tluiier der toekomstdoch veel hangt af van goeden wilijver en werklost om o|> die vraag een bevredigendeen bemoedigend antwoord te erlangen. Eene beknopte retrospectieve resumtie dei kapitaalsle wereldincidenten van 1882 wordt thans minder vereischtomdat gelukkig nu bijna overal vredetoestand ie eonslaloeren is. In de binnenlandsclie politieke aangelegen heden van ons Vaderland was hel in 1882 gansch niet rooskleurig en het Atchinwespennesl kost nog steeds veel bloed- en geldolfersterwijl in ons Parlement wel veel gekibbeld is, maar weinig degelijke zaken zijn algedaan. it «Censusverlaging' en «Grondwetsherziening wordt hier en daar verlangdmaar of hel wel veel goeds aanbrengtindien daaraan zal zijn voldaan is zeer twijfelachtig. Zelfs schreeuwen woelgeesten nog altijd door om «algemeen steraregtDal zou eigenlijk zijn om messen in handen van kinderen te geven. Dal er liever algemeene za men wei king zij om zaken van practisch nut perfect mogelijk aflehandelen, wenschen wij ten hartelijkste voor 1888. Moge 1883 een charmant, amusant jaar worden Moge het blijken niet te regenrijkmaar wel zeer zegenrijk te zijn. AMERSFOORT. 29 December 1882. Wie uitnoodigt om op door hem bepaalden dag bij hem hel middagmaal te komen gebrui kendient toch waarlijk wel te zorgen, dat de genoodigden genoeg te eten vinden. Welnuonze anders zoo gladde en knappe Minister van Financiën heeft dit eenvoudig recept, 'twelk zelfs onze burgerlijkste huismoeders op haar duimpje kennenallermiserabelst veron achtzaamd. Hij heeft het Nederlandsche publiek uitge- noodigd op 1 January de. door hem volgens Menu gefixeerde 5 cents plakzegels te gebruiken en zelfs in Amsterdam waren er gisteren niet meer te bekomenbijna overal is dal geregt schaars of ontbreekt het. Maar de Minister Graaf van Lijnden heeft bo vendien getoond een zeer negligent gastheer te zijn. Immersdat er niet genoeg is zou misschien door omstandigheden nog excusabel kunnen worden geacht, maar des Ministers geregt is bovendien fameus slecht. De plakzegels zijn te lang en lompniet ge perforeerd en wat het ergste isde pen blijft er op haken. Wie gewoon is fatsoenlijk en dui delijk zijne onderleekening te schrijven, onder vindt op die plakzegels eene groole marteling. Zij hebben nog meer defecten, te veel om hier te noemen. De Heer Hendrik Muller Sz. onze Rotter- damsche glorieux in folio, heeft den Minister gisteren in de Eerste Kamer over die slechte plakzegels geïnterpelleerd en de Minister be- loolde beterschap. Intusschen moet de Nederlandsche Natie voor- loopig zijn slecht geregt blijven gebruiken. 'l ls werkelijk eene ware misère. Tot Deurwaarder bij 's rijks directe belas tingen te Uilhuizen is benoemd de Heer J. M. Boshuizen te Amersfoort. gij nooit gedacht, dat het hart der armever laten weeze smachtte naar één blijk van liefde, naar één hartelijk woord? Ik ben nu reeds twee jaren hier en nog nimmer heb ik van u anders dan schimpendestekelige gezegden over mijnen vader en mijne armoede vernomen. En uwe moederZij duldt mijomdat zij rnij niet voegzaam voor het oog der wereld wegzenden kan en omdat haar trots het niet gedoogtdal eene telg uil het geslacht der Girardins in eene betrekking als gouvernante werkzaam zou zijn. God alleen weelwat ik onder dat alles lijd terwijl ik bovendien nog zoovele smartelijke. Dochmijn verdriet boezemt utrotsche Vi olette voorzeker geen belang in gij die aan niets anders denkt dan om uwe ijdelheid te voldoen Diep ademhalend zweeg Florence. Violette zag op haar neder met een honend lachje en spottend klonk hare slemtoen zij antwoordde «Ik wist ni't, kleine! dat gij zulk een heftig karakter bezat. Uw gevoel van eigenwaarde, zooals gij het belieft te noemen is eigenlijk niets andersdan verkeerd geplaatsten hoogmoed ofjaloeziedat gij ook nietevenals ik en zoovele jonge meisjes kunt schilleren door uw toilet. Hoe gaarne ik eenige verandering in uwen dikwijls pijnlijken toestand zou willen brengenzoo wed ik daarop slechts één mid del vervolgde hei boosaardige meisje sarcas tisch, ten dat is, trouw zoo spoedig mogelijk. Ik wed er is wel een rijke parvenu te vinden, Onder referte aan den door ons in No. 3122 van 22 December jl. vermelden uilvoengen uil- slag der aanbesteding van het bouwen van -U woningen voor gehuwde militairen op Rijkste ond To Amersfoort, raming I'44000— officie» worden gemeld dal de Minister van IDoriog werk heeft gegund aan de Hoeren Gebrs Len.tng te Arnhem voor f42,700— atjnde de m nste inschrijving der 13 destijds ingeleverde biljetten. De gunning is nog niet officieel medegedeel maar «hoogstwaarschijnlijk volgde deze heden. In zake de Millioenjufvrouw en den juweelen- lidstal heeft de meening ingang gevonden, dat de vondst van diamanten door de politie te Amsterdam toevallig zamenging met die te Rotterdam. Dit is echter niet het geval, ue regter-coinmissaris Mr. Croockewit seinde aan de Amsterdarnsche politie bij wien ze kost baarheden zou kunnen vindenen zoowel te Rotterdam als te Amsterdam werd door hel beleid van hen die met het onderzoek belast warende waarheid der ontdekking van den regler-comraissaris bewezen. De aangehouden persoon op de St. Anthonie- brcestraat, bij wien diamanten zijn gevonden, door Jannetje Struik aan de hoeren Bosch ont vreemd is genaamd Consenheiracommissionair in gouden en diamanten werken. De diamanten en deraangehoudene zijn gebragl naar Rotterdam. Men meldt uil Rotterdam, dat de gebroeders Brandei en de Gorkumraer Christieverdacht van medepligtigheid aan den juweelen-diefstal der millioenen-juffrouwuit hunne preventieve hechtenis ontslagen zijn. Gister werd door Mr. Croockewit gehooid Mr. Rud. B. Benjamins, advokaat te Amsterdam door de rechtbank benoemd tot een der be windvoerders van den heer Bosch en thans even als voorheen diens raadsman. Mr. Benjamins had hel eerst, nu een jaar geleden, namens ver- scheidenen der slagtoffers van de millioenen- juffrouw, eene aanklagt bij de justitie ingele verd aan welke plainle ook thans veel gewigl wordt gehecht en zeer naauwkeurig behandeld. Gelijk te denken waszijn door Mr. Benjamins belangrijke inligtingen aan de justitie gegeven en heeft J. Struik den schijn aangenomen dat zij zich het, voor haar minder aangename, bezoek van dien advocaat in het Bible Hotel niet her innerde en zich als altijd zeer brutaal geloond. Gelukkig is men het geheele wespennest op hel spoor en wordt door de justitie op de ernstig ste wijze het verdere onderzoek voortgezet. Op een der spoorwegperrons te Utrecht zijn ringen gevonden die vermoedelijk tol hel onl- vreeemde behooren. Het Hbl. keurt de uitvoering af, door den Minister van Financiën aan de nieuwe zegelwet gegeven. Tol hel laatste oogenblik is gewacht met het verkrijgbaar stellen der plakzegelsen nu die er zijn, blijkt het, dat zij al zeer on- practisch zijn ingericht. Zij zijn ter dubbele grootte van de postzegelswal voor vele gevallen zeer onhandig isbovendien zijn de bladen met plakzegels niet als hij de postmerken doorboord zoodat men ze niet kan aftrekken, maar moet afsnijden. Bezwaarlijk is verder het voorschrilt dat men over het zegel zijn handteekening moet plaatsen en de bepaling, dat alleen, waar geen registratieonlvanger is, de plakzegels bij de posterijen verkrijgbaar zijn. die gaarne zijne schatten met u deelt in ruil voor den edelen naamdien gij draagt. Dade lijk na uw huwelijk vestigt gij u in Italië en omringt u daar met zooveel weelde, als gij zelve slechts verlangt. Of. indien gij dat plan niet goedkeurt, zoo kunt gij wellicht een ouden, geblaseerden rijken edelman bewegen om u tegen vergoeding uwer jeugd en het spijt mijdat ik het zeggen moet uwer weinige schoonheid zijnen naam te schenken en kunt gij u dan door het aanknoopen van eenige on schuldige liaisons schadeloos stellen voor de verstoorde illusiën uwer meisjesjaren. En nu zoo eindigde zij, «*t wordt tijd, dat wij ons naar de zaal begevendaar de gasten weldra zullen verschijnen. Gaat gij medeFlorence «Neen ik dank uantwoordde deze dof. «Maar mijn God, wat zullen de genoodigden zeggenals zij u niet «Ochmen zal mijhet met zoo weinig schoonheid bedeelde meisjeniet missen naast de schitterende Violette 1" «O zoo, gij zijtdus belcedigdWelnu, ver kiest gij ie pruilen'l zij zooik tenminste zal het u niet verhinderen," en na den sleep van haar salijnon kleed in de hand genomen te hebben, verliet zij hel vertrek zonder verder oenen blik te werpen op Florencedie zich aan den schoorsteen moest vasthouden otn niet te vallen. Wordt vervolgd. De middelen wd cannntie in nke 'l proce»- Pellzcr door de verdedigt; Besteld z jn De kend Men spreekt veel »»n zekere onrcgelmatlg- hedun die zouden gebeurd zijn l.ij de zaraen- n£j v,n de iurv. Titans beweert men, bijvoorbeeld dat een der gezworenenwien» vader Franschman was, niet zou gcnaturalt- "vvat'w'van dit alles wasr. is kan tncnninl juist zeggen; doeh du tnogen wij verzekeren, dal in eene zaak zooals deze. de meeste voor- zorgen in acht genomen wordenen dal voor. Mr Deineu.e er aan gehouden heeft, le wel tot in hare kleinsteonbeduidendste lormalt- leiten le vervullen. Omtrent hetgeen de gebr. Peltier te wachten staatindien zij gratie aan den Koning verzoeken en de doodslaat in levenslangen dwangaibeid wordt veranderd, verneemt men dat zij na 1U jaar celstraf van Leuven naai Gent gevoerd wordenwaar zij zullen deelnemen aan den gemeenschappelijkeo arbeid. Men weel dal die arbeid uit handwerk beslaat. H.en deel dei op brengst van dit wetk (de drie tienden) maakt een reservelonds uil, tocbcboorende aan ue veroordeelden; hel overige wordt gestort inde Staatskas. De gebroeders Peltzer zullen somtijds bij ver- gunning hunne naaste bloedverwanten te Leuven mogen zien In den winter zullen zij hel costuum van grijs laken met kap dragen; in den zomer dia- gen zij bel grijs lijnwaden costuum. Hun eten zal groolendeels beslaan uit gekookte rijst, zelden uit vleesch. Gedurende de tien eerste ja ren zullen zij niemand anders zien dan hun be waker. Er heeft zich te Woerden dezer dagen weer een merkwaardig staaltje van bijgeloul voorge daan. Ten behoeve van eene zieke van wie men vermoedde, dat zij betooverd was, werd de raad van eene waarzegster ingewonnendie in vrij onbepjalde termen de tooveres aanwees. Hierna werd overgegaan lol bet martelen van een zwarte kip in kokend water. Hel hielp echter niet veel daar de tooveres zicli niet liet zien en de patiënte den volgenden dag stierf. Dezer dagen is hel lijkje van Marius Boogaard hetwelk sedert zijn ongelukkigen dood te Eik en Duinen was bijgezetvan die begraafplaats naar het familiegraf le Brumraen overgebragt. Het fraaije grafmonument van wil marmer steen, den knaap door de familie en de school jeugd le 's Gravenhage gewijdis evenwel op het kerkhof behouden. Aan eene particuliere correspondentie uit Atjch is het volgende ontleend Olehleh, 18 Nov. 1882. Sedert mijn vorig schrijven is de politieke toestand hier niet veel verbeterd. Op den 16n November werden naar Boekit Saboeng 40 broodjes en 35 Kil. vleesch ge zonden onder dekking van 30 soldaten met een oificicren le gelijkertijd werden hun ook zoo veel man van Boekit Seboung tegemoet gezondendus te zamen 00 man en 2 off. Als gewoonlijk werden zij aangevallen Ier hoogte van Pakan Badak (een bentingdie onlangs is opgeruimd), niettegenstaande hel transport ster ker was dan den vorigen dagmaar nu werden onze troepen zóó hevig beschotendat de ge heele bezetting van Olehleh hun te hulp moest snellen met uitzondering van den kapiL Roulz die met de wacht achter moest blijven om het dynamiet en kruitmagazijn le bewaken en te verdedigenindien wij uil Larnpager werden aangevalien. Voorts sloten zich bij de troepen aan de con troleur, de schout en aile pradjoeritz van Olehleh. Van Boekit Sebou rukte eveneens alles uil om te hulp te komen. Om 4 uur nam het gevecht een aanvang en duurde tot circa 7 uur; dat alles vond plaats onder een hevige stortbui. Daarbij kwam nog dat het transport gebrek had aan patronen (ieder man had er 50)een inlandsch soldaat nam op zich naar Olehleh te gaanom hiervan kennis te geven aan den militairen commandant. Deze gevaarlijke logt is hem geluktmet behulp van een dogear van den heer K., die persoonlijk medegingwerd de troep van munitie voorzien. Dit transport kreeg tot dekking 12 man en kaderdeze kwamenna hun pligt le hebben gedaan beschermd door de duisternis cn hevige stortregens, terug te Olehleh. De soldaten van het transport hebben flink hun pligt gedaan, brood en vleesch op de bestemming gebragl, maar het leger kost dil weder 10 man 1 gesneuveld, 8 Europ. en inl. soldalen gewond (2 zeer zwaar) en 1 pradjourit. Per exlrutrein worden uit Kolta Radja ge zonden 120 man onfier een kap. en off die gedurende den nacht te Olehleh hun bivak op-

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2