in Haarlemmer olie en zalf, die zich in het begin der maand Maart jl. te Groenbeek aan diefstal zou hebben schuldig gemaaktin ver- eeniging mei den even beruchten Gr.ulus Neijs- seneon ontslagen boel evenals hij. Zeer waar schijnlijk is de gearresteerde ook inedepliglig aan den belangrijken diefstal van gouden voor werpen, geld en kleedingstukken insgelijks in hel begin der maand Maart jL te Arnhem ge pleegd en waarvan als verdacht gesignaleerd is de genoemde G. Neijssen, met wien Goertz te dier stede ook te tarnen geweest is. De aan gehoudene werd van Venlo naar de gevangenis te Arnhem getransporteerd. Het proces in zake den brand van hetRing- thealer te Weenen heelt een aanvang genomen. Kort na 9 uren traden de beschuldigden binnen vooraan de gewezen burgemeester Newald de Poiizeirath Landsleinerde ingenieur Wilhelm de exercitie-meester van de brandweer Heer de directeur Jauner, de machinist Nilschede brandwacht Breiihofcr en de inspecteur van hel theater Geringer. Na de voorlezing van de acte van beschul diging die twee uren duurde begon oninid- deltjk hel verhoor van Jauner die zich onschuldig verklaarde en een langezorgvuldig bewerkte verdediging met grooten pathos, en op kenne lijk theatrale wijzenu en dan weenende voordroeg, waardoor hij slechts een zeer ver deelden indruk te weeg bragt. Voornamelijk bleek daaruit zijn streven om zich zeiven en zijn medebeschuldigden van het personeel te ontlasten en de schuld op de niet aangeklaagden zooals o. a. den machine-meesterte schuiven. Opzien wekte alleen zijn verhaaldat de voor zitter van het Stads-uilbreidingsfondsdie eige naar van het Ringlheater was, de afdeelingschef Matzinger, een vroeger verzoek van Jauner, om de vierde galerij te verwijderenvan de hand wees, alsmede dal de gewezen piesident van politie aan baron Marx Jauner de opmer king maakte: Wat een geluk dat 'tgas was algedraaid anders ware de geheele slads-wijk in de lucht gevlogen Hierop werd het verhoor een hall uur geschorst om na den raiddag te worden voortgezet. De voortzetting van het Ringtheater-proces omvatte het verhoor van de aangeklaagden Breit- hofer, Geringer en Landsheiraer. Eerstgenoemde zou na hel uitbreken van den brandde gas leiding voor de ruimte der toeschouwei's hebben afgedraaid waardoor de plotselinge duisternis ontstond. Breithoferdie met de verlichting in den schouwburg belast wasverantwoordde zich erbarmelijk en ontwijkendhij bekende dat niemand ofschoon de brand op het tooneel bespeurd was, er aan gedacht had hel publiek van het gevaar te onderrigten. Nog treuriger was de verdediging van den schouwburg-biand- weer-kommandant Geringer, die in'l algemeen moest toegeven niets gedaan te hebben. De Poiizeirath Landsteiner beroept zich op zijn eervollen 39-jarigen raoeijelijken diensttijd; hij beweert geheel volgens de bestaande instruction gehandeld te hebben. Het berigt dat er van hel publiek niemand zich meer in het gebouw be vond zou hij van een brandweerman hebben ontvangendien hij echter niet noemen kan. Wilhelm en Heer zeggendal alles naar de plaats van den brand medegenomen is, walde brandweer aan requisieten bezat. Heer verklaarde het brandende gebouw te zijn binnengedrongen, doch door den rook niet verder kon. Hij had overal zoeken te helpenwaar hem het gevaar hel grootste scheen. De voormalige burgemeester Newald rerhivaardigl zijn gedrag, door met nadruk le verklaren dal hij alle door de Statl- halierei getroffen maatregelen en bepalingen opgevolgd tieefL Het protocol van 9 April was der schouwdireclie ter hand gesteldmet de opmerking dal hel nog zou worden aangevuld en naauwkeurig moest worden nageleeid. Hij gevoelde zich onschuldig. het kind nag in het huis was en nog niemand der omstanders zich tol redding aanbood het huis weêr binnen na een gruoien doek in het water gedoopt te hebben. Het gelukte haar zusje te redden maar zij bekwam zware brand wonden haar leven is echternaar gemeld wordt, buiten gevaar. K e ii 11 i n v i n i;. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet le welen, dat aantevangen met den 1,len Mei e. k. door de Weerbaarheids-vereeniging en de Schutterij dezer gemeente zal gevuurd worden op het terrein genaamd de Vlasakkers, nabij de Piramidegelegen rechts van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daar door de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 20. April 1882. De Burgemeester voornoemd van persijn. AMERSFOORT, 27 April 1882. Tol Kantonregler-plaatsvervanger te Amers foort is herbenoemd de Heer Mr. j. van der Leeuwadvocaat en procureur alhier. De Arr. Regtbank te Utrecht heeft bij vonnis van gisteren in zake Mr. F. IL van Persijnin diens hoedanigheid van Burgemeester der ge meente Amersfoortappellanttegen de firma Houlzaager van Veen, stoomboot-ondernemer, gevestigd en kantoor houdende te Amersfoort geintimeerdeaan den appellant gelast oin binnen drie dagen na de uitspraak van dit praeparatoir vonnis ter griffie der Regtbank over- lebrengen en te deponeere"* de gemeenlereke- ningen der gemeente Amersfoort van 1790 tot en met 1881in het gemeentearchief aanwezig Met bepaling dal die gedurende 8 dagen ter grilfie voormeld ter inzage zullen blijven van de geintimeerde en verder aldaar zullen ver blijven tol dal uitspraak zal zijn gedaan ten principale Met last dat wijders de zaak ter teregtzitting dezer Regtbank op Woensdag 10. Mei des voorin, ten 10 ure zal worden uitgeroepen ten einde de geïntimeerde gelegenheid le geven om, des noodig achtende, nadere conclusie te kunnen nemen omtrent zijne bevindingen uil de inzage der oorspronkelijke rekeningen geput. De wetenschapde reglspractijk de handel de balie en de regtscollegies hebben een groot verlies geleden door het overlijden van Mr. J. Pinner, sedert 1848 advocaat te Amsterdam; een man, die aan de voortreffelijkheid van zijn geest en hart de hooge plaats verschuldigd is die hij te Amsterdam innam een man van groole regischapenheid vol geestdrift voor hetgeen hij goed en edel achttemet uitgebreide kennis zoowel op het gebied van Neder!, als builen- landsch burgerlijk en handeisregl, vraagbaak van den handelin hooge mate gewaardeerd door de regtscollegies, voor welke hij optrad lol toelichting van het te beslissen vraagstuk vriend zijner cliënten minzaam en hulpvaardig in één woord een sieraad der baliedie in veler herinnering met eere zal blijven voortleven. In de plaats van den Heer j. Birneydezer dagen naar Amerika vertrokken, is lot gezant der Vereenigde blaten te 's Gravenhage benoemd de lieer William L. Dayton. De gemeenteraad van Rotterdam heeft het voorstel om vier millioen aan te bieden voor de handelsiniigtingen enz. der Rolt. Handelsver- eeniging op Fcijcnoordaangenomen met 32 tegen 5 stemmen. Deze vijf leden wenschten nadere toelichting en becijferingen. In de vergadering van aandeelhouders der Rolt. Handelsvereniging is aan Commissarissen magtiging verleend om dit bod aantenemen of de zaak le likwideeren. En schildwacht bij de gevangenis van Mül- hausen zag onlangs 's nachts op de hoogte der tweede verdieping een zwarte uiass.i aan een touw hangen. Hij vermoedde terstond dal liet een gevangene wasdie trachtte le ontsnappen en nep den man toe weer naar zijn cel le gaan. Toen hij dit driemaal gedaan had zonder ant woord te krijgen, school hij zijn geweer af en met een luiden kreet viel de gevangene voor de voeten van den soldaat neder. De kogel was h m door het hart gegaan en had liera onmid dellijk gedood. De gevangene was een jong Oostenrijker, die een aantal diefstallenvooral in het hertogdom Badengepleegd had en reed» herhaaldelijk gestraft was. Een zestienjarig meisje te Stockport heeft op kloeke wijze haar zevenjarig zusje uit een brandend huis gered. Zelve pas aan de vlammen ontkomenijlde zijtoen zij bespeurde dal Naar de N. R. Ct. verneemtis dezer dagen een ontwerpbesluit aan den Koning ter goed keuring voorgelegddal ten doel heelt de Staats loterij productiever voor de schatkist le maken. Daarin zou namelijk bepaald zijn datte be ginnen met de volgende loterijde inkoopprijs der loten met één gulden zal worden verhoogd (zonderdat het den veikoopers vrij stan.t aan de spelers hoogeren prijs le berekenen) en zoo die maatregel goed werkt, de verhooging lot op vijl gulden zal worden gebragt. De bewoners van het Koulouland leven voor hel grootste gedeelte in polyandriedal wil zeggen dat de vrouwen er verscheiden mannen hebben. Een Kmilou-vrouw heelt gewoonlijk zes acht echtgcnooten gemeenlijk broeders, die zonder eer.ige jalousie Imn best doen om hun vrouw zoo veel mogelijk op te looijen met massiei zilveren sieraden waarvan men er verschillende np de tentoonstelling kan zien. De vrouwen zijn schoon en vrij los van zeden. Op zekeren dag inoest een Engelsch ambtenaar een der stortvloeden van Koulou passeeren. Dergelijke passages geschieden met behulp van lederen zakken met lucht. Een schoone jonge vrouwdie hare mannen gevolgd was oin hen te helpen de bagage van den S' ab (lieer) naar de andere zijde te brengenviel in de rivier en werd door de kracht des slrooms inedege- sleept. Geen der mannen maakte mine oin haar le hulp le snellen. Toen de ambtenaar dit zagbegaf hij zich te water en redde het leven der vrouwbijna ten kuste van liet zijne. ,Toen kwainen al de mannen op den Engclschman af, en gewis zal niemand kunnen raden wal zij hem vroegen. «S'ab zeiden zij«gij zijt thans verschuldigd oin in hel onderhoud onzer vrouw te voorzien want als gij haar gered hebtdan houdt gij zeker veel van haar en hel is niet meer dan regt dat gij dus daar wal voor over hebU" F.en gedeelte der kroningsplegtigheden van den keizer van Rusland zal worden gevierd in de Oespenscirathedraal te Moskou, die lol dat einde wat hel inwendige betreftgeheel en al wordt gerestaureerd, 't Is de kroningscalhedraal der Russische keizers. Bij dergelijke gelegenheden is het sedert on- heugelijken tijd gewoonteoin de kolossale zilveren kroon met honderden waskaarsen le bezetten, ter opluistering van die plegtigheid. Aan die kroon bevonden zich oorspronkelijk 48 armendie elk een groot aantal kaarsen droegen. Tijdens Napoleon zich in 1812 te Moskou bevondbeval hijdat die massief zilveren kroon ingepakt en naar Frankrijk als eene trofee overgevoerd zou worden. Dit plan mislukte echter, evenzeer als de gansche veld- logt. Vóór de kislen met haar kostbaren inhoud de grenzen des lands haddon bereikthadden de kozakken ze reeds veruieeslerdde gansche massa werd naar Moskou teruggezonden en hel gewijde voorwerp, waaraan zoo dierbare her inneringen waren verbondenzou weder op zijn regte plaats worden opgehangen. Bij het in elkander zetten der verschillende doelen bleek hetdal een der 48 armen afwezig was en niet gevonden kon worden. Yoorloopig hing men de kroon toch op. Burgerlijke Mailt! van Amersfoort. GEBOREN21 AprilTheodora Catrina d. van Hendrik lloutveen en Sophia van Wester- laak. Elisabeth d. van Jan Maler en Cornelia van den Berg. 22 AprilWilleinijnljc d. van Nicolaas Dricënhuizen en Cornelia van Zcldert. 24 AprilGerrilz. van Peter Hagenbeuk en Jacoba Veenendaal. 25 April, Christiaan, z. van Arie Mark en Geerlruida Evelina van Eys. Hijman z. van Nathan Lcvie en Grietje Cohen. 20 AprilWilhclmina Nelinad. van Jacobus van Eijkclenburg en Johanna van Baarcn. ONDERTROUWD 21 AprilJonkheer Meester Julius Matlhijs van Beiima thoc Kingina en Eva Maria Jacoba Adriana Fontein. Willem Ja cobus Daniel Pelelier en Cornelia Morre. 27 AprilGerardus Hendriks en Maria Tolboom. GEHUWD: 27 April, Thcodorus Hcriuanus Haars en Elbarta Alijda Blok. OVERLEDEN: 20 April, Fijtje van Beek, 25 j. ongah. Een levenL aang. kd. ra. gesl. van Teunis van Dijk en Kvertje van de Geest. 2'. April, Cornelia Wicheraad78 j. wed. van Johannes Bernardus van den Brink. Een levenl. aang. kd. vr. gesl. van Antonie van Zuilen en Hendrina Rosier. 22 AprilJohannes Joseph Vahstal50 j. echtg. van Dirkje van Daal. 23 April, Andrics Arler, 3 j. 24 April, Jacob Dirk van Gelder37 j. echlg. van Maria Jacoba Kreijenbroek. 25 AprilJoannes Jacobus Hoogland, 58 j. echtg. van Alijda de Jong. ADVERTENTIE N. Voor het ongelukkig gezingeteisterd door den jongsten brand te Amersfoortis nog ingekomen van II C Jr. f5, A MT v II f 10, B L S f1.50, LAS 12.50, R v L f5, A II f5, Mev. U H allen le Amersfoort. F f5, R S f 7.50E V f2, Amsterdam J v R Zn. f 10Mev. S 12, Rotterdam II VV f2.50, J W f2, Arnhem; B VV f5, Mev. W MO, Elburg; N N 's Hage 10.50; N N Assen 11; S J S Borne f5A II Gorcuin 1 2.50 G Woudenberg f 2 JSC llongeveen 11.50; 11 Barncveld f I ES Parijs I* 2 50. De ondergetekenden houden zich beleefd aan bevolen lot hel ontvangen van meerdere giften. II. V.\N GELDER, Langeslraal F 45. A. VISSERLangeslraal F 14 M. WOLFF Mzn., builen de Ulr. barrière

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2