3006 EXTRA Woensdag 21 NUMMER. December 1881. SEKVAÏÊ" EEDEENHEID Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort Dit lilid Tartchijnt Maandag ca Üonderdajaannd. AbonnamenUpnJi per S aaaadea f 1—Franco per poit /1.1B. Prije der Adrertentiên 1 8 regele 80 Cta. eUe re8e' ®#er 1° Cta; Ie*-Ie oillciei le «o onteigen. Adf. par regel 15 eta. RaeUaaa per regel 25 et». Afzonderleke nummert 10 eta. Bureaa: MUUBHUIZKN hoek Kortegracht, Wijk B 60. AMERSFOORT, 21 December 1881. Ter gisteren namiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Amersfoortgepre sideerd door den Heer Burgemeester Mr. F. H. van Persijn waren aanwezig al dc leden (1 va cature). Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering was aan de orde 1. Tweede aanvullings-kohier van den hoof- delijken omslag over 1881. Goedgekeurd roei algemeene stemmen. 2. Reclame van militairen tegen hunne aan slagen in den hooldelijken omslag. Met alg. stemmen gewezen van de hand. 3. Ontwerpbesluit tot het instellen van eene plaatselijke commissie van toezicht op hel lager onderwijs, met verordening omtrent hare samen stelling en inrichting. Z. h. o. goedgekeurdterwijl de ontworpen verordeningecnigszins gewijzigdis aange nomen met O legen 5 st. (de heeren v. d. Wall IJake, Gerritsen, Groeneboom, Huet en van Zijst.) 4. Verzoek van den heer T. J. Boks om eervol omslag als onderwijzer aan de openbare tus- schenschool. Z. h. o. verleend. 5. Benoeming van een curator voor het pro gymnasium. De heer Professor C. Harsten is herbenoemd. 6. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op hel middelbaar onderwijs. Dc heer v. d. Wall Bake is hetkozen. 7. Benoeming van twee leden voor het bur gerlijk armbestuur. De heeren van Burgsteeden en van Beek zijn herkozen. 8. Benoeming van leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Als zoodanig zijn benoemd de heeren A. J. BosJ. P. G. KokJhr. Mr. A. M. C. Sandberg en Dr. P. Groeneboom. 9. Benoeming van een leeraar in de Ned. taal en letterkunde aan liet progymnasium en de hoogere burgerschool. De heer G. C. lloogewerff te Rotterdam is benoemd met 9 st. De heer M. J. van Dugteren te Buiksloot verkreeg 5 st. 10. Benoeming der leden van het stembureau voor de verkiezing van gemeenteraadsleden in 1882. De heeren Visser en v. d. Wall Bake zijn benoemd tol leden en de heeren Huet en Ger ritsen lot plaatsvervangers. Ingekomen zijn Voorstul van den heer G. V. Gerritsen lol intrekking der verordening op de huizen van ontucht en de publieke vrouwen. Behan deling in eene volgende vergadering. Procesverbaal van kasopncining. Ter Sec retarie. Goedkeuring van de begrooting der Schut terij door lleeren Ged. Stalen. Voor notificatie. Goedkeuring van de begrooting der gemeente door Heeren Ged. Staten. Als voren. Hekwest van den heer Schultze om tot make laar te worden benoemd. Om advies aan Kamer van koophandel. Rekwest van bewoners aan de Walersteeg oin bestrating en verlichtingen een naambord. Om advies aan Burg. en Welh. Vonnis in zake de procedure met de Cenlr. Spoorweg-Maatschappij. Ter Secretarie, waar omtrent van Burg. en Weth. een voorstel kan worden verwacht. Medaille geslagen bij gelegenheid van het 25jarig beslaan van het Dept. Amersfoort van het Ulr. genootschap van Landbouw cn Kruidk., aangeboden door het Bestuur aan dc gemeente. Aangenomen met dankbetuiging. Z. M. de Koning van Pruissen heeft Jhr. W. J. P. van den Bosch, 1e luit. der rijdende artillerieordonnance-officier van Z. M. onzen Koning, benoemd tol ridder 3e kl. der Kroonorde. De lieer P. Schuijt, gep. Hoofdingenieur der marine te Amersfoort, heeft namens zijne ten zijnen huize op 15 October |1. overleden be huwdzuster Mejufvrouw A. E. Thomas aan de betrokken besturen doen toekomenvoor de armen der Ned. Herv. gemeente te Amersfoort duizend guldende Anna Paulowna Bewaar school te Amersfoort driehonderd gulden, het Nederl. Zend. Genootschap zeshonderd en het Bijbelgenootschap mede zeshonderd gulden. Na alloop eener algemeene vergadering der Afdeeling Amersfoort van hel Utr. Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde op Vrijdag 13 Januarij e. k. houdt de Heer A. F. Marlet eene voordragt over «Aardappelteelt." Bij deze voor- dragt over een onderwerp van zoo groot gewigt, vooral wat de volksvoeding aangaat, en waar omtrent dc bekwame spreker zeker volkomen is geroutineerdzullen ook niel-leden der af deeling legen betaling kunnen tegenwoordig zijn. Gisteren wapperden de vlaggen aan de wonin gen van onderscheidene bewoners der Slijkstraat te Amersfoort ter eere van hunne buren Jan van Slooten en Anlje Nieuwenhuijzendieheiden geboren le Amersfoort en tachtig jaren oud, toen hun zestigjarig huwelijksfeest vier den. De vrouw bereikte 4 Junij jl. en de man 7 Febr. jl. den 80jarigen leeftijd. Hij is steeds ijverig als barbier werkzaam en scheert zells nog diversen zijner clientèle aan hunne woningen. Tot binnenmoeder van het Geslicht «de Armen de Poth" le Amersfoort is door Heeren Regenten benoemd Mejufvrouw de wed. H. Heuveling van Beek te Amersfoort. De paardenarts 3e kl. van der Velde, van het garnizoen te Amersfoortis overgeplaatst naar het garnizoen te Utrecht, bij hel le re- gement Veld-Artillerie. Een treurig geval had eergisteren in de rivier de Merwede plaais lusschen Woudrichem en Gorinchem. De brievenpostdie de postpakket ten van Woudrichem naar Gorinchem moest overbrengen had omstreeks 8 uur het ongeluk met zijne roeiboot door den hevigen storm om te slaan. In de boot bevonden zich twee schip pers, de postiljon en de conducteur, meteen soldaatdie verzocht had om mede over te roeijen naar Gorinchem. Allen schijnen omge komen te zijnwant men heelt de boot le onderst boven in de rivier gevondenlerwyl men den brievenzak vond aan den kant van '1 waterdie waarschijnlijk door den storm op het drooge is geraakt. Behalve de soldaat laten de ongclukkigen talrijke huisgezinnen na, mei vele kinderen. De heer Werker, eigenaar van het Bible-hotel te Amsterdam, waar de millioenen-juffrouw verblijf houdt, deelt mede, dal hij naar aan leiding van den uitdrukkelijken last, hem door den olTicier van justitiein bijzijn van den regter- commissaris mr. Elias en den griiïier gegeven bezwaar heeft gemaakt, zonder nadere instructie van dien magistraatden deurwaarder Harl- syeker, die uil naam van een der leveranciers beslag kwam leggen op den boedel van mej. Struiktoegang te vcrlccnen. Hij liet die in struction onmiddellijkcn wel per rijtuig halen; na de ontvangst van de boodschap van den officier, dal de deurwaarder cn zijne ge tuigen niet mogten worden belemmerd in de uitoefening van hun pligt, werd hun met dc meeste hoffelijkheid vrije toegang verleend. Tc Dordrecht was een pakket effecten, ter waarde van omstreeks f7000 verloren geraakt. Men zocht en deed aangifte bij de politie, die mede hielp zoeken en ten slotte het verlorene leregl bragl uit de voering der japon van... de eigenares zelve. In Amsterdam schijnt zich een nieuwe in dustrie te hebben gevestigddaar in het Vader land de volgende advertentie voorkomt; «Ge heimhouding pleglig verzekerd." Jonge dames en weduwen die zich in den echt wenschen te begevenworden bij deze beleefd uilgenoodigd zich te wenden met franco brieven «geheim" aan hel bureau van de kleine Kapitalist, enz." De Amsterd. Courant schrijft T volgende Hel kan niemand verwonderendat de ont zetlende brand in het Ringiheaier te Weenen de laatste van een reeds lange reeksdie er echterhelaaswel niet mede gesloten zal wordenhel publiek ook in ons land met angst heeft vervuld en velenalthans vooreerst dat is zoolang de indruk van de rarnp nog versch en krachtig is, van het bezoek van schouw burgen zal terughouden. Toch kan men in die vrees voor theaters te ver gaanwant er zijn zeker genoeg onfeilbare voorbehoedmiddelen legen ongelukken als dat le Weenen, mils slechts allereerst het publiek ze niet krachte loos make. 'tis van de honderd negen en ne gentig maal de schuld van de dolle drift naar zelfbehoud die dit toch juist onmogelijk maakL Hel publiek verliest terstond het hoofdwordt radeloos en wild dringt en verdringt zich naar en voor de uilgangen, verspert dezevalt over elkander en is aldus de hoofdbewerker van de ramp. De brand zelf toch ware in den regel gemakkelijk te onlvluglenwant er zijn maar weinig theatersdie op ordelijke wijze niet in zeer korten tijd kunnen worden ontruimd. Om b. v. op onzen Stadsschouwburg te wijzendeze kanaf is de zaal geheel bezetbinnen vijf minuten totaal ontruimd worden, gelijk meer malen bij opera- en andere voorstellingen is geblekenen nu is er zeker wel geen brand die in dien korten tijd zulk een omvang zal nemen of zulk een slikdamp zal veroorzaken dat ernstige gevolgen voor de bezoekers zijn te verwachten. Alles hangt echter ai van de tegenwoordigheid van geestvan de kalmte van het publiek. In onzen Stads-schouwbnrg is bovendien al zeer weinig gevaar voor branddank zij vooral de verordeningenop en door het brandwezen vastgesteld, welke steeds stipt en onder een streng toezigt w orden nagekomen. Zoo branden er allyd olielampen om duisternis te beletten wanneer het gas eens rnogt weigerende bui tendeuren zijn zoodanig geslotendat xy allen met een kleine handbeweging naar builen open slaan. Overal benedenboven en achter het tooneelevenals in de zaalzijn altijd brand wachten aanwezig, met de noodige hulpmid delen om en bij zich. Een telegraaftoestel is steeds gereed, en daarenboven grenst een brand wachtbureau met spuiten enz. aan den Schouw burg. zoodat deze zeker boven vele theaters, ook in hel buitenlandtegen brandgevaar be veiligd is. Nogmaals echter, hel publiek leere zich-zelf in de eerste plaats beheerschenwant anders is hetbij voorkomenden brand even min in den Stadsschouwburgals in welk open baar gebouw ook, legen ongelukken gewaarborgd. ADVERTENTIE N. Te»eD FEBRUARI biedt Hoh P. G. Brieven franco onder lettier M. bij W. Z. MULDER, Boekhandelaar le Baarn. Gedrukt by A. IL VAN CLEEFF l« Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1