Politieke Revue. Op politiek terrein is weinig of geen nieuws in den wereld brouwketel. Dusgeen nieuws daarinis goed nieuws. Op finanticel terrein werd 'techier nog niet rose-kleurig. Vooral de Fransehe en Weener bladen ver melden de zich steeds «opvolgende" gevolgen van den Porijzer «Krach" en deze jobstijdingen moeten natuurlijk door de andere bladendie hunne lezers best mogelijk op de hoogte houden der voornaamste internationale gebeurtenissen verder worden rondgebazuindwant de jour nalistiek en de publiciteit heeft bare eischen, die men niet mag miskennen. Het kwaad, dat geslicht is, raag niet ver holen blijven. De miseriën moeten worden blootgelegd. Beurspaniek is echter aanstekelijkal deert deze zeker niet ernstig op den duur zijdie enkel reëele en secure affaires deden en doen. Als nu allengs de finantieele vuile boel wal gezuiverd zal zijn en ontegenzeggelijk nadat eene totale reiniging is ingetredendan keert het «vertrouwen" terug, waar hel verdient weder le mogen zetelende zaken worden er des te solider en aangenamer dooren rul na rulavans na avans verwisselt de nu nog heer- schende onbehagelijke beurs-malaise in char mante beurs-aise. Von Bismarck er op lettende, dat door het beurs-spelvooral laatstelijkmenigeen van den grond is geraakt, hield drukke conferen- tiën met finanlieële en reglerlijke specialiteiten «ver de vraag: hoe is de zucht lot spel te temperen en het feitelijk spel tol zekere hoogte te beletten Hij zal niet heel spoedig een goed antwoord hekomen. Zelfs Koning Salomo geleerder gedach tenis zou daarop moeijelijk een wijs ant woord kunnen geven. Broeder Michel gaat nu zijn zuurkool met «pek en knoedels in Turkije eten. Zijne vrouw neemt hij liefst niet mede. In 't Rijk der Halve Maan zijn haremdames in overvloed te vindendie gaarne een knap Duilscher favoriseeren en de haremopzigters weten bij den neus le nemen. Steeds grooler wordt het getal Duitschersdie in Ottomanischen Staatsdienst treden en als zoodanig zeer hooge betrekkingen waarnemen. Op financieel gebied niet alleen, ook in de militaire aangelegenheden is dit het geval. Zoo heelt de sultan nu weder aan de Duilsche rege ring verzocht hem te zenden een generaaldie hel bevel over hel leger zal aanvaardenen zes officieren van een niet lageren rang dan van majoorvan welke belast zullen worden een met het organiseeren van hel commissariaat; tweemet hel ontwerpen van een militair wetboeken de anderen met hel organiseeren respectievelijk van de infanterie, dekavalerie, de gendarmerie en de militaire scholen. Voorts verlangt de Porie Duitscherseenmet den titel van ondersecretaris van Slaat, bij het ministerie van openbare werken en eena i directeur der technische en handelsscholen bij hel ministerie van landbouw en koophandel. De Times verneemt uit Calcutta dat de zamen- zwering in Nepaul steeds uitgebreider blijkt ge weest te zijn. Er heerschle een schrikbewind. Tallooze verdachte notabelen en officieren on dergaan zware kettingstraf. Een zestigtal werden gefusilleerd. De gisting houdt aan. In zake de Egyptische quaestie gaan Frankrijk en Engeland thans geheel zamen. Zij zijn het eens geworden met de andere mogendheden «ver deze quaestie te beraadslagen en hebben als zoodanig eene collectieve nota aan de andere mogendheden doen toekomen waarin verklaard wordt dal zij een rota in zeer vredelievenden geest naar Egypte hebben afgezonden. Allerlei. Dibhels en King hebben nog eens hun krachten met elkaar gemeten en wel in het feestgebouw te Rotterdamwaar de eerste honderd maal tegen de tweede tachtig maal moest rondloopen. Won King hetdan zou Dibbels hem honderd gulden uitbetalen. King was ditmaal gelukkiger dan de vorige keer; hij slak nu Dibbels de loef al en draafde zijn tachtig keeren spoediger af dan Dibbels zijn honderd, 't Was een verma kelijk schouwspel die twee heeren onder muziek om 'l hardst te zien loopen; jammer dal de geringe opkomst van hel publiek de moeite zoo slecht beloonde. Zekere L. te Amsterdamwiens vermogen op f60,000 geschal wordtis dezer dagen door de politie gearresteerd en ter beschikking gesteld van de joslilie, wegens diefstal van een stuk sjjde in een magazijn op den Nieu wend ijk. De voorlvlugtige veldwachter van Woubrugge, die zich voor eenige dagen met een vry aan zienlijk bedrag, hem in zijn betrekking toever trouwd uil de voeten maakte, is te Antwerpen geval en nog in het bezit gevonden van een deel der gestolen gelden en eenige tegels. Zijne uillevering is vanwege onze regering aan het Belgisch gouvernement aangevraagd. De hooge raad heeft verworpen de vooriie- ning van II. S. veearll te Zwolleingesteld legen een arrest van het pereglshof le Arnhem waarhij hij Ier vake van het afleggen van een valschen eed in eene civiele ïaak is veroordeeld lot 183 dagen celstraf. II. S. heeft dit arrest niet afgewacht, maar is gevlucht.. Op 18 Maart vertrekt van Amsterdam naar New-York een nieuwe boot, genaamd 1 resident Garfield; zij wordt vervaardigd le Glasgow. Dit stoomschip biedt reisgelegenheid aan luw lusschendeks-, DO 2e en 30 le klasse-passagiers. Men gaat tegenwoordig toch alles vervalschen. Nu weder heelt eene jonge dochter te Hei- en .Boeicop een aanslagbiljet vervalscht I De uil- vindster dier nieuwe vervalsching tal voor hel Arnhemsche geregtshol teregt moeten slaan. Een osdie de respectable hoogte van twee meters heeftis thans op de Parijsche vee-ten toonstelling le zien. üf alle proportiën daaraan zijn geevenredigd en of het dier in elk opzigt een welopgevoede os kan hceten wordt niet gemeld maar zijne Royale Hoogheid wordt op betamelijke distantie druk bekeken. Zal het vleesch van zulk een hooggeboren pe.sonnage beter en lekkerder rijndan dat j van een' ordinairen os Dit is zeker dal de eigenaar en later de slager goede zaken met hem zullen maken. Wie zou zich niet gaarne vergasten aan het vleesch en dc kluiljei van zulk een «verheven" wezen De Banque Müconnaamlooze maatschappij met een kapitaal van 2,000.000 Ir., zaraenge- sleld uit 40U0 actiën van 500 fr. en waarop slechts een vierde gestort is, heeft hare beta lingen geslaakt Dit huis genoot tot nu toe hel algemeen vertrouwen en had verscheidene suc cursalen. Hei verdwijnen van twee bestuurders heelt den waren toestand doen kennen. Hel tekortzegt menis zeer aanzienlijk. Ook de coininandiel-bank le Périgueuion der den naam van «Banque du Pórigord" bekend, heeft de betalingen geslaakt. Hel passief zou on geveer 6 millioen bedragen. Tal van aanzienlijke lainiliën worden door die ramp getroffen. In hel vreemdelingenboek van het Thuringer woud, schreef een sentimenteel dametje de vol gende woorden «Ondc.' deze schoone hoornen zou ik gaarne mijn leven willen slijten. Augusta N." Een practicusdie juist een dag later hel boek in handen kreeg, schreef daaronder: «Gek heid Augusta je moet trouwen." Den daai opvolgenden dag kreeg een veteraan van het gioole mairiiuonieel marlelaarsgild het boek in handen en schreef toen daaronder «Augusta, trouw niet, want trouwen is hou(d)en." De moord van advocaat Bernays schijntnaar men thans vermoedtniet aan geldbejag of wraakzucht tc moeten toegeschreven worden maar aan minnenijd. De dader moet tot eene aanzienlijke Anlwerpsche familie behooren hij is voorlvluglig. Hel verspreiden van hel hand schrift van den moordenaar moet geleid hebben lol deze nieuwe ontdekking, die echter nog slechts op een vermoeden berust. Prinses Zenaïde Yousoupof zal in het huwelijk treden met graafSouruaroknw De prinses, die als een der rijkste erfgenamen uil Rusland wordt beschouwdbrengt den niet le verwerpen bruid schat van tien millioen roebels medewaarbij dan nog niet gerekend zijn haar diamanten en andere voorwerpen van waardedie onge veer twee millioen roebels vertegenwoordigen. Er heeft zich te Londen eene maatschappij gevormd lol het bezorgen van eleclrische ver lichting in particuliere woonhuizen. De kosten zouden niet hooger loopen dan die van gas verlichting. De maatschappij doet hel voorstel dat b. v. bO bewoners van eene buurt haar een jaarlyksch inkomen van Ö<K) pSL zullen verzekeren. Zij wil daarvoor dan aan die UO eleclrische huisverlichting bezorgenmet aan wending zooveel mogelijkvan de bestaande gasleidingen. Onlangs werd in het hoftheater van eene plaats in Zuid-Duitschland repetitie gehouden van eene oude operadie zelden doch alleen op hoog bevel, wordt opgevoerd. In 'lderde be drijf komt eene lange solo voor fluit of harp. Eenige malen vóór hel einde van die solo vond de orkestmeester in de partituur, die sedert den dood van den vorigen directeur niet meer opgeslagen wasde eigenaardige aanteekening inet potlood: «Hier moeten de violen wakker gemaakt worden." Voor hel hof van Saint Brieuc werden dezer dagen twee processen gevoerddie om de af komst der beschuldigden de-aandacht wekken en levens aanloonen, dat een geslachteenmaal aan het dalen tol diep in den algrond verzinkt Drie afstammelingen van hel oud-adellijk ge slacht der Quérangal des Essartsuil liretagne stonden achtereenvolgens teregt wegens diefstal en uioord. De moeder werd reeds voor dielslal veroordeeldde zoon wegens moord op den man zijner mailresse en nu wacht de dochter de uitspraak der jury al over een door haar op haar echtgenoot bedreven moord. Dat het smokkelen op onze Oostelijke grenzen hier en daar nog al wat beleekcntbleek o. a. in de vorige weektoen in hel Benlheiinsche eene bende van 20 smokkelaars in aanraking kwam met 15 Duilsche grensbeambten. Van de smokkelaars werd 1 gedood2 werden gewond en 1 ongewond gevangen genomen. Er werden in beslag genomen 19 pakken tabak en koflie. Hel gerucht dal Frankrijk zijn leger met repeliliegeweren denkt uit te rusten heeft eene groole opschudding onder de geweerfabi ikantcn teweeg gebragL De Sleyersche fabriekdie de repeliliegeweren voor de Fransehe marine heeft geleverd zond haren directeur naar Parijs om te trachten haar fabrikaat te plaatsen. Duitsch- land is er ook op bedacht de geweren in repeliliegeweren le veranderen. De Belgische kamer van vertegenwoordigers heeft overeenkomstig de aanvrage van deo pro cureur-generaalmagliging vei leend lol het instellen van een reglsvervolging tegen haar lid Olin (van de linkerzijde) wegens uildaging van zijn Anlwerpsch medelid Coremans (van de reglerzijde) lot een tweegevecht, liet besluit viel met 59 legen 13 stemmen. Onlangs waren, bij San Francisco, zoover- haalt een Amerikaansch blad twee heeren op de eendenjagien toen zij een der moerassen bij eb overstakenzonk de een tot aan zijn oksels in de wecke klei. Zijn metgezel kon hem onmogelijk er uilhalen zonder gevaar van zelf in den poel te zakken. De vloed begon op te zetten er was geen tijd te verliezen binnen twintig minuten zou het water tot hoven het hoofd van den armen jager gerezen zijn. Zijn makker kwam echter op een goeden inval. Er lag aan den oever een vijfvoet lange gaspijp; deze gaf hij aan zijn vriend, die te in den inond slak om zoo nog adem te kunnen halen als hel water boven zijn hoofd was Toen hij vier uren later met een paar helpers en touwen terugkwam om hem le redden vond hij den drenkeling nog in leven maar halfdood van uitputting. Zooals rr*n nader uil Parijs meldt, hebben slechts vier «agenla de change" zich genood zaakt gezien hunne plaatsen te verkoopen. Van de verschillende niet erkende makelaars de «Coulisse" zijn zestien te gronde gerigt. De overigen hebben zichdank zij de voor schotten van Rothschild c. a., kunnen staande houden. Intusschen hebben van de 00 officieele «agents de change" niet minder dan 27 hunne loevlugt moeten nemen lol de Syndicaalskas ten einde hunne verpliglingen le kunnen nako men. De hoogste somdoor een enkelen «agent" verloren, bedroeg 19 taillioen; een ander, die verloor 10 millioen. De heerMoreau, de «Syn- dique"verloor 8 millioenvoor hem geen onoverkomelijke schade, daar zijn vermogen tusschcn de z5 en 30 millioen bedraagt. Van den Graaf van Chambord wordt verzekerd dal hij 5 millioen verloren heeft. De Parijsche Krach doet ook le Brussel zijne gevolgen ondervinden. Verscheidene makelaars en commissionairs van publieke fondsen zjjn doodarm. Men zegt dal eene dame van aanzien lijken huize welke groole verliezen ter beurze geleden had zich heeft vergiftigd en dal vóór het einde dezer maand nog meer rampen ver nomen zullen worden. Gedrukt ter Boek-, Kantoor- en Courantdrukkerij van L VAM CLEKFF la Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 4