en de manschappen werden in complotten ver deeld en elke troep werd zijn kring ter onderzoek aangewezen. Na een jagt van nog geen twee uur gelukte het eene aldeeling J. Pouwels maglig te worden in een boschwaar men een soort hol vond zóó ingerigtdat h(j van regen geen of ten minste weinig last had. De diel werd onder flink geleide en goed gebonden naar Assen overgebragt. De andere dief is nog op vrije voeten. Bij vonnis van de regtbank te Zwolle is H. S. veearts aldaar, verklaard schuldig tc zijn aan hel zweren van een valschen eed ter civiele leregtziliing dier regtbank op 21 April 1880 en dientengevolge bij verstek veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden en 3 dagenen ontzetting gedurende 5 jaren van de regtengenoemd in art. 8 der wet van 20 Junij 185-4, (Staatsblad No. 102). De adj.-dir. van de bedelaarskolonie Oramer- schanspasseerde vergezeld van den onder-di recteur van den landbouwde voorpoort van 't gestichttoen de verpleegde Suurveldmet een scherp mes gewapendop hem aanliep en hem in de zijde trachtte te stekengelukkig ging het mes door de dubbele kleeding van den arm en ontweek hij het verder doordringen van het mes. Suurveld werd terstond door den aanwezigen politie-agent Wassink in arrest gebragt. Hij werd ook reeds sterk verdacht den laalsten brand op 80 Julij te hebben stichtmaar heeft zulks in 't verhoor ontkend. De Leidsche moordenaar, in 't vorig nummer vermeld is aan de beterhandaan zijn buiten gewoon krachtig gestel zal hij zijn behoud te danken hebben. Altijd zit een agent van politie bij hem, om te voorkomendat hij zich van het leven berooftzooals hij den eersten nacht meermalen getracht heeft te doem Men schrijft uit Bergcn-op-Zoom Reeds vroeger klaagde ik over den grooten toevloed van Belgische centen. Thans kan men veilig aannemendal onder de honderd centen negentig Belgische zija Wanneer zal de Regering eens met kracht *daartegen handelen? In verschillende steden van Amerika kan men tegenwoordig op de uithangborden van koffij- huizen het volgende lezen«Bier wordt hier om niet geschonken." Gaat men naar binnen en bestelt men een glas bier, dan moet men toch vijf cents betalen. De kastelein namelijk ver klaart dat het inschenken gratis geschiedtmaar het bier moet betaald worden. Een luchtreizigerAdolphe genaamdis te Montpcllier opgestegendoch sedert niet meer gezien. Men vreestdat de ballon naar zee ge dreven en de luchtreiziger verdronken is. Te Nimes heeft evenals te Marseille een bloe dig looncel hij een stierengevecht plaats gehad. Twee toreadors waren gezamenlijk meteen stier bezig, met welken zij de handen vol hadden. Een van hen struikelde en werd letterlijk onder de hoeven van het getergde dier fijngemalen de ander, die zijn makker te hulp schootwerd «loor liet dier op de horens genomen en eenige malen in de lucnt geworpen tot hij als een vorinlooze massa neerviel. voldoende hem te bevrijden. Een sprong door liet geopende vensier en de nacht verborg den vluchtenden misdadiger. Marie lag in onrnagt op den grond. Werner rigtte zich uit het bed op en zag op haar neder in grooten angst, onmachtig zelfs een enkel woord te uiten. Hij was vol haat jegens den gevluchlen vijand bezield en gepijnigd door smart omirent zijne vrouw. Uit den slaap gewekt toen bel blinkende mes zijns vijandsthans voor de tweede maalover hem werd gezwaaid was hij zijne redding enkel aan zijne moedige vrouw verschuldigd. Marie kwam tot bezinning, trad naar het bed en omhelsde Werner. «Hoe bevindt gij u?" vroeg hem Marie. Ik zal leven Elisabeth heeft mij vergeven antwoordde hij vreugdevoldoch rustig. Marie verbleekte en trad terug. Toen school Werner te binnen, dat zij niet wist, wat Elisabeth voor hem was geweest. Hij scheen te beseffenwelke pijnigingen het hart zijner vrouw moest hebben ondervondenbij de gedachte aan de vreemde vrouw. «Mariegij bemint mij vroeg hij weemoedig. Zij lag zijne hand op haar kloppend hart. Hij hernam «gclooi dan ook aan mijne liefde aan mijne trouw." Zijne woorden klonken haar zoo warrnzoo liefdevol tegemoet. Wurdl vervolyd. K o n n i s g e i n g. De BURGEMEESTER en WET110TDERS van AMERSFOORT doen te wetendat de processen- verbaal van inlevering en opening uer stem briefjes ter verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen alle werkdagen van 's voormiddags 10 lot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 20. Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L SCHELTUS. AMERSFOORT, 22 Augustus 1881. Ter verkiezing op 19 Augustus van twee leden voor den Gemeenteraad van Amersfoort waarvoor het getal kiezers G48 (van welke er 38 vertrokken en overleden zijn) bedraagt werden ingeleverd 332 slembiljetten af blanco en van onwaarde 3 blijft 829 geldige st. Volstrekte meerderheid 105. Uitgebragt zijn op de Heeren Mr. j. G. a. van Zijst450 st. Mr. J. M. Richelle151 C. V. Gerritsen151 P. Metiiorst Jr149 Mr. J. L. baron Nepveu10 A. H. Drijfhout van Iloofll 8 t Mr. J. lleyligers6 A. Kamerbeek3 en op andere Heeren 2 en 1 st. Diensvolgens zal herstemming geschieden op Donderdag den 1. September lusschen de 4 Heerendie 150 tot 149 sL hebben verkregen. Dingsdag, den 23. Augustus 1881 des na middags halflwee, zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn: 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden. 2. Rekeningen over 1880 van de gemeente, de dienstdoende schutterijhet burgerweeshuis, burgerlijk armbestuur, de Kamer van koop handel en de schoolcommissiemet rapport der Commissie van onderzoek. 3. Missieve van den Kapitein-cerstaanwezen- den Ingenieur betrekkelijk den verkoop van het Kinderhuis. Verzoek van den heer Mr. S. J. T. 11. Nedermeiicr ridder van Rosenthal om eervol ontslag als lid der Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijsen benoeming van een lid dier Commissie. 5. Verzoek van den heer P. Fockens, om eervol ontslag als leeraar aan de hoogere bur gerschool cn het progymnasium. Ten kantore van den Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, Muui- huizen, wijk A No. 280, liggen alle werkdagen van 9 tot 12 uren des middags voor belang stellenden ter inzage de formulieren voor de inschrijving van Fa- bricks- en Handelsmerken in Zwitserland. De overige in acht te nemen formaliteiten zijn vermeld in de Nederlandsche Staatscourant van 19 Julij 1881No. 108. De collecte, verleden week te Amersfoort 'ehoudenvoor de scholen met den Bijbel ïeeft opgebragt f 400,90, doch is nog niet af- geloopen, want er is nog toezegging van bij-, dragen. De Directie der Ned. Centraal Spoorweg- maatsch. heeftblijkens achterst, adv.een goedkoope ex l ra trein georganiseerd, op aanst. Zondag 28 Augustus van UtrechtAmers foort, Nijkcrk en Harderwijk naar Zwolle cn Kampen cn terug, ingerigl voor alle Klassen. Waarlijk, wie de prijzen leest, zal dien extra-trein niet enkel goedkoopmaar zeker ook extra -goedkoop vinden. Dal velen dit lieve reisje zullen makenlaat zich denken en 't zalvooral bij gunstig zomerwederzeer genoegelijk zijn. Zwolle cn Kampen, fraaije stedenmet nabij omliggende brillantc wande lingen, lokken sterk tol bezoek uit. Tc Amersfoort is door eenige burgers een Harmonie-Corps opgerigtwaaraan 18 personen, met muziek cn instrumenten bekenddeelnemen terwijl nog 7 personen zich hebben aangemeld om na voldoend voorbereidend onderligt op verschillende instrumenten daaraan deeltencmen. De kosten voor ojpriglingaankoop van eenige instrumenten enz. zijn bestreden door vrijwillige bijdragen, terwijl de heer J. F. Schweinsberg, gediplomeerd muziekonderwijzer alhier, zich belangeloos bereid verklaard heeft het corps te dirigeeren. De repetition zullen van al'den eersten Maan dag in de maand September 1881 gehouden worden in liet lokaal «de Diaconieschool" in de Muurhuizenwelk lokaal door heeren Be stuurders van de Hervormde Diaconie tegen ver goeding van de noodzakelijke onkosten ten ge- brui ke is afgestaan. Hel plan beslaat om met de bier op 1 Mei jl. opgerigte Zangvcreeniging «hel Heidebloempje" (onder-afdeeling van de Rederijkerskamer «Ont wikkeling") welke verceniging mede onder di rectie van den lieer Schweinsberg staalreeds aanst. winter uilvoeringen te geven tot welda dige doeleinden. Uit Aracrongen schrijft men onsdat men zich meer en meer verheugt over den uilslag der laatst gehouden stemming voor leden van den gemeenteraad en de beslissing daaromtrent door Gedeputeerde Staten genomen. Men twijfelt niet of een betere geest zal hierdoor bij het gemeentebestuur hcerschcnde zijndie niet wel anders dan tot afdoening van zaken en de be vordering van den bloei der gemeente zal leiden. Zaturdagavond jl. tegen 10 uren zijn te Amers foort de klcederen eener 24jarige dienstbode in brand geraaktwaarschijnlijk van eene nog ongebluschte luciferdoor haar weggeworpen nadat zij nachtlicht had ontstoken. De huisgenoo- tcn, op haar geroep toegeijld en haar in volle vlain ziendetrokken haar naar den tuin en doofden aldaar met onmiddellijke vastberadenheid en inspanning de vlammen die, zonder deze spoe dige krachtige hulp, anders zeker haren dood zouden hebben veroorzaakt. Uitgezonderd hoofd en beenenheeft zij op bijna hel gansche lig- chaam schrikkelijke brandwonden en is baar toestand thans nog zeer zorgelijk. De IGe algemeene vergadering der Vereeni- ging van leeraren aan inriglingen van Middel baar Onderwijs zal aansL Vrijdag, Zalurdag en Zondagden 2027 en 28 Augustus te Amersfoort worden gehouden. Op de St Barlholomeus-inarkt te Amersfoort, waren Zaturdag jl. slechts 172 paarden aange voerd waaronder 21 veulens. Bij lusteloozen handel liep de koopprijs voor werkpaarden tot f350. De heer D. F. van Es veld officier paardenarts aan de Kon. Mil. Akademie te Breda, heeft, uithoofde zijner benoeming tot leeraar aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, met 1 Sep tember e. k. eervol ontslag gevraagd als pro vinciaal veearts voor het veedistrict Breda. Het aantal ligtingen der Brievenbus aan de St Jansslraat te Amersfoort is met ééne, namelijk des namiddags 4 u. 45 min. vermeerderd. De toestand van president Garfield is zeer gevaarlijk. De collecteden 17 Augustus jl. te Amster dam gehouden, voor de scholen met de bijbel, heeft opgebragt f 11.120, waaronder één gift van f5000. Mina Kruseman heeftvolgens de «Oostpost" van 0 Julij, eene soirée artislique met hare leer lingen gegeven. Behalve eenige muziekstukjes en een paar komedicslukjes hebben de Passa- rocangschc dames geposeard in de volgende tableaux-vivanlsAurora, Diana, Ilébé, en Calypso, omringd door hare nimfen. NB. eene groep van 15 jongedames. Het blad meldt niet welke godin Mina voorsteldedie niet heel jong meer is cn groote voeten heeft. Ook zegt het niet uit welke bcslanddcclen het toeschouwend personeel bestond geïnviteerd bij deze produc tion van wulpsche vrouwen-emancipatie. Zooals men weet, gal Mina zich steeds voorheen uil als priesteres van vrouwen-émancipaticslapende zelfs inet pistolen onder haar hoofdkussen. Een gowiglig Noorman. De logementhouder Jipping, ie Spijkerboor, heelt zich op de bas cule laten wegen. Hij woogin zomcrcosluuincn zonder jas cn klompenprecies 281 halve kilo's. Niemand is er echter jaloersch op om zooveel vleesch en vel te bezitten. De «Sprudcl" meldt dat men vorst Milau van Servië te Franzeabad voor 12 slijkbaden, door zijn vrouw genomenmaar hel bagatel letje van 1400 gangbare florijnen heeft berekend. Dat twee kruisbooten van de Ned.-lndischo Regering thans nog, nadat onze Marine zoo vaak de kusten van Atjcli heelt schoon geveegd

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2