V r ij d a g 10 November 1882. m 3108. Uitgever H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnement per S maanden ƒ1.franco per post/1.15. AdTortontitin1—8 regels 60 Cis.elke regel meer 10 Cts. groots letters naar plaatsruimtevoor runden en andere extra inrigting geschiedt hoogere prijsberekening. Legale ollieiedle en onteigen. Adv. per regel lfi Cts. Reclames per regel 25 Cts. Aft. nummert 10 Cts. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. Spaar!) a n k. liet Besiuurzal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 15 NOVEMBER e. k. ten Raad huize le Amers/oort, des namiddags van 12 tol 1 ure. A J. BOSSecretaris. Hulpbank te Amersfoort, Tot hel geven van gelden tkr leen zal eene Commissie uit hel bestuur op MAANDAG, den 13. NOVEMBER aanstaande's namiddags vjn iialftwbb tot halfduie, zitting houden in een der localcn van hel Raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor hel teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BRIEVEN verzonden geweest naar 'l buiten land over liet 3e kwartaal van 1882. Engeland. 1. Mej. de Groot Londen. Reglhebbenden vervoegen zich aan het post kantoor le Amersfoort. Politieke Revue. Met betrekking tot het proces-Arabi is te ver melden datin weerwil van bet verzet der Egyptische ministers, de behandeling geschie den zal op de in Engeland gebruikelijke wijze dat eenige leden van bel gereglshof genoopt waren te verklaren dat zij op de zaak niet kun nen zillendewijl hunne deelneming aan de militaire beweging door de beschuldigden is bewezen gewoiden; dat de getuigen a charge op nieuw door de commissie van instructie zullen worden geboordin bet openbaardal men uit KonstaniinopelSyrië, Napels en Parijs getuigen a décharge verwacht, welke advocaat Broadley heeft doen dagvaarden. Dal de socialist Ilcbcl niet dood isblijkt uit het icit dal hij den 1 November zich heelt aangegeven om in de gevangenis te Leipzig het vonnis van drie maanden opsluiting te onder gaan, waartoe hij onlangs wegens drukpers-delict werd veroordeeld. Rij zijne komst in den kerker trol hij llasenclever cn Liebknecht aanevenals hij aanvoerders der socialisten en leden van den Duilschen Rijksdag. llasenclever wordt den 17 November ontslagen en Liebknecht herkrijgt zijne vrijheid daags vóór de opening der par- FE UI L LETON. Een Lentedroom. 3) Den volgenden dag heersehte er eene onge wone drukte op het kasteeL De gravin liep heen en weder en gaf bevel om de tuinkamer schoon te maken cn om de donkere gordijnen door die van lichtere kleur te doen vervangen. Toen de dienstboden gereed waren nam hunne meesleres alles nauwkeurig in oogenschouw verschikte hier en daar nog iets en plaatste voor het venster een allerliefst vogelkooitje waarin de kanarie met zijn vroolijk gezang hel hart der weeze moest verheugen. Ten slotte liet zij het portret van haren zoon over het bed ophangenopdat de eerste blik van 'i meisje op de beeltenis baars vaders zoude vallen. Daarna overzag de goede dame alles nog eens met een goedkeurend oog en sloot de kamer om haar iederen morgen te openen en na te gaan of alles zich nog wel zóó in orde bevond om Ange al kwam zij ook dadelijk tc doen zien dal zij door hare grootouders verwacht werd. En eindelijkna eenige dagen hield er een rijtuig voor liet kasteel stil De graaf en dc gravin stonden juist voor het vensier en zagen hoe eene slanke jonge dame uit het voertuig wipte. Do gravin was gaarnede inspraak van haar hart volgendenaar de gang geijld om 't meisje aan hare borst te drukken, doch een blik op haren echtgenootdie vruchteloos zijne aandoening zocht te verbergenhield haar terug. lcrnentszitling. Behalve de vele vonnissen over deze drie heeren uitgesproken en waaraan reeds uitvoering is gegevenzijn op dezen oogenblik tegen Liebknecht en Rebel twee processen in lioogcr beroep aanhangigwelke in eersten aanleg met hunne veroordeeling lot twee maan den gevangenisstraf eindigden. Louise Michel zou zich ook te Antwerpen hebben doen hoorendoch de regering is tus- schenbeide gekomen en heeft om hetzelfde schandaal als te Gent te voorkomen aan de roode maagd de zoogenaamde lezing verboden. De Engclsche ministerraad behandelde in zijne jongste bijeenkomsten den tekst van de in structies aan lord Dufferin te zendenwat be treft zijne zending in Egypteen zooals in '1 Lagerhuis is medegedeeld zijn deze instructies aan liet einde der beraadslagingen dadelijk aan lord Dufferin gezonden. Ofschoon den gezant een algemeene gedragslijn in enkele trekken is voorgeschrevenis hem een groote vrijheid gelaten wal betreft de bijzonderheden van de te volgen politiek in Egypte. Op Cuba zijn altijd nog 147,500 slaven. Dank zij den gestadigen voortgang van het emanci patiewerk vermindert hun aantal echter jaarlijks vrij aanzienlijk. Door de emancipatiewet van 1880 zijn 1 15 negers vrij geworden en wel 00 pel. door vrijwillige goedkeuring van hun eigenaars, 11 pel. krachtens toen reeds beslaan de wellen en 23 pcL direct door de nieuwe wel. Allerlei. Vanwege de Justitie te Rotterdam is te Oudenhoorn een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van een daar plaats gehad heb benden brand. Na het vernoor van verschil lende getuigendat twee volle dagen heeft geduurdzijn de bewoonster van het huis de 73 jarige wed. D.en haar neef J. M. ge vankelijk naar Brielle woerd. In een buitengewoon algemeen Politieblad wordt door den commissaris van politie te Leeu warden verzocht om bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van E. Snijder, bevarende hel praamschip Slijnljegeladen met 900 hecto- I «Gérard, vriend," zeide zij sraeekend«be dwing uwe ontroering; denk om uwe en hare gezondheid," Daar wordt de deur geopend. De gravin breidde hare armen uit en een blondgelokt kopje legde zich aan hare borstuitroepende «Mijne lieve grootma hoe gelukkig gevoel ik mij, dat ik eindelijk bij u hen." Met innige teederheid beschouwde deze de spreekster. Twee groote, blauwe oogen keken haar vol teederheid aanen zeiden haar meer dan woorden zulks vermochten. Zij voerde haar daarop naar den graaf; deze hield hel meisje lang en innig omarmd. Daarop nam hij haar gelaal in zijne handenbeschouwde het oplet tende en sprak eindelijk «Mijne lieve kleindochter, mijne Ange, gij hebt even sprekende oogen als uw vader had. Kind van mijnen zoonwees ons welkom en geloof steeds, dal uwe grootma en ik u hartelijk liefhebben en alles in het werk zullen stellen om hel u zoo aangenaam mogelijk te maken. In den eersten tijd zult gij u met ons gezelschap moeten vergenoegen, daar wij tot heden zeer afgezonderd geleefd hebben, doch wij zullen onze buren meer bezoeken en op deze wijze zult gij wel kennis maken met eenige jongelieden." Ange drukte ontroerd zijne handzij kon van aandoening geen woord uiten. «Maar kind, ontdoe u toch van uwen mantel; gij zijl zeker wel zeer vermoeid," zeide dc gravin bezorgd «ga nu eens hier stil zitten of neen," verbeterde zij zich zelve, «ga met mij mede, dan zal ik u uwe kamer wijzen." liter aardappelen. Hij is den 20 October jl. bij gunsligen wind met zijn vaartuig uit de Lemmer naar Utrecht vertrokkendoch aldaar nog niet aangekomen. Men vermoedt verduistering der lading. Te Smolensko is de burgemeester gevangen genomen. Op een spoortoglje van Moskau naar Smolensko had hij, in de nabijheid van het station Michailowskajazijne vrouw uil het portier geworpenten gevolge waarvan zij door den trein letterlijk verbrijzeld werd. De aanlei ding lot dezen moord is nog een geheim. Twee boeren, die de weekmarkt te Gollnow in Pomraeren hadden bezochtkeerden met hun wagen huiswaarts. Waarschijnlijk waren zij beschonken en in slaap gevallen. Zij hebben cr althans niets van bemerktdat de paarden voor hun wagen de spoorbaan volgden in plaats van die overlesteken. Een treindie niet tijdig genoeg kon stoppen verbrijzelde den wagen en doodde een der paarden. De beide boeren w erden zoodanig gekwetstdat de een onmiddellijk dood was en de ander des avonds stierf. In Kentucky is een noodlottige botsing ont staan. Een hoop volks had zich opgemaakt om op een paar moordenaarsdie onder bewaking waren van de staats-militiede «lynchwet" toe te passen. Daar een jongen een pistool al- schoot, vuurde de militie, cn verwondde drie personen. In de verdere strubbeling doodde zij zes personen en wondde nog een dertigtal. Terwijl de beambten van het postbureau in de rue Taitboutte Parijs dezer dagen bezig waren hunne kas op te maken en de bankbil- lelten van honderd fr. in liassen van tien bij elkaar te pakkenopende een net gekleed man plotseling net raampje maakte zich van twee liassen van duizend fr. meester en zette het op een loopen. Onlangs werd te Philadelphia eene tentoon stelling van katten gehoudenwaarbij een in- genieuse Yankee op de gedachte kwam een kattenconcert te geven. Der vereeniging lot be scherming van dieren gelukte hel om 't plan niet te doen doorgaan. In de middeleeuwen \va- En haren arm om de slanke gestalte van het meisje slaandeverliet zij met haar het vertrek. Welke eene voldoening had de gravin van hare zorgenEn toen Angc's oog het portret van haren vader ontwaarde, vloog zij hare groot moeder om den halsterw ijl zij w eenende zeide «Wat zijl gij toch lief en goed! Hoe zal ik u ooit genoeg kunnen danken voor zoovele blijken van hartelijkheid. Kunt gij u nog papa voor stellen, mijne goede, lieve papa, die mij steeds van u en van grootpa met de meeste liefde sprak. Maar naast zijn portret behoort dat van mijne goede mama. U hebt haar zeker wel ge kend 1 Men zegtdat ik op haar gelijkvindt gij zulks ook Terwijl zij zoo babbeldehad zij een portret uit haren koffer te voorschijn gehaald en hield het hare grootma voor. «Nulieve grootmawat denkt gij daarvan De gravin hernam cenigszins verlegen «Ja, ja zeker, lieve kind. Maar nu laat ik u eenige oogenDlikken alleenopdat gij u eenigs- zins van het stof der reis reinigen kunt. Tot straksmijne lieve Ange." En na eencn kus op het voorhoofd van 't meisje gedrukt te hebben, verliet zij het vertrek. Ange zette zich op den koffer neder en be schouwde lang en innig het portret baars vaders. Zooals zij daar zat, beschenen door de zachte stralen dor zondie nu en dan eens door den donkeren hemel hiaken, geleek zij meer op een schoon geboetseerd beeld dan op een zestienjarig meisje. Hare lange, blonde lokken, bijeenge bonden door een licht blauw lint, omkransten een zeer bleek doch onberispelijk schoon ge-

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1