. Roos

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 5