m 3028. Dingsdag 21 Februarij 1882. FKUILLKTO N. I I K L A. Uitgever H. VAN CLEEPF te Amersfoort Dit blad venchljnt Maandag an Donderdagavond. AbonnemaaUpriji par f 1—Franco par pott ƒ1.15. PriJ» dar AdT«rt«nti6a 1—0 ragala 00 OH; alka renal maar 10 Cta; legale, officinale aa oalaigan. Adr. per ragal 16 aU. Baalama» per regel 26 cta. Afeonderlijke nummert 10 eta. Buruaa MUU Rfi OIZKN hoek Kortegracht, Wijk B 60. Politieke Itevue. Indien de Ooslenrijksche Regeering gevolg had gegeven aan haar voornemen ook een deel van Montenegro te bezeilen, van waar de mui telingen steeds ondersleuning krijgendan ware de opstand misschien reeds gedempt ge weest maar van dezen maatregel is afgezien oin nieuwe verwikkelingen te vermijden. Naar men verneemt is door hel Weener kabinet besloten dat bij een manifest der Kroon hel lijdelijk bezetten van de gewesten in Bosnië en de llerzegowina zal worden verklaard te zijn een definitieve inlegering. Die gewesten zullen collier niet bij Oostenrijk of bij Hongarije inge lijfd worden maar een afzonderlijk kroondo mein vormenmet een eigen nationaal bestuur. Tevens zal door hel aanwerven van vrijwilligers een hijzonder legercorps georganiseerd worden beslaande uit soldaten geschikt om in berg streken oorlog te voeren. De organisatie van de voormalige Militaire Grenzen zou tol model voor bel zauienslellen van dit corps dienen. Blijkens een brief uil Thessalië hebben de Turken een militaire post gezet op honderd mijlen afstand van de plek waar de Pencus tusschen Koulzochoro en Zarclio doorstroomt. De vaart op deze rivier wordt door hen be lemmerd en zij eischen lol van de houtvlotten, die van Trahilla naar Larissa gezonden worden. Dientengevolge zijn de eigenaars genoodzaakt geweest hel hout niet verder dan Koulzochoro te water en van daar over land naar Larrissa tc doen vervoeren. Voorts meldt de briefschrij ver dut in strijd met de overeenkomst betref fende de Turksch-Grirksche grenzen, de forten van Prevesa gewapend blijven en dal op Griek- sche stoomboolen die in de golf van Arts ver schenen warengescholen werd. Men seint aan hel Tagehlatt dat de heer Giers zijn ontslag heeft gevraagd als leider der Russische politiek. De Czuar verzocht hem aan T bewind te bigven tot tijd en wijle eene op volger was benoemdwaarop vertrouwelijk in VVcenen werd geïnformeerd of men daar vrede hebben zou met de benoeming van graaf Igna- ticff. wanneer de Czaar zich persoonlijk en ten stelligste borg stelde voor het handhaven van den vrede. Hel antwoord uil Weenen luidde koel. 4) NOVELLE VAN HAHIE VON RESKOW. In tegenwooidighcid der moeder en der in- tusschcn teruggekomen zuster van Thekla werd Edelinunn naar haar lijk gevoerd. Met wilde 6inarlen in hailverschcurenden toon haren naam roependwierp hij zich op haar. De moeder rukte hem weg, overlaadde hem met verwijten en vorderde van hem in grenzonlooze heftigheid haar kind. Hi; verlangde in onznmenhangende woorden dat men hem zoude dooden hel leven was hem onverdragelijkhij kon niet langer leven hij was Thekla's moordenaar. Maar reeds in hel volgende oogenblik ontkende hij zijn mis daad en wendde zich lol de zuster van zijn slachtoffer met haliverstikte vraag of ook zij geloofde, evenals de anderen, dal hij werkelijk in staat zou zijn geweest Thekla te vermoorden. De aangesprokene antwoordde hem niet, zij was in onmacht geraakt. Half «net geweld werd hij weggevoerd en eeno zoo hevige koorts greep hem aan dat hij naar het hospitaal moest worden gebracht. Do toestand zijner wonde verergerdewant hij rukte hel verband al en moest worden be waakt opdat hij de hand niet aan zichzelven sloeg. Onder het publick liep hel geruchtdat de kogel het inwendig gedeelte van den hals had bezeerd in zoodanig gevaarlijken aard waar door Edclinann sterven moesthetgeen leed- In hel paleis van den president van Haïti vond inen voor eenige dagen vijf tot de tanden gewapende personen verscholendie bij hun aanhouding verklaarden dal op hen het lot was gevallen ora den president te vermoorden. Zij legden een volle bekentenis af en op hunne aanwijzingen werden niet minder dan veertig personen aangehouden. Met betrekking tol de aangelegenheden van Egypte constateert de Temps dat Europa de controle van Frankrijk en Engeland over de financiën van dien Staat erkend heeft. Groote belangen nopen Engeland zegt genoemd blad aan de vrijheid der vaart door het kanaal van Suez geen twijfel te doen ontstaanen Frank rijk» belang eischt dat het geen directe inmen- fing van den Sultan in Egypte gedoogt. De emps hoopt dat de mogendheden elkander gemakkelijk zullen verslaan, mits buiten quaestie worden gesteld deze drie puntendie volstrekt niet de belangen der overige volken raken be nevens hel regi van Frankrijk en Engeland ora in Egypte handeland oplelreden ter verzekering van welvaart en veiligheid. De Egyptische ministerraad heeft in beginsel besloten tol afschaffing van de slavernij en ten gevolge hiervan is Abdel-Kadcr-pacha lot gou verneur van Soudan benoemd. Een departement voor de zaken van Soudan zal te Cairo worden ingesteld. In voorbereiding is een bijzonder wetboek en instructiën betreffende slavenhandel en de afschaffing der slavernij worden ontworpen. Gambetta is van zijne reisjes teruggekeerd te Parijs. Hij arriveerde niet als triumphalor. Allerlei. Naar men verneemt zal de correspondentie van de onlangs overleden en zeer betreurde hertogin de la Rothefaucould Dondeauville wor den uitgegeven. De hertogin was even goed hartig als geestig, waarvan men menig anecdote weel te verhaleno. a.Een harer vrienden graaf Joseph d'Eparné was zeer verstrooid waarover zij zich dikwijls vrolijk inaakle. Op zekeren avondna de theenam hij afscheid van haar en vergal uil de voorkamer zijn mantel mede tc nemen. Den volgenden morgen ontving hij een briefje van de hertogin, van den vol wezen veroorzaakteomdat hij nog geen vol doende bekentenis had afgelegd en de meesten voor hem eene voorbeeldige straf wenschlen. Aan de andere zijde rees daarentegen de avontuurlijke meening opdat hij volstrekt niet gewond of ziek was het gevaar werd over dreven omdat hij invloedrijke voorstanders had en men hem wilde laten ontvluchten. Sedert langen tijd had men in die plaats zulk eene opschudding niet beleeld. Middelerwijl waren de voorbereidingen voor de begrafenis aangevangen. De voornaamste da mes der stad hadden voor hel doodskleed en den sluier, voor bloemen en de myrtenkransen gezorgd. Ter bestrijding der kosten was, we gens de mindere gegoedheid der moedereene collecte gehouden en men sprak er zelfs over otn voor hel onschuldigebeklagenswaardige offer van eenen waanzinnige'twelk een zoo gruwelijken dood gevonden hadeen gedenk zuil opterichten. Eene bijna onafzienbare menschenmassa volgde den Igksloetdie met groeten luister was in gericht. Het weder was zoo wonderschoon ais het slechts zijn kan in zonnige lentedagen. Het ziekenhuis was gelegen in eene zijstraat op den weg naar het kerkhof. Edelmann's be zinning was teruggekeerd. Hg wist wanneer de begrafenis geschieden zou, had in diepe, innerlijke smart hel uur daarvan afgewacht en hoorde toen de treurmuziek bij het grafwaarts voeren van het lijk. Op zijne bede was hel hem veroorloofd geworden den stoel te zien on hij zag dien uit een venster der tweede ver dieping. In stille beschouwde hij de vooraf- genden inhoud: «Mijn lieve vriend, wanneer men den naam Joseph draagtmoet men zijn mantel niet bij eene vrouw achterlaten." Te Londen heeft eene bijeenkomst plaats gehad van luchtreizigers, ten einde de maat regelen te besprekendie bij den overtoil per ballon moesten worden genomen. De reis zal den -ien Maart plaats hebben. De ballon tal van Canterbury vertrekken wanneer het weder gun stig is. Men heeft besloten de grootst mogelijke maatregelen te nemen indien het luchtschip soms in zee mogl neerkomen. Verscheiden'» leden der Franse!, pers het hen hun wensrh te kennen gever» om de reis ruede te maken die naar men vermoedt niet langer dan er i uur duren zal. Te Turnhout heeft een bankiershuisdat velo jaren ieders vertrouwen bezat, nadat kort te voren een anoere wisselagcnt bankroet had ge slagen en met achterlating van vele schulden gevlugt waszijne betalingen gestaakt en is door dc regtbank van koophandel in staal van faillissement verklaard. Hel te kort is nog niet te schatten maar zeer aanzienlijk. Sedert 30 Januarij zijn de waarnemingen om trent de verzakking van den Risikopi hij Elra herval. Daaruit is gebleken dal de rots in Ja nuarij in weerwil van het vriezende weder, 6 duim Daar beneden is verschoven en dal de verschuiving sedert 1 Februarij dagelijks 1 duim is voortgezet. Daar deze beweging meer en meer Jezelfde ligiing neeinl ais in September vreest men dat het overgebleven gedeelte van het dorp door dezelfde ramp zal worden ge troffen en moet derhalve ook dit gedeelte door de bewoners worden ontruimd. In Bucharest heeft een vreeselijke misdaad plaats gehad. Een docter, Vassiliadis genaamd had hij testament een som van zes duizend gulden nagelaten aan de vrouwwaarmede hij leefdehet overige van zijn vermogen liet hij aan zijn neven na. De dooier stierf en een dag na zijn begrafenis vond men uok de vrouw ver- worgd en eig toegetakeld in haar kamer. De vermoedens vielen natuurlijk op de drie erfge- gaande menigtede muziekanten en hel witte kussen met den maagdelijken tooi. Toen echter de lijkkist zichtbaar werdriep hij plotseling «Thekla Theklaik kom en wilde uil hel venster springen. Zijne omgeving, daarop voor bereid, hield hem terug en hij werd onder hevige worsteling naar hed gebracht. Eene hevige koorts ketende nera langen lijd dairaan. De predikant hield aan de groeve eene zoo gevoelige rede dal geen oog droog bleef. De hartstochtelijke en zoo gerechte smart der moeder verwekte algemeen medelijden en zelfs zijdie haar vroeger hadden veroordeeld en verachtwerden thans eenigerinate met haar verzoend. In groote spanning zag inen het ver hoor van den moordenaar tegemoetTwelk wegens zijne ziekte moest worden uitgesteld. Toen hij eindelijk was genezentoonde hg zich stil en meester van zichzelven en van zijne vroegere hartstochtelijkheid en onbestendigheid was zelfs geen spoor overgebleven. Innerlijk diep geschoktdoch zonder zich in tegenspraak te verwikkelen deed hg zgne verklaring. Zy ontlokte algemeene verwondering en daaruit alsook uit zijne latere mededeelingen aan eenen vriendspruit het volgende extract «Thekla kwam in de schemering bij hem. Hij had haar sedert hare reis niet gezien en was met hare komst verblyddoch vreesde dat over haar bezoek sterk zoude worden ge sproken. Zij lachte gelatenlaat eenieder zoo veel praten als hij wil en men zal er buitendien wel reden toe hebben. Ik trek mg dat io het vervolg niet roeor aan. «Verwonderd over deze woorden en den

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1