JU 5109. Q2é» Dingsdag- 14 jgEg November 1882. Uitgever A. H. VAN CLEEFP to Amersfoort. Dit tilad verschijnt Maandag en Dondndaganond. Abonnement per 3 maanden f\.— Frineo per port/1.15. AdrertentiAn1 6 rage;« 60 Cl» elke regel meer 10 Cu. groot* letten near plaaUruimto j voor randen en andere ertra inrigting geschiedt hoogere prijsberekening Legale, officiefle en onteigen. Adv per regel 15 Cu. Iteclamei per regel 25 Cu. Aft. mnmmart 10 Cu. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B eo. Politieke Peviie. Het geheele optreden der Engelschcn in Egypte I kan zeer eigenaardig worden. Zij zijn er geko men met liet doel tien Khedivede Turken en de Europeanen le beschermen legen A ra bi en, langzamerhand van ral veranderend lieden zij hoe langer hoe oriomvvondeiier op als de be schermers van die naiion.de partijwelker vertegenwoordiger Arabi was, tegen de Turken en Tschei kesseii legen de intrigeerende hof kliek. Ib: (heilige reglen" van den Khedive, welke tijdens d<n veldiogl in den mond der Engelschen zulk een groole rol speeldenwor den sedert lang door hen veronachtzaamd en blijkbaar wordt alles in hel werk gesteld om onder de leus van Arabi schoon te wassehen de schuld voornamelijk van Ahdul llauidte bewijzen. En voorts den Egyptischen grooten hun heulen met beide partijen le bewijzen, ziedaar Engelands tweede streven. I)an hlijlter immers geen ander eerlijk man over dan de Brit zeil! Geen wonder, dat inen in de lagere klassen der Egyptische bevolking lord bulletin nu reeds den opvolger noemt van den Khedive die toch maar voor een proeftijd aan hel be wind is. Mag men vertrouwen op de ineening van Arabis advocaten dan zal hun cliënt zeer zeker vrijgesproken worden. Na van de oflicieele docu menten kennis te hebben genomenhouden /.ij zich overtuigd dat veroordeeling onmogelijk is. bedoelde documenten, alkomstig van ambtena ren in de omgeving des Sultans en van dweep zieke Egyplenaren, bewijzen niMs anders dan dat laatslbedoelden in dien plotseling verschenen aanvoerder een lijdelijk werktuig zagen wiens raagt naar hel gevoelen van laatslbedoelden eenige kans van duur scheen le hebben. Men moet overigens niet vergelen dal vele van die documentenzooals verzoekschriften aan den Sultan verklaringen van toetreding bij het pro gramma van Malunud-Saini manifesten ter aanmoediging van liet volk om het land te verdedigen, onderioekend zijn geworden, omdat de militaire autorileiten liet met dwang eischlen. ilel programma van 'l Eransche Ministerie aan de Kamers begint met de herinnering aan de omstandigheden waaronder hel ministerie is opgetreden. Vereeniging der republikeinen demping der talrijke klovenuilwissching der fraclie-alsclicidingendal was en is nog hel F KIM LI.I'TOX. Een Lentedroom. 4) lloe lang Ange op het portret gestaard had wist zij zelve niet, doch eensklaps ontwaakte zij uit hare droomei'ijen door den zwaren stap van eenen bediendedie in de nabijzijnde kamer voorzeker iels le verrichten had. l)at geluid voerde haar tot de werkelijkheid terug. Zij viel op hare knieën en hare oogen steeds op de schilderij gericht houdendebad zij met innige godsvrucht «Mijn Godik dank U voor het geluk dat mij hier een tweede ««tehuis"" deed vinden. Wijs mij den weg om U en uiijnc grootouders mijne j dankbaarheid le toonen en leer mij waardig le worden om naast mijne gehelde ouders eene plaats in den hemel te verwerven." Snikkend stond zij op. Zij trad aan liet venster en keek naar de drijvende wolken, naar de vogels, die nu eens langzaam den grond naderden om zich straks weer in pijlsnelle vaart te verheffen. Peinzend volgde hel meisje de bewegingen der gevleugelde diertjes. «O, kon ik met u trekken," fluisterde zij ontroerda ver van hier naar mijne geliefde ouders, dio zich in een oord bevin den waar geene aardsclie smarten heerschen. Iets, dal ik niet verklaren kan, zegt mij aan houdend dal de tijd niet verre iswaarop ik verecnigd met hen zal zijnwaarop ik alle aardsclie boeien slaak om vrij opwaarts tc stijgen tol God, den Vader der weezen. En 'lis mis doek In economische zaken zal de regering zich alleen bezig houden mei de algerneene belangen des lands. Ter oplossing van de spoorwegen- qiiacslie heeft het kabinet zich eene huilenge wone bekwame commissie toegevoegd Het kan niet onverschillig blijven voor de wetsvoorstellen die verbetering beoogen. liet financieele stelsel van der heer Tirarddie de voorstellen zijns voorgangers behoudt en alleen wijzigingen brengt in de détails heelt liet ministerie goedgekeurd. I Verder spreekt, zooals bekend is, het programma over legeihervormingwijziging der regterlijke organisatie enz. In Noord-\uierika hebben de democraten de zege heha.dd hij de Staats- en Congres-verkie zingen. In 33 Stalen leed de republikeinsche pai lij d« nederlaag. De democraten zijn over winnaars gebleven o. a. in den staal New-York met 10,000 stemmen meerderheid, in Massa- chusetss met 20.000in Connecticut met 35,000 en in Pennsylvania met 25.000 Voorts zijn hunne candidalen geslaagd in New-Yersey Indiana Alabama, Arkansas, Delaware, Florida, Geor gia, Kentucky. Louisiana, Maryland, Missis sippi. Missouri, Nevada, Noord-Carolina, Zuid- CarolinaTennessee en Texas. De New-York Times gelooll dal het aanslaande huis van ver tegenwoordigers 175 democraten en 150 repu blikeinen zal lellen. Een geru<ht dat Duitschland in vereeniging met andere mogendheden een diplomatieke strijd zou hebben ondernomen tegen hel regt van asyldoor Zwitserland aan politieke vlugtelingen wrlcendschijnt onjuist te zijn. Verschillende Lladen verklaren thans ten stelligste dat dit, ten minste wal Duitschland betreftonjuist is. Allerlei. Verl. week is uil den sneltrein van Gent naar Antwerpen een persoon gesprongen, op het oogenblik dat de trein in liet station van Au- degera aankwam. Hij geraakte onder de wielen van een aankomenden trein en werd letterlijk vermorzeld. Eenigen tijd geleden is een Duitsche hakker Urban Napoh-on Slangerdie een zaak in Bever- streel te Londen had spoorloos verdwenen en werd de bakkerij door zijn bediende en zijne vrouw voortgezet. Men mompelde in de buurt reeds geruimen lijd over de geheimzinnige zaak t schicn dwaasheidmaar ik reikhals foei wat hen ik ondankbaar jegens God en mijne goede grootouders. Neenik wil vroolijk zijn ol liever ik wil voor hen opgeruimd schijnen, al neemt mijn hart ook geen deel aan deze vreugde." En als wilde zij zich niet den lijd gunnen om verder over haar besluit na le denken, zoo begon zij hare lokken los te maken en voor den spiegel weer in orde te brengen. Terwijl zij daarmede bezig was, trad eene negerin binnen. Haar ziende wendde Ange zich haastig oin en begroette hare kamenier hartelijk. Deze, eene oudegetrouwe vrouw die innig aan het meisje verknocht waskeek haar oplettend aan en zeide vervolgens bezorgd «lloe, de nonna heeft geweend? Gij weet toch. dat de dokier gezegd heelt, dat gij altijd vroolijk moet zijn. En waarom heeft mijn kindje geschreid AchNerissaanlwoordde Angeterwijl zij haar hoofdje op den schouder der negerin legde waarna deze hare wangen streelde, «ach, Ne rissa ik dacht aan mijne Feve ouders en on willekeurig kwamen mij daarbij de tranen in de oogen." Deze woorden werden op zulk eenen onbe- srhrijfelijken innigen toon uitgesprokendat ook Nerissa's oogen vochtig werdenzij wilde zulks voor hare meesteres verbergen en mompelde eenige bijna onverslaanbare woorden over het scherpe lichtdat zoo nadeeiig is voor het gezicht. (Kom mijn lievelinghervatte zij na eenige oogenblikken, terwijl zij Ange oprichtte, (kom doch eergisteren avond stond de geheele straat letteilijk overeind op hel gerucht dat men ver koolde overblijfselen van een menschel ijk lig- chaarn op den zolder van liet huis gevonden had. Men gist nu dat inen den rampzalige in zijn eig<'n oven verbrand heelt. De bekende Engelsche generaal Boberts be spreekt in een aitikel van het November num mer der Nineteenth Century den legenwoordigen toestand van hel Engelsche leger met ingeno menheid er op wijzende dal in den laatsten tijd vele misbruiken en verkeerdheden zijn af geschaft. Onder de verbeteringen die hij alsnog aanbeveeltbehoort ook de afschaffing van den verpligten schild wachtdienst in tijd van vrede. Aan dezende gezondheid der soldaten zeer onderinijnenden dienst, inoet z. i. een einde gemaakt worden. Dat aanhoudend op schild wacht staan bij koninklijke paleizenBijksge- bouwen en vele andere plaatsen, noemt In) een opleruimen overblijfsel uit oude tijden. Voor zoover het noodig rnogt zijn kan hel werk veel doelmatiger door polilie-agenlen gedaan worden. De krijgsdienst zou meent hijdoor de afschaf fing daarvan veel aanlokkelijker worden. Van oud papier wordt algemeen een gebruik gemaakt, dat zeer gevaarlijk kan zijn voor de volksgezondheid. De Papier-Zeitung vestigde on langs daarop teregl de aandacht. Wij bedoelen het inwikkelen van eetwaren in een stuk oud Fiapier. Van wege de vereenigingen van papier- tandelaars en papierfabriekanlen in Duitschland is in het vorige jaar een adres gezonden aan het keizerlijk gezondheidsambt, waarin wettelijke maatregelen worden verzocht legen dat walgelijk en gevaarlijk gebruik. Het gemeentebestuur van Gotha heeft reeds op eigen hand een verordening vastgesteldwaarbijop straffe van 3 tot 30 mark met subsidair gevangenisstraf, den koop lieden wordt verbodenniel-drooge (vette vochtige) voedingsmiddelen in gebruikt papier (beschrevengedrukt enz.) le wikkelen. In den nacht van 2 op 3 dezer werd te Assen door een 0. 1. militair aan de gemeente-polilie alhier kennis gegevendat hem een bedrag van p. m. f 130 aan bank- en munlpapier uil zijne portefeuille was ontvreemdgevende hij als zijn vermoeden le kennendat zulks moest zijn ge schrei nu niet langer. Uwe grootma stuurde mij tol u met de boodschap dal gij aan tafel verwacht wordt. Gij moogt aan die goede raen- schen geen treurig gelaat vertoonen, want anders zouden zij eens kunnen denken dat ik u zoo bedroefd maak en dan zou ik moeten vertrekken, en gij weet wel, mijn hartje, Nerissa houdt le veel van hare meesteresdan dat zij zulks overleven zou. Komlaat ik u maar eens helpen." En spoedig was Ange dank zij de hulp harer getrouwe Nerissa gereed en waren alle sporen van tranen van haar gelaal verdwenen. Een doorschijnend blosje kleurde hare wangen en verhoogde de blankheid van hare huid. Het witte kleed dat in ruime plooien hare gestalte omgaf, verleende haar hel aanzien van een heraelsch wezen, dat op aarde neergedaald was om de lijdende raenschheid te vertroosten. Der gelijke gedachten schenen ook bij den graai en de gravin op le komen toen hunne klein dochter de eetzaal binnentrad en met bijna eer biedige liefde keek de oude heer haar aan toen zij eenige verontschuldiging maakte, dat zij zich zoo lang had laten wachten. «Ange," zeide de oude dame lachend onder hel diner, «kindlief, gij hebt mij niet verleiddat gij nog eenen huisgenoot hebt mede gebracht." (Meent u Nerissa*?" (Neen," hernam de gravin, «ik bedoel uwen grooten hond." (0, ja, 'lis waar ook," antwoordde Ange opspringende, «ik zou bijna mijnen lieven Puck vergetenWaar is hij V llare grootmama had intusschen reeds den

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1