M 3093. V r ij d a g 22 September 1882. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit lilad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1 - Franco per post f\. 16. Adrertenti'-n1 - 6 regel. 80 CU.elke regel meer 10 Cu.; groot* letter» naar plaatsruimte voor randen en andere extra inrigting geschiedt boojere prijsberekening legale officiële en onteigen. Ad», per regel 16 Cu. Reclames per tegel 26 CU. Aft. nummert 10 CU. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. S p a a r b a ti k. liet Besiuurzal r.ijne eerstvolgende zitting hoiiilcn op MAANDAG 25 SEPTEMBER r. k. len Kaadliuue le Amert/oort, des namiddags van 12 tol 1 ure. A J. BOSSecretnru. Politieke Itevue. Dat Engeland geene hulp behoeft of verlangt om de zaken in Egypte te regelen is begrijpelijk. Hel Engelsche bloed bij Kel-el-Tebir vergoten verzekert aan Engeland een overwegenden in vloed in Egypte. Frankrijk heeft aan Engeland de vrije hand gelaten en verlangt naar het schijnt desniettemin mede genot le hebben van de ver kregen uilkomsL Of Albion echter aan zijnen mededinger een plaats aan zijne zijde gunnen zal is alles behalve zeker. Geschiedt het, dan zou inen vooreen feil staan misschien weergaloos in de geschiedenis. Te hoog intusschen behoort Engeland zich in bel land der l'baraos niet te verheffen, en bijaldien de Drilsche regering rnogt schrijden tol handelingen die het wantrouwen van Europa zouden doen toenemenzou zij de bedenkclijksto verwikkelingen kunnen doen ont staan vooral wat Husland helrcft De mogelijk heid in dit gevalvan een congres is niet weg te redeneerenen vergadert de Europeesche areopagusdan kan de uitslag van zijn onderzoek aan Engeland een spaak in het wiel steken. De Oosterschc kwestie is op het punt van te her leven en voor Engeland ware dil voorzeker niet gcwenschtwant hoewel de Engelsche troepen de Egyptische hebben overwonnen zouden zij tegenover die der vereenigde vaste- landsmogendbeden de nederlaag lijden, indien om hel bezit van den Bospliorus een oorlog mogl uilbarsten. De Britsche staatsmannen zullen echter wel begrijpendat hunne voornemens betreffende Egypte van zoodanigen aard moeten zijn om de andere mogendheden niet le nood zaken tot het eisohen van ook een deel van den op Turkije gemaaklen buit- Volgons 't Memorial diplomatique zou het Kabinet van Si. James met de Porie een verdrag trachten le sluitendal aan de goedkeuring der andere mogendheden zou worden onderworpen en zou dc quaestie van het Suczkanaal afzon derlijk geregeld worden. Voor het verdrag zou FE UI LLETON.~ Een Kasteel aan Zee. in. Een ongeval. Onder het rijden had Arthur een plan ont worpen om Marion zoo spoedig mogelijk uit de nabijheid van Lamarqtie te verwijderen. ilij zou zijn huwelijk met gravin Yilliers zoo snel mogelijk doen plaats vinden, opdat hij haar met zich nemen kon op zijne reizen of naar 't kasteel in Vendée. Verder zou Henri Laroche haar zoo dikwijls mogelijk bezoeken en zij zou haar broeders woning niet eerder reelaten dan als gravin Laroche of als stiftsdame. Eensklaps werd hij uit zijne droomerijen opgeschrikt door cenen gilgeuit door Marion. Haar paard schrikte voor een schol in de na bijheid gelost en begon zoo geweldig te stei geren dat het zijne schoone berijdster ter aarde •wierp, voordat Arthur haar ter hulp kon snellen. Haar in zijne armen te nemenwas het werk van een oogenblik doch hoezeer ontstelde hij toen zij geen toeken van leven gaf. Stom van ontzetting hield hij haar steeds omvat en be merkte niethoe zich een kring van heeren en dames om hen verzameld had die de onschul dige bewerkers van het ongeluk waren. Vruchteloos beproefden zij het arme meisje tot bewustzijn te brengen; radeloos stonden zij met elkaar te overleggenwat zij doen zouden toen een ondachtig heer naderde, voor wien Engeland geen voor de quaestie van het kanaal wel eene conferentie te Konstanlinopel willen gehouden hebben. Hel decreet, waarbij de Khedive de ontbin ding van 't leger gelastmunt uil door laconisme. Het bestaal uit twee artikelen. Art 1 het Egyptische leger is ontbonden art. 2de offi cieren van alle rangen die schuldig zijn aan de muiterijzullen volgens de militaire wellen vervolgd en gestraft worden. Een telegram meldt dat Arahi ziek is en dat men vermoeddedat hij vergeven is. Een andere correspondent die hem interviewdezegt dal Arabi sedert eenigen tijd wel twintig jaar ouder is geworden. Zijn eenige opmerking was «God is genadigalle hoop is verloren." In Duitschland bcginl men zijn verwondering aan den dag te leggen dal bel gouvernement nog sleeds nietnoch langs officie nsennoch langs officieelen weg beeft le kennen gegeven welke wetsontwerpen hel van plan is aan hel Huis van afgevaardigden voor te leggen. Men irekl daaruit de conclussie dat de aanslaande zitting hoogst onbelangrijk zal zijn. Een depêche uit Madrid berigtie voor eenige dagen met het oog op hel confidentieel gunstig antwoord der mogendheden op hel verzoek van Spanje om te mogen deelnemen aan de conferentie tot regeling van de quaestie van het Suez-kanaal dat hel italiaansche gouvernement eerstdaags daartoe een officieel voorstel san de Europeesche Kabinetten zal doen. Dit berigt moet echter te Home niet gunstig zijn ontvangen en men be grijpt niet dal het Kabinet van Rome zich in de Egyptische quaestie nog met zaken van anderen inlaatterw ijl het zelfs zijne eigene zaken nog niet naar behooren verrigten kan. De Troonrede, Maandag jl. uitgesproken, luidde als volgt Het is mij aangenaam, de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk w eder bijeen le zien. Mijne betrekkingen met de builenlandsche mogendheden zjjn van den meest vriendschap- pelijken aard. De zee- en landraagt kwijten zich met loffe- lijken ijver van hare hoogst gewichtige taak. zij haastig plaats maakten. «God zij gedankt, dokter," riep eene heldere, vrouwelijke stem«dat gij komt." Deze beval de erootste stilte aan en verzocht de dames om in liet rijtuig eene gemakkelijke plaats voor het meisje gereed te maken. Allen slaken dc handen uit om te helpen, uitgezon derd een jonge man die roerloos bij Marion stond. Het was graaf Lamarque. Zijne smart tc beschrijven is ons onmogelijk, te meer daar hij hel schot gelost haddat het paard ver schrikt had. Hij was dus haar moordenaar en hij deed zich de hevigste verwijlen. Daar sloeg Marion de oogen op en haar blik viel op den graaf, wiens smart in blijdschap veranderde, toen langzamerhand ook haren blos weder keerde. Ilij kon geene woorden vinden om haar toe te spreken. Zij begreep zijne ontroering en lachte hem minzaam toe. Daar naderde eensklaps eene statige, schoone vrouw, 't Was Maria AntoinetteFrankrijks schoone koningin. Zij boog zich medelydend lot Marion en zeide welwillend «Mijn arm kindik wil niet hopendat de schrik nadeelige gevolgen zal hebben. Ik ver wacht u zoo spoedig mogelijkschooner dan ooitaan het hotwant ik wil nietdat gij uwe schoonheid langer in de eenzaamheid be graven zult. Hoort gij helmijn kinden zich tot Arthur wendende vervolgde zij«aan u graaf, draag ik opdat mijn verlangen ten uitvoer wordt gebracht." Arthur gaf onder het maken eener diepe buiging ten antwoord: «Uwe wenschen zijn bevelen voor uwe ge- De zeernagt leed een betreurenswaardig verlies door hel vergaan van den Monitor Adder met zijne bemanning. Ik mag verwachtendat in deze zitting zullen kunnen worden vastgesteld alle wettelijke maat regelen noodig voor het in werking treden van onze nieuwe strafwetgeving. Moge al de toestand in Atjeh nog te wenschen overlaten ik vertrouwdat het bestuur van dat gewed gesteund door de zee- en landmachter in zal slagen het gezag meer en meer te bevestigen en de veiligheid le verzekeren. In de overige gedeelten van Nederlandsch-Indie geeft de staal van zaken over het algemeen slof tol tevreden heid. De ziekten, die in sommige streken de bevolking teisterdenzijn nog niet geheel ge weken. De besmettelijke veeziekte heelt nage noeg uitgewoed. De toestand der West-Indische koloniën is niet onbevredigend. Hoewel de opbrengst der rijksmiddelen in de laatste jaren op verblijdende wijze toenamzal toch vermeerdering van 's rijks inkomsten niet lang meer achterwege kunnen blijven. Hervor ming van liet samenstel onzer belastingen dient daarmede gepaard te gaan. Een voorstel om mei die hervorming een aanvang te makenzal u worden aangeboden. Betere regeling der plaat selijke belastingen blijkt meer en meer noodza kelijk. In verband mei de herziening van 's rijks belastingstelsel zal daaitoe uwe medewerking worden ingeroepen. Een ontwerp tot wijziging van de wet op het middelbaar onderwijs wordt in gereedheid ge- bragL Voorstellen betrekkelijk het kiesregt zullen u weldra bereiken. Het is mijn voornemen een onderzoek ie doen instellen omtrent de vraagvan welke be palingen der grondwet herziening raadzaam is. Omtrent gewichtige ontwerpen van wet, reeds in vorige zittingen ingediendworden uwe overwegingen met belangstelling te ge- moet gezien. Mogen onze vereenigde pogingen onder Gods onmisbaren zegen hel geluk van ons dierbaar vaderland bevestigen. Ik verklaar de vergadering der Staten-Gene- raal te zijn geopend. trouwe onderdanenuwe Majesteit Vervolgens het gezelschap minzaam groetende besteeg de koningin een gereedstaand equipage en reed in snelle vaart weg. Ook Marion keerde weldra huiswaarts ton prooi aan vroolijke en smartelijke overpeinzin gen. Het nieuwe leven lachte haar wel legen, doch het scheen haar toe, alsof het begin daarvanhet einde was van hare liefdedrooinea IV. Aan het hof. Zes weken later zien wij Marionschooner dan ooitaan het hol le Versailles. Hoewel zij zeer veel genoot van de genoegensdie de dagen zoo spoedig deden voorbijsnellenzoo kon zij toch hare droefheid niet onderdrukken, wanneer zij aan hare toekomst dachtdie er voor haar in het geheel niet rooskleurig uitzag. Haar broeder kon zij eiken dag van zijne huwelijksreis terug verwachtenvervolgens zou zij met hot jonge echtpaar naar hun slot te Vendée vertrekken terwijl Henri Laroche hen vergezellen zou tot groote droefheid van Clara du Plessis de door zijne ouders voor hem bestemde bruid. De eenige ti oost, die de arme Marion overbleef, was, dat zij voor het tegenwoordige Maxirailiaan dagelijks kon zien en sprekendoch hoe lang zou zulks nog duren? Dal alles viel voor in de l&atste dagen der maand September van het jaar 1789. Voor oenen korten lijd waren de oproerige bewegingen gestildevenals eene vlamdie lang smeult oui vervolgens met geweld uit te barsten. Ilot hof leefde weer zorgeloos voorthot eene feest

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1