Augustus 1882. ja 3085. Y r ij d a g Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort Dit bl*d »er«ehijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnement*prij« per 8 ini.anilen franco per poit /1.16. Prij» der AdrertentiCn 1—8 r.-jfele 80 CU.; elke re(?el meer 10 Ct§; legale, ofHcietle en onteigen. Ad», per regel 16 ett. Keclamei per regel 26 ctl. Afzonderlijke nummert 10 eti. Buroaa MUURflUIZKN hoek EortegrachtW ij k B 60. S p n a r b a ii k. Het BeMuurzal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 28 AUGUSTUS e. k. ten Raadhuize te Amen/oort, des namiddags van 12 lot 1 ure. A i. BOSSecrelarit. Politieke Itevue. De oorlog in Egypte is weer begonnen. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag tastte Arabi de positiën te Mex aandaar hij meendedal zijten gevolge van het zenden van troepen naar Aboekir en Ramlehslechts zwak bezet waren. Hij werd evenwel teruggeslagen. Zatur- dagmiddag begon hel gevecht op het Mahuioudih- kanaaL Waarom bombardeeren de Engelschen Abou- kir De hun vijandige Parijsche pers antwoordt op deze vraag het volgendeZij hebben er twee redenen voor. In de eerste plaats is hetdaar hun militair prestige opgebeurd moei worden, voor hen van dringend belang, het middelpunt van verzet der Egyptische patriotten te doen verdwijnenen dit centrum bevindt zich voor Itamleh. Ramleh toch ligt tusschcn Alexandria cn Aboukir op bijna gelijken afstand van elke dezer steden. Laatstgenoemde is hel uiterste punt van een schiereilandof liever van eene landtongwaardoor de kust van Ramleh ge scheiden wordt van de groote baai van Aboukir. Als tweede reden is aan te geven dat Aboukir een stad is waaraan voor de Engelschen roem rijke voor de Franschen droevige herinneringen verbonden zijn. De groote expeditie der Engelschen is te Alex andre scheep gegaanen het gevecht is be gonnen. tiet eigenlijk doel der expeditie is alleen bekend bij de hoofden der vloot en de andere schepeii volgen blindelings. Hel moet een lrotsch gezicüt geweest zijn, toen die 17 trans portschepen omgeven door de gepantserde vloot de haven van Alexandria uitstoomden. Hel vuur werd geopend in de rigting van Aboukirdoch velen gelooven dat dit niet hel eigenlijk doel is der expeditieook Ismaila zijn deel zal ont vangen van het Engelsch kanonvuur, en deze plaats hel uitgangspunt zal worden van een veldiogt naar Caïro. Het ware doel der Engelsche vloot is Ismaïlia. Een blik op de kaart toont aanwelke voor- FEUILLETON. D3 GIFDRANK. Aan den Broadway ie New-York had voor eenige jaren de apoibeker Phineas Krokus zijn winkel, die gewoonlijk «de pelikaan-apotheek" werd genoemd. Boven de ingangsdeur bevond zich namelijk een reusachtig uithangbordwaar op een pelikaan was voorgestelddie zich de borst open scheurt om met hel warme bloed zijne door de beten van giftige slangen gewonde jongen te helen. Een treffend beeld uit de fabel achtige natuurgeschiedenis der oude Egypte- naarsdat boven eene Araerikaansche apotheek uitstekend te pas kwam. liet was een hoog, smal, somber huis van rooden baksteen gebouwd gelijk zoovele in de genoemde straaL De apotheek had een goeden naam en vele klanten, hoewel in den laatslen tijd Duitsche apothekers van wetenschappelijke kennisdie zich te New-York hadden gevestigd den collega eene 'astige concurrenttie aandeden. Do oude, sluwe Phineas begreep dat ook wer kelijk goede voorbereidende studiën de voorkeur verdienden boven de Amerikaansche kwakzal verij en had daarom een jongen Duitschen apotheker, die zonder middelen te New-York aankwamom daar zijn fortuin te zoekenals deelen dit plan biedt. Hadden de Engelsehen de lijn Alexandrië-Rosette als basis hunner opera ties genomen en getracht Arabi den Nijl op te dringen zij zouden met oneindige moeijelijk- heden te kampen hebben gehad, liet wemelt daar van kanalen en van moerassige riviet bedden en bij de tegenwoordige hoogte van den Nijl waren bijna alleen de spoorwegen te gebruiken geweestvoor welker vernietiging Arabi waar schijnlijk zou hebben gezorgd. Bovendien is hot in het Delta zeer ongezond. Tegen al deze on gevallen zijn de Britten nu beschermd, als zij van Ismaïlia uit het zoetwaterkanaal naar Sa- gasig en Caïro volgen. Zij zijn die rigting reeds ingeslagen Arabi's troepen zijn uit Nefisch, zijn eerste stelling op deze hjnverdreven. De Lesst-ps protesten hebben niet gebaat het Suez-kanaal dient den Engelschen als be ginpunt hunner handelingende bureaux der kanaalmaatschappij zijn door Engelsche soldaten bezet en de scheepvaart is gestremd. Reeds zijn er dan ook lal van verwondering of ergernis uitsprekende nola's tusschen de ver schillende kabinetten gewisseld. En het is niet onmogelijkzegt mendat enkelen hunner althans legen de bezetting van Suez protesteeren. Het verlies van Arabi's troepen was Zondag 168dooden en 02 gevangenen, waaronder 27 gewonden. In den namiddag van Dingsdag jl. deed eene Engelsche aideeling van circa 600 man eene verkenning van Ramleh uit naar de vijandelijke stelling. Tegelijkertijd vuurde de Engelsche artillerie op den vijand die eerst na het derde salvo terug schoot De Engelschen versterken de linie vóór Ramleh nog met kanonnen van groot kaliber. Allerlei. De dagbladen van Toulouse melden den dood van barones Lejeune, te Pau, in den zeldzaam hoogen ouderdom van 102 jaren. Wijlen haar echtgenootgeneraal Lejeune bezorgde met levensgevaarna den veldslag van Essling aan Napoleon die zich op het eiland Lobau bevond eene schuitwaarmee hij den Donau overstak. De overledene heeft haren naam geen eer be wezen. Zij had liever moeten heelen barones Lavieille. provisor aangesteld. Georg Walter zoo heette de twee en twintigjarige flinke jonkman was blij, toen hij zoo spoedig eene goede betrekking kreeg. Twaalf honderd dollars per jaar daarvan kon hij licht een aardig sommetje overhouden en dan zelf eene zaak beginnen. Dat was zijn hoogste wenschwant de patroon beviel hem niet zoo goed, dat hij levenslang bij hem zou willen blijven. Krokus was vriendelijk genoeg tegenover den jongen manmaar juist zijne vriendelijkheid had iets onaangenaams en er was iels loerends in zijne grijze oogen. Hij had een gerimpeld ge laat een grooten neus en een kaal hoofd. Met het gezin van den apothekerdat boven in 't huis woondekwam Walter niet in aan raking. 's Avonds om zeven uur was zijn dagwerk volbrachtdan zocht hij zijne woning opbe slaande in een paar gemeubileerde kamers in eene zijstraat. IIij had genoeg Ie doen in den winkel met het publiek. Het grove werk werd verricht door een ander, een knorrigen Schot, die geheel het vertrouwen van den patroon scheen te genieten. De man heette Ramsay en was zulk een zwijger, dat hij soms dagen achtereen den mond niet opende dan om kort te antwoorden op 'tgeen hem gevraagd werd. Achter in den winkel werden de talrijke universeele geneesmiddelen verkochtin de ge daante van pillenpoeders of gezondheidsdrank jes. Dit deel van de zaakdal geene speaiale Dezer dagen ging een werkman van Wilryck nabij Antwerpen hulp halen voor zijne vrouw die ziek was. Hij liep over den spoorweg juist op hel oogenblik dat een trein aankwam. De man werd door den trein gclrollenen bijna oogenblikkclijk gedood. Zaturdagnachl is op de Ouden Schevcning- schen weg het volgend geheimzinnig tafereel vertoond. Een rijtuig met bezoekers en be zoeksters van Pulls' re te de nuil werdvan het Victoria theater stadwaarts koerendeachterop gereden door een ander rijtuig waarin zich een heer en dame bevonden, die den koetsier duclilig aanspoorden het eerste in ie halen. Toen dit bijna was geschied, zou uit hel laatslvolgcnde rijtuig een voorwerp naar hel andere zijn ge worpen waarop een knal volgdedie op een revolverschot geleek. De koetsier werd gelast onmiddellijk om te keeren. Later werd deze aan het tolhuis door de politie, die van het gebeurde was onderrigt aangehouden en kon hij den dader aanwijzen. Dezedoor de politie in verhoor genomen verzekerde een stuk klein ontplofbaar vuur werk in het rijtuig le hebben geworpen. De autoriteit onderzoekt in hoever dit beweren geloof verdient en in deze zaak ook welligt een aanslag uit minnenijd in het spel is. De vorige week was Dr. Hofman te Breda geroepen bij een persoon daar het de genezing gold van een wonde aan een voet. De docter schreef een recept voor. Aangezien dit met inkt had plaats gehadnam hij zijn sigaar en strooide er wat asch opwaarna hij het den patiënt overhandigde met de woordendal hij nu maar eens flink zijn voet met dat medicament moest wrijven. In plaats van met het recept naar een apotheker te gaan, nam de patiënt het recept in de hand en begon daarmede (overeenkomstig het bevel van den docterzoo hij meende) zijn voel te wrijven. Dagelijks werd die kuur herhaald en toen nu dezer dagen de docter kwambetuigde de man hem zijn dank voor de wijze waarop hij was geholpenmaar aangezien het «pampierlje" zoo goed als verleerd waswilde hij nog wel een ander hebbenom zijne totale genezing spoedig le gemoet le kun nen zien. Onnoodig is 't te zeggen hoe Dr. 11. den man verbaasd aankeek toen hij vernam, dat zijn recepten zulk een verbazende uitwerking hadden. *p—I ii kennis vereischlewerd door Ramsey bestuurd slechts als er veel mee le doen was moest Walter helpen en hij verkocht danzeer legen zijn zin allerlei kwakzalversmiddelen waarvan hij overtuigd was dat zij alleen van invloed waren op de beurzen der gebruikers. In alle Ameri kaansche apotheken komen dergelijke artikelen voor en Waller troostte zich er mededat de middelen, die alle kwalen genezen moestenten minste onschadelijk waren. Naast den winkel was het kantoor van den apoLheker en daar achter een in den regel gesloten laboratorium, waarin de oude Phineas zelf werkte en dat Walter maar zelden betrad. Daar stond de ge sloten «vergifkas" en op eene boekenplank lagen de werken van Orfila en andere scheikundigen die speciaal de vergiften hadden bestudeerd. Soms werd Phineas Krokus bezocht door liedendie liever niet in de apotheek gezien weiden zij begaven zich door een achterdeur in 't laboratorium dat dan gesloten werd. Walter vernam niet welke geheimzinnige zaken dan behandeld werden en was te argeloos om er kwaad van le denken. Hij leerde de lieden, die op deze wijze den patroon bezochten niet persoonlijk kennenmaar 't scheen dat Phineas veel geld van hen ontvingwant bijna na elk zoodanig bezoek zond hij Ramsay met wissels tot hooge bedragen naar den bankier en deze sommen werden niet in de apotheek verdiend. Toen hij Ramsay eens vroegantwoordde de Schot, dal het geld waarschijnlijk gewonnen

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1