de gendarmerie weldra kennis. Nog dicnzelfden avond was de geheels kende te Alzey achter slot gebragt. In de te Amsterdam gehouden vergadering der Maatschappij lol Nul van 't Algemeen wer den de voorstellen van het hoofdbestuur zonder of na weinig beraadslaging aangenomen. Hel voorstel oin uil de algemeene kas f3000 te verstrekken aan drie afdeelingendie een plaat selijke verzameling tol bevordering van kunst- industrieel onderwijs wenschen te stichten gaf ©enige aanleiding tot discussies. Tiel meende dat Amsterdam's 11 age en Rotterdam daarvan uit gesloten moesten zijnomdat zij natuurlijk het eerst in staal zouden zijn om aan de voorwaarden verbonden aan dat subsidie te voldoenzoodat de andere departementen dan geen kans hadden wat aanleiding gaf tot de opmerking van den afgevaardigde van Amsterdamdat Tiel aan het zelfde provincialisme scheen te lijden dat tot de aanneming van het door Amsterdam niet ge- wenschle Rijnkanaal had geleid. Die politieke ontboezeming kostte den spreker eenter een ernstig verwijt van verschillende zijdenwaarop de voorzitter voorstelde verdere toespelingen van dien aard achterwege te houden. Ten slotte werd hel amendement van Tiel verworpen en hel voorstel van hel hoofdbestuur aangenomen. liet voorstel van het hoofdbestuur, om het te magligen voor een jaar een overeenkomst aan te gaan met de Maatschappij Elzevier, te Rot terdam of een anderen uitgeverlot het aan- koopen voor een bedrag van ten hoogste f 6500 van 17.800 exemplaren vaneen in maandelijk- sche afleveringen uiltegeven geïllustreerd volks blad, ten einde daarvan aan ieder lid der Maat schappij een exemplaar kosteloos te verstrekken, en indien het hoofdbestuur omtrent strekking inhoud en wijze van uitvoering voldoende waar borgen gegeven worden. De kosten der verzen dingen per post zyn onder het genoemde bedrag begrepen. De finanlieele commissie ontraadde op het krachtigst de aanneming van dit voorsleL Het doeleen volkstijdschrift te slichtenzal niet bereikt worden. De leden van 'l Nut immers inaken het volk niet uit Verder zal zulk een uitgave der Mij. groote finantieele moeij el ijk heden bezorgen en achtte men de uitgave niet de zaak der Mij.maar die van de uilgevers. De lieer Böhringer verdedigde hel voorstel namens het hoofdbestuur. «Neen, 'tis geen uitgevers-zaak," zeide spr.«de uitgevers zijn daartoe aangezochtwant 't is een zaak van 'l NuL Nederland is een klein land waar zulke uilgaven moeijelijk gesticht worden. Daarenbo ven dc houlsneekunsl en de kunst der gravure wordt in ons land veronachtzaamd. Nederland moet een volkstijdschrift hebben 't heeft daar aan behoefte, en daarom juist moet zulk een echt nationale Vereeniging als 'tNut er haar sterken arm aan schenken. Laat ons niet prozaïsch worden en niet angstig om iets nieuws, iels frisch te ondernemen. De schoonheidszin van het volk zal veredeld worden door een goed geïllustreerd tijdschrift. Het zal de afschuwelijk leelijke platen van het Politic- Nieuws en de moord tooneelen van zulke bladen en tutti quanli leeren minachten. «Hel volksblad moet zijn een fraaije uitgave, een kunstwerk dal gewaardeerd worat, dan zal eerst hel kwaad bestreden worden dat ver spreid wordt door slechte platen en illustra- liën als de zooeven genoemde. «Ook moet men dit blad bij de menschen thuis bezorgen en hen niet naar een leeskamer trekken. Daardoor wordt de onhuiselijkheid ge diend. Ook zou zulk een tijdschrift de beste tribune kunnen vormen, waaruit de beste schrij vers geregeld ware en gezonde begrippen om trent de sociale vraagstukken van den dag zouden kunnen prediken. Waar hel zulk een nuttige zaak geldt, mag men niet kleingeestig aan geld en cijfers hangen. Het Nut bewijze dooi dit voorstel aanlenemennog jeugdige kracht frisch heid en moed te bezitten. Aangenomen. Indien men den Golos mac gelooven, zou een lid der universiteit van iuew eindelijk het middel gevonden hebben om te vliegen en zich in alle rigtingen in de lucht te bewegen. De Golos, dat eeu ernstig blad is, zegt dat de academie van wetenschappen de echtheid der uilvinding bevestigd heeft Wij zullen later zien. Er is thans concessie gevraagd voor een spoor weg van Amsterdam naar Umuidenvoorts zal buiten dc sluizen in laatstgenoemde plaats een visschershaven worden aangelegd. De kosten van den spoorweg worden op 2 raillioen geschat; men aenkl ook over het plan om eenc badplaats aldaar aan te leggende achtste aan de Neder- landsche kusten der Noordzee. AMERSFOORT, 15 Augustus 1881. Aanst. Vrijdag 19 Aug. geschiedt de verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad van Amersfoortwordende mits deze de kiezers uil- genoodigd omzooals hieronder wordt mede gedeeld, op de Candidalen der kiesverecniging «Amersfoort" de heeren P. METHORST Jr. en Mr. J. G. A. VAN ZIJST, aftredende Raadsleden hunne stemmen te vereenigen. Vermits de verkiezingsaangelegenheden nog niet tot voldoende ontwikkeling zijn geraaktzoo moet hel deswegens tot de kiezers te rigten rcdactionneel woord noodwendig tot het vol gend nummer worden verschoven. Ter Zaturdagavond jl gehouden vergadering van de Kies vereeniging «Amersfoort" zijn uit het opgemaakte gros, waarop voorkwamen de Heeren P. Methorst Jr., Mr. J. G. A. van Zijst A. H. Drijfhout van Hooff, Jhr. Mr. A. M. C. Sandberg en E. R. Schultzna de raededeeling dat de Heer A. H. Drijfhout van Hooff niel in aanmerking wenschte te komen lot candidalen voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad ge steld de Heeren P. Methorst Jr. en Mr. J. G. A. van Zijst, altredende Raadsleden. Bij Zr. Ms. besluit is bevorderd tot Luitenant ter zee 2e kLde Adelborst der le kL G. C. D. baron van HardenbroeL Wederom is een onzer dappere oud-strijders overleden en juist 50 jaren geleden, 12 Augustus, na zijn kloekmoedig gedrag in den Tiendaagschen Veldtogt, waarvoor hij net Ridderkruis ver wierf, namelijk de Heer H. K. Frans te Amers foort die destijds deel uitmaakte van hel Reg. Rijdende Artillerie. Nabij Leuven stond een onzer vuurmonden waarvan de voorwagen was gesprongen. Niet tegenstaande de Beigen met hernieuwde hevig heid hunne batterijen legen dien vuurmond lieten werken, begaf de le luiL van der Oudermeulen zich met eenen anderen voorwageneenige man schappen en 8 paarden onverschrokken der waarts en met veel koelbloedigheid en inspan ning van krachten gelukte het dien officier, daarin bijgestaan door den moedigen wacht meester H. K. Frans, dit kanon bij de batterij terugtebrengen onder een hevig kanonvuur waardoor 1 kanonnier gedood en 4 kanonniers gewondzoomede 4 paarden gedood en 2 paarden gewond werden. 12 Augustus 1831 onderscheidde de wacht meester Frans zich aldus en is hel opmerkelijk dat, juist eene halve eeuw later, 12 Augustus 1881 zijn sterfdag was. Bij besluit van Z. M. den Koning van 12 Oct. 1831, No. 92, werd hij tot Ridder der Mili taire Willemsorde benoemd en is hij in 1844 versierd met het Ridderkruis der Orde van St. Anna van Ruslandbij gelegenheid van een bezoek door den Keizer aller Russen destijds aan Nederland gebragt en waarbij 30 decoraliën van genoemde orde ter beschikking van onzen Koning werden gesteldter uitreiking aan de verdienstelijkste onderofficieren van het Leger. Hij was ook versierd met het Metalen Kruis en de Zilveren Medaille voor 24jarige trouwe mil. dienst en sedert 1852 gepensionneerd. Ter gelegenheid der Wedrennen bij Bussum op aanst. Zaturdag 20 Augustus zullen er, volgens nevcnssL adv.extra-treinen der HolL IJzeren Spoorwegmaatschappij naar de Renbaan en terug zijn. Deze wedrennen trekken niel enkel grootelijks de belangstelling binnenslands, maar ook van uit het Buitenland zullen aldaar velen aankomenterwijl levens uit het Buitenland beduidende mededinging is toegezegd, zoodal deze schitterende wedrennen door een talrijk publiek, zelfs uit de hoogste standen, zullen worden bijgewoond. Sedert in ons vorig nummer werd medege deeld dal Pflaging's concert- en opereltengezel- schap Dingsdag 16 Aug. (zie nevensst. adv.) nog eene soirée alhier geeftis het programma daar van verschenen, bevattende eene rijke variatie van nog niet le Amersfoort opgevoerde prach tige operettes en productiënzoodal hel publiek weder eenen amusanten avond zal genieten. De twee vorige courantnummers behelsden een en ander omtrent den geprojecteerden ver koop van het cxercilieterrein genaamd «het Kallsveld" te Amersfoort, waaromtrent de on derhandelingen nog in gang waren. Thans kun nen wij meldendal de beslissing deswegens Zaturdag jL is gevallenen toen werd hel, aan gezien het Rijk toen van den aankoop had afge zien verkocht voor iels meer dan f 27000. (de daarop aanwezige boornen uitgezonderd) aan den beer C. Oostendorp qq. te Amsterdam. x De Ned. Centraal Spoorweg Manisch.' heeft zichop daartoe aan haar gerigl verzoekbe reid verklaard den aanleg en de exploitatie der stoomlramlynen Zwolle—CoevordenDedems- vaart op zich le nemen voor den kostenden prijs. Uit 'sGravenhage wordt gemeld: «Nog geen minister van financiën I En toch beweert men dal de titularis gevonden is; niet in de vacature-Vissering zou de oorzaak liggen van den langen duur van 't interim. ïn welon derrichte klingen houdt men vol dat de heer Van Lijnden als minister van finantiën blijft fun- geeren en dal hij aan 'l departement van biiilenl zaken zal worden vervangen door Jhr. van Kar- nebeek, den legenwoordigen commissaris des konings in Zeelanddie zich dan ook in den Haag bevindt. De moeijelijkheid schuilt elders. Voor eerst in hel vinden van den opvolger van Jhr. Six die, treedt de heer van Karnebeek in het kabinet, naar Middelburg terug wil. Men noeinl als zoo danig nog allyd Jhr. Roëll, lid der tweede kamer. Doch er is zoo zegt men hier nog een andere oorzaak voor den langen duur van de partieele crisis; het schijnt dat de heer van Gollslein zijn voornemen heeft te kennen ge geven om het kabinet te verlaten. Is dit zoo ik deel het u slechts als gerucht mede dan verkeeren wij thans eigenlijk in een volkomen crisis; dan zullen vermoedelijk vier van de acht ministers vervangen worden en in dat geval laat het zich verklaren dal men niet in een paar weken met een gereconstrueerd ministerie gereed is." Te Bedum had vóór een paar dagen een zon derlinge diefstal plaats. In het prieel n.l. van Ds. L. stond een geraamte van een volwassen raensch als hulpmiddel bij de medische studiën van een der zoons. Ook bevonden zich in het prieel een pistool, eenige boeken en een aan gebroken flesch wijn. Nadat men 's avonds de deur van het tuinhuisje op slot had gedaan vond men 's morgens de afsluiting verbroken en het skelet met de andere voorwerpen ver dwenen. Door de nasporingen der politie is het gelukt den dader Ie vinden, die een oud be kende der justitie moet zijn. Het gestolene was nog in zyn bezit. Dat het uitreiken van een tractaatje iemand in de gevangenis kan brengen, zou menigeen niet gedacht hebbenen toch heeft onlangs le Meiningen een ijveraar voor de afschaffing des wege teregt geslaan. Hij kwam in een herberg te Waildorf, juist toen een burgerman zich een slokje liet inschen ken en legde in zyn' bekeeringsijver twee trac- taatjes voor dien man neer, waarvan het eene getiteld was «Een zwijn onder de menschen en het kwaad der dronkenschap in sterke kleu ren afschilderde. De burgerman, die zich nooit aan drank le builen gingwilde zich hel complimentdat hem door het opschrift van hel tractaatje ge maakt werd niet laten welgevallenen diende een aanklagl tegen den gever in. Of deze zich al beriep op de honderden ge vallen waarin hetzelfde geschieddeen er op wees hoe te Berlijn en elders bijna alle dagen tractaaljes in de huizen en herbergen uitgereikt werden, het hielp hem niets. Hij werd tol eene boete van 24 mark of 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De liefde is blijkbaar internationaal. Een Hol- landsch koopman in thee heeft le Konslantinopel een Griekscne juffer geschaakt, die den 2. Aug. met zijn excellentie den theekoopman per stoom boot naar Varna vertrokken is. ADVERTENTIE N. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde vader, behuwd- en grootvader HENDRIK KLAASSENS FRANS, ndder der Militaire Willems Orde en ridder der Orde van St. Anna van Rusland, weduwnaar van ADRIAN A VAN DE KORFUTin den ouderdom van ruim 80 jaren. Amersfoort Uil aller naam 12 Augustus 1881. W. FRANS. Heden overleed na een langdurig lijden, in den ouderdom van bijna 28 jarenmijne hartelijk geliefde Echtgenoole PETRONELLA VAN LEDENdiep betreurd door ray hare Ouders en Broeders, mij drie kinderen nalatende. 11. VAN SELM. Driebergen W. VAN EEDEN. 7 Augustus 1881. A. G. M. VAN EEDEN— SlDDRÉ. Volstrekt eenige kennisgeving

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2