doch hield zich in de nabijheid der plaats zijner misdaad verscholenloerende op de vrouw waarmede hij langen lijd geleefd had en die van de kermis te Lelorest bij Douai moest terug- keeren. Woensdagmorgen te 10 uren kwam zij can liet slation te Leforest, om op den trein te wachtentoen Wouters vermomd te voorschijn school en een revolver op haar loste. Ook aan haar had hij een helsche machine gezonden, maar 't moordtuig was niet bezorgd. «Ik heb je eenmaal gemist, riep hij uil «ditmaal zult ge me niet ontkomenDe vrouw zonk zieltogende neer. Voor men Wouters in dc verwarring had kunnen grijpen, had hij den revolver op zich zei ven gerigt en een einde aan zijn nietswaardig leven gemaakt De arrondissements-regtbank te Zwolle heelt bij een zeer uitgebreidgemotiveerd vonnis H. Schurinkveearts aldaarschuldig verklaard aan het afleggen van een valschen eed in eene burgerlijke zaak en hem mitsdien veroordeeld tol eene cellulaire gevangenisstraf van zes maan den en drie dagen en ontzetting van de regtea voor den tijd van vijf jaren. Uit Putten is in het huis van arrest te Zwolle overgebragt een gepensioneerd 0. L militair zekere Mortier. Deze Mortier huwde, naar men verzekertvoor eenige jaren met eene vrouw uil Sluis in Zeeland en vestigde zich te Armeniier bij Rijssel in Frankrijk. Na een paar jaar verliet hij zijn vrouw en twee kinderen en wist met valsche papieren in O. 1. in dienst te treden. Twee jaar daarna werd hij afgekeurdkeerde naai Holland terug met f320 pensioen, vestigde zich te Putten en trad weder in het huwelijk. Zijn eerste vrouw vernam onlangs de toedragt der zaak en kwam over, om zich daarvan te overtuigen. Op haar aanklagl is hij thans ge arresteerd. AMERSFOORT, 12 September 1881. Vrijdag jl. klonk de treurmare dat Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden den vorigen avond was overleden. Het berigt heeft smartelijk de gansche Natie getroffen. Prins Frederik was inderdaad geëerd en geliefd in Nederland. Hij had als vorst niet alleen, maar eveneens als naensch ieders achting en genegenheid. "'j ,vas een goedbraafedel en wel dadig Vorst en Mensch. Z. K. H. prins Willem Frederik Karei der Nederlandentweede zoon van koning Willem 1werd den 28sten Februarij 1797 geboren te Berlijn in de ballingschap. De Franschen waren feitelijk meester in Nederland dat nog slechts een schijn van vrijheid bezatdie ten slotte ook verloren ging. Het begin van deze eeuw was eene ware Vorstenschoolvoor vele vorsten eene harde school, en de jonge prins Frederik heeft hare lessen niet vergeten. Over het geheel studeerde hij met voorliefde ge schiedenis en dat onder leiding van den beroemden historicus Niebuhr. De rampen van het leven bleven den prins niet gespaard. Wij herinneren slechts aan den dood van zijne gemalin en 't over lijden van de koningin van Zwedenzijne dochter. Maar veel werd hem vergoed door de achting en liefdedie hemniet alleen in Nederland maar ook daar huilen ten deel vielen en vooral door 't gelukkig familieleven van prinses Mariegehuwd met den prins von Wied. Ook bleef hij op zijnen hoogen leeftijd een werkzaam leven leidenweldadig nuttig voor velen. Het is bekend dal de prins als grootmeester- nationaal aan 'l hoold stond van de orde der vrijmetselaren in Nederland. Hij was een beminnelijk grijsaard en zonder twijfel een der meest populaire leden van ons vorstenhuis. nemende liefde aan. Ook van de leden zijner hofhoudingvoor zoover zij aanwezig waren nam hij alscheidspeciaal echter van zijn hof maarschalk graaf van Limburg Stirum wicn hij sleutels gal van zijn studeervertrek en van de kastwaarin zijn testament geborgen was hij voegde er nog eenige wenschen bij omtrent de wijze waarop hij wenschte te worden be- ravengeheel met 'l ceremonieeldat bij den ood zijner gade was in acht genomen. En toen overleed hij De hofmaarschalk van Prins Frederikgraaf van Limburg-Slirurais tot zijn executeur- testamentair benoemd. Wegens het overlijdon van Prins Frederik zijn de publieke vermakelijkheden geschorst tot 17 September, zoomede op den dag der be grafenis. De begrafenis zal geschieden van het Huis de Pauw naar Delft op Donderdag 22 of Vrijdag 23 September. De uitslag der onderwijzers-examens te Utrecht was, dat van de 13 dames, aldaar geëxamineerd, 4 werden afgewezentoegelaten zijn 9, namelijk: inej. M. J. Fricke, W. O. de KoningbE. G. KoopmanM. M. van Mill L. Olferhaus, P. A, C. van Olpcn, M. M. 11. Reijoers, M. Roux en G. Verbrugh. In de jongst gehouden zitting van den ge meenteraad van Ainerongennamen de nieuwe ledende licercn A. J. Verstccgh N. ten Broek en A. Messchaerlna voldoening aan de ge meentevoorschriften zitting en heette de Voor zitter, de Heer Spruijt, hen hartelijk welkoin er o. a. op wijzende, hoe in den laatsten tijd door onwil van sommige raadsleden afdoening van dringende gemeentezaken telkens moest worden uitgesteld. Welke de redenen van dien herhaaldelijk gebleken onwil en van hel luide geopenbaard wantrouwen in het beleid van don voorzitter van den Raad inogen zijn geweest achtte hij niet noodig aldaar te bespreken en te beoordeelen. De wensch is nu duidelijk uit gedrukt gewordendal cr voorlaan incer za- inenwerking moge bestaan in den Raad, opdat daaruit voor de gemeente toenemende welvaart op materieel en intellectueel gebied voortvloeije waartoe hij al zijne krachten gaarne zal aan wenden in de hoop ook te inogen rekenen op de medewerking der raadsleden. De lieer Versteegh beantwoordde uitvoerig deze keurige redewaarna de lleeren ten Broek en Messchaerl verklaarden dat zij één weg wilden gaan met den vorigen sprekerdie daarna eene motie voorsteldewaarbij de inotie van wan trouwen den 23 April tegen den burgemeester uitgebragtgeheel onverdiend werd genoemd en de Raad thans verklaart den burgemeester zijn volle vertrouwen te schenken. Deze motie van den Heer Versteegh werd met bijna alge- raeene stemmen aangenomen. Na wethouders- verkiezingen enz. sloot de Voorzitter deze zitting, die ongetwijfeld welige vruchten voor de be langen en den vooruitgang van Araerongen zal opleveren. Nieuwe militie- en schuttcrijwctten zijn inge diend. Beoogd wordt heter verhand tusschen heiden. Daarom is ook voor schutlerdienst aan genomen als aanvangingstijdperk de 20jarigc leeftijd. De diensttijd wordt daardoor voor allen gelijk, namelijk van 20—30 jaar, onverschillig of de dienst volhragt is hij militie, schutterij of beiden. Vrijwillige diensttijd voor militie- pligligheid wordt van den tijd van dienstpligt afgetrokken. Het maximum der militie wordt verhoogd lot 02.400 man, jaarlijkschc ligling 12.600. De inlijving zal in de eerste helft van October plaats hebben. De hoegrootheid der ligling wordt berekend met aftrek der vrijge stelden en voor altijd uitgeslotencn. Vrijstelling wegens hroederdiimsl is beperkt tot de kleinste helft der broeders. De dienstvervanging blijft behouden. Rij de schutterijen is algemccnc dienstpligt ingevoerd. De indeeling in hans wordt vervan gen door splitsing in geoefenden, die dadelijk bij oorlog beschikbaar zijnen onvoldoende geoefenden, die in de garnizoenen worden vcr- ecnigd. De oclëningstijd der schutters is voor geoefenden gemiddeld één, voor ongeoefenden twee uur 's weeks. Aan het legerbestuur word! invloed toegekend op schutterij-aangelegen heden en militaire inspecteurs voor de schut terijen aangesteld. Naar men mededeelt, heeft de heer G. Mesdag voor eenige maandenop zijn verlangen als lid "an den Raad der gemeente Groningen zitting genornenna het afleggen van eene belofte ofschoon hij niet tol do doopsgezinde gemeente behoortnoch do burgemeesternoch de Raad schijnen daartegen ccnig bezwaar te hebben. Onder alle reserve deelt het Dagbl. van Z.-H. en 'sGr. het gerucht mede dat volgens ont vangen lijding door de Atjehers te Samalangan 70 Nederlandsche soldaten zouden zijn vermoord en .roepen met bestemming derwaarts zouden zija ingescheept. In de rue du Port Mahon te Parijs woedde -dezer dagen een hevige brand in een magazijn van kramerijendal geheel in asch gelegd werd. Een damedat zich uit een venster van de tweede verdiejmig langs zaamgebonden lakens wilde neerlatenis daarbij gevallen en eenige uren later aan hare wonden overleden. Twee andere vrouwen op de vierde verdieping, die op het punt waren te verbrandenzijn door eenige spuitgasten met touwen in het aangren zende huis geheschen. Twee vrouwen, op de vijfde en zesde verdiepingkwamen in de vlam men om. Vele andere vlugllen over dc daken ol werden uit de vensters neergelaten. De brand weer heeft zich moedig gedragen en alles in hel werk gesteld om de bewoners te redden. Drie mcnschcn die daarbij behulpzaam waren, werden gewond. Een korporaal van de brandweer is door den rook verstikt neergevallen. Ilij werd mei moeite in het leven teruggeroepenmaar moest toch naar het hospitaal gebragt worden. Binnen één uur was liet geheele gebouw afgebrand. een bekend gezicht. De nieuwsgierigheid dreef hem te vragenwat er van Dora geworden was. «Kapitein George von Schönberg," zeide hij ca reikte hem de hand«ik vrees dat gij mij hebt vergeten." «0 neenantwoordde de aangesprokene«gij zijt mijnheer Wermuthmaar ik ben niet kapitein George \on Schönberg, ik ben Dora's broederEduard Lenz. Ik bezocht u onder den naam van George von Schönbergom u op de proef te stellenomdat mijne zuster mij had gezegddal gij zeer brommerig en wantrouwend waartevenwel wilde zij hare tante niet be- leedigendie u begunstigde. Mijn list gelukte. Gij dacht er moe»t iets onbehoorlijks zijn voor gevallen en dat men u eene poets speelde en gij verliet de arme Dora zonder eenige reden daarvoor aantegeven. Zij zijn reeds langer dan twee jaren gehuwd, zeer gelukkigu zeer dankbaar voor uw wantrouwen, dat de oorsprong van hun huwelijksgeluk is gewordengij hebt er hun eene weldaad mede bewezendie gewis de genocgelijkïtc herinneringen bij u zal achter laten zoodal ik numijnheer Wermuth de eer heb u goeden morgen en aangename be spiegelingen over hel verleden loetewenschen." Met eene vriendelijke buiging voor Wermuth en ironisch lachend draaide de roode huzaren officier Eduard Lenz op zijne hielen rond cn verdween Donderdagmorgen was de toestand van Prins Frederik wat ademhalingpolsslag en tempe ratuur betreftverergerdte acht uur in den morgen trad eene benaauwdheid indie met elk oogenblik bet einde deed vreezen. De Prins was echter ten volle bij zijn bewustzijn en vroeg den dokter zelfs wat hij van de ziekte dacht. «Zou ik er nog van opkomendoktervroeg hij; «zeg mij de waarheid." «Als uwe hoogheid mij de waarheid vraagtdan moet ik tot mijn leedwezen zeggen dat het geraden is, dat uwe hoogheid zich op het einde voorbereiddeant woordde dr. Blom Coster zonder omwegen. Hij begreep dat misleiding hier noch noodig, noch goed was. «Ik dank u," zei de prins gelaten, «ik ben bereid te sterven ik kan heengaan met een gerust geweten." «Wil ik dan uwe kinderen laten voraen T' vroeg de geneesheer. «0 ja sprak Z. K. H.«dal zal mij gelukkig maken in mijne laatste oogenblikken." Toen traden prinses Marie en haar gemaal met prinses Hendrik, naar het ziekbed. Na een kort en hartelijk gesprek was Z. K. II. als 't ware uitgeput en scheen inlesluimerenzigt- baar namen zijne krachten af. Een uur later ongeveer liet de prins het mindere personeelzijn kamerdienaarzijne lakeijen en ande-e hofbedienden ontbieden. Weenend stonden ze voor hem, «Ik wil u allen," sprak de prins«voor mijn dood vaarwel zeggen en danken voor dc trouw waarmede gij mij hebt gediend. God geve dat het u allen welga Tegen den avond nam de koorts en tegelijk de zwakte toe. De prins zelf gevoelde het einde naderen en wenschte dan ook van dc leden zijner hofhouding, zijn karnerheeren en adju danten afscheid te nemen. Ilij deed dit met de grootste gelatenheid maar op vaderlijke wijze. Aan elk hunner reikte hij de hand cn dankte hen voor hunne toewijding en genegenheid voor zijn persoon. Daarna gaf hij den wensch te kennen dat ds. Barlslra van Wassenaarde predikantdie zich bijzonder in 's prinsen vriendschap mogt verheugenzou worden ontboden. Na diens komst scheen de dood met rassche schreden te naderen. «Hel is gedaan, dominé," zei dc prins«ik gevoel dat mijn tijd daar isdoch ik sterf gerust en tevreden. Zullen we bidden En met zachte stem bad dc predikant, terwijl de prins hem 'tornen" me», kracht nazegde. Het was toen ongeveer 10 uur. De prinses stond schreijend aan den ziekenstoel en prinses Hendrik evenzeer. De prins omhelsde hen heiden cn ook den prins van Wied, gaf hun zijne zegenwenschen en beval hen in elkanders toe

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2