Zaturdair 24 NUMMER. February 1883. EXTRA O Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit bind venchijnt Maandaj en Donder ilagaoond. Abonnement per S munden f 1.—Fmneo per poet/1.15. AdftrtentiCo I - -S rebels 8(1 Cte. elke regel meer 10 Ct». j groote lettere neer pUnUruim'.c roor randen en andere eitra inrigting geschiedt hoogere prijebereltening. Legale ottrieele en onteigen. Ad», per regel 15 Cis. Reclames per regel 25 Cts. Af:, nummert 10 Cts. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 00. Verslag van de «Meeting" in zake de Ga8kwestie op Woensdag 21 Febraan 1883's avonds 8 arenin het lokaal «Amioilia" te Amersfoort. Tegenwoordig zijn ongeveer een tweehon derdtal Aincrsloorlsche ingezetenen belangstel lenden in de thans bij den Raad aanhangige «Gaskweslie die gehoor gegeven hebben aan eene uiinoodiging tol hen gericht door een twintigtal medeburgerswelke het wenscheiijk oordeelden deze kwestie in ruimeren kring te bespreker». Op verlangen der convocanten is hel bureau samengesteld uil de heeren U. Ilondius Tz. als voorzitter en W. van Leer ais secretaris. Mei een kort woord van donk voor de trouwe opkomst der aanwezigen op deze Meeting opent de heer Ilondius de vergadering. De kwestie (zegt Spr.)die lli.ins in den Raad binnen kort beslist zal woeden tot hel verleenen eener concessie van ecne nieuwe ol de voortzetting der oude gasfabriekis van zooveel gewicht en zoo groot belang voor alle burgers van Amersfoortdat een twintigtal heeren geineend heelt hunne stadgenooten en hunne vertegenwoordigers in den Raad dezer gcmecnie te moeten uilnoodigeu lol hel bijwonen dezer vergadering. Wellicht worden we dezen avond door des kundigen zoodanig voorgelichtdal we eene conclusie kunnen nemen waaruil voor de leden van den Raad blijken zal wal de opinie der Amcrsfoorlsche burgerij is. liet rapport der commissiedoor den Raad benoemdis te groot cm u in zijn geheel ineètcdeeleneen résumé daaruit echter voorkomende in de Ameref. Cl. van 14 Februari jl. is van den na volgenden inhoud. (Volgt voorlezing.) We zullen het er allen over eens zijn dat de toestand van de gasverlichting verbetering eischt en ik noodig ieder uwer dus uit om uw gevoelen te dezer plaatse kenbaar te maken. De heer J. CL Rolamlus Hagedoorndie hel woord erlangde, wenschle uitééntezellen hoe zeer het wenscheiijk zijn zoudat te dezer plaatse, door de talrijke 6eitare van Amers- ioortsche burgers hier vereenigdzou uilge sproken worden den wensch oin voor ininder geld beter licht Ie verkrijgen. Hoogstwaarschijn lijk is hel rapport der raadscommissie in zake de straatverlichting niet bij aller» bekend maar noch'ans is hel noodig dat de raadsleden als vertegenwoordigers der burgerij weten wal hel verlangen der gasverbruikers is. De heer M Wolff Mzn. zou gaarne ziendal. één der aanwezige leden van de raadscommissie die hier tegenwoordig zijnder vergadering zou in- en voorlichten omtrent den stand der kwestie. De heer 11. W. A. v. d. Wall Bakedie niet als lid der commissiemaar als Amersfoortsch burger zijn opinie wil meédeelen geeft als zijn oordeel te kennen dat de gemeente alleen dén den tegenwoordigen concessionnaris eene nieuwe concessie gunnen kanwanneer hij de laagste inschrijver bij eene publieke mededinging blijkt té zijn. De heer A. Herschel Bzn. achl het bepaald strijdig met de belangen der ingezetenen wan neer het bestaande contract met den tegen- woordigen concessionnaris verlengd wordt en sluil zich derhalve geheel bij de meening van den heer Bake aan om alleen bq openbare mededinging concessie te verleenen. (applaus.) De heei Huijgen Verineent. dal de gemeente geheel vrij is om thans hij het eindigen van het loopcndc contract tegenover den tegen- woordigen concessionnaris te handelen naar goedvinden. Had hij in de jaren, dat hij de gasfabriek geëxploiteerd heeltblijken gegeven van dc belangen in het oog te houden onzer gemeente cn der burgerijdan was zij thans eenigszins gebonden geweest om ook de belangen van den heer v. d. Berkhof c. s. te behartigen. Nu echter deze concessionnaris slechts hel grootst mogelijk voordcel heelt trachten te trekken van zijn monopolie ten koste der burgerijnu slaat de gemeente op een geheel vrij standpunt en inag zij dus handelen naar goedvinden. De heer C. V. Gerritsen vangt aan met een woord van dank te richten lol de commissie die zoo Ilink liet initiatief nam om deze zoo belangrijke kwestie ter sprake te brengenmaar hij wil levens een kleine pleitrede houden vóór den tegenwoordigen concessionnaris. Immers de zaak van de exploitatie eener gasfabriek is geen filantropische instelling maar de concessionnaris Icefl zich alléén len doel te stellen gehad de best mogelijke zaken met die exploitatie te maken. Heelt hij daarvan geprofiteerd ten koste der gemeentedan vragen we aan wien de juuti En daarop moeten we antwoorden «aan hen die het contract zoodanig maaktendat hij op die wijze profileeren kon." Geen concession- naiis zal ooit meer vervullen dan de voorwaar- i dendie in de concessie vermeld zijn. De 1 kwestie ol 't in 't belang der gemeente isdat 'l contract met den tegenwoordigen concession naris worde voortgezetis niet uilleinaken. Dal zal afhangen van de aanbiedingendie de tegen woordige concessionnaris doen zal en de voor waarden die de gemeente hem stellen zal. De Voorzitter, die er op wijst hoezeer we thans op een keerpunt staan met hel oog op de zoozeer in zwang komende toepassingen der electrioileil en we dos niet weten hoever we daarraeé over 3 of 4 jaren gevorderd zullen zijn, vraagt ol 'l niet wenscheiijk zijn zou, dat trien voor slechts 8 of 10 jaren inet den nieuwen exploitant zou contracteeren want er kan niet genoeg op gewezen worden hoezeer in zake de gasverlichting onze gemeente ach terstaat bij tal van andere kleinere sleden. Winschoten bijv. heelt(volgens eene mede- deeling hein verschaft door den lieer A. Visser) met eene bevolking van 7000 zielen een gas fabriek die goed gas voor 10 cts per stère levertbij een ineterhuur van 15 cts. per maand terwijl Ainersloort inet 14000 zielen resp. 14 en 40 cis. betaalt. Ook te Wageningen beslaat een fabriek welke door eenige heeren ondeiling geëxploiteerd wordt, die goed ren deert en uitmuntend en goedkoop gas levert De heer M. WollT Mz. beweertdal het hooldkwaad van de slechte verlichting alléén schuilt in den onvoldoenden toestand der buizen leiding en wel voornamelijk is dit het geval builen de poorten. Ten bewijze daarvan voert Spr. aan dal hij bij maanlicht's avonds laat evenals des Zondags avonds wanneer de lichten in de winkels en in vele woonhuizen niet branden in zijn woonhuis goed licht heett en vol doende toevoer van gasdaarentegen laat de verlichting gedurende het overige gedeelte van den lijdwanneer alle lichten in de stad ont stoken zijnmeer dan veel te wcnsclien over. En dal komt alléén doordien de buizen op die gedeelten van de stad te nauw zijn. Zal daarin verbetering kunnen komen, dan kan dat niet geschieden wanneer hot contract voor een achttal jaren slochts verlengd wordt. Laten we dus het voorstel doen in dien geest dat de gemeente eene publieke inschrijving opcnslellewaaraan ieder kan deelnemen, (applaus). De heer Hondius is bet slechts ten deele eens met hetgeen door den heer Wolff aangevoerd iswant liet ligt niet alleen aan de te nauwe buizenlciding ook de meeste leidingen ia de woningen der gasverbruikers zijn door ouderdom niet «neer in don toestand waarin ze zich bevin den moesten om een goed helder licht te geven. De heer iRolundus Hagcdoorn. zegt nog niet te begrijpen waarom de tegenwoordige concession naris gemakkelijker en voordeeliger licht zou kunnen verschaffen ol meerdere voordooien be halen bij de exploitatie dor labriek dan etnig ander exploitant wanneer hij een geheel nieuwe inrichting en buizenlciding moet daaistellen. l)it ml cUokclijk 30 c Rtd Amtrtf. Ct Doch voorzeker zal hieromtrent één der aan wezige leden van do Raadscommissie voor de straatverlichting, wellicht de lieer E. L. Visser, de vergadering nadere inlormatiën willen ver schaffen. Op deze uiinoodiging antwoordt de heer Visser dat hij liev«*r niet in détails wil treden, doelt op een dergelijke uiinoodiging kan hij alleen als zijn opinio meêdeelendal hij het zeer gevaarlijk acht eene conclusie aantenemen waarbij de tegenwoordige concessionnaris van mededinging buitengesloten wordt. De heer A. Herschel Bzn., die daarop repli ceert dal de lieer Visser de kwestie niet schijnt begrepen te hebbenomdat er van uilsluiting geen sprake kon zijn doel thans de navolgende belangrijke mededeeling. Er heelt zich n.l. bij Spr. eene buitenlandsche firma (die in onder handeling is met Amsterdam over de straat verlichting) naar den toestand van Amersfoort geïnformeerd en op een vraag des herren Her schel ol die firma genegen zijn zou ineétedingen naar hel verkrijgen der concessie voor onze stadin bevestigenden zin geantwoord. We behoeven dus in geen geval te vreozen Jat we bij een eventueele openbare inschrijving zonder concurrentie voor den tegenwoordigen concessionnaris zullen blijven. Wat overigens de kwestie betreft omirenl de electrische ver lichting. daarin deelt Spr. ten volle het ge voelen der Raadscommissie. De heer Huet wil thans eenige nadere mede- deelingen doen en wel om aan te loonen hoe weinig geschikt de verlichting door middel van eleciriciteit nog is voor steden als Amersfoort. In een kortekernachtige rede geelt Spr. <le onderscheidene methoden aan. die in verschillen de sleden met succès worden toegepast en hij komt daarbij lot de conclusie dat voor sleden die voorzien zijn van enkel rechthoekig op el kander uitloopende straten en grachten de ver lichting uitstekend door middel van eleclrische booglampen kan geschieden voor Amersloort echter, met hare bochtige straten en lallooze stegen is het eene onmogelijkheid dit systeem toetepassen. Wat de toestand der tegenwoordige fabriek belrcltdie is in één woord slecht en de bui zen zitn op zijn zuinigst ingericht. Zooals de heer kalfi', de adviseur der commissie, roeè- de'-lde moet de diameter der buizen 11 cm. zijn en hier is ze slechts 6 cm. en zoo is alles naar proportie. Er moet dus verbetering in den tegenwoordigen toestand komenmaar zeker is liet dat we niet één ol twee inschrijvers inoelen laten dingen inaar de concessie naar die inschrijving moet zoo publiek mogelijk ge schieden. Naar aanleiding van de thans gevoerde be sprekingen, wensehl de heer M. Wolff Mzn. de navolgende motie voorleslellen «De veigadering besluite aan den Raad der gemeente Amersfoort in overweging te geven «de levering van het gas in de gemeente Amers- «foorl zoowel aan de gemeente als aan de parti culieren bij publieke inschrijving te doen plaats «hebben onder voorwaarden door den Raad te «stellen." De heer L. J. Luijcx betuigt zijn genoegen over de mededeeluigen die de heer Huet der vergadering gegeven heelt, maar we kunnen (zegt Spr.) oiel weten wal in onzen tijd van sloom en vooruitgang in eenige jaren geschie den zal. Daarom zou hel z. i. wenscheiijk zijn dat er slechts eene concessie gegeven werd voor een tiental jaren en dat daarbij bedongen werd dat het geheele buizennet verbeterd worde. De heer van den Wall Bake wil echter eerst door de vergadering uitgemaakt zienol men wensehl dat de tegenwoordige concessie on dershands voortgezel worde hoewel naar Spre kers oordeel daarvoor gecne termen ie yiqOcq zijn. omdat de concessionnaris niets gedaan heelt in het belang der gemeente ol der bur gerij waardoor zij een bisoudere vooi liefde

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1