namenwaarvan er reeds twee zijn aange houden. Bij hen werd echter niets gevonden dat tiet vermoeden kon wettigen. De derde erf genaam is echter aan de handen der justitie ontsnapt en daar al hel geld verdwenen is vermoedt men wel dal hij de misdadiger is geweest. Sedert Zondag vertoeft te Berlijn de opper- Eriester van hel Boudhisme, Kitabakale. Hij omt uit Japan. Zijn kleederdragt trekt op zijn wandelingen door de stad zeer de aandacht en de vreemdeling wordt steeds door een menigte nieuwsgierigen gevolgd. Hij draagt een lang tot over de knieën reikend zwart-bruin zijden kleed dat afgezet is met een land in de kleuren van paauweveeren. Op het hoofd heeft hij een hoogen puntigen hoedeveneens van donkerbruine zijde. De spijzendie hij gebruiktbestaan uit eijeren brood boter en water. Voor het ge bruiken daarvan werpt hij zich naar Japansch gebruik plat op den grond om zijn gebed te verrigten. Tot eelwerktiiigen dienen hem fijne ivoren slaafjes. Hij dineerde bij den Japanschen gezant, die hem aan Hunne Majesteiten en vorst Bismarck zal voorstellen. Aangaande het doel van zijn bezoek is nog niets bekend. Er beeft een ernstige mijnontploffing nabij Hartlepool plaats gehad tegen 4 uren des na middags op hel oogenblik dat de ploeg werk zaara zijnde 130 man allen in de mijn aanwezig waren. Bij het eerste gerucht kwamen dadelijk alle opziglers en een groot deel der bevolking ter hulp snellen maar ongelukkig was de bak waarin de werklieden naar boven worden ge baald naar beneden geploft; binnen in de mijn brandde het, zoodat eerst een half uur na het onheil met redden kon worden begonnen. Binnen een korten lijd had men ook veertien mijn- weikers die nog leefdenopgehaald. Allen waren echter min of meer ernstig gekwetst. Voor de tweede maal gingen de redders in de mijnmaar toen waren helaas hunne opsporin gen minder vruchtbaar. Men vindt niets dan lijken en afgescheurde ledematen van de onge- iukkigen. Des avonds te elf uren had men reeds zeventig lijken gevonden. De tooneelen van wanhoopaan de openingwanneer een lijk wordt opgehaald, zijn onbeschrijfelijk. Vrouwen en kinderen alles verdringt zich om de opening om te zien of de inan of vader ook naar boven wordt gebragt. Des nachts liep hel gerucht, dat in de mijn van East Helton eveneens eene ontploffing had plaatsgehad. Werd dezer dagen een 70 jarig grijsaard door een Engelsch geregtshof ter dood ver oordeeld, thans is een 17 jarige knaap lol de galg verw'ezen. Hij vermoordde zijn meester omdat deze hem streng beknord hadmaar schijnt niet te beseffen dal hij daarmede een misdaad pleegde. diepen, treurigen ernst in tiaar gelaal, vroeg Edelinann wat zij bedoelde. «Zij zette zich naast hem, nam zijne hand en zeideik heb een beslnit genomen. Wilt gij aan deszelfs uitvoering deelnemen dan zal mij dit hartelijk verheugen; maar wilt gij dat niet, dan ga ik alleen. Gij weethoe ik leef, weet ook, dal ik niet langer aldus leven kan. Ik ben niet deemoedig genoeg om mij deze levens miserie te laten welgevallen. De huiselijke levens richting vermoordt mij ik heb geen moed langer te verdragen de duizende martelingen waarvan ik hel offer ben. Mijne moeder ik kan mij omtrent haar niet uitlatenzelfs niet bij 'u acht ik niet en bemin ik niet en mijn lezamenzijn met haar is voor mij eene hel. «Waarom blijft gij niet bij uwe tante, die u bemint, vroeg Kdelmann in verwijtenden loon. «Omdat ik mijne zuster md alb en bier kan laten wierp zij hem snel tegen. Beiden kunnen wij niet bij onze tante zijn. Kinilie is zoo zwak zij heeft een lustig leven noodig, nog meer dan ik -- ik mag haar van die plaats hij onze tante niet berooven. En ook verlangde ik naar uRichard. Ik kan niet levenwanneer ik niet minstens dezelfde lucht met u ademu niet somtijds, al is 'tin de verte, kan zien. Daarom kon ik ook geen gouvernanteof iels dergelijks wordenzelfs indien ik de daarvoor gevorderde, grondige kennis zou bezitten. «Hij wilde haar in zijne armen sluiten; doch xij weerde hem zacht af en vervolgdeik ben jong en gezondzou derhalve kunnen werken maar daarvoor heb ik geen geduld en geen volharding. Dag aan dag met naaiwerk door- tebrengen mijne oogen te vermoetjen en mijne vingers te bedervenom eene kleinigheid ie verdienendat ter nauwernood tol levenson derhoud toereikt dat is mij onmogelijk ie ver wil ik ineensaf sterven. Wur dl vervolgd. AMERSFOORT, 20 Febuarrij 1882. De 65e verjaardag van Z. M. den Koning gisteren te Amersfoort op de gebruikelijke wijze gevierd door het uitsteken van vlaggen aan ge meentelijke- en militaire gebouwen en particu liere woningencarillonnementenz. De voor genomen parade van schutterij en garnizoen kon, wegens het ongunstige weder, niet worden De onderofficieren en korporaals der d.d. schutterij waren gisterenavond leeslelijk bijeen. Dingsdag, den 21. Februarij 1882, des na middags halftweezal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punien van behandeling zijn 1. Aangehouden voorstel van Burg. en VNeth. in zake de procedure niet de Ned. Centraal- Spoorwegrnaalschappij. 2. Verzoek van den heer L Siddré om eervol ontslag als gemeente-heelmeester. 3. Voordracht lot af- en overschrijving op de begrooiing van het Weesbuis, dienst 1881. 4. Ontwerp-besluilen tol alschrijving van het kohier van den hoofdelijken omslagwegens vertrekenz., en van hel kohier der honden belasting wegens het afschaffen van honden over 1881. 5. Benoeming van vijf leden der commissie voor de stralen-verlichting. 6. Benoeming van een herschalter, bedoeld bij art. 5 der verordening lol heffing van ver- gunningsregt vuor den kleinhandel in sterken drank. In de begrooting van het Departement van Oorlog voor 1882 is vermeld, ter uilvoering van het algemeen plan van kazerneering, hel bouwen eener kazerne voor bereden wapens te Amersfoort (tweede termijn); hel bouwen van eene overdekte rijbaan op Hijksgrond te Amers foort hel bouwen van woningen voor gehuwde militairen te Amersfoort. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Scheveningen gaat door de talrijke uitbrei dingen en vooral ook door den nieuwen stoom tram van den llollandschen spoorweg, ten westen om de stad naar hel dorp en langs hel strand (alleen des zomers) naar net badhuis, een nog veelvuldiger bezoek te gemoeL Aller- wege is men aan hel bouwen van villa's. Te betieuren is hel, dal de inan die in de Sche- veningsche boschjes zooveel villa's deed verrij zen de heer Mr. Thomas A. van Stolkte midden van zijn arbeid tot vollooijing van den aanleg van het naar hem genoemd plan dezer dagen onverwachts is gestorven. Den Haag en Scheveningen hebben groole verpliglingen aan hem. Dat de schede van het zwaard des beuls van Leeuwarden uil de verzameling van foltertuigen onder de gevangenpoort is gestolendat weet men. Tot heden is men den dief nog niet op het spoor. Wel rust er ernstige verdenking op een weikman, die aan de achterzijde van de oude gevangenis aan de vroegere koninklijke stallen weikzaam was, doch men heeft hem nog niet van zijn schold kunnen overtuigen. Misschien boezemt hel belang in le vernemen dat hier pogingen worden aargewend om eene «vereeniging voor algemeen dienstbetoon" op- terigten. Die vereeniging heeft ten doel een corps in uniform gestoken kruijers, boodschap- penloopcrs bestellersoppassershoe men ze noemen wil, uit «drankvrije" personen, zonder sigaar of pijp in den mond le vormen dienstboden le verhuren met vertrouwbare ge tuigenissen en een informaliebureel voor wo ningen enz. le openen. Naar gelang men alle ol enkele diensten verlangtkan men zich voor f8, f4, 13.50 oi l 2.50 laten inschrij ven. De zaak is zeer aanlokkelijk maar het bestuur onbekend cn sommigen geiooven dat de geheelc vereeniging zich eigenlijk oplost in een directeurhouder van een dienstboden- verhuurkantoor die beproeven wil zijn clien tèle met vaste contribution aan zijn inrigting te binden. Tot hel derde thé-dansant ten hove op Vrij dagavond jl. waren verschillende adellijke faroi- liën leden van het diplomatieke corps waar onder de Chineesche gezant, militaire en bur gerlijke autoriteiten en ook Haagsche schilders uilgenoodigd o. a. inerkle men David Bles op. Ongeveer 400 genoodigdon waren in de fraai met bloemen versierde zalen van het paleis aanwezig. Prinses Hendrik werd door eene ligle ongesteldheid weerhouden. II. M. droeg een rose satijnen balkleed waarvan de stof, geheel nieuw van kleur, leeds in Dec. door Z. M. aan de Koningin werd ten geschenke gegeven. Het kleed is te 'sGravenhage vervaardigden gegarneerd met rose satijn met zilveren bloemen en gebrocherde vaderen er in gewerkt en onge- legd met allerprachtigste Chanlillykant. Over de regterzijde loopt eene jardinière van tulpen met groene bladeren enz. De toiletten der dames waren keurig. De heeren waren in zwarten rok, behalve de offi cieren van zee- en landraagt en de kamer- heeren van dienstdie in uniform waren. Het vroeger tegen 23 Febr. aangekondigde thë-dansant zal niet plaats hebben. Er beslaat geen planmeer hofbals in dit seizoen te geven. Te Salzburg is een kind met drie armen ge boren. De regter-arm is normaal ontwikkeld de linker vertoont slechts een regte sloinp ter lengte van den sclio lot den elleboog en uilloopende in een t ut, den vorm hebbende van een vinger. Hel andere deel van dien arm is geheel zelfstandig aan de borst gegroeid. Het handje is een weinig misvormd doch de vingers zijn beweegbaar evenals de slomp. Merkwaardig is het dal deze beide halve armen zich gelijk tijdig bewegen. Bijna is de honderd volChristina De Leeuw te 's llage is voor de 97e maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld lol 4-maal 115 boete ol 28 dagen gevangenisstraf! Een niet zeer jonge aristocratische schulden- maker te Parijs die zijne reeds grijs wordende haren en baard vei lde inoesl dit wegens hoold- pijn achterwege laten. De over zijn verouderd voorkomen vei wonderde kennissen vroegen hein na3i' de oorzaak. Slagvaardig antwoordde do schuldenmaker; «Dieu, le Krach I Ik heb onge hoord veel verloren mijne haren werden daar door in een nacht grijsDe onvoorziglige had daarmede aan zijn ijdelhcid voldoening gegeven zijn credietdal niet veel meer washad hij echter geheel verloren. Een gezelschap natuuronderzoekers heeft on langs in hel verre westen der Yereenigdc Sta len, bij het Beaver-meer. in Wyoming, een merkwaardigen berg ontdekt, die geheel uit obsidian of vulcanisch glas bestaaten zich 100 voel hoven den grond verheit. De reizigers moesten zich een weg over die glazen barricade banenen deden dat door vuur op bel glas aan te leggenzoodal het uitzetteen hel daarna aftckoelen met koud water uil 'tmeer, w aardoor hel glas sprong en groole stukken er uil verw ijderd konden worden. Er wordt in die streken veel zulk natuurlijk glas, geel, zwart of gestreeptonder den grond gevonden. De Indianen gebruikten het sedert onheugelijke lijden voor de punten hunner lansen en pijlen. MAUKTi ItlJZkft tk A >1 KitKOOK I AMERSFOORT Vrijdag 17 Febr. 1882. Tarwe f 10,25 A f12,Rogge 18,— A I 8,60. Boekweit 17,A 17.90. flater 11,50 A f 1,75 per kilo. Eijeren f3.A f 4.per 100 stuks. Appelen I 4.A f 5. Aardappelen 12.10 f2.70. ADVERTENTIE N. Heden overleed na eene langdurige ziekte, tot diepe droefheid van my, uiijne kindere" en bchuwdkindcrenmijn geliefde Echtgenoote JOHANNA RUITENBERG, in den ouderdom van 74 jaren. Amersfoort 18 Februarij 1882. J. LOVER. Na langdurig doch geduldig lijden overleed hedenlot diepe droefheid van mij mijne kinderen en behuwdkinderen mijne lieve Dochter GEERTRU1DA, MARIA, inden ouder dom. van 26 jaren. Dat deze nieuwe slag ons dubbel zwaar treft zal ieder beseffendie de lieve overledene gekend heeft. Amersfoort Wed. J. D. SCHERMER— 19 Februari 1882. geb. Winkels. Algemeenc Kennisgeving. V Mevrouw BAAK-van Barneveld be tuigt haren welineenenden dank voor de bewijzen van deelneming ondervonden na het ovei lyden van hare Behuwdzuster C. J. VV. BAAK. Amersfoort, 20 Februari 1882. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden by het overlijden van Mevrouw LINGEMAN geb. Lodbesen te Baarn beluigen wij onzen dank. Wed. C. LODEESEN - Jarman. E. WEIJERMAN— Lodeesejv. P. J. WEIJERMAN.

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2