duurde niet lang en na hervatting van de titling werd liet ontwerp aangenomen. Diensvolgens zijn de hundelslracUilen tol 31 Maart van kracht en is de Regering geniagligd oiu te des noodig tot 15 Junij te verlengen. AMERSFOORT, 2 February 1881 Door den Heer Kantonregter te Amersfoort zijn gisteren 84 personen veroordeeld wegens het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg. Gisteren, Woensdag 1 Februarij, werden voor de Reglbank te Utrecht de pleidooijen gehouden in de zaak betrekkelijk hel vuur-, haven- en tongeld. Jhr. Mr. E. N. de Brauwadvocaat te s Gra- venhageoptredende voor de gemeente Amers foort betoogde dat de kantonregter te Amers foort zich ten onregie onbevoegd had verklaard om van de vordering kennis te neuien 1. omdat hij daartoe gekomen was door te beoordeelen eene vordering zooals die zijns inziens had moeten worden ingesteld, niet de vordering zooals die was ingesteld. De eisch toch was gegrond op hel Koninklijk besluit van 1880, niet op de daarin aangehaalde onlwerp-ordonnantie 2. dat al ware de eisch gegrond op die or donnantie die dan nog niet mogt worden be schouwd als belasiing-verordeningwelk punt later bij de behandeling der hoofdzaak nader werd ontwikkeld 3. dal al ware die verordening eene belasting- verordening dan nog de kantonregter bevoegd was omdat bel hier niet gold eene strafzaak dus art 44 Regl. Org. niet van toepassing kon zijn, welk artikel alleen betreft overtredingen van belasting-verordeningenniet de personele verpligling lol betaling. Daarna overgaande lot de hoofdzaak, trad hij in een uitgebreid beloog dal de ordonnantie bij hel kon. besl. van 1830 bedoeld, geene belasting-verordening was of kon zijninaar dat het kon. besL niet anders was dan eene concessie en daarop steunde de gemeente haar reglniet op de daarbij vermelde ordonnantie. Plaatsruimte verhindert dit uitvoerig betoog alhier oplenemen. Alleen zij nog vermeld dat pleiter uil den inhoud van hel kon. besluit van 28 Maart 1830, Stbl. No. 8, en de wel van 13 Aug. 1840. Stbl. No. 40, aantoonde dat door deze hel kon besl. van 1830 niet was afgeschaftdaar deze op andere onderwerpen betrekking hadden. Mr. G. H. van Bolhuis, advocaat te Utrecht, optredende voor de firma Houlzaager en van Veenvoerde daartegen aandal de kanton regter wel degelijk onbevoegd was van deze zaak kenr.is te nemendoch niet op den grond door den kantonregter aangcbiagl, maar op dien door hem reeds in eerste instantie aan gevoerd dal de Reglbank in den regel alleen de bevopgde regter is en de kantonregter alleen dan wanneer de wet hein uitdrukkelijk als zoo danig aanwijst, hetgeen hier hel geval niet is, omdat hier geene louter personeele acte was ingesteld in allen gevalle geene personeele ver- bindtenis de grond der ingestelde vorderir.g was. En wat de hoofdzaak betreft, dat hel kon. besluit van 1830 geene concessie was of kon zijnmaar niet anders dan de goedkeuring eener belasting-verordeningeene belasting-verorde ning geheel in strijd met de wel en als zoodanig niet geldig en dal bovendien dal kon. besL door hel voorgenoemde kon. besl. van 1836 en de wet van 1849 was vervallen of teniet gedaan. Na re- en dupliek werd de conclusie van het Openbaar Ministerie bepaald op 1 Maart e. k. Zondag 5 Februarij e. k. zal de godsdienst oefening in de Remonstranlsclie kerk te Amers foort geleid worden door den Heer B. W. Colenbranderpredikant te Herwen. weltevreden in de borst." «En aan u hebben ik en mijne kinderen dal alles le danken «Stilvriendde dank komt den vodden raper en niet mij toe. Ware deze niet genoemd dan zouden wij ons wellicht nooii hebben ont moet. Denk cr aandat God alles zoo heelt beschikt en nu vaarwel mijn' ouden kameraad. Op den huwelijksdag ben ik weder hier." Een jaar daarna vierde men een nog veel luisterrijker leest in het huis des burgemeesters, want de candidaal W'ilnau was predikant le S. geworden en de bevallige Magdafena werd door den generaal als echigenoote tot hem geleid. Mogen alle minnende paren eene zoo magtige hulp als die des generaals verkrijgen •Eergisteren werd door de Amersfoortsche Toonkunslafdeelitig het aangekondigde concert gegeven ten aanhoore van een talrijk publiek dal met blijkbaar welgevallen de afwisselende nummers van hel uitgelezen programma volgde. De bekwame directeur, de Heer Enderle, had geene moeite ontzien om deze uilvoering de eerste onder zijne leidingwel te doen slagenenin aanmerking genomen de ge brekkige zamenslelling van hel koor, waarvan het damespersoneel in gehalte en in getal dal van de heeren overtreltwas hij in zijn belan geloos streven bijzonder gelukkig, met name in de vertolking dooi het koor van Mendels sohn's psalm 42 en 95. daarin gesteund door het zekere en muziekale accompagnement van Mejufvrouw E. In de Capriccio brillante deed mej. E. zich kennen als eene geacheveerde pianistedie de degelijke opleidingwelke zij van haren vader genoot totdat zij zich aan een builenlandsch conservatorium kon volmaken, alle eer aandoe!. Ook Mevrouw de K., reeds eene geliefkoosde bekende van het Amersfoortsche kunstminnende publiek verleende hare zeer gewaardeerde be- langelooze medewerking tol opluistering van dezen avond en behaalde met haar schoon orgaan en duidelijke voordragt eene gemakke lijke overwinning. Nog andere dilettanten zoo van hier als van eldersverhoogden door ensemblespel en solo zang het genot van dezen avond maar de be scheidenheid verbiedt in nadere bijzonderheden te treden. Moge de Heer Enderleaan het hoofd dezer afdeelingaan de muziekliefhebbers le dezer stede nog menig kunstgenot verschaffen. Bij het ter pers gaan van dit nummer is eene lieve feestelijkheid in de Anna Paulowna Be waarschool te Amersfoort ter eere van Mej. II. M. Schermer aangevangenzijnde hel heden als in vorige nummers omschreven25 jaren dat zij op hoogstverdienstelijke wijze als Direc trice dezer allernuttigste Instelling werkzaam is geweest en vieren hel geachte Bestuur dier Inrigiing en honderdlallen harer dankbare vrien dinnen, vriendenverdere ingezetenen en kin deren met haar dit schoone feest als opregte uiting hunner genegenheid en erkentelijkheid. De school is allerliefst versierd met groen enz. en daarin leesl men fraai omkransd 1857H. M. Schermer1882. De Commissie der School heeft zich vereenigd om Mej. Schermer met de viering van dezen dag le feliciteerenbetuigde haar warmen dank voor de goede zorgen in dat tijdvak van 25 jaren aan de school bewezen in de hoop dal het haar vergund mag zijn nog vele jaren ten nutte dier Instelling werkzaam te blijven. De Commissie gaf haar levens te kennen, om haar als Souvenir een blijk van genegenheid en waar deering te zullen aanbieden. Door de politie te Amersfoort zijn Zondag jl. aangehouden zekere P. v. K.J. M. en G. v. L. en zulks in verband met eenen diefstalin den vooralgegane nacht gepleegd met braak ten nadeele van een van de bewoners der Teut- slraaL Zij werden Maandag jl. gevankelijk naar Utrecht ter beschikking der Justitie, overgebragL Naar wij vernemen weiden de aangehoude nen na te Utrecht in instructie le zijn geweest voorloopig weder op vrije voeten gesteld. De netto opbrengst van de uitvoering der Tooneelvereeniging «Oefening baart Kunst" Za- turdagavond jl. in het locaal «de Arend" ten voordeele der Anna Paulowna Bewaarschool ge geven was f 38.90 Omtrent de uilvoering is in een ander blad gemeld «dat zij als goed geslaagd mag worden beschouwdhet publiek bij herhaling blijken van tevredenheid galwelke ook wel verdiend warende heeren dilettanten het opgevoerde goed vertolkten eenen genotvollen avond heb ben verschaft en ook het balna afloop der voorstelling gegevenzeer geannimeerd was." Dank zij heeren dilettanten gebragtdie wel doen aan looneelgenoegen strengelden en alzoo voor de Anna Paulowna Bewaarschooleene der nuttigste instellingen van Amersfoort, bo vengenoemde som, by zeer matige entreekon den bijeengarenna sltrek der altijd beduidende kostenwelkezoonis oordeelkundigen weten steeds aan het opvoeren van tooneelslukken en het engageeren van orkest zijn verbonden. De jonge man die Zaturdagavond bij' den overgang van hel spoor in de Slads-Rietlanden te Amsterdam door midden werd gereden was de zoon van een der nog vermiste schip breukelingen van de Koning der Nederlanden en verdiende voor zijn moeder het brood. Die omstandigheid maakt het ongeluk nog droeviger. De andereen stokeris in he» binnengast huis gebragtwaar zijn arm is afgezet. De toe stand van den lijder is op het oogunblik niet onbevredigend. In het jaar 1881 zijn aan de vijf sectiën vat» politie le Amsterdam ter zake van dronkenschap in bewaring geweest 5563 personen. Bij het le Middelburg gehouden verhoor van een tiental Belgische getuigen moet de vermoe delijke dader van den Veerschen moord alles hebben geloochend niettegenstaande de verplet- terendste bewijzen tegen hem werden aange voeld. Den horlogemaker, aan wien hij het aan den vermoorde ontroofde horologie ver kocht heeftmaakte hij voor een leugenaar uiL Een Administratie, die drukpersen voor molens aanzietis voornemens eerlang le tan- feerenvrouwehanden als drukwerkenge schenken voor echlgenoolen als bliksemaflei ders penseelen als strijkinstrumenten; aandeel houders als gelakte slroowaren Makart-beclden als fijne vleeschwarenprospectussen van maatschappijen als lijm; neusvleugels als muziek instrumenten Spaansche vliegen als trekvee slikslol als tapisseriewerk. Men is er in geslaagd het rijtuig te ontdekken waarmede Vaughan zoo dikwijls rijiocrijt-s ge maakt heefteenige dagen voor den dood van den advocaat Bernays. De koetsier heeft ver klaard, dal eene jonge, blonde, kleine, rijkge- kleede dame Vaughan vergezeldedie dame droeg een zwarte dikken sluijeren bleel in het rijtuig zitten, als Vaughan uitstapte. Zekere Hoffman hij wien Vaughan visite kaartjes heeft laten maken heelt ook die dame gezien. De koetsier zal te Antwerpen geconfron teerd worden met verscheidene dameswaar over in de zaak-Bernays gesproken is. Het proces vsn de erfgenamen van den heer Rivoire tegen die van mevr. Rivoireis door onderlinge schikking geëindigd. Hel gold de vraag wie van de twee eerder den geest gegeven hadbeiden zijn le gelijk in de Rhöne ver dronken. De langstlevende had van de eerslover* ledene 1.900,000 Ir. De erfgenamen der vrouw hebben zich laten tevreden stellen met 600,000 fr. Er bestond groole kans dat zij hel proces verloren want de man was langer boven water gebleven dan de vrouw en rees de waarschijn* lijkheiddat de man onder hel water langer had geleefd dan de vrouw. Bij hel station van den Noorderspoorweg fe llornsby werd een treindie wal later was dan gewoonlijk aangereden door een anderen welks machinist wegens den mist de waarschu wende seinen niet gezien had. Een waggon derde klasse werd verbrijzeld2 passagiers gedood en 11 gewond. De overige passagiers van de beide volle treinen bleven ongedeerd en hielpen de gekwetsten uit de overblijfselen van den waggonwal hij den dig(cn mist een zeer bezwaarlijk werk was. Toen de trein Donderdag het station van Tarascon binnenreed vond men in een der coupe's tweede klasse hel lijk van een veekooper. De man was door dolksteken vermoord en van al zijn geld beroofd. Wie de schuldige is heeft men tot dusverre niet kunnen ontdekken. Een jong bruidje te Parijs speelde op den dag voor haar huwelijk met een revolver, dien haar bruidegom had laten liggen. Hel wapon ging af en trof de ongelukkige even boven den neus in hel hoofd. De wond was zeer gevaarlijk en de spoedig ontboden docler gaf weinig hoop. Op den wensch van de bruid werd zijvoor men haar naar hel gasthuis vervoerdegeheel volgens regel in 't huwelijk verbonden. Nog leeft de ongelukkigemaar elk oogenblik verwacht men dal zij sterven zal. Hoe een geringe aanleiding iemand aan de galg kan brengen, bleek uil hel geval van GerrishZaturdag jl. te Londen ter dood ge bragt. De patient lelde reeds zeventig jaar en heeft er dus wel zeker minder levens bij ingeboet dan zoovele jongeren. De aanleiding tol zijne misdaad was de volgende Gerrish »-n Stephen Colemanhel slachtofferwaren beiden ge domicilieerd in een werkhuis. In November jl. kregen ze beiden twist over hunne plaats aan het vuur. Die twist moet zeer hoog en venijnig geworden zijnwant ten gevolge er van werd Coleman door Gerrish met een rood gloeijcnde pook in den nek gesloken waarvan de gevolgen doodelyk werden voor beiden.

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2