J* 5078. fiXit Dingsdag- 1 Augustus 1882. FEUILLETON. IHMIIHE COM. Uitgever Dit blad ?erichijnt Maandag on Donderdagavond. Abonnementaprij» per 8 maanden BurdSO A. H. VAN CLEEFF n~FranC0 pBr po,t 'UB- Pr,j» d" Ad'<>rtenti«B 1-8 regel» 80 CU; elke M TT TIT? ffnT7WK a irnQoofonot m"er 'eK"'8olllcieële en onteigen. Ad?, po? regel 15 ete. Reclames per te Amersioort reftei 2b Afzonderlijke nummerio et». hook KortegrachtWijk B 60. Polilittke Heme. Gambetta is te Parijs teruggekomen en kan dus nu weder persoonlijk aan het inlrigeeren der Gambcitislen deelnemen die vóór alles een minislerieeie crisis willendoor welke Léon Say o( Jules Ferry met Ribol, Francis Charmes en Louis Legrand een nieuw kabinet zouden kunnen vormen. Wel is de publieke meaning daarover alles behalve gunstig gestemdmaar Freycinet heeft niet met haar, doch met hare «vertegen woordigers" te doenen die maken het hem lastig genoeg. De commissie tot onderzoek der nieuwe crediet-aanvrage voor de Egyptische interventie heeft die aanvraag verworpen en ofschoon Freycinet verklaard heeft, dal hij het stellen der quaestie van vertrouwen van de om standigheden zou laten afhangenis er toch alle kansdat hij binnen kort voor hel inlrigeeren der geallieerde ultra's zal moeten zwichtente meer daar de Regeringdoor bij den prefect der SeineFloquetaan te dringen op zijn aanblijven zich vóór eene centrale mairie heelt verklaard wal tegen den wil der Kamer is en haar op nieuw in den haar gespannen strik wikkelt. Zoodra alle strijdkrachten welke Arabi heeft opgeroepen, vereenigd zullen zijn, heeft hij de beschikking over 100,000 man. Onmiddellijk nadat hem bekend was geworden dat Britsch- Indische troepen op weg zijn heeft hij 0000 man afgezonden ter bescherming van Cairo. Aan de vestingwerken van Tel-el-Kebirop de linie van het Ismailieh-kanaalarbeiden duizen den soldalen, want Arabi weet dat deze weg door de troepen gevolgd zal wordenen nu rekent hij op de Redouinen van den berg Sinai om die legerkorpsen te bestoken. De troepen van Dainiette bewaken Port-Saïd en zullen zich tegen het landen van de Franschen verzetten. Deze moeten te Ras-el-Eech, Kantara en El-Fer- dane garnizoen houdenen de Indische zullen het kanaal bezeilen van Ismailia tot Suez, welke twee steden tot basis der operaliën zullen dienen op hunnen tocht naar Zagarik en Belbeis. De Franschen zullen zich bepalen tot het bewaken van de lijnen Damiettc-Mansourah en Tanis- Salalieh. Arabi is blijkbaar voornemens aan de Engel- schen in die stad het doen van uitvallen te 5) EENE VOORSPELLING. (Slol.) Wat ziet Nanni De graaf houdt zijne jonge nog in 'l vlckkelooze bruidsgewaad gekleede vrouw in zijne annenterwijl eene oude dame bet jonge paar met een gelukkig lachje be schouwt. Zij hebben zich heimelijk uit de feest zaal verwijderd. De jonge vrouw heeft zich met haren echtge noot en hare moeder naar hare slaapkamer begevenwaar zij als meisje zoo gelukkig ge weest isom zich van haren bruidstooi te ont doen en dien te verwisselen met een eenvoudig reiskleed. Hij het openon der deur wenden allen het hoofd om. De Rochefort laat zijne vrouw uit zijne armen glijden en doet reeds driftig eenige schreden vooi lwaarts om te vragenwie het wagen durfde onaangediend binnen te treden doch op 'welfde oogenblik ziet hij Nanni neer storten. Door don val verschriktbegint hel kind te schreien. In 'teerst herkent de Roche- fort deze. vrouw niet; hij treedt naderbijbukt zich en een luide gil ontsnapt zijnen mond. Hij blikt wezenloos in 't rond doch het ge ween van het kind voert hem lot de werke lijkheid terug. De kreten van het knaapje klinken hem als hittere verwijlingen in de ooren. Wat te doen? Nauwelijks eenige uren gehuwd en beletten. Willen de Engelschen Alexandrië tot hun uitgangspunt maken dan zullen zij hierin niet slagen dan na groote hinderpalen uil den weg geruimd te hebben. Arabi maakt zich ge reed de Delta onder water te zettenzoodra de was hooger dan twintig vadem zal zijnen deze hoogte bereikt de Nijl gewoonlijk tegen 15 Augustus. Op dien dag kan hel grootste gedeelte der gronden met een voet water be dekt zijnen dan wordt de marsch van een leger onmogelijk wegens de vele kanalen welke door de landerijen stroomen. De Engelsche ge neraals zullen dus de kust moeten houden zich van Rosetla meester maken en dan langs de rivier trachten het dorp Deiruth te bereiken van waar zijdoor een schuinsche richting te nemen cn om het meer Et-Ko heen te trekken het verschanste kamp van Kafr-el-Dowar in de flanken kunnen aantasten. Maar zes weken wor den tot dien tocht vereischL Gelukt het den Engelschen de stellingen van Arabi te bemagli- gendan zal dit niet vóór het einde van Augustus kunnen geschieden. Generaal Woleseydie het Engelsche leger in Egypte zal comraandeerenverlaat Londen op 1 Augustus. Hij maakt niet veel haast, maar in Egypte is ook weinig drukte. Seymour houdt zich stil en Arabi-Bey blijft achter zijne wallen. Men is niet klaar zoo 't schijnt en als Wolesey er voet aan wal zetmoet het zijn voorwaarts liet garnizoen van Aboukir heelt geweigerd zich aan de Engelschen overtcgeven die echter het bombardement van Aboukir nu nog hebben uil- gesteld. P— Allerlei. Dat het doen van vreugdeschoten veel ver driet na zich kan slepenhebben een onder wijzer en een timmerman te Bourdon (Somme) ondervondenofschoon de laatste er niet veel van na te vertellen heeft. Beiden wilden op hun manier «het Bastillefeest met kanonschoten" vieren en gebruikten daartoe de naaf van een wyeldie zij met kruid vulden en dan afstaken. Twee malen ging het goed doch toen zij den derden keerom meer pret er van te hebben een dubbele lading aanstakenvloog de naaf reeds moet hij zijne jonge vrouw zijne licht zinnigheid mededeelen of «Emil, verman u; ik begrijp alles... eene jeugdige lichtzinnigheidzoo klinkt eensklaps de welluidende stem zijner echtgenoote den graaf in de oorenterwijl zij hare hand op zijnen schouder legt, «verman u. God geve dat wij dit arme meisje zoo niet hare eer dan toch het leven kunnen teruggeven. Leg haar op mijn bedEmil. Mama zal dan pogen haar uit hare bezwijming te doen bijkomen terwijl ik haar ik bedoel het kindvoegde zij daarbij, blozende, «zal trachten te sussen." De Rochefort keek haar met eenen viiende- lijken blik aan en drukte een vurigen kus op hare hand. Daarop tilde hij de arme Nanni op het bed en weldra mocht het de oude dame gelukken het meisje uit hare verdooving te doen ontwaken. Zij kijkt verward in 't ronddoch hare oogen nemen eene zachtere uitdrukking aanals zij op het kind blijven rustendat door de jonge gravin lot bedaren is gebracht «Mijn kind," fluistert zijne jonge moeder afgebroken, «geef mij mijn kind." De Rochefort neemt het knaapje uit de armen zijner vrouw en legt het aan de borst van Nannidie hetna het teeder aan haar hart gedrukt te hebbenweder aan de jonge gravin overgeeft. Vervolgens richt zij zich op en de Rochefort wenkendedie ijlings naderbij treedt zegt zij zacht en afgebroken «Emil, ik gevoel... d... dat ik ster... ven gaik heb u hartstochtelijk bemind en daarom in duizend stukken, waarvan er een gedeeltelijk het hoofd van den timmerman verbrijzeldeen een ander fragment een der beenen van den onderwijzer op twee plaatsen brak. In een circus te Epernay deed een zooge naamde homme-canon deze toer: Hangende met zijn voelen aan een trapézehield hij met zijn landen een kanon van een meter lengte en DO kilo wegende, omhoog. Dit kanon werd dan af geschoten Zondag avond sprong het kanon en kwetste, behalve den kunstenaareen clown en drie bezoekers. De stukken ijzer vlogen door het zeil van de tent lol op vijftig meter afstand. Een dagblad van Haute-Marne bevatte onlangs een geval van zeldzame vruchtbaarheid. In liet dorp iMarancouri beviel den 14 Julij 1881 e<-ne vrouw van twee kinderen. Den 18 Julij jl. brngt deze huismoeder weder drie kinderen ter wereld die allen in leven zijn. Een tentoonstelling van fatsoenlijke en eerbare meisjes wordt thans weder, als alle jaren, te Rezbanya in Walachije gehouden. De meisjes uit die streek komen dan op een hoogen berg bijeenieder met haar bruidschatdoorgaans beslaande in een gebloemde kisteenige geiten of een paarkoeijen. De trouwlustige jonge man nen doen een keus uit de opgekomen candidalen en de verloving wordt terstond gevierd. Een gezelschap van 9 personen deed in een schuitje een tocht op de Bodensee, van Hard naar Lindauen wilde eenige uren later weder derwaarts lerugkeeren. Tegen 5 uur ontstond er een heftige onweersbui met rukwinden, waar door het scheepje omsloeg en 7 van de 9 passa giers (waaronder een vrouw met hare 2 kinderen) jammerlijk verdronken. In de nieuwe woningen van Nieuw-York vindt men voor het meerendeel aan den wand in het bed van het hoofd des huizes een klein maho niehouten plaatjedat niet meer dan zes duim breedte heeft. Daarop bevinden zich drie knop jes, die niet electrische draden in verbinding staan. De eerste knop is voor een draad die met de politiepost, de tweede voor een die vergeef ik u al het leed dal gijmij berokkend heb. Ja Emilik hebveel ge leden en God alleen... weet, wal ik nu nog op dit oogenblik lijdgeene lichamelijke smart, maar hier," vervolgde zij op het hart wijzende, «hier zetelt... de pijn. Doch nu is alles voorbijde engel des doods wenkt mij. Emilleef gelukkigmet uwe vrouw en maakaan mijn neen aan ons kind goed wat gij aan de moeder misdreven hebt." De Rochefort vatte hare vermagerde hand en anlwoorttöe op erqstigen toon «Nannizoo waar ais er een God leeftzoo waar beloof ik udat mijne vrouw en ik het kind als hel onze zullen beschouwen niet waar Clotilde'?" vervolgde hij tot zijne gemalin. Deze trad naderbij em zeide schreiend «Leg uw hoofd gerust neer, arm kind; wij zullen onze belofte houden." Nanni dankte haar met eenen blikdie meer dan woorden te kennen gaf. Daarop legde zij haar hoofd aan EraiFs borst, die zijnen arm om hare vermagerde gestalte sloeg. Zij lag eene wijle stil. Plotseling scheen eene gedachte bij haar op te rijzentenminste zij mompelde afgebroken: «Grootmoeder, de woorden der waarzegster zijn uitgekomen maar hoe'? Hoe geheel verschilt de werkelijkheid met de uillegging, die gij daaraan gaaft." Vervolgens een zucht, en de ziel was uit het lichaam gevloden naar een beter en hooger oord, waar geene smarten heerschen.

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1