Dingsdag 16 Augustus 1881. Jtó 2963. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort Dit blU TmehIJnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementoprij» per t munde» 11—Fr»noo per post /1.15. Prij» der Adtertentiên 1—0 regel» 80 Cta.elke regel meer 10 Cte; legale, oldcieUe en onteigen. Ad*, per regel 16 ate. I regel 86 et». Aftondtrlijke nummert 10 et». Bureau MUURHUIZEN hoek KortegraohtWijk B 60. Politieke Revue. De president van den Franschen Ministerraad Minister Ferry heeft een redevoering gehouden. Men weet hoe daarnaar werd verlangdmen hoopte dal Ferryeen tegenstander van Gam- bettadezen eens duchtig over den hekel zou halen maar Ferry is verstandiger geweest en heeft niets gedaan dat een conflict teweeg kon brengen. Integendeelhij heeft openlijk verklaard dat hij het met veel wat Garnbella te Tours had gezegd volmaakt eens is. Ook hij verlangt gedeeltelijke Grondwetsherziening. Biltere teleurstelling voor hen die verdeeld heid hoopten lezaaijen; Ferry sluit zich geheel bij Garnbella aan en heeft daardoor uitdruk kelijk in het oog doen springendat Garn bella volstrekt geen radicalismemaar kloe ken onversaagden vooruitgang verlangL Die rede werd te Nancy gehoudenNancy en Tours zullen twee lichtpunten in den ver kiezingsstrijd blijven, twee baken in zee, waarop de stuurlui der Republikeinen hel oog kunnen houden om hun partij bij de kort ophanden zijnde verkiezingen de overwinning te doen be halen en veilig binnen te loodsen. De Parijsche wijk Belleville, de wijk, die de eer zal hebben Garnbella opnieuw een man daat van Volksvertegenwoordiger aan te bieden had dezer dagen ook eene vergadering van tegenstanders van dien Staatsman. 180(1 personen waren present. Slechts twee der aanwezigen hadden het woord en daarna werd het vonnis over Gam- betla uilgesproken. Punten van beschuldiging waren hij schond zijne beloften en werd zijne kiezers ontrouw «hij hief de zitting der Kamer, op de tijding dat Alexander II vermoord was, op; «hij verwierf schatten, zonder dat iemand weet hoe «door den oorlog met Tunis, den twist met Italië en door de ijverzucht van Engeland op te wekkenbragl hij Frankrijk aan den rand des afgronds." Die acte van beschuldiging verwierf de alge- meene goedkeuring en er werd een comité van 25 personen benoemdwelks taak het zijn zal Gambella's candidaluur te bestrijden. Die deze vergadering bijwoonden, waren «on- verzoenlijken" en communisten. Belleville zal hoogstwaarschijnlijk in weerwil van al dat rumoerGambetla weer een man daat geven. Uit Tunis wordt gemeld dal 500 Zouaouas die opgeroepen zijn om deel uil te maken van het kamp van Ali beydaaraan geen gehoor gegeven hebben. De Zouaouas zijn ongeregelde troepenalle vrijwilligers en dragen geen uniform. Men zegt dal de Groothertog van Baden voornemens is ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest in de volgende maandden Koningstitel aantenemenhetgeennaar het beweren van sommigenin verband staat met het aanslaande huwelijk der oudste dochter van den Groothertog met den Kroonprins van Zweden. Do hof-étiquette gedoogt niet dat dit huwelijk te Karlsruhe voltrokken wordeomdat de familie der bruid lager in rang slaat dan die van den bruidegofn. Een huwelijk tusschen vor stelijke personen mag alleen dan in de woon plaats der bruid worden geslotenwanneer de rang der bruid minstens gelijk is met dien des bruidegoms. Onwaarschijnlijk klinkt het gerucht wel nietmaar toch vindt het in diplomatieke kringen weinig geloofen ecu der bladen heeft in herinnering gebragt het antwoord door den Keurvorst van Baden aan Napoleon I ten ant woord gegeven toen deze hem den koningstitel aanbood «Als Markgraaf was ik een rijk man als Keurvorst ben ik een arm manals Koning zou ik een bedelaar zyn." De over Noord-Araerika verspreide geheime Iersche genootschappen zijn te Chicago samen gekomen in eer: afgelegen locaalwaarvan de deuren met zorg bewaakt werden en waarvan de vloer tot demping van het geluid met zaagsel was bestrooid. De zittingen duurd jn drie dagen. Ter vergadering werd medegedeeld volgens den Times-correspondent te Philadelphia dat een som van 100,000 dollarsin kas is, alleen bestemd voor het gebruik van dynamiet. Een comité werd benoemd om nieuwe bijdragen in te zamelen. Betreffende de vergadering zijn voorts allerlei geruchten in omloop. Een depu tatie van priesters zou zijn toegelatenwelke de vergaderden met aandrang vermaande om van hun complotten af te zienmaar vruchteloos. Men antwoorddedat de conventie bijeen was gekomen om zaken te doen en voornemens was daaraan ook gevolg te geven. De Chicagosche dagbladen beweren eenstem mig als een uitgemaakte zaakdat een deel der vergaderden aansprakelijk is voor de vervaardi ging van de te Liverpool ontdekte helsche werktuigen en dal deze personen bezig zijn met maatregelen te beramen tot hel uitdeelen van dynamiet. De vergadering werd door 120 individuen bezochtwelke 6400 afdeelingen vertegenwoor digden. Uil Chicago waren 80 zustervereeni- gingen (loges) en vier grootere groepen (great circles) door slechts vier algevaardigden ver tegenwoordigd. De orde der «United Irishmen" en de oude orde der Hiberniërs waren in de hun waarschijnlijk te tamme vergadering niet aanwezig. In hel Hoogerhuis heeft graaf Kimberley in antwoord aan lord Brabourne gezegd dat na rijpe overweging besloten was geen gebiedsdeel van de Transvaal te scheidendat vroeger be schouwd werd als tot den Slaat behoorende. Uit Durban wordt gemeld dat de Volksraad van den Transvaal eergister bijeenkwam en be sloot dat het llollandsch de offïcieele taal moest zijn en dat a3n de regtbanken geen andere taal geoorloofd zal zijn. De verkiezingen voor den nieuwen Volksraad zullen 15 September worden gehouden. Allerlei. Johann Strauss de bekende Oostenrijksche componist, zal binnen kort den dag herdenken waarop hij voor vijftig jaren zijn eerste wals componeerde. Strauss was toen zes jaren en in die afgeloopen vijftig jaren heeft hij niet minder dan drie honderd acht en negentig walsen polka's en quadrilles gecomponeerd. Op Hawaï heeft een vreeselijke vulcanische uitbarsting plaats gehad. Volgens de laatste be- riglen naderde een vuurstroom een muur van gloeijende lava omstreeks dertig voet hoog en 4 kilomeier breed langzaam de hoofdstad iiilo en verlieten de bewoners in overhaaste vlugt het eilanddat met het lot van Ilerculanum en Porapeji wordt bedreigd. Op een schuttersfeest te Freiburg in Zwit serland kwam zich epn boer bij de politie be klagen dal men hem zijn voorziene beurs had beroofd. Terwijl hij nog met den commissaris sprak trad een inspecteur binnen die bij toe val zijn zakdoek uit den zak haaldewaardoor ook de beurs van den boer te voorschijn kwam. Al het geld was echter verdwenen. Een slimme zakkenroller had dit er uitgenomen en toen de beurs in den zak van den inspecteur gestoken. Maandag jl. stond de trein van Liverpool te Blackburn voor hel slationtoen plotseling de sneltrein van Manchester op dezelfde rails kwam aanstuiven men zegt met eene vaart van 40 of 50 Eng. mijlen. Door het geschreeuw gewaar schuwd, sprongen tal van menschen nog haastig uil de wagensdoch vóór zij er allen uit waren donderde de eene trein reeds in den anderen, met de gewone begeleiding van gekraakstof wolken en het jammerlijk gillen der slagtoffere. Vijf personen hebben er het leven bij ingeschoten; een veertigtal liggen er gekwetst. De trein uit Manchester was voorzien van den remtoestel van Westinghouseden besten die er bestaat. Maar geen remmen kon helpen over een zóó korten afstandook verklaart de machinist dat de toestel haperde. De eerste vraag blijft echter: hoe kwamen de twee treinen op het zelfde spoor? De toegang tot de electrische tentoonstelling te Parijswelke thans geopend iszal des daags 1 fr. en 's avonds 1 i fr. kosten. Des avonds zullen de salons waarin menten getale van 25 personenper telefoon muziek en zang in de Opera en de acteurs in de Comedie Francaise zal kunnen hooren, zeker voordurend vol zijn. Die salons, 4 in getal, zijn door telefoonmaatschap pijen ingerigt. Over het geheel wordt aan de tentoonstellLig veel succès voorspeld. De Zoeloe-kaffer die te Leiden op de kermis veel van zich deed sprekendoor eenmaal in zijn nationaal kostuum echt wild te ontsnappen en de kermis op te draven, vond het blijkbaar in ons land nogal aardig. Hij is althans naar Gouda getrokken en daar bij ongeluk in handen der justitie verzeild geraaktwaai men tot de ontdekking kwamdat hij een jeugdig Hage naar wasdie met de justitie al meermalen in aanraking kwam. Den 8 October des vorigen jaars geleidde graaf San Antonioneef van maarschalk Serranode aanvallige Teresita Martinez y Campos, nicht van den Spaanschea staatsman van dien naam naar het trouwaltaar. De bruidegom lelde 20 de bruid 22 jaren. De bruid was niet alleen aan jarenmaar ook in wereldsche goederen rijker dan haar bruidegom. De bruiloft werd te Parijs gevierden van het trouwaltaar snelde het jonge echtpaar naar Londenom daar de wittebroodsweken door te brengen. Den vol genden avond echter was de jonge vrouw weder te Parijs terugen stelde onmiddellijk legen haar echtgenoot een vordering in tol ontbinding van haar huwelijkwaarbij zij als beweegreden opgafdat haar echtgenoot een meisje was. De toren en een deel der kerk van SVoheiraoer nabij Veldes zijn gedurende de godsdienstoefe ning ingestort. Het meerendeel der geloovigen geraakten onder de puinhoopen en konden eerst na veel moeite weder uil dien lastigen toestand worden gered. Verscheidenen hadden echter reeds opgehouden te leven en een groot aantal hadden zuUie ernstige verwondingen beloopen dat men zeer bevreesd is voor hun leven. De kerk had reeds geruimen tijd op 't instorten gestaan, maar de gemeente scheen het niet noodig te achten daaraan de noodige verbete ringen te laten verrigten. In een herberg te Kellenheim bij Alzey hadden den 8 dezer een aantal Zigeuners hun intrek genomenzij bedronken zich en werden daarom door den herbergier verzocht zijn huis te verlaten. Ten gevolge daarvan ontstond er tusschen den herbergier en de Zigeuners een twist, die eindigde dat een naauwelijks 19-jarig Zigeunermeisje een mes uit den zak haalde en het den waard in het hart stak. De gewonde stortte dood ter aarde. De overige gasten in de kamer wilden toen het meisje gevangen nemendoch zij stelde zich zoo verwoed te weer, dal zij nog verscheidene gasten ver wondde o. a. den vader van den vermoorden herbergier levensgevaarlijk. Na deze afschuwe lijke daad verlieten de Zigeuners de kamer, braken hun leger op en vloden in dc rigiing van Flonheiui. Van dit gruwzaam bedrijf kreeg

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1