Dingsdag 23 j£t§ Augustus 188L FEUILLETON. JU 2965. «Dl CODU1T. Uitgever Dit blad Tsnehfjnt Vaandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Bureau A. E VAN CLEEPP fi~Frïn00 per p0,t 'L16- Prij* der AdTe^n'ien1-8 regel. 80 Cte. elke MïïUBHDIZFN a .LLi.L.. r.i regel meer 10 leKal®> ofllcieüle en onteigen. Ad», per regel 16 oU. Keclames per te Amersfoort ,.g,i 25 et.. Af.ondert,jk, 10 eu. hoek KortegrachtWijk B 60. Politieke ilevue. In Frankrijk wordt weder liet regt van spreken gesmoord. Honderd sclireeuwers maken meer geweld dan duizenddie verlangend zijn oin iets te hooiendat is verleden week in Belleville be wezen, waar Gambetta, de President der Fran- sclie Kamer, eene redevoering wilde houden. Met belangstelling zal ieder de berigten over hel schandaal te Belleville gelezen hebbenveel is er niel aan toclevoegen. Gambetta inogt boos zijnhij mogt met zijn rotting op de tafel slaan het baatte niel; hoven 't gejoel van drie a vierhonderd lieden klinkt zei I's zijne stem niet Als 't waar isdat Gambetta bij 't vernemen der tijding van hel verwerpen van den scrutin de listc een toeval kreegdan moest hij dit nu zeker gekregen hebbenwaartoe bij zijne corpulentie miss» hien wel kans bestond. Boozer dan hij zich te Belleville maakte, is hij nog nooit geweest, belecdigender was nog nooit eenigc ontmoeting voor hein. Ik verwacht u don 2Ien Augustus terug! riep Gambetta eindelijk in magtelooze woede uit. Die woorden moeten goed begrepen worden. Niet ter vergaderingmaar aan de stembus wacht Gambetta bun dan; op 31 Augustus do dag der verkiezingen en aan de stembus kunnen een drie- vierhonderd geen tienduizenden verslaan, 'l Is een kleine triomf voor Rocheforl en Clémcnccaudal wat te Belleville is ge beurd maar 'lis laf, laag, gemeen en kin derachtig en ontcerendor voor ben dan voor Gambetta. Geen man zoo populair, of men vindt alligt een paar honderd sjouwers die zich laten omkoopen voor een borrel om wat rumoer te maken, 'l Gebeurde te Belleville bewijst niets dan dat de vijanden van Gambetta voor niets terugdeinzen. Uit Tunis wordt gemeld dat de gevangenen van Sfaxgehuisvest in hetzelfde fort waar de galeiboeven zijnhunne ketenen verbroken den officier der wacht vermoord en de vlugt genomen hebben. Groote ontsteltenis ontstond dientengevolge te La Gouletle waar de ingang van het lort zich bevindt. Met wapenen messen en stokken dreigende, trokken die liedendoor de stadde Europeanende Israëlieten enz. een omwenteling vreczende maakten een woest getier en liepen in alle rigtingen om veilig te zijndoch de ontsnapte gevangenen lieten hen ongedeerddaar hun eenig doel was op het vlakke veld te komenten einde den gendarmes 5, DESTOL'ME. Marie trachtte den wrok baars vaders omtrent Frans te matigen. «Ik heb er reeds sedert lang over gesproken dat ik Frans liever verwijderd zag dan hem in mijne nabijheid te zien als Werner's vrouw fluisterde Marie zuchtend, «llij zou nabij mij geen zielsrust hebben gevonden «Nu," meende de oude man, «wij hadden hel toch wel aan den jongeling verdienddat hij zou zijn gekomen om de hand te geven en afscheid te nemen. Hij is toch zoo hoog niet geboren, om eene gift van mij aantenemen. Maar het is met Frans niet zoodanig gesteld als het wel moest zijn... Waarom loopt hij juist wegnu ik hein bij mijne bezigheden zoo dringend noodig heb. Dat weet ook hij zeer goed. En den grootcnzwarten hond Caro mijn besten waakhond, heeft hij ook medege nomen. Dat beest hing hem altijd aan. Zal hij nog terugkomenIk vertrouw hem niet erg." Aldus redenecrende verliet Sicgcrt de kamer. En zijn voorgevoel bedroog hom niet. De zieke bleef steeds slapen. De nachtlamp brandde duisterook Marie was in den stoel ingeslapen. Eensklaps spoelde de wind door de vooruit te zijnwelke uitgezonden waren om hen te vervolgen. Doch door ruiterij nagezet zagen zij hunne pogingen verijdeldeenigen zijn reeds gevat en de andere zullen dit lot niet ontgaan. Waarschijnlijk zal de bey van Tunis allen ter dood veroordeelen. liet Iloogerhuis heeft eindelijk eenigermate het hoofd in den schoot gelegd. De Iersche Landbill behoefde niet andermaal naar het Lagerhuis terug. De twee takken der wetgeving zijn er nu mede klaar, en de koninklijke toe stemming die zich wel niet lang zal laten wachtenvoltooit het werkmaakt de Bill tot wet. De ministers kunnen nu met rust en pleizier bun vischmaai genieten te Greenwich bij de sluiting der jaarzilling. Antwerpen viert feesthoudt den strijd tegen regen en wind moedig vol. De inwijding van de nieuwe schietpiaats der burgerwacht, de onthulling van het standbeeld van Quenlin Mal- sys en van groote geografische kaarten op de wanden van het beursgebouw geschilderd enz. voorts de gewone gemeentelijke feesten, wedstrijden op de Scheldetuinbouwtentoon stelling gastmalenconcerten enz., houden de bevolking en bare tallooze gasten bezig. De kermis is dan ook dit iaar zeer luisterrijk. De burgerwacht beeft die der nabuurlanden uitge- noodigden aan deze uilnoodiging werd ruim schoots voldaanvooral door de Nederlandsche schutterij, waardig vertegenwoordigd door kolo nel Kniglil, majoor van Spengler, majoor van Stolk enz. Allerlei. Te Teheran in Perzie is ter dood gebragt Djalil Aghadie de stad Miaudouab in den asch gelegd en alle inwonersmannen, vrouwenen kinderen liet vermoorden. Djalil werd mei groote staatsie voorafgegaan door tamboers en hoornblazers, naar de straf plaats geleid. In het midden van het veldop een sterk getimmertewas een kanon van groot kaliber bevestigd met den mond naar boven gerigL Na het gebruikelijke gebed, bonden de beul en zijn helpers hem stevig boven het kanon vast en zóó dat hij geen ander steunpunt had dan de gapende mond van het stuk. Vervolgens vuurde de beul het stuk af, met een kalmte, alsof hij zijn pijp opstak, liet schot ging af en zijn ligchaam werd onmiddellijk in duizend stukken in de lucht geslingerdom vervolgens op de hoofden en aan de voeten der menigte nedertedalen. «Van al zijn beenderenvoegt de Mohak er bij«is slechts één rib onbeschadigd terugge vonden." Op verzoek zijner vrouwen, die de voltrekking van het vonnis hadden bijgewoond, is deze rib haar afgestaan. Weder heeft de Amerikaan Slosson bij den biljartwedstrijd het onderspit moeten delven tegen den Belgischen speler Garnier. Den eersten dag stond zijn kans schoon maar den tweeden avond speelde hy zoo ongelukkig, dat Garnier hem spoedig had ingehaald en glansrijk den strijd won. Op Amerikaansche manier spelen kan Slosson uitmuntendmaar hij kan maar niet achter de Fransche methode komen. Toch zal hij binnen enkele dagen op nieuw met Garnier eene weddenschap aangaan. De beruchte boef J. Pouwelsdie voor 6 jaren Dwingelo verontruste, had na zijne loslating te Ruinen zijn bivouac opgeslagen. Een diefstal met inbraak bij de wed. Eleveld, waarbij vrij wat is buit gemaaktwerd gevolgd door eene inbraak bij J. Westenbrink. Stelt u voorte ruim 11 uur 's avonds slaat de dief het geheele onderste gedeelte van een der groote ramen in en dadelijk springt hij de woonkamer in. Westenbrink, dit hoorendvraagt: «wat moet dat?" en is ook op 'tzelfde oogenblikuit'tbed en werpt zich op den dief. Een worsteling ont staat en 't zoontje slaat met een stoel op de vechtenden. Op zijne vraag«is vader boven of onder?" geen antwoord krijgende, slaat hij toch in het blinde toe. De nachtelijke bezoekervernemende dat hij hier met twee te doen kreeg, zou zeker wel al vroeger het raam zijn uitgesprongenzoo ook daar niet eene worsteling ware ontslaan tus- schen.een tweede en de vrouw des huizes die van uit de bedstede den tweeden indringer buiten 's huis hielddoor met de beddeplank de ingeslagen ruimte te verdedigen, 'twelk haar zóó goed geluktedat de tweede niet binnenkwamen de eerste geen hulp krijgen de wel moest besluiten om dit onherbergzaam oord zoo goed als 't kon te verlaten. De vrouw ofschoon een pistoolschot in den arm gekregen verhoedde dat de makker van den hoofddader binnenkwamware dit het geval geworden de daders hadden het geheele gezin vermoord. De politie en pl. m. 200 ingezetenen met de rijksveldwacht organiseerden een drijfjacht kamer. Een venster was gewis geopend. De zware bedgordijnen bewogen zich licht dooi den windstroom. De lamp ging uit en de duis ternis der kamer werd slechts door het schaar- sche maanlicht beschenen. Marie ontwaakte, Voor haar stond Frans de stommeliaar als met gretige blikken ver slindend. Zijn haar hing ruw langs zijn voor hoofd zijn baard was verwilderd. Het donker oog rustte brandend op de schoone vrouw. «Wat verlangt gij hier, Frans?" riep Marie verschrikt. «Vanwaar komt gij Haar nog zweefde naar het geopend venster. Frans lachte arglistig. Met bliksemsnelheid rukte hij de bedgordijnen uileen en stortte zich op Marie's echtgenootom hem met hel lange mesdat hij zwaaidete doorboren. Maar even snel vatte Marie den arm des sluipmoordenaars en een gelukkig aangebrachte slag der moedige vrouw slingerde het wapen uit zijne hand. liet rolde onder het bed. «Wilt gij voor de tweede maal den moord beproevenafgrijselijk mensch riep Marie hem met van toorn bevende slem toe. «Hebt gij nog niet genoog zonden op uw hoofd geladen met de eerste misdaad? Weel, mensch, gij maakt mij door geen misdaad op dezen man vrij. ik bemin u niet. Ik zal mijn echtgenoot getrouw tol in den dood blijven maar zijn moordenaar tol in de eeuwigheid vervloeken." Frans was vernietigdhij neeg gedurende eene minuut het hool'd. Marie meende dat hij berouw gevoelde. «Ga, Frans," zeidezij zachtmoediger«hier moogt gij niet langer blijven. Wat gij hebt ge daan deedl gij uit liefde tot mij. Ik weet het wèl. Het zij u vergeven. Mijn echtgenoot zal u dat vergeven om mijnentwil. Maar ga van hierver van hierzoodat gij mij niet weder- vindt. Wend u tot mijn vader, hij zal u voorthelpen. Ik zal voor uw geluk bidden." Marie had de laatste woorden met bevende etera uitgesproken en hare handen op zijne slin gerende armen gelegd. Marie's woorden hadden echter hun doel gemist. Juist door hare zachtmoedigheid ge voelde hij wederwat hij aan haar had ver loren. Zijn lichaam kromp koortsachtig onder den druk harer zachte handen, zijne wildheid keerde terug en met gloeiende onstuimigheid sloot hij de jonge vrouw in zijne armen en bedekte haar uiet kussen, terwijl zij hem kramp achtig afweerde. Bijkans scholen hare krachten te kort, toen hulp opdaagde. Door het geruisch der worsteling waren de beide knechten in de voorkamer ontwaakt en ijlden toe. Beiden schoten op hem toe. Frans kreeg eerst de bewustheid van zijnen toestand toen hij zich aangegrepen gevoeldemaar een enkele vuistslag van dien woedenden man was

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1