In eenige districten van Bosnië en Herzego vina is de krijgswet afgekondigdnaar aan leiding van een allerbrulaalsten aanval op den postwagen lusschen Bilek en Gucko. Een 40tal Montenegrijnen en Uerzegowiners hebben den postwagen overvallen, toen het escorte der jagers te velde neergesabeld en eene som van 3000 guloen geroofd. Aan de Ooslcnrijkschc soldaten is, evenals dit midden in oorlogstijd geschieddehet hoofd van den romp gescheiden. Eene aldceling militairenter vervolging ge zonden heelt de roovers niet kunnen bereiken. Te Mil'au wilde dezer dagen een vrouw haar lamp met petroleum vullenmaar had daarbij het ongeluk een gedeelte van den inhoud der kan op de gloeijende kagchel te storten. On- middel'ijk stonden zij en haar beide kinderen in ligte laaije vlam. De vrouw dacht er niet aan om zich zelve te reddenmaar had de tegen woordigheid van geesthare beide kinderen in koud water te dompelenwaardoor de vlammen onmiddellijk uitgedoofd en deze behouden ble ven. De trouwe moeder is deerlijk gebrand en zal tiaar zelfopoffering waarschijnlijk met den dood bekoopen. liet lorp Laradelasin de provincie Leon (Spanje) Js door een brand bijna geheel ver woest 07 van de 88 huizen zijn verbrand. Op hel eiland Lugon zijn 407 huizen door een orkaan vernield. De oogst heeft veel geleden. De Zweden schijnen de leer aan te h. ogen dal ook ontwikkeling van het ligchaamzoowel voor meisjes als jongens, een onderdeel van een goede opvoeding behoort te zijn. Zoo althans kan men opmaken uit de levendige beschrijving, die uit Stockholm aan de Frankf. Ztg. wordt gezonden, van een prijszweramen door meisjes waaraan de lallooze kweekelingen der zwem school deelnemen en naar aanleiding waarvan de ganse he Zweedsche hoofdstad zich in feest gewaad hult. Het prijszwemraen draagt het dub bel karakter van een examen en een volksfeest. De omtrek van de sierlijk ingerigte en voor deze gelegenheid met vlaggen en bloemen ge- tooijde zwemschool was zwart van de menschen. Na een muziekuitvoering en een rede van den directeur ving het examen aan. Eerst kwam een kolonne der kleinste schoolmeisjes die in rosc- zwemcostumes in hel kleine bassin rondspar- tclden. Vervolgens kwamen de groolere meisjes der volksschool in scholsche zweracostumes die mei of zonder aanloop in het groolere bassin sprongenwaarbij verscheidene den sprong achteruit deden of over het hoofd buitelden. Twee meisjes voerden zelfs een salto mortale uitdie den besten circusclown eer had aan gedaan. üp deze volgden de kweekelingen der bijzondere zwemschool in korenhlaauwe en ponceau-roode costumes. Zij voerden verschil lende ware kunststukken uitdie door de om geving luide werden toegejuicht en door het toewerpen van bloemen beloond. Zoo voerden zij op de maal der muziek een contrc-dans vol afwisseling uit. Daarop volgde een rondedans. Dij bel op den rug zwemmen vormden de meisjes eerst een regie lijn doordat elke volgende het hoofd der voorgaande tusschen de voelen nam waarbij men zorg droeg, dat de blaauwe en roode costumes elkander afwisselden. Deze lange lijn bewoog zich toen als een zeeslang door bel water. Óp dezelfde wijze werden driehoeken en vierhoeken gevormd. Nog werd een waaijer gevormd op deze wijze: teloos, omdat Werner niet met onbezwaard geweten den een of ander als zijnen moordenaar niogl aanduidenaangezien hij zich toen in zoo opgewonden toestand nabij de doode had be vonden. «Stond (ie doode in eene ol andere betrek king lot u Werner von Buhl En zijn er vermoedens dat zij in betrekking tot den be schuldigde stond vroeg de president. «Ik zou wenschendat de dooden hieven rnstenantwoordde Werner, «maar ik zie dal ik den bitteren kelk ledigen moet. Ik had een vierendceljaars geleden nog eene zuster, docb zij was niet ten mijnen huize. Zij woonde vroeger in de hoofdstad rnet mijnen grijzen vader, wicn ik een halfjaar geleden heb he graven. Mijne zuster was een braaf, lief meisje en hel ganschc geluk mijn* vaders Doch om streeks een jaar geleden zocht een officier ver- keering met haar. Mijn vader had echter, we gens diens oploopendheideen afkeer van hein. Te vergeefs was mijn vader op mijne zuster wegens deze neiging verbolgenbeiden bemin den zich trouw. En eerst toen de jonge rnan klemmend op een huwelijk aandrongvernam onze vader de schandedie over hem was ge komen. Zijn toorn verstiet de ongelukkige dochter uil het vaderlijk hui? en beschimpte don jongen man op de grovelijkste wijze. Toen een groep meisjes reikte elkander met uitge strekte armen de hand, terwijl zij de voeten in édn middelpunt bij elkander bragten; rood en blaauw was ook daarbij weder symetrisch verdeeld. Ten slotte werd door een twaalftal dames een gemaskerde vertooning ten beste gegevenwaarbij de eene als zeekadetde ander als doirino, een derde als baby met een groote pop enz. verkleed was. Na alloop volgde de uitdeeling der prijzenbeslaande in groolere en kleinere geldsommctjcs. De correspondent merkte op dal een zekere Cristina Nilsson een prijs van IJ kroon (ongeveer een gulden) ten deel viel. Of haar beroemde naamgenoote vraagt hijook wel eens voor zoo bescheiden honorarium zou zijn opgetreden? Op de spoorweglijn van Hcnday naar Bayonne is niet ver van het eerstgenoemd station een alleenloopende locomotief in botsing gekomen met een personentreinwaardoor de beide loco motieven en een viertal wagens vernield werden. Negen en twintig reizigers en het grootste ge deelte van het treinpersoneel werden, hoewel niet doodehjktoch ernstig gekwetst. Een Araerikaansch blad meldt, dat Dr. Tanner niet dood is en dit hij niet naar Amsterdam geweest is, waar hij onder zulke zonderlinge omstandigheden zou overleden zijn. De doctor heeft geen enkelen dag de Vereenigde Staten verlatenis geheel wel en voornemens binnen kort nog eene groolere hongerproef te onder nemen. Wie is op 't oogenblik de groote man te Berlijn? Fritz Kapernickde hardlooper, die het tegen een renpaard opneemt. En de tweede grootheid is Blondin. Blondinde «beroemde" koorddanser, die indertijd over den Niagara wan delde, vertoont zich cn zijne sterke toeren tegenwoordig op de «Hascnhaide," waar hij voor een altijd talrijk en verrukt publiek op Je koord omeletten bakt en vuurwerk afsteekt. Duizenden en tienduizenden genieten van zijne kunst en gaan des avonds zedelijkgesterkt naar huisals de acrobaat zijne dingen goed beeft gedaan. Misschien zouden zij zich den goden gelijk gevoelen, als zij het groolsche oogenblik hadden mogen belevendat zoo dik wijls het laatste is van den koorddanser: het oogenblikwaarop de voet uitglijdt en de onge lukkige den nek breekt Deze groote reputatie van den hardlooper en den zwevenden man hebben den naijver van speculatieve koppen gewekt en er zijri talrijke valsche Blondins en valsche Kapernicks opge staan die nu en dar. ^ndere steden van het groote Duilschc rijk m ne tegenwoordig heid vereeren. Maar Bei%. -.fft de echte; tegen namaaksels wordt gewaarschuwd. WAARSCHimWAARSCHUWING Zekere Apothekers in de Nederlanden bedriegen het Publiek grof, door verkoop van zoogenoemde «HOLLOWAY'S ZALF EN PILLEN welke zij zelvcn fabricecrenen welke niet alleen van onwaarde zijnmaar ook schadelijk voor de gezondheid. leder Pot of Doosje het echte Medicijn heeft op de Etiquette het opschrift: 533, Oxford Street, London; en draagt de stempel der Regering van Groot Brittanjc, met de daarin gegraveerde woorden: Holloway's Pills and Ointment. werd deze door woede overmeesterd. Hij bragt in zijne onbetoomde oploopendheid onzen vader met den blanken degen eene, echter lichte wonde toe. Dit ontzettend tooneel en het geleden verdriet wierpen onzen vader op een langdurig ziekbedwaarvan hij niet weder opstond. De officier vluglleuil vrees voor eene aanklacht naai Amerika, alwaar hij zich in ongelukkige positie moet bevinden, liet gevallen meisje wendde zich in haren nood tot mij. Onder den druk barer smarten smeekte zij om mijne broederlijke liefde. Mijne hardheid weigerde haar deze. Ik zond haar geld met hel bevel dal zij nooit mijnen drempel mogl betreden. Ik zag in baat de moordenares onzes vaders. Toen kon zij ook in mijne uitdrukkingen den vloek hebben verstaandie op haar rustte als gevolg van haren eenigen misstap door liefde veroorzaakt. Wellicht is haar liet hart gebrokentoen zij zich rnet haar ongeluk met hare schande verlaten zag cn enkel de uiterste noodzakelijkheid heeft ook misschien onwillekeurig hare schreden naar inijne woning gedreven, die zij zich in slaat achtte te mogen betreden. Wellicht is zij den honger dood gestorven ik weet het nicl De doode was mijne zuster Elisabethhaar verleider is luitenant Ernst Hoorweg, de broeder van den beschuldigde." Werner zweeg. Stol vohjt. AMERSFOORT, 25 Augustus 1881. lieden wordt Ie Amersfoort op de gebruike lijke wijze de 30e verjaardag van Z. K. II. den Prins van Oranje gevierd. Bij Kon. besluit van 18 Augustus 1881 No. 23, is aan Jlir. G. K. van den Santhcuvc! controleur der directe belastingen Ie Amersfoort pensioen van 11127.'sjaars verleend. Eergisteren zijn per spoor langs Amersfoort gepasseerd de 3e en 4e batterijen van het rcg. veld-artillerie onder commando van den kapitein P. llailsma Mulicr en de 1c cn 2e treincompagnie onder de kapiteins Engelenberg en van Gennep om mede dceltenemen aan de manoeuvres in Gelderland en Overijssel. Het volgende spoorwegongeluk had te Arnhem plaats Vóór de trein stilhieldwilde een reiziger uitstappendoch hij kwam daarbij tusschen de treeplank en hot perron tcregtwaardoor hem een der beenen werd verbrijzeld en zijne borst zoodanig werd gekneusd, dal hij eenige oogen- blikken later overleed. Had de ongelukkige een halve minuut gewacht, dan zou hij zijn leven niet op zoo jammerlijke wijze geëindigd hebben en wat kon hem die halve minuut ooit bij mogelijkheid hebben gehaatDe on- voorzigliglietd van reizigers bij treinen cn tram wagens is dikwijls verregaand. Haasten Haas ten schijnt het wachtwoord te zijn hoe luttel weinig tijds men door dat haasten wintwordt nooit gevraagd en nog minder vraagt men hoeveel men er bij verliezen kan. Toen men nog met de trekschuit reisdewachtte ieder tot de schipper behoorlijk had aangelegdnu men de reis in een tiende van den lijd doel kan men zelfs de paar seconden nicl afwachten die de trein noodig heeft om stil te houden. Hel hoofdbestuur van 't Metalen Kruis heelt besloten de vijftigjarige herinnering van de dagen van 1830—1831 huishoudelijk te vieren. Huis houdelijk te eensdeelsom na 50 jaar geen stoornis in de goede verstandhouding inet België te brengen en geen aanleiding te verschaffen om oude velen op te rakelen aan wie dan ook. Huishoudelijk anderdeels, omdat bijna alle boven de 70 jaarte oud zijn om publieke vermake lijkheden bijlewonenen geen vierde gedeelte van hen in staal is, eenige vermoeijenis uittestaan of te marseheerea Dientengevolge is er geen sprake van een optogt. Er beslaan nog ongeveer 30 vereenigingenvan hunne deelneming wordt olficieële opgave verwacht. De bijeenkomst is bepaald op 12 September. Aantreden in liet Park. Ontvangst van al de deelnemers door het hoofdbestuur. Tegenwoordig hel koninklijke vaandelbegeleid door eene eerewacht en een corps muziek. Feestrede. Groot concerL Maaltijd. Tooneelvoorslelling, bestaande in een voor die gelegenheid cxprcsselijk ver vaardigd tooncelstuk door den heer Justus van Maurikuil te voeren door liet Nederlandsch Tooneel, in den schouwburg van den heer van Lier, in de Plantage. Den 13 SeptemberAantredenen bezoek aan Natura Artis Magistra. Togt op 't IJ. Diner flÜ in Natura Artis Magistra. Groot concert in 't Paleis voor Volksvlijt. Schitterend vuurwerk door de stad geschonken. De nieuwste komeet is thans reeds voor het bloote oog zichtbaardoch alleen des morgens. Haar weg gaat N.W. naar den Grooten Beer. Van 2027 dezer zal zij waarschijnlijk haar grootsten glans bereiken en wegens de afne mende maan gemakkelijk te zien zijn. Van daar gaat de komeet Z.W. De oude komeet is bijna niet racer te herkennen. Haar plaats is links van de poolster. Marguerite II.een allerliefste blondine be zocht op zekeren dag de kliniek van doctor Gageau in de Ruc de Provenceom hein we gens het een of ander hinderlijks in haar ge zondheidstoestand te consultecren. De genees heer die bespeurde dat hier een bijzondere verpleging noodig was, noodigdc de schoone uit, hein dagelijks te bezoeken. Dit deed zij dan ook drie maanden lang. Eindelijk was zij genezen. De arts was echter niet weinig verrast, toen hij bemerkte dat zijne patiënte hem zoo lief begon aan te zien hij dacht echter dal Marguerite wclligt niet in staal was hein te betalen en hem met een vriendelijk gczigl daar voor wilde schadeloos stellen. Hij verzocht haar dus hare bezoeken te staken. Verscheiden maanden lang liet Marguerite zich nicl zien, tol zij op zekeren dag weder voor den arts verscheen, orn hem te zeggen hoe lief zij hem had en alle nachten van liem droomde. De doctor wierp haar du deur uiten gaf order aan

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2