Dingsdag 27 September 1881. FEUILLETON. j*2 2976. Uitgever a VAN CLEEFF te Amersfoort Dit blad verschijnt Maandag en Dondardagaaond. Abonnen.nUprlji per I musd f I—Fr.aoo per poet ƒ1.15. Prije der Advertentiênl—0 regsU «0 Cta.; il regel meer 10 Ct»; legale. oMeieéle en onteigen. Adv. per regel 15 eU. Heolnmei p regel 36 «U. Afaoadtrlijka nummer, 10 cte. Bureau MUUBHUIZEN hoek KortegrachtWljkB 60. Politieke Revue. Het lijk van president Garfield is naar Was hington gcbragt. De trein die het lijk daarheen vervoerdewas in hel zwart gehulden vol gens do gemaakte bepalingen vergezelden de bloedverwanten des o vei ledenen, de genees-en heelkundigen, dë personen die hem verpleegd hebben en dc leden van het Kabinet mei hunne familiënhel lijk en is onderweg nergens stil gehouden. Mevrouw Garfield wenschte alle ver toon te vermijden en hare wenschen werden geëerbiedigd. Het lijk is in de rotonde van het Kapitool ter bezigtiging gesteld. Daarna is hel naar Cleveland in Ohio gevoerd en daar waar schijnlijk heden begraven op hel Lakeview kerkhofde plaats door Garfield zeiven aange wezen. Do president is ab inlestalo gestorven. Zijne eigendommen worden geschat op een waarde van 20,000 dollarsvoor gelijk bedrag was zijn leven verzekerd bij een maatschappij en in andere maatschappijen had hij polissen. Wat Garfields moordenaar betreftheeft de Regering het noodig geacht krachtige maatre gelen ter bewaking te nemen, daar ontdekt werd dal door geheime genootschappen in sommige plaatsen besloten is de lynchwet op Guiteau toe te passen. Uit niet minder dan duizend manvan zwaar geschut voorzien beslaat de wacht voor de gevangenis. Weldra zal Guiteau naar het graafschap Monmouthill Ncw-Yersey, worden overgebragt, om daar voor zijne regters te verschijnen. President Chester Arthur heeft plechtig dan eed afgelegd, in tegenwoordigheid van het ka binet, leden der regtcrlijke magt, senatoren, leden van het congres en generaals. Hij las een proclamatie voor, waarin hij zijne smart over den dood van Garfield en zijn afgrijzen van den moordenaar betuigde, en den overledene veel lof toezwaaide. «Al dc edele voornemens die Garfield had al de maatregelen welke hy heeft ontworpen om misbruiken weg te nemenbe zuiniging in te voeren's lands welvaart te ontwikkelen en de vriendschapsbetrekkingen met alle natiën der wereld te handhaven, zullen in de harten des volks overgaancn ik zal mij er van weten te bedienen ten voordeele der natie zoide hij. «Onze betrekkingen met hel buiten land worden dus niet bedreigdliet hij er op volgentrust is overal thans noodig. Er is niets waardoor een buitengewone zitting van het congres geëischt wordt. Ik ben doordrongen van het hooge gewigt van mijn ambten besef De schaduw als getuige. (Slot). liet verhoor der getuigen begonen ik nam de logementhouder en zijne vrouw afzonderlijk in verhoor. De getuige Brown werd opgeroepen. Hij kwam niet, zooals wel te voorzien was. De beurt was nu aan mij. Ik stond op en wendde mij tot Rachael «Gij wordt te Liverpool inhei hotel bestolen 7" tJa, mijnheer. Bij ons vertrek van Liverpool konden wij nergens het toilelkistje mijner arme zuster vinden." «En in dal kistje bevond zich het mes met het perle d'amour en ingelegde heftwaarmede Ernst Adolph Seaton werd vermoord 7" «Jaik zelf heb hel mes waarmede" *y streed een oogenblik met zich zelf. «Ik heb het mes ingepakt «Hebt gij den diefstal aangegeven?" «Slechts den hotelhouderzeide ik het, omdat wij zulk een haast hadden naar Heritage Hall te vertrekken." «Hebt gij niemand van diofstal verdacht?" «Hoe kon ik dat! Maar desniettemin is Annï onschuldig. ten volle de verantwoordelijkheid die op mij rust. Ik aanvaard de taakwelke de constitutie mij heeft opgelegd, en hoop steun te vinden in de bescherming Gods en in de vaderlandsliefde en het verstand van het Araerikaansche voik." De proclamatie zal heden Maandag, dag der begra fenis en van boete en rouwaangeplakt worden. In tegenspraak inet het voornemen om den Bey Ie onttrooncn, heeft dc Fransche Regering thans laten verklarendat zij volstrekt geen plan heeft om verandering te brengen in de troonopvolging van Tunis en ook geen bezit wil nemen van het regentschap. Een plaats op de kustKala genaamd waar een aanvoerder der opstandelingen zijn hoofdkwartier hadis ge bombardeerd, oogenschijniijk zonder uitwerking, maar den volgenden dag capituleerde de plaats toch. De inboorlingen van Soesa moeten voor eenige dagen een poging hebben gedaan om het kruit magazijn aldaar in de lucht te doen springen; de commandant der Fransche bezetting heeft toen kort en goed alle Tunesiers uit het fort gejaagd zoodat voor verder gevaar geene vrees bestaat De burgerij van Weenen is in kwaden luim en wel om drie redenen: 1. De bierprijs is verhoogd van 8 op 10 kreut- zer. 2. Zijn er al de vleeschprijzen duurder ge worden, tengevolge van het uitbreken der vee pest in een der voorsleden. 3. Eene heffing van 5 pet op alle entrée-biljeUen van theaters, con certen en andere openbare vermakelijkheden. Hiertegen is een storm van verontwaardiging ontstaan. De vrolijke Weener heeft een huis, om daarinals hij voor zijn pleizier uit is ge weest te rusten en te slapen en nu maakt men juist het pleizier duurder. Die hem wil bewijzendat bedoelde belasting op staathuishoudkundige gronden zeer goed is te verdedigen, ontvangt ten antwoord: cweg met de wetenschap Allerlei. Te 's Gravenhage kregen twee grenadiers in de Oranjekazerne twist met elkander, welke zoo hoog liepdat de een den ander over de leuning der trap wierp. De man kwam met het hoofd op het steenen plaveisel van het benedenportaal neer. Bewusteloos en met een diepe wonde aan het hoofd werd hij naar het hospitaal gebragL De dader is natuurlijk in arrest genomen. «Mevrouw mag ik u verzoeken nu alles omtrent de schaduw medetedeelenAlles, lot in de minste bizonderheden. En geef zoo nauwkeurig mogelijk de beschrijving van het voorkomen enzoovoorts dat op den muur weerkaatste." Ilel was zeven uren en dus donker in de regtszaal geworden. De menigte toehoorders was allengs zoo aangegroeiddal de constabels bevel ontvingen een gedeelte van het publiek te verwijderen. Er ontstond een geweldig ge drang. De toeschouwers werden handgemeen. Ik moest het verhoor van Rachael Seaton af breken. «Mijnheer, gij zijt gearresteerd zeide een constabel. «Den dnivel kunt gy arresteeren, maar mij niet. Ik dring niet, maar wordt gedrongen, zelfs geslagen," riep eene stem zeer luid. «Dat is Master Brown 1" riep de logement houder van «de Tarweschuur." «Ik herken hem aan zijne stem." «Houdt den man vastriep ik terwijl mijn hart hevig klopte. «Hij is als getuige opgeroepen, lloudt hein vast." Eenige constabels brachten den man naar de geluige.nbank. «Wat beleekent dat vroeg hij barsch. «Wat verlangt gij van mij «Gij zijt als getuige opgeroepenzeide de president Te Arnhem is naar het huis van arrest over gebragt de vijf en twintigjarige boerenarbeider B. J. Laraers dienstbaar onder Doetinchem, die op klaarlichten dag op een eenzamen weg bij Zelhem een jonge dochter had aangerand. Na eene worsteling van een kwartier kwam eindelijk haar vader uit zijne woning en een buurman haar te hulpwaarop de boosdoener de vlugt nam. llij werd later gevat en heeft zijn daad reeds bekend. Maria Leuridanweduwe Douchyoud 50 jaarlandbouwster te Dickebuschnabij Y'peren, is in hare woning vermoord gevondenzij was met een koord om den hals aan het bed opge hangen armen en beenen waren vastgebonden. Uet was de dochter van het slagtoffer die het eerst den moord ontdekte. De moordenaars heb ben uil een koffer 2000 fr. genomenalsook twee gouden vrouwenkettingentwee paar zilveren oorhangers, twee gouden kruisen met diamanten versierd en twee parapluies. Er rusten zware vermoedens op werkliedendie verleden week in de hopvelden gewerkt hebbea In Armenië is een moord gepleegddie alge- meene ontroering en deelneming heeft opgewekt. Een gehuwd man met zeven kinderen nam een bijzit bij zich in huisen toen zijn vrouw van verdriet daarover stierfmaakte hij terstond aanstalten om het meisjewaarmede hij leefde te huwen. De oudste zoon, een jonkman van 22 jaren en student in de geneeskundetrachtte zijn vader van zijn voornemen af te brengenmaar te vergeefs; hij kon niets doen om het te be letten. Op zekeren dag bad de vader het huwelijk laten voltrekken, en de kinderen, bijna allen nog zeer jong, de deur uitgejaagd. Hun broeder bragt hen toen in een schuur onder dak en trachttegeholpen door een paar kameraden, in hun onderhoud te voorzien. Maar kort daarna vernam hij dat zijn vader die zeer rijk was, het voornemen had opgevat, om al zijn goederen aan zijne nieuwe vrouw te schenken. De ongelukkige jonge man ging naar den onnatuurlijken vader, en poogde hem door smeeken en zelfs door bedreigingen van zijn plan af te brengen maar niets kon baten. Eindelijk nam hij een wanhopig besluiL Hij wachtte zijn vader optoen deze op weg ging «Dat betwijfel ik, ik kan onmogelijk iels getuigenwaarvan ik niets weet." «Licht 1" riep de presidenten dadelijk werd het gas aangestoken. Een kreet werd gehoord. Een kreet van ont zetting vervolgens woest lachen en de woor den «Goddankuitgeroepen door Rachael. Zij was opgestaan en hield de armen uitgestrekt. «Daar, heer rechter! En gij allen, hier aan wezig. Daar; ziet gij? 0, God is barmhartig en regtvaardig. Het is de hemel zelf die spreekt Daar aan den muur is de mij zoo welbekende schaduw de schaduw van den moordenaar mijns kinds." De rechters stonden op. Een ongehoord ru moer weerklonk door de gerechtszaal. Aan den muur zag men eene groote menschclijke scha duw die van Brown juist dezelfdedoor Rachael in den nacht van den moord gezien. Toen werd een oud heer tot mij gevoerd en deze was Sir Ralph Heritagezooeven aange komen om als getuige zijnen brief aan de zusters te verifieeren. Zoodra Brown den ouden man bemerkte, keerde hij zich ora en wierp zich tusschen de toeschouwers. Hij werd echter dadelijk gegrepen. Sir Ralph was als door een bliksemstraal ge troffen. «Richard! mijn zoon Richard!" riep hij uit. Niet lang duurde het, of de sleutel lot den

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1