Zondag 24 Jpij December 1882. M 51*23. AMERSFOORÏSCIE COURANT. Uitgever Dit bW "«chijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden/l.-. ïreneo per p A. H. VAN CLEEFP Advertentie. 1-6 regel. 60 Cu. elke regel meer 10 CU. groote letter, naar to A mnrofnnrt plaatsruimtevoor randen en andere extra inrigting geachiedt hoogere prijsberekening. Legale MÜURHUIZEN 10 Amersioori. „ffitleele en onteigen. Ad» per regel 15 CU. Reclame, per regel 25 Cta. Afz. nnmmer. 10 Cte.' hoek KortegraCht Wijk B 60. B E R I G T. Wegens het KERSTFEEST wordt dit num mer in plaats Maandagavond, gedrukt Zalur dagavond, en Zondagochtend 24 December vroegtijdig uitgegeven. AMERSFOORT, 23 December 1882. 't KERSTFEEST met zijn verheven symbool «Vrede op aarde" is weder daar. «Vrede" en «Lielde" vormen het reinst levensgeluk. «Retninl elkander" is daarin engelachtig ge weven. De gansche Christenheid viert vreugdevol dit schuone der raenschheid veredelend leest. Allen, die mei deze liefderijke beginselen van echte humaniteit harraonieeren vierenook naar den geestdit feest broederlijk mede. Maar juist de nu intredende Kerstdagen kunnen in werkelijkheidmeer dan vroegere jaren in ons werelddeel als «vredefeest" worden gevierd. Immers, wat jaren achtereen zelden plaats had daai in kunnen wij ons thans verheugen, want er is thans geen oorlog in Europade volkeren leven er thans in onderlingen vrede terwijl de wondendie bij hel scheiden van 1881 in Zuid-Rusland zoo inensehonleerend en bloedig werden geslagenallengskens door veler mensrhenlielde vooral door de «Nederlandsche liefdadigheid" grootendeels zijn geheeld. Moge dc Volkerenvrede en de Volkerenliefde die vooral in Europa hel Kerstfeest van 1882 zoo glansrijk sierennog langelange jaren tol heil der Menschheid blijven gehandhaafd Mogen allen, die thans nog «vijanden" zijn, op dit Vredefeest «vrienden" woiden en steeds vrienden «blijven." gedachtig aan het subliem Testainenls-voorschtift «Bemint God bovenal en Uwen naaste als U zei ven." Door Hoeren Rurgeineester en Wethouders van Amersloort is heden lot gemeente-hode en concierge van hel Raadhuis benoemd II. van Manenthans agent van politie. Naar aanleiding van een schrijven aan haar gerigt door ei n aantal handelaren Ie Amersfoort, houdende klaglen over de ondoelmatige en gevaarlijke inrigling van de gelegenheid tot aden en lossen van goederen aan het Spoor wegstation alhier, heelt de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhi< r de aandacht van den Heer Minister van WaterstaatHandel en Nij verheid gevestigd op dat onderwerp met verzoek om, nu er erusiig sprake is dal de Centraal- spoorweg aan eene andere Maatschappij zal overgaanzijnen veelverraogenden invloed te doen geldenopdat in dien toestand verbetering worde gehragt en heelt zij levens dal schrijven in afschrift medegedeeld aan den Raad van toe zicht op dc spoorwegen. Tot heden middag was nog niets gedecideerd omtrent de voorloupige gunning van het houwen van 20 woningen voor gehuwde militairen op Rijksgrond te Amersfoortwaarvan het uitvoerig bcrigt der Woensdag jl. gehouden aanbesteding in ons vorig nummer voorkomt. Dezer dagen zijn de zoogenaamde chineesche huizen genaamd «Peking" en «Kanton met hijbehoorende gronden te Baarnen hel goed «Èwijkshoevc" onder Zeistalle bezittingen van wijlen 'L K. II. Prins Hendrik dei Nederlanden in andere handen overgegaan voor een gezamen lijk bedrag van circa 2 ton. Men deelt aan de Gaulois «sous reserves" mede dat Koningin Emma der Nederlanden op nieuw in belangwekkenden toestand bekeert. Een aspirant-commies hij de Hollandsche spoor weg-maatschappij op een iraelemenl van I 'siuaands, was Zondag HI Dec jl aan hel centraal station te Amsterdam belast met ue in ontvangstname van bestelgelden, 's Avonds om' slreeks hall'lien had hij ruim f370 ontvangen. Op zeven gulden na eigende hij zich dit geld toe. Toen hij den volgenden dag niets van zich liet hoorenkreeg men kwaad vermoeden. De geldtrornmel werd geopend en de diefstal ont dekt. De politie is natuurlijk onmiddellijk hiervan in kennis gesteld. De dader maakte inlusschen een uitstapje naar Delft en Rotterdammaar keerde terug en werd dadelijk gearresteerd. Ongeveer f 280 werd nog in zijn bezit gevonden. Als curiositeit kan gemeld worden dat bij de verkooping der nalatenschap van wijlen Mej. van Dain te Gorinchem waarmede men zich drie da gen heeft bezig gehoudeno. a. werden te voor schijn gehragt 25 parapluies200 paar kouzen 70 japonnenenz. enz. Ter avond-zitting omtrent het proces Peltzer zeide de adv.-gen.«gij hebt de verdediging gehoord in 4 acten waarin Bernays beschuldigd wordt en de Peltzers tot halve goden werden verheven." Hij zegt verder dat zijne innige over tuiging is dal de drijfveer van Armand lot den moord niets anders geweest is dan liefde en wraak. Hij haalt nog verschillende bewijzen aan van personen die in hel buishouden-Bernays verkeerd hebbenwelke getuigden dat de vriend schap met mevrouw Bernays meer dan gewone genegenheid was. En bovendien heeft men op den zolder van het huis van Armand nog een haarlok gevonden, welke door mevr. Bernays zelf herkend is. In de namiddagzitting haalt de advocaat-ge neraal verder alle punten der verdediging aan en tracht ze te wederleggen en aarzelt aan het einde zijner rede niet te zeggen dat zijne innige overtuiging isdat de twee broeders de mis daad met voorbedachten rade gepleegd hebben en dat hij op grond hiervan durft eischendat zij streng gestraft worden. De Jury heeft op alle vier vragen van be schuldiging instemmend geantwoord. Hel Nol heelt daarna Leon en Armand Peltzer beiden veroordeeld tol de straffe des doods. De veroordeelden teekenden terstond cassa tie aan. Er heerschte eene waanzinnige vreugde onder hel publiek na de uitspraak der doodstraf. Tusschen Utrecht en Zeist-Driebergen is eer gisteravond een conducteur H., te Emmerik thuis behoorendevan den spoortrein gevallen. Te Driebergen werd hij gemisten op telegra fisch berigt van Utrecht een locomotief gezonden om hem te zoeken. Gevonden, werd hij naar Utrecht getransporteerd waar hij nog levend aankwam, doch na eenige oogenblikken over leed. Hij laat eene weduwe mei twee kinderen na. Door groot-hertogelijke verordening zijn in Meeklenburg-Schwerin de landverhuizings-agen- luren onder scherpere bepalingen gestelddie met 1 Januarij 1883 in werking zullen treden. Contracten met landverhuizers mogen voortaan slechts door zulke personen worden gesloten, die in eene stad ol vlek des lands verblijf hou den en voor dit bedrijf concessie hebben ver kregen. Het bedrijf mag niet reizende worden uitgeoefend en de agenten mogen hunne dien sten niet ongevraagd aanbieden. In een dorp van Oost-Gnlicië traden op één dag vader zoon en drie dochters in den echt de weduwnaarzijn 24 jarigen zoon en drie dochters kozen denzelfden dag uil zuinigheid. Donderdag avond, den 14 December, begaf zich de ISjarige dochter van een messenmaker uil Rottenburg, een lief. oppassend meisje, alleen en roet e*n lantaarn gewapend op weg naar den molenop een kwartier afstands van de stad gelegen, oiu hare tnocder. die daar werkzaam waseten te brengen. Dc moeder kwain des nachts te 12 uren te huis; het meisje was toen nog niet aan den molen geweest en ook niet te huis gekomenen is sedert spoorloos verdwenen. Alle nasporingen der ouders en der politie zijn lot hiertoe zonder gevolg geble ven. De weg naar den molen leidt over de zoo genaamde Hagenwörlh, opwaarts langs den reg- ler Neckar-oever. Daar werd latei- de lantaarn en de doek van hel meisje gevonden men z- gt dat beide daar den vorigen dag ni«-t hadden gelegen. Algemeen wordt aan misdaad gedachu Voor de reglbank te Limburg (Nassau) stond dezer dagen een woekeraar uil Fi ohnsdorf teregt, die door bedreigingen en slinksche streken een klein bedrag, dat hij aan een jongen boer had geleend, tol aanzienlijke som wist op te drijven. De boer leende 15 Mark van hem en moest daarvoor een wissel teekenen van 27 Mark. Toen de betaaldag gekomen was en de aune boer zijne schuld niet kon afdoen liet de woekeraar hem een hooger wissel teenenen, en dal ging zoo voort, op eiken vervaldag, totdat de geld schieter negen wissels in zijn bezit had tot een gezamenlijk bedrag van 2520 Mark. De beschuldigde beweerdedat de boer wer kelijk die sommen ontvangen had; maar het tegendeel bleek en de woekeraar werd ver oordeeld tot 3i jaar gevangenisstrafverlies van burgerscbapsregten voor 5 jaar en kosten. De Parijsche dames beginnen tegenwoordig met vederen versierde kleedjes te dragen. Pi kante brunettes loopen in een «kanarievogel- costuura;" blondines in lichtblaauive vederen, als «blaauwe zwanen;" dames die zich wat stemmiger willen kleeden dragen een grijs «houl- duiven-costuum 1" meisjes in den eersten bloei der jeugd looijen zich met «witte duiven" toilet Gld. 1000.zal betaald worden voor elk geval dat hel Hop-Bitler niet geneest of verhelpt. Twij felt nieL Niemand kan ziek zijn zoo de maag het bloed, de lever en de nieren in orde zijn. Hop-Bit- ter zorgt daarvoor. Hop-Bilter is het voedzaamst, eetluslgevend, verstei kendst en geneeskrachligst middel dal het geeft. V erbetering. Bet ingezonden stuk Tan het vorig nummer bevat «ene drukfout namelijk Koninklijken dit moet cijnKoninklijke. Feuilleton 2e bladz. Vervolg der berigten 4e bladz. ADVERTENTIE N. Ondertrouwd GERR1T MASTENBROEK Kz. van Blokzijl en JACOBA LAMBARTA GIJSBERTSE van Aroersfoort. Amersfoort 22 December '82. Overleden te Amsterdam in den ouder dom van 50 jaar de Heer A. K. WOUTERS, Behuwdbroeder van Mevr. de Wed. WOUTERS— Hekman. Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwdmoeder en Grootmoeder JOHANNA ELISABETH VAN KALKEN, Wed PIETER JOSEPH HAMERS, in den leeftijd van luim 77 jarentijdig voorzien van de II.IL Sacra menten der Stervenden. Amersfoort Uit aller naam 22 December 1882. D. P. HAMERS. HET BESTUUR der VEREENIGING DORCAS noodigt begunstigers en belangstel lenden nit tot bezichtiging van den VOOR RAAD GOEDEREN gereed voor «Ie UITREE- LINO aan PROT. ARMEN op Donderdag 28 dozor, des namiddags van 1 tot 4 uur, in hei «kbovw der DIACONIESCHOOL op hel Sluisje alhier.

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1