dal h\j die kon spelenmaar Haydn niet. Ilaydn begon en voiitl alles veel eenvoudiger dan hij gedacht had tol dal 11ij aan hel midden van hel stuk kwam. «Wal is dal, MozartMijn handen zijn ieder aan een eind van de piano en er moet een nool in liet midden worden aan geslagen. Zulke muziek kan niemand spelen, zelfs niet de componist." Mozart gingtoen Ilaydn de weddingschap had opgegevenzelf hel stukje spelen en speelde de inoeijelijke noot door die rael zijn bijzonder langen neus aan te slaan. ILv.fr. gaf zich iagcltende gewonnen. Uil Rouaan wordt, berigtdat in de menagerie- llidel de 55 jarige Maria Cordick was belast met den verkoop van broodjesdie men den dieren en inzonderheid den olifant toewerpt. Zij stond vlak bij Fannyden olifant in quaeslie. Funny wilde een broodje wegnemen. Maria Cordick verhinderde ditwaarop Fanny haar met zijn snuit opnam op den grond smeet en mei zijne landen in de linkerzijde geducht havende De ongelukkige is aan hare wonden bezweken. Eenige aardewerkers die op de baan te Arlon aan 't werken warenhadden den trein niet liooren aankomentwee hunner werden omge worpen en vermorzeld een derde met gebroken arm en andere kneuzingen opgenomen. Deze ongelukkigen zijn gehuwd. Vijf jaar geleden kwam uil Rio de Janeiro eene jonge vrouw met een knaapje naar Wee- nen en vestigde zich daar blijvend Zij noemde zich Louise de Souzawilde voor weduwe door gaan en noemde Brazilië als haar geboorte- land. Niet lang duurde hel, of een der zonen van den Weener bankier F. knoopte liefdebe trekkingen met haar aan zij verstond de kunst den jongen mannog naauwehjks de kinder schoenen ontwassen, in hare nelten gevangen te houden. Vergeefs waren de sraeekingen der oudersvergeels was de gestrengheidwaar mede de vader den vroeger gehoorzamen zoon tot zijn pligl zocht le brengenvergeefs bleek ook de tusschenkoinst der politie. De zoon ver klaarde liever met zijne ouders te brekendan Louise le verlaten en werkelijk kwam hel lot een breuk. Weinige weken nadat de jonge man het ouderlijke huis had verlaten werd hij ziek, en welzooals de geneesheeren verklaarden tengevolge van de uitputtende levenswijze, waaraan hij zich had overgegeven. Zijn kwaa' was ongcneeselijk. Met bewonderenswaardige toewijding verzorg de de vrouw thans haren jeugdigen vereerder, deed lieni in hel gasthuis opnemen en betaalde daar voor hem. Al haar lijd bragt zij aan het ziekbed door. De ongelukkige overleed. Louise stelde zich aan als eene krankzinnige en uitte de hevigste verwenschingen tegen de ouders. Haar eenige gedachte w.is wraak. Een jongere broeder van den overledene, een knaap, dien zij meermal, n had gebruikt tol hel overbrengen van minnebrievenen die inmiddels tol jonge ling was gerijptwerd haar offer. Met dezen cing hel denzelfden weg op. Ook hij zeide om harentwil hel ouderlijk huis vaarwel en schreef aan Louise brievenwaarin hij haat en verach ting jegens zijne ouders aan den dag legde. Hij verzekerde daarin, dal hij met vreugde het oogenblik le genioel zag waarin hij op hen Wraak zou kunnen nemen. Op hel bui eau van den politiecommissaris lroff-n vier maanden geleden de bankier F. en Louise elkander aan. De laatste had den daarvoor te zorgendoch ik moet voor familie zaken eenige dagen naar Toulon vertrekken. Wanneer ik terugkomkan ik niet met juistheid bep.il> ndmli ik hoop zoo spoedig mogelijk, daar ik wel begrijpdat ik mijne patiënten niet te lang aan de zorg van mijnen wel is waar bekwamendoch reeds bejaarden collega kan toevertrouwen." «Ik kan u niel zeggen, lieve dokter, hoe zeer het uiij spijt, dat gij nu juist vertrekken moet. antwoordde de gravin«doch ik beloof u dat ik slipt doen zal wat gij verlangtdaar ik zelve de gegroodheid van uwe woorden inzie, en omvang mijnen harlelijken dank voor uwe belangstelling." Victor drukte zwijgend cenen kus op de wel eenigszins gerimpelde, doch nog altijd gevulde hand der oude dame co vervolgens opslaande 'hernam hij «Morgen vroeg reis ik af en daar ik nog eenige noodzakelijke boodschappen le verrichten hebzoo moet ik nu tol mijn leedwezen reeds alscheid van u nementerwijl ik hoopdat ik u mijne geachte vrienden bij mijne terug komst even gezonddoch opgeruimder dooi de tegenwoordigheid uwer kleindochter, zal aar. treilen." Hij drukte den graai en de gravin hartelijk de hand en verliet hel slot. Wordt vervolyiL vader namelijk aangeklaagd wegens laster in een schrijven waarin hij haar smeekte hem toch niet ook zijn tweeden zoon le onlrooven. Dien eigen zoon deed zij legen zijn vader getuigen. De zaak kwam hierop nederol de vader in staal zou zijn liet bewijs le leverendat zij den zoon had verleid. Later werd echler de aanklagl ingetrokken. Een nieuw procesmet de treurige zaak echler in geen verband staandekwain Donderdag jl. te Weenen in behandeling, liet is toen namelijk geblekendal de naam Louise de Souza een valsche naam wasen deze omstandigheid had tol strafregtelijke vervolging aanleiding gegeven. Haar ware naam was Maria Louise van Baekel haar ouderdom bleek 20 jaar le zijn. Deze geheimzinnige vrouw had indertijd in Brazilië eene liaison gehad en was in 1879 wegens hel opgeven van een valschen naam vervolgdmaar vrijgesproken. Ditmaal kwam zij er niet zoo goed af. De regter veroordeelde haar lol drie dagen gevangenisstraf. Hare renommee, in haar genre, is nu geves tigd. Liaisons dagen nu bij tientallen op. De Marinischouwburg le Barcelona is totaal afgebrand. Menschenlevens zijn hierbij gelukkig niel te betreuren. Omtrent den brand van liet «Park-theaire" le Nieuw-York wordt gemeld, dat de schouwburg geen vijf minuten na de ontdekking van den brand ééne vuurmassa ge leek en binnen een hall uur totaal uitgebrand was. De muren met Mrs. Langlry's naam in reusachtige letters zijn alleen blijven slaan. De directeur had groote kosten gemaakt voor het debuut van de beroemde Engelsche tooneel- speelster. Zijn verlies moet over de 100,DUO dollars bedragenwaarvan slechts 1jio ge deelte door assurantie gedekt is. In de drukkerij van den heer Ghyselink te Brussel heelt de gezel Roelantsterwijl de pers in beweging wasonvoorziglig gebukt oin eene flesch te nemenen geraakte aldus inet het hoofd tusschen de perswaardoor hel hoofd verbrijzeld werd. In Amerika maakt men uit een mengsel van papier en mousseline ook kousen die naauwelijks zooveel kosten als de prijsdien men voor het wasschen van wollen kousen betaalL Binnen kort zullen die nieuwe kousen ook in Europa worden ingevoerd. In Amerika moeten zij zeer goed voldoen. Te Freiberg, in Saksen, werd den 28slen de moordenaar Apisten ter dood gebragt. Na de bloedige daad hief de beul hel hoold omhoog en toonde het den volketen leeken dat aan de geregligheid voldaan was. Dezer dagen werd te Mulhausen een jongeling aangehoudendie verdacht wordt de dader le zijn van eene verschrikkelijke misdaad. Ongeveer acht dagen geleden werd eene oude julvrouw te Dannemarie vermoord gevonden. De moordenaar was in de stilte van den nacht over een muur van drie meters hoog geklom men had een venster uitgeslagen en was aldus in de woning van de oude vrouw gekomen. Deze door dit ongewoon gerucht in haar slaap gestoord sprong uit haar bed en ging tot in haar winkel zienwat er gaande was. Daar wachtte haar de moordenaar. Met een gewigt van twee kilos verbrijzelde hij haar den schedel. Hij slak haar toen een zakdoek in den mond en hing haar op met een koord dat hij van een suikerbrood gedaan had. Toen nam hij alles wat onder zijn bereik viel en vlugtte. De zuster van hel slagtoffer, eene zieke lamme vrouwwas om zoo te zeggen ooggetuige van het gebeurde daar zij van uil haar bed het hulpgeroep barer zuster hoorde. De aangehouden jongeling is de neef van het slagtoffer. De vrouw had een testament gemaakt ten zijnen voordeele en men denkt dat hij zijne tante zal vermoord hebben orn eerder in het bezit van haar geld le komen. Men begon den jongeling te verdenken omdat deze in zijn aangezigt een aantal schrammen hadwelke hij zocht te verbergen. Edison's poging om 2500 huizén door een centiaal-station te verlichten, is mislukt. Slechts 50 huizen had tnen kunnen verlichten de schuld wordt, in weerwil van alle voorzorgsmaatregelen, alleen aan de gebrekkige isolecring geweten. Een fouricr, die zich voor den krijgsraad had begeven om te rcclameeren over eene op gelegde straf van 8 dagen arrest (wegens het niel op tijd ontvangen van patronenis na appel voor het hoog militair geregtshof gestraft met 4 dagen provoostwegens oneerbiedig ge drag legen zijne meerderenna reeds 2 maanden in voor-arrest le hebben doorgebragi. In de crim. zitting van het hof te Leeuwarden stond Icregl f'. II. oud 29 jaren arbeider. Bosch, meldde zich aan in het begin van Junij bij G. Klamer te Groningen om zich als plaats vervanger voor den militairen dienst le ver- koopen. Daarvoor moest hij overleggen een be wijs van goed gedrag, afgegeven door den burgemeester zijner woonplaats. II ij schreef toen aan den burgemeester van hel Bildl maar gaf den naam op van zijn broer J. 11. cn onder- teekende dien brief ook zoo. Na ontvangst van het bewijs verkocht hij zich voor 1240, en eenige dagen later verneemt v. Houtencbra- pagnon van Klamer, dal hun collega Kuik te Leeuwarden een plaatsvervanger noodig heeft, waarom hij besch. aan dezen voor f810 ver koopt. Klamer, van Houten en besch. gaan daarop naar Leeuwarden. Aan 'l gouvernements huis aldaar wordt besch. gekeurd en door gedepu- teeiden aangenomen als reiriplagantterwijl er voor den notaris Zeper een acte gepasseerd wordt, welke besch. ook met den naam zijns broeders onderleckende. Hij ontvangt I 25 handgeld gaal inee terug naar Groningen waar hij bij een uil drager een militair pakje koopt en verder het geld bij een zekere Miena verteert. Vervolgens zich ter inlijving aanmeldende aan hel gouver nementshuis le Leeuwardenbrengt een beambte hem naar de kazernewaar de adjudant onder- olficier Tabbers hem herkent als l\ II.die te Amsterdam en Hoorn gediend had, maar wegens hartkloppingen ontslagen was. Verder bleek dat besch. na dat ontslag wegens diefstal lol 5 maan den celstraf veroordeeld was en wegens diefstal tol 7 dagen gevangenisstraf en overbrenging naar een bcdelaarsgcslichl. Hieruit ontslagen is hij in dienst gekomen in een poffertjeskraam en daar had hij Miena Jeercn kennenaan wie hij het ontvangen handgeld had opgedragen. De adv. gen. requireerde lot 2 jaren celstraf en 4 boelen van 1 5U. De verdediger voerde den levensloop van besch. vóór zijn ontslag uit den dienst aan tot verzachtingen dat hij de feiten gepleegd heelt, om weder eerlijk in zijn onderhoud le voorzien. Te Epeeen dorpje aan de lijn Dortmund Enschedeheeft een verschrikkelijke brand plaats gehad, waarbij de toren en 21 huizen, benevens een groote hoeveelheid vee werden verbrand. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. K n ti i s g e v i ii t;. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te welendat op Maandag, den 20. November aanslaande 's voormiddags te ell uren, ten raadhuize de uitloting zal plaats hebben van vier aandeden in de geldlccning der gemeente van den 8. Maart 1880, aflosbaar ten kantore van den gemeente-ontvanger op 81 De cember e. k. Amersfoort, den 6. November 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De SecretarisVAN PERSIJN. W. L SCI1ELTUS. AMERSFOORT. (I November 1882. Zondag 29 October jl. is bij de godsdienstoefe ning der Hervormde gemeente in de St. Joriskerk le Amersfoort eene gilt van honderd gulden gecollecteerd. Bij de herbestöding van aardappelen ten dienste van het Garnizoen te Amersfoortwelke heden plaats hadwas minste inschrijver de lieer N^ de Jong te Utrecht a f2.87 per Hec toliter (mud.) Hij de herbesleding op heden van aardappelen ten den dienste van het Militaire Hospitaal te Amersfoort was de minste inschrijver de Heer A. van Binnendijk alhier A f8.per Hecto liter (mud.) Vrijdag jl. waren op de algemeene begraaf plaats aanwezig lleeren Burgemeester cn Wet houders Secretaris en Ambtenaren van do Secretarie en den Burgerlijken Standenz. om de laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van den gemeente beambte Willem Stoldie zeer vele jaren in diverse betrekkingen bij de gemeente Amersfoort ijverig is werkzaam geweest. Bij de Politie le Amersfoort is aangifte gedaan van de vermissing van 2 laken broeken lichtbruin met gekleurde strepen, den gehr. W. en E. V. tijdens de kennis in het logement «liet Roodu Hert" alhier ontvreemd terwijl, naar wij ver nemen procesverbaal werd opgemaakt tegen twee kermisgastenIer zake het koopen van militaire kleedingen tegen L. en G. II.to dezer stede wonende, als verdacht van diefstal ten nadeele van den winkelier II. alhier en roedepligtigheid daaraan.

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2