dit punt in verschillende vergaderingen bespro ken, te meer, daar het beloonen van trouw schoolbezoek in vorige jaren zulke verblijdende uitkomsten had opgeleverdverblijdend, omdat elk jaar het aantal kinderen, dal in de termen van beloonen vielaanzienlijk vermeerderde. Het bestuur betreurde het dus te recht dal door den ongunstigen toestand der kas onze af- deelinr niet op denzellden weg met het beloonen van trouw schoolbezoek kon voortgaan. De oor zaak van den minder gunsligen toestand onzer kas isdat het ledental voortdurend alneemt en bovendien vele leden de extra-bijdragen die een voornaam bestanddeel onzer kas uitmakenniet meer verstrekken. In een der bestuursvergaderingen werd bij de discussie over dit punt de aandacht gevestigd op de artikelen 8081 en 83 der wet op hel Lager Onderwijs en meer bizonder op de slotbepaling yrs art. 82, die zegt: «Door het uitreiken van openbare beloo- «ningen en eereblijken kan het getrouw «schoolbezoek van wege het gmneentebe- «sluur worden aangemoedigd." Dit gaf aanleiding tot hel uitspreken der wen- schelijkheid dat hel gemeentebestuur en onze «afdeeling" zich aaneensloten oin door samen werking op eene flinke en doellivflenda wijze met het beloonen van trouw schoolbezoek te kunnen voortgaan. Naar aanleiding hiervan en in verband met het besprokene op een der afdeelingsvergaderingen besloot het bestuur zich schriftelijk tot het Col- legie van Burg. en Weth. te wenden met het verzoek hunne medewerking te verleenen en door onderlinge bespreking tol een ol ander plan van uitvoering te geraken. Het Bestuur vleide zich met een gunstig ant woord op dit verzoekop grond van zijn over tuiging dat het dagelijksch bestuur gaarne elke poging ondersteuntdie gericht is op «Volksont wikkeling" en daarmede samengaande «Volks welvaart" In die overtuiging is het bestuur niet versterkt, daar het dagelijksch bestuur het schriftelijk ver zoek, ingediend 81 Juli 1881, onbeantwoord heefl gelalen. Hel zal ook u M. H. verwonderen dat ons dagelijksch bestuur niet de minste belangstelling heeft betoond in een aangelegenheidwaarmede «Volkswelvaart" en «Volksgeluk" in zoo'n nauw verband slaan. lnlusschen verliep de tijd en wel de geschiktste tijdom op de meest aangename wijze de kinde ren voor hun liouw schoolbezoek een belooning te geven. In een der laatste bestuursvergaderingen werd de aandacht gevestigd op de huisvl ij (school die door onze Nutsafdeding zal worden opge richt een inrichtingdie op verschillende plaatsen reeds uitstekende resultaten heeft op geleverd. Er werd vooral gewezen op de hoofd strekking van genoemde inrichtingom n. I. op het waarnemingsvermogen der jeugd te werken daardoor de algemeene ontwikkeling van het kind te bevorderenen het een zekere handigheid te verschaffenwelke hel op lateien leeftijd uitste kend te pas komt. Dit een en ander lokte een breedvoerige discussie uilwaarna het bestuur de overtuiging haddat aan de huisvlijischool eene voorname plaats onder de maatschappelijke instellingen inoel toegekend worden. En zoo meende het Bestuur, dat onze «aldeeling" geheel in overeenstemming met hel doel, dat zij beoogt, in een zeer guede richting zou werkenwanneer zij voor het totstandbrengen van genoemde in richting hare medewerking verleende. Het be stuur besloot dit punt op de eerstvolgende alge meene vergadering ter sprake te brengen. Op de laatste bestuursvergadering kwam dit punt nog weer ter sprakenaar aanleiding eener inissieve van het Bestuur der Afd. Amersfoort van de M. lol N. van 'l Algemeen, waarin aan onze afdeeling hare medewerking wordt ge vraagd^ voor de oprichting eener «lluisvlijt- achool." Hieruit volgde het besluit voor de eersl- «er was een tijdeen schoone tijdtoen ook gij jong waartHerinnert gij u nog de jaren toen de hemel vol muziek was. Denk er aan hoe gij reeds uwe zalige vrouw bemindeltoen wij kameraden warenhoe gij mij op onze tochten telkens een en ander van naar hebt verhaald en altijd hoe schoon en bekoorlijk «ij was." «Jajariep de burgemeester en zijne oogen werden vochtig, «ja zij was schoon en lieftallig als een engel evenals Magdulena. Ach en ikhoe geheel anders w»« ik toen. Ik zou destijds legenf-n ieder gestreden hebben om I» ar te verkrijgen. Nu ben ik lastig en knorrig zij is dood en ik ben alleen. «En gij wilt toch liet geluk uwer dochter ver woesten en hel laatste trouwe hart van u ver vreemden?" Wuidl vervotyd. volmnde afdeelingsvergadering onder de plinten van behandeling op te nemen«SnlMldle te vei- leenen aan de Huisvlijischool. En hiermede M. II. meent hel bestuur zijn laak als verslaggever te hebhen vervuld. Het besluit met den vvenseh dal in liet nieuwe arbeidsjaar dat wij zijn ingetredennieuwe leden ztcli hij ons zullen aansluiten, omniet ons te arbeiden aan een der grootste volksbelangen: «volks- !)e toekomst van ons Vaderland is afhankelijk van den graad van „ntwikkelingdien de Natte beieikt. w KALFFVoorzitter. J. C. F. HUKKENSecretaris. AMERSFOORT, ill Januarij 1883. Bij nadere regeling heeft de Regtbank te Utrecht op "25 Januarij jl. de pleidooijcn in zake liet vuur-, haven- ell longeld gesteld op Woensdag 1 February in plaats van op S Maart e. k. Den 2. Februarij e. k. zal het 25 jaren ge leden zijn, dalMejufvrouw 11. M. Schermer lot Directrice der Anna Paulowna Bewaarschool alhier werd aangesteld. Gedurende al dien lijd heelt zij met on vermoeiden ijver en zeldzamen tact zich gewijd aan de ontwikkeling der kin deren van onze mingegoede stadgenooten. is het een verbazend raoeijelijke taak van zoo kleine kinderenen uit dien stand hel oog te rigten, het oor te scherpen, de gedachten te leidenhet verstand te ontwikkelen en hel spraakvermogen te verbeteren Mej. Schermer heefl met uitstekend gevolg en weinig geëve naarde liefde, toewijding en geduld daaraan gearbeid. De kleinen hebben haar allen lief, als ware zij hun eigen moeder en de school is voor hun eene plaats, waar zij graag zijn. Hulde en dank aan haar, die weldra haar zilveren leest hoopt te vieren. Algemeen geacht en bemind als zij is zal het haar wel niet aan talrijke bewijzen van belangstelling op dien dag ontbreken. Naar wij uit goede bron vernemen hebben lich voor den cursus van «Huisvlijt" reeds aangemeld 6 leerlingen in de eerste aldeeling 28 in de tweede aldeeling uitmakende met de 24 leerlingendie door de mildheid van «Volks onderwijs" de school zullen bezoeken, een getal van 58 leerlingen. De gelegenheid tot inschrij ving blijft nog deze week opengesteld. AansL Zalurdagavond 28 Januarij heefl in het locaal «de Arend" de reeds vroeger ver melde Tooneelvoorstelling plaats der Tooneel- verceniging «Oefening baart Kunst" en wordt het publiek opmerkzaam gemaakt dal de netto opbrengst daarvan is bestemd ten vooideele der Anna Paulowna Bewaarschool te Amersfoort, mogende men hopen dat het publiek voor deze uilvoering waarin een beroemd drama en een lief kluchtspel worden opgevoerdzijne belang stelling ook door talrijke opkotnsl zal beloonen. De Leeuw. Cour. meldt Jannetje Struik, de rnillioenen-jufvrouw, heeft t werkelijk te Amsterdam wal bont gemaakt. Zekere NV. heelt zich zoodanig door de pseudo- millioenen van Jannetje laten verblinden dat hij thans f 27S.OOU van haar te vorderen heefl en deze vordering wel voor f 100 en misschien nog voor minder van de hand wil doen. De firma Wamsteeker van der Gant is er met f 08.000 iogeloopen. Een man, die voor f14 een koffer gemaakt hadkrijgt ook niets. Zoo zijn er nug verscheidene andere en Jannetje (zoo'n boerenmeisje) is zoo slim geweest niet in handen van den slrafregler te vallen. Nabij Hillrgom wilde zekere van Hoven in niet zeer nuchteren toestand den stoomtram verlatenhij viel echter onder het rijden over hel slikbord lusschen de wagenszoodal de wielen over een zijner beenen redenhetgeen een geweldigen schok aan den wagen gal en de ingewanden uit hel ligchaam deed komen. Wei nige oogenblikken later was de ongelukkige kruidenier van beroep en te llillegorn woon achtig een lijk. Volgens geloolwaardige geruchten is het meisje te Kunnendal zoo als onze lezers zich zullen herinneren onlangs door drie onverlaten op eene verschrikkelijke wijze mis handeld werdtengevolge van die mishande ling overleden. I)e herhaalde klagt over het misbruik dat soldaten tegenover burgers van hunne wapenen makenheefl aan eenige leden der Eerste Kamer aanleiding gegeven om den minister voortestellen eene keuze te doen lusschen hel Engelsche stelsel, om de soldaten buiten dienst nooitof hel Fransche stelsel om de soldaten altijd ge wapend te doen gaan. Juist de omstandigheid dat hier te lande bij sommige corpsen alleen bij groot tenue, d. i. op Zon- en feestdagen, wapenen worden gedragengal volgens som- miger oordeel aanleiding lol het misbruik. Uit de kerk der Evangelische gemeente, in de 8e Weteiingdwarsslraal te Amsterdam is Zondag jl. tijdens de godsdienstoefening de bus met gelden «voor de armen" onivreemd. Den volgenden inorgen werd de busvan haar in houd ontdaan, drijvende in de Vijzelgracht gevonden. De Nedcrlandschc Harddraverij- en Renver- ecniging heelt voor den tijd van 40 jaren tegen 1800 's jaars van 't gemeentebestuur van Bussuin in erfpacht genomen de heide hij die gemeente gelegen; weldra zal inet hel bouwen eener vaste tribune een begin worden gemaakt. De Gazelle de Liëge bevat een correspondentie uil Brusselwaarin gewezen wordt op de ver schrikkelijke speelziektewelke in de hoofdstad heerschl. De speelduivel bevindt zich daar in meest alle kringen en duizenden worden dikwijls in een enkelen nacht verdobbeld. Hel blad zegt dat er van die spelers zijn, welke 12 uren aan de speeltafel doorbrengeneen dezer heelt onlangs meer dan 250,000 Ir. verloren, liet is de zoon van een zeer bekend persoon in de finanlieëlc wereld en die zijn fortuin door een -werkzaam leven gewonnen heeft, 'lis overigens niet alleen in de salons dal inen kolossale sommen verspeeltmaar die pestdie kanker verspreidt zich te Brussel tot in de burgerstand, ja zelfs tol den dienslbodenstand. De goede tijdingen door zekeren Haas uit Amerika in eenige plaatsen op de Veluwe over- gebragtdoen haar invloed in die streken ter dege gelden. Men noemt 50 lot 70 gezinnen uit Kamperveen, Oldcbroek, Nunspeet, Doorn spijk enz.die gereed staan om een beter vader land op te zoeken onder geleide van dien Haas. Men zij echter niet te vlug om dien Haas te volgenwant schijn bedriegt dikwijls. Te Parijs zijn merkwaardige nieuwe proeven genomen met den lelephon. Op een afstand van 500 meter was een telephonisclie verbinding tol stand gebragl inet de beide Kamers en zóó duidelijk werd het gesprokene overgcbragldal Léon bay verklaardede sprekers hier beter le verslaan dan op zijn voorzillcrsstoel. Dc sienographen legden eenparig een gelijke ver klaring af. De proeven zijn dus als uitstekend geslaagd te beschouwen en nu zullen dan ook dc heide Kamers telephoneiisch inet elkander verbonden w orden voor hel geregeld gebruik alsmede hel Elysée. In een verbeterhuis te Glasgow brak onlang» onder de knapen, 184 in getal een oproer uiL De jongens vielentoen zij zich naar de slaap zalen begeven hadden de opzigters aan dreven hen en den directeur op de vluglen sloegen alles wal zij grijpen en vangen konden kort en klein. Geen glasruit in de henedezalen bleel heelde gaspijpen werden stukgelrokken ban ken vernielden toen na een half uur acht politiedienaren kwamen, werden deze inet zulk een hagelbui van sleenen, stukken glas, enz. be groet, dal zij niets konden uilriglen, en eerst '.oen hun aantal lot twintig versterkt wasslaagden zij er indc orde te herstellen. Zeven knapen werden in hechtenis genomen zes anderen waren gevluglmaar vier hunner vielen weldra in handen der politie. Den volgen den dag hadden weder ongeregeldheden plaats waarbij drie jongens gevat werden. Wat aanlei ding gaf lol het oproerlje is niet bekend. De grootste gaslantaarn van Duitschland is verleden week op hel plein lusschen hel Cen- tral-liólel en de Sladthahn in de Georgeslrasse te Berlijn ontstoken. De paal is zeven meter hoogde lantuarn ter hoogte van 11 meter. De vlam heefl een lichtsterkte van 700 was kaarsen en verbruikt 2000 liter gas per uur en is zoo wit dal men haar vooi eleclriscli licht zoude houden, liet gehecle plein wordt er daghelder door verlicht. Onder de straal van Messina zal een onder- zccschen tunnel gegraven worden en wel vol gen» hel plan dal aan den llalioanschen minister van openbare werken, door een Vcnetiaansche Maatschappij is aangebodenin verband met

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2