daar men door de stof, die zich door den val verspreid hadnaauwelijks de uitgangen kon vinden. In de provincie Friesland, vooral in het zui den wordt algemeen geklaagd over bedelarij in bijzonderen vorm. Het bedelbedrijf wordt daar uitgeoefend door mannengehuld in vrouwenkleeren Uil de puinhoopen van de ingestorte fabrieks gebouwen ie Bradford waren volgens de laatste berigten 51 lijken te voorschijn gebragL De meesten der gewonden verkeeren in zulk een toestanddat zijnaar men vreestzoo zij eenigszins herstellenvoor goed gekrenkt in hun geestvermogens zullen zijn hel meerendeel is zwaar aan hel hoofd gewond. Men heelt nog een knaap geheel ongedeerd onder het puin gevon den. Hij was in een kelder en door een schuins gevallen balk die de steenbrokken tegenhield behouden gebleven. De zoo groole schoorsteen welks instorten de ramp veroorzaakte, verkeerde sedert geruiraen tijd in een zeer gevaarlijken toestand. Men was nu bezig hein te herstellen. Het onderzoek naar de oorzaken van de ramp is voor eenige dagen uitgesteld. Het za! ver moedelijk \an langen duur zijn. De burgemeester van Bradford heelt zich aan het hoold gesteld van een commissie ter ondersleuning van de vele noodlijdenden door dit treurig ongeluk. Eene dame te Oidenzaal had haar hoed volgens de mode met een vogel gelooid op de tafel gelegd toen de huiskat eensklaps op den opgezetten vogel aanviel en in een oogwenk den prachligen hoed vernielde. De in zake de raitlioeneryuflrouw beschuldigde Gonsenheim, thans nog daar ter stede in arrest, moet gepoogd hebben zich van het leven te be- rooven. De Arrondisseraenlsregtbank te Amster dam heelt gisteren uitspraak gedaan in de he lende zaak yan den heer Wamsteekerdie lot een verzekering van een bedrag van f1400, deel uitmakende van een vordering, groot 1'68,OOU op de millioenenjuffrouween arrest had gelegd op eenige haar toebehoorende goe deren onder berusting van den heer Werker, eigenaar van het Bible hotel. Nadat hel gelegd beslag van waarde was verklaardheelt de heer Werker verklaring afgelegd nopens die goederenen daaruit bleekdal daartoe o. a. behoorden een brandkasteen klok in den vorm van een bijeen zijden cosluum en een paar handringenwaarvan de bekende beer Anthony Hoetink eigenaar beweerde te zijn. De regtbank heeft den heer Werker overeenkomstig zijn ver klaring veroordeeldora die goederen aan den heer Wamsteeker af le gevenmits deze hem zijne kosten vergoedde. Bij de lijkschouwing van Gambetta is geble ken dat hij bezweken is aan etterende perity phlitis en pericholitis. Elke heelkundige operatie zou ongeoorloofd en gevaarlijk zijn ireweesU Er is van geen andere aandoening gebleken builen de ingewandssteek. Het gebalsemde lijk zal dagen na zijn vertrek voorbij; in de eerste weken vernam zij niets van hem, doch ein delijk zond hij haar eenen langen briefdie behalve vele betuigingen zijner liefde, ook eenige vroolijke beschrijvingen van het garnizoensleven bevatte. Zij besloot ora zijn schrijven na eenige dagen te beantwoorden doch eene treurige gebeurtenis verhinderde baar zulks. Haar vader namelijk werd op de jacht door zijn paard ter aarde geworpenterwijl door den schok zijn geweer afging. Toen men op zijn hulpgeschrei naderdelag hij in zijn nloed badende ter neder en steunde pijnlijk toen men hern op eene draagbaar naar zijne woning vervoerde. Niettegenstaande alle aangewende middelen, bezweek hij nog dienzelfden avond na een vreeseltjk lijden. Terstond na de begrafenis ver schenen talrijke schuldeischersdie betaling van hunne hooge rekeningen verlangden. De graaf iiel weinig kapitaal na en zoo besloot zij om door liet slot inet de daarbij behoorende landerijen te vei koopen den naam haars vaders voor oneer te bewaren. Zij nam dankbaar hel aanbod barer tante, de gravin de Girardin aandie te Berlijn een prachtig huis bewoonde om bij deze haten intrek le nemen, weinig vermoedende welk een onaangenaam leven ■ij aldaar leid.-n zou. De gravin schrikte haar reeds bij de eerste kennismaking af door hare voorname koelheidterwijl zij van Violette voortdurend allerlei heleedigende gezegden moest aanhoc ren. Alleen haar neef, Edwald die met eene niet meer jeugdige doch zeer rijke gravin verlootd wasbeloonde hare eene vriendelijk heid welke haar echter onaangenaamer was dan de koele bejegening zijner moeder en zijner iu'er* Witrdi vin wijd. naar het paleis Bourbon le 1Partf» worden >ver- «ebracht. Do begrafenis is bepaald 0|> morgen i. Vrijdag, des middags. De stoet ral audi recht streeks naar hel kerkhof Père Larhaise begeven De zoon van Garabetla en van Mevr. Léon is 17 jaren oud, lang en domalsaijne rnama voortvarend en opgewonden a s njn vader. In hel college SL Barbe was Alphonse Léon een slecht leerling, lui en niet aan tucht ler™"- nenmama's dwaasheid slerkle hem in njne eigene dwaasheden. In 1881 riep Gambetta zijn Diesdenschen correspondent van de République Kranfaise, den heer Hessele en gaf hein zijn zoon naar Duilschland mede waar deze tol 18821 bleet in dien tusschenlijd waren Hessele en Gambetta kwade vrienden geworden. Gambetta ontnam hem het correspondentschap en tevens zijn zoon maar eene verzoening volgdede jonge student moest nu weer naar Dresden en daar over ontstond de twist met mevr. Léon. De burgemeester van Rijs, jhr. v. Swinderon schoot onlangs met zijn dubbelloops jagtgewcei met den eersten loop regis in 'l voorbijvliegen een houtsnipen onmiddellijk daarna links met den tweeden loop een haas. Nog gevaarlijker dan de Colorado- of aardap pelkever. Den landbouwers in Maine, Amerika, is de schrik om het hart geslagen door de ver schijning van een soort slak die wordt beschre ven als «een erg walgelijk uitziend schepsel en zeer vernielend voor kruiden van allerlei soort." Voor hel Italiaansch oorlogschip Italia is een Armslrongkanon gemaakt dal f180,000 kost. Krupp zal vow heizelfde schip een kanonnetje leveren voor f 400,000. Hel enorme verschil in de kosten wordt veroorzaakt door de stalen boor, die Krupp uit een stuk, Armstrong uit twee stukken maakt. Een treurig uileinde was Oudejaarsavond aan een jong paar in 's Gravenhage beschoren. Üp de Groote Markt struikelde de jonkman in zijn val zijne gezellin medeslependejuist op bet oogenblik dat een tweespan in hun nabijheid wasdal beiden overreed. Den jongeling werden dientengevolge beide beenen gebrokenterwijl ook het meisje werd gewond. AMERSFOORT, 4 Januarij 1883. Naar men thans met zekerheid verneemt is het uitgestrekte buitengoed «Beekenslein" nabij de Slijkpoortbarrière door den heer I). 11. Voor- neveld alhier en eenige Rotlerdamscheen Amster- damsche heeren aangekocht met het doel ora volgens de beslaande teekening, in den zomer van 1883 ruim GO heerenhuizen le bouwen op dit alom bekende schoonst gelegen punt van Amersfoort, 'twelk eene zeer boschnjke om geving heef» en worden dan tevens bruggen over de beek naar het plantsoen daargesleld. Hel is niet te betwijfelen dal autoriteiten en gemeenlenaren den Heer Voorneveld alle me dewerking zullen verleenen en bel ware te wenschen dat hier meer zulke ondernemende ingezetenen zouden zijnwant hij heelt door zijnen practischen ondernemingsgeest de hooge waarde der gronden en daardoor ook male- rieëlen vooruitgang alhier uitermate bevorderd sedert den lijd dal hij zich le dezer stede ves tigde hetwelk de verschillende grondbezitters alhier gereedelijk kunnen getuigen. Door den aankoop van tBeeker.slein" voor gemeld doel is ongetwijfeld eene beduidende mededinging voor '1 Christiaanspark en Berg- en-Dal opgerezenmet het vooruitzigt dat de waarde der gronden op nieuw zal stijgen. De Tentoonstelling van voorwerpen, ver- 'aardigd door leerlingen van de school voor «Huisvlijt," trof op den eersten dag, bestemd voor leden van «hel Nut" met hunne dames, zulk ongunstig wederdat de weinige bezoekers gemakkelijk le tellen waren. De volgende dagen daarentegen was de toevloed van belangstellen den aanhoudend zeer groot en teregU Ieder, die de met oordeel en smaak op twee lange tafels geschikte proeven van figuurzagerij, in legwerk karlunneeren en vlechtwerk beschouw de gaf de ondubbelzinnigste blijken van be wondering dat het onderwijs van nog goen jaar zulke verrassende uitkomsten heeft gegeven. De leerlingen, die niet verzuimden ook een kijkje te komen nemen, wezen met zekeren trots hun ouders en kameraads op de vruchten van hun arbeid. Van het hun bij hel Reglement toegekende realomtegen een geringe ver goeding van hel gebruikte materiaalhunne werkstukken le naasten, hebben alle zonder uitzondering gebruik gemaakt. De onderwijzers, de lieer II. van Gelder en Mej. S. C. J. Verweydie in hel afgeloopen schooljaar meer dan hun pligt deden, dikwijls met terzijdestelling van eigen belangen mogen in deze schitterende uiikoinsl de beste voldoe- ning vinden. Uit jaar zal aan hel leerplan nog worden toe- eevorgd teekenondei wijsals aanleiding tol hel zeil uitvinden en uitwerken van voorbeelden en houtsnijdendeze cursus belooft dus nog be langwekkender uitkomsten te geven Althans indien hel voortbestaan der school verzekerd mag worden door de vaste bijdragen van ieder, die overtuigd is van bet nutdat hel onderwijs in handenarbeidvooral onder onze minver mogende medeburgers, reeds geslicht heeft en nog slichten kan. Bij voldoende deelneming op de heden in circulatie gebragle inleekeningslijst wordt aansL Donderdag 11 Januarij door hel Hollandsch Tooneelgezelschap van den lieer A. van Lier, van Amsterdam, in Aioicitia te Amersfoort op gevoerd het beroemde looneelspel Murgaretha Gauthier (la Dame aux Cornelius) van Alexander Dumas Ills, in 5 bedrijven'twelk in Amsterdam Rotterdam, UtrechtNijmegen, Wagcningen Tiel en eene menigte andere plaatsen vooreen zeer talrijk publiek is ten tooneele gebragl, met dezelfde tooneelislen, welke thans te Amers foort zullen optredenwaaronder Mevr. Theo Frenkel Bouwmeester, die leregt in al deze plaatsen hel publiek in geestdrift bragt bij het vertolken der titelrolals daarin de wereldbe roemde actrice Sarah Bernhardt hebbende geëve naard en naar soinuiiger oordeel zells overtroffen. De Ritmeester II. P. van Radonvan het depot-escadron van liet le regiment Ilussaren in garnizoen le Amersfoortis naar Deventer overgeplaatstorn aldaar met het commando van het 3e escadron van gemeld regiment le worden belast. Uit de op 29 December 1882 te Amsterdam gehouden verloting van «Arli el Arnicitiae" is den Heer H. Gerritsen te Amersfoort ten deel gevallen eene schilderij op No. 1419, voor stellende «de oude koster," vervaardigd door den Heer Richard Bisschop. Waterstand Rooden haan Over- Gasthuis- Builen Binneneemlaan 24 Dec. 5.61 -+- A. P. 5.30 5.28 0.95 A. P. 25 5.58 5.27 5.23 0.99 26 t 5.56 5.27 5.47 0.98 27 5.60 5.30 5.70 1.17 28 561 5 31 5.81 1.24 29 5 77 i 4 99 5.90 1.24 30 5.78 4 95 5.90 1.28 (De Wifcrntwad der ri*ier de Kern us dr Schntbalkilau LuiUb i» kleine Koppel te Amersfoort en in de Lnotanrlie Heek te WouJ.-oberr O* I. Een telegram van den gouverneur-generaal van 2 Januarij meldt, dat den 29 December in Atjeh een transport door talrijke benden is aan gevallen. Met grooten moed werd den overmag- tigen vijand weerstand geboden en deze sloeg op vlugl. De vijand bad 18 dnoden. Wij hebben 1 doode en 24 gewonden. De vervolging wordt voortgezet. Dingsdagmiddag was het cijfer der afgegeven kaartenmet 1 Januarij a. s. toegang verlee- nende tol de Amslerdamsche Koopmans- en Korenbeurs reeds lol 3209 geslegen. Zooals men weet, vertegenwoordigt dit eene som van ruim f80,000 per jaar. Een onderwijzeres te Parijs stapte in een vige- lante en gaf de straat op waar zij been wilde. De koetsier reed zoo bard hij kon naar een andere afgelegen wijk waar hij ophield het portier opende en 't meisje aanrandde. Zij ver dedigde zich wanhopig en werd gelukkig spoe dig ontzet. r Door den moedwil van een knaapdie in den winkel van den firma Merkelbach k Co.. op den Nieuwendijk le Amsterdam, een voetzoeker, g. «rotje, had gtko« litdien aanstak en brandend over de toonbank wierpontstond daar Nieuwjaarsmiddag een hevige brand. Daar de brandende voetzoeker in eene kist met vuurwerk teregtkwarastond in een oog wenk tijds niet slechts de winkel in lichlelaaiie maar schier tegelijkertijd, door de trekking, ook het aangrenzende magazijn, zoodal de be woners zich onmiddellijk den uitweg naar de straal zagen afgesneden, en zij allen de vlugt namen naar bovenwaar zij met levensgevaar dooreen zeer nuauw dakvensterover de daken hij de buren een loevlugl vonden. Uit den aard der zaak hadtoen de brand weer aanrukte, het vuur al groote afmeiingen verkregen, sloegen de vlammen uiat zulk een

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2