ongclukkigen hadden geledenbleek uil de houding der bandendie krampachtig zich van den hun ligchaaiu oinknellenden kurkgordel schenen le willen ontdoen om een einde aan hun martelend lijden te makenwant God weet hoe lang de ongclukkigen hebben gedreven voor dc dood een einde aan alles maakte. Wonderlijke zamenloop van omstandigheden doel zich voor in elk raeoschenlcvcn. Zoo ook met de bemanning van den monitor Adder. Een eerste en tweede machinist hadden gevraagd op dit schip geplaatst te wordendoch dit werd geweigerd cn zie thans zijn zij als 'l ware van den dood gered. Een ander machinist, op de Adder geplaatst, ruilt vóór de indienststelling met een zijner kameradendaardoor is zijn leven gespaard. Zes matrozen waren onlangs met de Aruba uil Wesl-lndië in 't vaderland terugge keerd behouden cn wel. Hun diensttijd was nog niet verstreken zij werden voor korten lijd op de Adder geplaatst en op den kótten logt van Umuiden naar ilellevoetsluis verliezen zij 'l leven. De officier van administratie wistdal hy over een maand naar Oost-Indië moest ver trekken maar zou nu nog die maand op de Adder dienenen 't kostte zijn leven. Aan goed zeemanschap ontbrak het zeker niet aan boord. De commandantde luiL ter zee der 1e klasse Simon van der Aa, is een uitstekend zeeofficierdie meermalen in de ge legenheid was ervaring van goed zeemanschap op te doen en steeds getoond heeft een goed zeeman te zijn. II ij had voldoende en goede be manning onder zijne bevelen. Hel schip was bestemd voor de instructie van zccroiliciensdie le Ilellevoetsluis aan boord coudea worden genomen. Acht zeemiliciens be vonden zich reeds aan boordbehoorende lot hel personeel der machinekamer. Sedert 55 jaren heeft onze Marine niet zulk «en ramp getroffen als deze. In 1827 verging de Wassenaer op onze kust bij Zandvoort en verloren toen de meeste opvarenden hooldzake- lijk uil expeditionaire troepen naar Indië be slaande hel leven. De Adder heeft ongeveer een millioen gulden gekost. Doch dat materieel verlies is niets bij het verlies aan menschenlevensaan levens van mannen in den bloei hunner jarenwaardoor tal van fauiiliën in den diepslen rouw zijn gedompeld. 63 officieren en zeelieden der Ned. Marine bevonden zich aan boord. fraai naar de eiscben des lijds wordt ingerigt. Hel bestuur beslaat uil de Heeren A. A. Hamers president, J. Sinnige, vice-presidentJ. H. KrekelenbergpenningmeesterJ. Ger. Kleber le secretaris en T. C. van Gelder, 2e secretaris. Aansl. Maandag 17 Julij zal, ingevolge achterst, adv.bij gelegenheid der Utrechtsche kermis een extra-trein des Centraalspoorwegs des avonds te 12 uren van Utrecht, naar de bilt en Soest en verder tot Amersfoort loopenzoodat men een genocgelijken dag en avond te Utrecht kan doorbrengen en toch nog vrij vroeg in den zomernacht in de woonplaats kan zijn terug gekeerd. Het is dus wel te denken dat velen le Amersfoort en in de environs met dien extra- trein het vlugge retourreisje zullen maken. Van de aspirantendie zich hadden aange meld voor het eerste Toelatingsexamen der Hoogere Burgerschool te Amersfoortgehouden Maandag jl.zijn toegelaten G. G. F. de Bont, J. CramerW. 11. van HaselenJ. P. Hendriks F. van Laer, A. deNeeling, F. E. P. Sandberg, A. J. Valewinken zijn voorwaardelijk geslaagd J. T. den HartogJ. C. HeggerD. 1L Porape E. E. Visser en A. C. van Wieringenterwijl één moest worden algewezen. De jongste Zuid-Afrikaansche mail bragt den hooogleeraar Dr. P. Hai ling twee fraaije albums. Een daarvan is gevuld met Afrikaansche ge- ziglen en de andere niet de beeldlenissen van eenige vrienden in den Oranje-Vrijstaat. Door toedoen van de heeren mr. Reiiz en dr. Brill zijn er in den Oranje-Vrijstaat gelden verzameld tot den aankoop dier albumsom daardoor den hoogleeraar flai ling een klein stoffelijk be wijs te geven van dankbaarheid wegens de door hem beloonde belangstelling in den jongslen Transvaalschen oorlog. De heer Olland heeft beide albums voorzien van het wapen van den Oranje-Vrijstaat en een nel opschrift: Aan den Weled. Hooggel. Heer, Doctor P. Harling door eenige vrienden uit den Oranje Vrijstaat, aangeboden als een Bewijs van Erkentelijkheid voor de vele Diensten door Z. Hooggel. hunnen Transvaalschen Broederen bewezen. Bloemfontein82 Te Bergen op Zoom is een herbergier be boet wegens hel schenken van bier aan een be schonken trompetter der veld-artillerie. De her bergier vatte de bedoeling der drankwet in dien zin opdal hij aan «in kennelijken staat" verkeerende personen geen jenever, maar wel bier raogl schenken. Gemeenteraad van Amersfoort. Voorzitterde Heer Burgemeester Mr. F. II. van Peisijn. Ter hedenDonderdagmiddagte halftwee aangevangen zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort waren aanwezig 11 leden; afwezig de heeren Iluel en van Zijst met kennisgeving van verhindering, de laatste door ambtsbezig heden en de heer Gerritsen met kennisgeving van uitlandigheid. (1 vacature.) Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, was aan de orde: 1. Missieve van den Kapitein, eerslaanwe- zenden Ingenieur, betrekkelijk den aankoop van hel Kinderhuis, met advies van Burgemeester en Wethouderswaaruit blijkt dat de Minister van Oorlog genoegen neemt met den aankoop van dal gebouw met de keldersen lekennen geeft, wegens de beperktheid van daarvoor beschikbare gelden, de koopsom van f1500 op de volgende Slaalsbegrooting te zullen voor dragen, bijaldien vóór 15 Julij herigl ontvangen wordt van goedkeuring door hel gemeentebe stuur. Alhoewel hun eene afdoening binnen korteren lijd wenschclijk voorkomtvinden B. en W. in de door den Minister voorgestelde regeling geene aanleiding op 's raads besluit tot verkoop terugtekomenen stellen daarom voor genoegen te nemen met die regeling. De heer v. Beek verklaart zich na al het te dezer zake voorgevallene tegen de nadere rege ling, ook omdat het gebouw wellicht in andere handen zal komenwanneer hel voor militair gebruik onnoodig wordt De heeren v. d. Wall Bake enCroockewit dringen etop aan het ver langen van den Minister te bevredigen. Hel voor stel van B. cn W. worül daarop langenomen met 9 legen 2 si. (de heeren v. Beek en Lagerweij.) 2. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van de heeren Beuker éc van der alk tol verbetering van den weg builen de kleine Koppel. B. en W. zijn van oordeel dat bij het toe nemend gebruik van dien weg loi vervoer van zware vrachtgoederen het belang der gemeente een goeden toestand vorderten stellen der halve voor, het gedeelte weg, loopende van den oliemolen lot de lucifersfabriekIer breedte van 4 meters nog in den loop van dit jaar met veldkeijen te bestralen (in aansluiting met de bestaande keibeslraling)waarvan de kosten worden begroot op I I000, na aftrek eener bijdrage van f300 door de firma Beuker en van der Valk toegezegd. De heer van Beek vestigt de aandacht van B. en W. op een gedeelte van den weg dat slechts eene breedte heeft van 3.40 meter, en misschien door aankoop of anderszins vatbaar is voor verbreeding. De heer Croockewitdaar mede bekend releveert dat eene doorloopende breedte van ongeveer 4 meters zal verkregen worden. Het voorstel van B. en W. wordt daarop met alg. st. aangenomen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders ter voorziening in de heelkundige praktijk bij de armenmet rekest van den heer 11. 11. E. Morren. Na tekennengeving dat zich op de gedane oproeping van sollicitanten, niemand voor die betrekking heeft aangemelddeelen B. en VV. mede dat de Heer H. H. E. Morren zich bereid heeft verklaard de heelkundige armenpraktijk in de geheele gemeente waarteneraenmits de voor een twgeden heelmeester vastgestelde jaar wedde tevens ontvangendeen stellen den ge meenteraad voor le besluiten tot zoodanige opdracht aan den heer Morrenonder voor waarde dat deze bij afwezigheid of verhindering in den dienst voorzie naar goedvinden van het dagelijksch bestuur, eene opdracht waartegen h. i. geen bezwaar bestaat dewijl meer definitief in de zaak kan voorzien worden tegen het tijd stip (April 1883) waarop de titularis aan de beurt van aftreding is. Het voorstel van B. en W. wordt zonder discussie aangenomen met algeraeene steramen. 4. Advies van Burgemeester en Wethouders op het rekest van den heer VV. II. Kam qq. tot aankoop van grond langs de Heerenstraatmet het doel daarop een kerkgebouw te stichten voor de Remonstrantsche gemeente, wier kerk bestuur één van de twee aangegeven deelen van het terrein wenscht te koopen voor f2 Eer M2of het geheele terrein voor f 1 per M2. urg. en Welh. vermecnenwanneer van het terrein (1620 M2 groot) 47G M2 worden af genomen, de overblijvende 1144 M2 aanmer kelijk in waarde verminderen, indien voor een kerkgebouw het aan 'l plantsoen gelegen ge deelte wordt afgestaanen dat alzoo h. alleen sprake kan zijn óf van het gedeelte langs den scheidingsmuur van den heer Schullze óf van het geheel. Zij kunnen zich echter met de aan geboden koopsom niet vereenigen, omdat naar hun oordeel aan den grond eene waarde van minstens f3 per M2 is toetckennen. Buitendien doet zich bij B. en W. de vraag voor of ver koop nu wel raadzaam is. Ten vorigen jare werd bij het behandelen van de gem.-begroo- ling door enkele leden de wenschelijkheid be toogd van de oprichting eener openbare meisjes school en thans maakt de vraag of de gesub sidieerde school aan de eischen voldoet, een punt van onderzoek uit bij de pl. commissie van toezicht, wier rapport eerlang wordt ver wacht. Zonder het advies dier commissie te willen vooruitloopen, verklaren B. en W. zich geenszins voor de oprichting van eene openbare schooldoch wijzen er op dat de localen der gesubsidieerde school, hoe goed ook ingericht, bij de hooge eischen tegenwoordig voor de open bare schoollocalen gestelddaaraan nimmer zullen beantwoorden door verbouwing, zoodat voor eene eventueel opterichten openbare meis jesschool een gebouw behoort te worden daar- gesteld waarvoor opgemeld terrein in zijn ge heel h. i. in de eerste plaats zou moeten in aanmerking komen. Op de hierboven aange voerde gronden stellen B. en W. den gemeen teraad voor het verzoekzooals hel is liggende van de hand te wijzen. De heer Zandijk doet het voorstel om 476 M2 van hel aan den scheidingsmuur gelegen terrein aftestaan tegen f3 per M2. De Voorz. wijst op het door adress. verlangde voorbehoud der keuze van terrein cn op het bod van 1 2. De heeren v. d. Wall Bake en van Burgsleeden ondersteunen het voorstelZandijk, hoewel dc eerste f 2,50 voldoende vond. Het door den heer Zandijk gedaan voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 2 st. (de h.h. Schelms en Groenebooiu.) 5. Reclame van den heer F. Rauh legen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslagmet onl- werp-besluildaartoe strekkende dal de aan slag op een aanvullingskohier zal geschieden naar de op 1 Jan. bewoonde kamers in plaats van dien naar hel in Febr. betrokken perceel gedaan. Dienovereenkomstig wordt z. h. o. Telegrammen. Ter Reede van Alexandrië, 12 Julij (Woens dag.) Dc Inflexible en de Temérairc hebben hedenochtend liet vuur heropend op de weste lijken torten waarvan de beschadigde gedeelten bij nacht w aren hersteld. Om 1 uur dezen raid dag is de parlementaire vlag te Alexandrië ge- heschen stoomden booten met deze vlag op in de rigting der vloot en de onderhandelingen nopens een wapenstilstand en de overgave der lorten vingen aan. 9 uren 's avonds. De branden in Alexandrië nemen toe. Men verzekarl dal de stad bijna geheel is verlaten en door de Arabieren uil de laagste klasse overgeleverd is aan de Bedouïnen ter plundering. AMERSFOORT. 13 Julij 1882. De Heer J. C. van BoekhorstInspecteur der llolL IJz. Spoorwegmaalsch. bij den Oosterspoor weg, standplaats Amersfoort, is ais zoodanig overgeplaatst bij den Spoorweg Amsterdam— RotterdamHelder dier Maalsch. ter standplaats llaarlemingaande primo November dezer jaars. Omtrent dc uitbreiding van het progymnasium te Amersfoort tol gymnasium verwijzen wij naar de missive van den Min. v. Binn. Zaken, hieronder voorkomende in hel raadsverslag. Van wege de ArnersL AMeeling «Volksonder wijs" vindt heden een schoolfeest plaats voor 370 kinderen dor kosleiooze scholen te Amers foort die in den jongsten jaarcirkel geen schoollijdei. verzuimden. Hel feest bestaat uil een zornerrcisje a. per oosters pooi'weg uil Amersfoort naar Hilversum resp. Trompenberg, per trein 1.30 hedenmiddag, terug per 8.55. Bij het ter pers gaan van dit nummer is het weder gunstig en wordt de geachte Dames en Heeren Geleidsters en Geleiders met de feest vierende kinderen een hoogst genoegelijken middag en avond van harte toegewenscht De sedert een croot aantal jaren bestaande sociëteit «de I'liilharmonic" in «het Valkje" alhier en de sedert eenige jaren opgerigte so< .a- teit «Unitas" zijn thans met elkander vereenigd geworden en vormen nu ééne sociëteit genaamd «Vereeniging" in voormeld locaalhetwelk zeer

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 4