m 3119. ,5^sfo| I) i n g- s (1 a g 12 JSjjg December 1882. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blid Tenchijnt Vaandmj en Donderdayttomd. Aboieeaeni per S auadta /I.—. Franco mm port/1.15. AdrerteDtien1-6 regeb 60 CU.; elke regel meer 10 Cm.; groote lettere aur pluUriumteaoor randen en andere extra inrigting geaehiedt hoogere prijsberekening. Legale officleCle en onteigen. Adr. per regel 15 CU. Reclame, per regel 25 Cu. J/,, mm Bureau ftm> MUUBHUIZEN cu.' hoek KortegraohtWykBöO. Politieke Revue. Lord Wolseley of Cairo heeft eene speech gehouden lot de officieren der genie. In het algemeen heeft hij een zeer gunslig oordeel uilgesproken over de onderscheidene wapens van hel Kngelsche leger, en hij is een door en door soldaal, geen raan enkel van theorie. Ilij bragt hulde aan de vele verbeteringen door op volgende hoofden van hel oorlogsdeparleinent aangebragl. Zoomede gal'hij een goed geiuigenis voor de afschaffing der corporeele straffen zweepslagen of geeseling. Door dat getuigenis werd hel karakter van den Engelschen soldaat in hel ware licht gesteld en gewraakt de be zwaren van zoovele kamer-kolonelsdie bij de bespreking der zaak in het parlement stokstijf beweerden, dal de Kngelsche krijgsman niette regeren zou zijnzonder dal hem de cal o' nine tails steeds als Damocles zwaard aan een zijden draadje boven 'l hoold hingwaarmede hij bij hel geringste vergrijp op gevoelige wijze kon kennis maken. Zonder een enkelen striem is de discipline der manschap onder zijne be velen ongekrenkt geblevenhaar gedrag niet alleen voldoende maar uitstekend geweest. Op zulk een legermagl kan men vertrouwen en er veel mede uitvoeren. In diverse bladen wordt medegedeeld de hoofdinhoud van een document, hetwelk, hoewel reeds drie jaar oudvan groot gewigl isnl. een traclaal in lb79 tusschen Ooslenrijk-llon- garije en Duitschland gesloten door graaf An- drassy en prins Bismarcktoen deze zich te Weenen bevond- Kr valt thans niet aan te twij felen of deze overeenkomst een tractaal in den vereischlen vorm is, voorzien van de hand- leekeningen der twee keizers en gecontrasigneerd door hunne ministers. De overeenkomst is louler defensielde twee bondgenooten verbinden zich elkander hulp te verleenenindien een hunner wordt aangevallen door eene coalitie van «twee vijandige mogendheden." Genoemd blad vestigt de aandacht op deze bepaling, en geloolt dat de stoffelijke bijstanddien de twee rijken el kander beloven, ook zal gegeven werden wanneer een hunner door één tegenstander wordt aan gevallen althans indien die ondersleuning door den hulpverleener ir. zijn belang nuttig of noodig geacht wordt Een derde mogendheid kan zich F K U I LLKTON. O ARIADNE. (Eene piano- en zangnovelle.) In den zomer en onder een stortregen kwam ik in de badplaats L aan. Ik nam daarom een achterkamerdie mij een koperneuzige garfon van de villa Diana aanwees, zonder bedenking aan. Mejuffrouw Lindemeier, mijne hospita, was eene aardige vrouw van ongeveer veertig jaren. Terwyl zij mij met een lachend oog de tuinen en de voortreffelijkheden van mijne kamer aan wees, klonk nevens ons eene vrouwelijke slem. Ik zag mijne hospita verwonderd aan. «Zan geres?" Mei dal woord wees ik naar de muzi kale deur. «0, neen, een jonge dame, die af en toe een beetje zingt." «Toch alleen bij dag, naar ik hoop?" vroeg ik niet al te best geluimd. «Alleen bij daglachte de hospita en wensen- te mij eenen «aangenamen nacht" Zij had goed wenschen. Toen ik mij een uur later, moede van 't reizen, ter ruste begaf, klonken daarnaast klavierionen. «Dacht ik het niet I" zeide ik verbitterd. «Adieu mijn nacht rustMijn bed scheen alleen door den wand van het muzikaal lollerwerktuig gescheiden te zijnwant ik hoorde iedere noot zoo duidelijk alsof zij op mijne spoorwegmoede hersenen ge slagen werden. Het spel werd door gezang be geleid. De dame had eene aangename, weeke mezzosopiaansleo. Ik luisterde en vond deze in het verbond laten opnemen. Overigens is dit uil zijnen aard alleszins geschikt om al de Re geringen die den vrede lief hebben lot toena dering te brengen. Bismarck heeft bij memorie een overzicht ingediend van de maatregelen die de kleine staat van beleg in HamburgAllona Berlijn en Leip zig noodzakelijk heeft gemaakt. De Rijkskanselier verzekert dat de beweging der sociaal-demo craten sedert de laatste verkiezingen voor den Rijksdag belangrfik toegenomen is en datdit jaar nog in drie maanden lijdsin Duitschland niet minder dan 13,000 exemplaren van een sociaal-democratisch dagblad in beslag genomen zijn. liet cynisme der sociaal-democratenzegt de Kanselier verder, kent geene grenzen meer en bij haalt dan verschillende redevoeringen van hen aano. a. die bij gelegenheid van den moord van Czaar Alexanderen bij den gedenkdag der revolutie van 1646. Vier der voornaamste medepligtigen van Arabi, o. a. Toulba pacha en Abdellal die tijdens den oorlogde opstandelingen van Kafrdowar en van Damietle aanvoerdenverschenen voor den krijgsraad en werden ter dood veroordeeld welke straf op staanden voet veranderd werd in levenslange verbanning. Eenige ministers van den Khedive, waaronder de Minister van Bin- nenl. ZakenRiaz pacha vinden dal genadige regl echter hoogst gevaarlijk voor den staal en oordeelen dat het land niet te regeren zal zijn wanneer de aanvoerders van den opstand on gestraft blijven. Riaz heeft om die reden zijn ontslag genomenwat wel te verwachten was. F—BBBHi Allerlei. De zwarte majesteitkoning Tosaop de westkust van Alrikaheeft bij een firma te Hamburg een troonbed besteld dat thans daar in hel magazijn te zien is. Het bedwaarvoor drie fluweelen matrasseneen rood een zwart en een wit en daarmede overeenstemmende dekens zijn gemaaktzal over dag troon en 's nachts als ledikant voor den koning dienst doen. Over het met een roodedoorschijnende stof, als bescherming tegen de muskieten, enz.geheel omhulde meubel verheft zichop vier ijzeren vergulde zuileneen met gouden soort van muziek toch volstrekt niet zoo slecht Bij het derde liedje dacht ik: «Ziezoo, nu zal de nachtegaal toch ook wel in 't nestje krui pen Lieve hemel zij begon op nieuw. Ik trok het beddelaken over de ooren. Toen het lied ten einde was hield ik de adem inopdat mij het geruisch van het dichtslaan van het kla vier niet zou ontgaan. In plaats van dat klonk de Genade-aria. «O, mijn hemel, het is verschrikkelijk!" kreunde ikuiij in 't bed oprichtend«daar schijnt heelemaal geen eind aan te komen I" lk kende hel geduld van zoo'n nufje van mijn schooltijd af reeds, waar ik twee jaar lang naast het buurdochtertje van mijn pensionaat- vader woonde. Met de Genade-aria werd ik om zoo te zeggenopgevoedwant het was uw lievelingslied, onvergetelijke BerthaDe el lebogen op de knie gesteundbedacht ik hoe- vele trommelvliezen dit heilioos lied reeds on gelukkig gemaakt heeft. Mijn buurmeisje zong de aria tot aan 't eindeterwijl Bertha altya maar tot aan de eerste figuur kwam en dan van voren af aan weer begon. Deze variatie beviel my en ik legde mij eenigermate weer verzoend neerom dit eens te genieten. Straks zal het eindigen. «Met de Genade-aria sloot Berlha ook altijd hare oefeningen" -— was de eenige gedachte, die ik, terwijl ik half indom melde. nog had. Daarop sliep ik in. Ik had bepaald nog slechts eenige minuten geslapen toen het getrommel en het gezang op nieuw begon. Ofschoon van nature een eminent goedhartig manwerd ik toch woedend. Eerst franjes omhangen koepelwaarboven een kroon prijkt Zonder twijfel is koning Tosawiens naam onder de kroon op een schild is aange bragl de eerste die op een zwart fluweelen matras rusten zal. Het fraaije stukdat echter minder met onzen smaak dan met dien der negers si rooktzal weldra naar Alrika worden verzonden. Te Grazin Oostenrijknaderde een too- neelspeelsterdie de rol der koningin in Graaf Essex vervulde, te digt het voetlichtwaardoor haar sluijer vuur vatte. Ofschoon zij eensklaps door vlammen omringd wasverloor zij hare tegenwoordigheid van geest niet, wierp zich op den grond en wentelde zieh daarop rond. De brandweer snelde toe en bluschle de vlam men. Ter naauwernood opgestaanrichtte zij eenige woorden tot het publiek om het gerust te stellen, en ging terstond voort met spelen. Op voorstel van den advocaat generaal be gaven het Brabantsche hof van assises, verder de juryde verdediging en de beide beschul digden in de Peltzer-zaak zich in rijtuigen naar het huis in de Rue de la Loiteneinde het terrein der misdaad iz oogenschouw te nemen. Armand en Léon werdenbuiten gekomen door de overlalrijke menigte met teekenen van alschuw ontvangen; Léon bleef er kalm onder, maar Armand's gelaat werd aschgraauw. Het raamplje van het portier van Armand's rijtuig werd door een steenworp getroffen. Na een uur verliet men 't beruchte huis weder. Léon Peltzer hadnatuurlijk op zijne wijze uitgelegd hoe alles is toegegaan. De jury had aandachtig geluisterd zonder echter eene vraag te stellen. Bij het verlaten van het huis werden de beschuldigden andermaal door de kreten van verontwaardiging eener verwoede menigte ontvangen beiden bleven echter kalm. Léon Stienon een der geneesheeren die met de schouwing belast waren, verklaarde dal het doodelijk schot van achteren is toegebragt op het oogenblikdal Bernays het hoold gebogen hield met het gelaat naar de grond. Ten stel ligste is geblekendat hel lijk van Bernays eerst 40 of 60 uren na den dood in den stoel kan zijn geplaatst (Deze plaatsing moet door wilde ik aan den wand kloppen, daarop schellen om mijne rekening vragen en vertrekkendan weer wenschte ik uit wraakzucht dat ik mijne fluit bij mij had ik blaas op dit instrument inderdaad vrij goed maar eene wandeling door mijne kamer in den maneschijn gaf mij de kalme rust terug. Ik zou morgen met de hospila wel een ernstig woord spreken. Juist toen ik lot dit besluit gekomen wasklapte de piano dichten ik legde mij meteen «Goddank" weer op mijn bed neer. Toen ik des anderdaags morgens opgestaan wasvroeg mejuffrouw Lindemeier mij hoe ik geslapen had. ik zuchtte en zei: «liet kind van nier naast heeft tot elf uur gemusiceerd." «Kind lachte de priesteres van Diana. «Voor dal compliment zal juffer v. Liebenoth u dan ken. Zij is wel is waar nog zeer jong. maar geen kind meer." «Wel nu, dan zal de dame ook wel aan een verstandigen raad gehoor willen geven. Ik laat haar vijftien uur tijd om te musiceerenvan 's morgeus zes tot 's avonds negen uur maar dan moet er een wapenstilstand zijn. Vindt ge dit verzoek niet billijk?" «0 zeker, en ik twijfei niet, of juffrouw Liebenoth zal daaraan gehoor gevenals xy weet dat zij u gestoord heeft." «De dame heeft overigens een zchoone slem zeide ikterwyl ik wegging. Toen ik van de wandeling terugkeerde, wachtte mejuffrouw Lindemeier my al op, en deelde r.ij mede dat het juffrouw v. Liebenoth zeer speet my in mijne nachtrust gestoord te

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1