Dingsdag 27 February 1883. m 5141 Uitgever H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dil bliwl t.nciiijnt Maandag cd Donderdagavond. Abonnement per S munden Franco per poet/1.15. Advertenti'n I 0 regel» «0 CU. elke regel meer 10 Cu.; groote letter, mm plnntiraimtetoor randen nn andere ectra inrigting gecchiedt hoogere prijaberekening. Legde ofllciefle en onteigen. Ad», per regel 15 CU. Reclame» per regel 25 Cu. Aft. nummert 10 CU. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. Politieke Revue Eindelijk kan inen dan de oplossing van de crisis vermelden. Hel nieuwe Fransche minis terie is benoemd. De nieuwe ministers zijn nu Ferry, als voorzitter van liet Kabinet, met de portefeuille van onderwijs en eeredier stClial- lemel Larourbiiitenlandsche zakenWaldei k- Iiousse.iu, liinnenlandsche zaken; Martin-Feuillée, justitie; Thihaudinoorlog; Charles Brun marine Tirurd financiën Haynalopenbare werken; lléiisord, koophandel; Melines, land bouw; Coclieiy, posterijen. Men zegtdal de heer Ferry dadelijk zal voldoen aan den wensch der radicalenom maatregelen ie nemen legen de Prinsen. Hij zou tien lieer Grévy eenige besluiteu voorleg gen om de Prinsendie een rang bij 'l leger bekleedenop non-aciivileil te brengen. Er wordt beweent, dal dil reeds eenigen lijd bet voornemen tier regering is geweesteen kolo nel, onder w ien een der ürleansen als luitenant diendebad reeds aanzegging ontvangen dal deze door een ander officier zou Worden ver vangen. liet nieuwe ministerie is groolendeels zarnen- gesteld uit echte Gamb'etlistenwaaruit blijkt dat de meerderheid der afgevaardigden nog altijd tot deze partij behoort. Na al de politieke spteg Igevechlen hebben ze dan toch de meening gelogenstraftol met den dood van den aan voerder liet leger ook inagteloos geworden was. liet ministerie heelt bij zijne voorstelling aan de Kamer vee! beloofd Hel zal in de eerste plaats de wet van 1834 toepassen en den prinsen hunne betrekkingen bij het leger afnemen. Deze verklaring werd dooi de leden der linkerzijde met gejuich begroet. Wanneer dil netelige po litieke vraagstuk van de baan is, zullen er versehillende hervormingen worden voorgesteld. Hel programma is, als dat van alle nieuwe kabinetten rijk genoeg. Heglerlijke mag!inili- taiie strafwetgeving, spoorwegen en n geling van hel beschermheerschap in Tunis zullen de hoofdschotels vormen. Dat Prins von Bismarck sterk ingenomen is met tiet optieden van Ferry als leider der po litiek in Frankrijk is sterk le belwijlelen. Men blijft in Pruisen altijd nog gelooven aan eene Fransthe revanche. FKU I I.I.ETON. NUMMER IE VEN. 5) Om tien uur werd daarop een rijtuig besteld en daarmede reed nummer zevenzooals de portier hoorde in de Friedrichsslrasse naar den rechter Niedersletter. Ongeveer twee uur later keerde nummer zeven terug. «Is de heer van 'thuis reeds van zijn reis terug?" luidde de eerste vraag van den Kyrilzer tol den portier. «Neenmijnheer. Maar ieder oogenblik kan hij terugkomen." Kraulschneider zag ontevreden en mismoedig. Langzaam ging hij de trap opalsof hij zich bedacht of hij zijn kamer weer zou betrekken of niet. Jean sprong hem tegemoet. «Niet waar, mijnheer, gij eet toch aan open tafel f Ik heb nummer acht naast u een plaats gegeven." Eindelijk was hij boven. Hij sloop over het tapijtdie midden door den corridor ging tot zijn ongelukkig nummer zeven. Naast hem klonken glazen. Men juichte luid en ongegeneerd. «Iloc kon men met een zoo zwaar met schuld heiaden ziel rustig zijn?" ilmhl Kraulschneider. Hij ging in de kamer. Hij moest den hotel houder spreken. Den rechter had hij ongeluk kiglijk niet gesprokenen den burtauchcl wilde hij 't geheim niet toevertrouwen en zoo dubbel ontmoedigd was hij teruggekeerd naar zijn on gelukkige kauierNaast hem klonk uien In het Engelsche Lagerhuis is hel debat over het adres in antwoord op de troonrede voort gezet nadat hel Huis met 305 tegen 20 stem men besloten had den heer O'Kelly in zijne betrekking als lid van hel huis te schotsen, wegens minachting van hel gezag van den voorzittervervolgens omdat hij den heer Forster elk oogenblik in de rede viel en hem een leugenaar noemde. in dezelfde zitting deelde de heer Filz Mau rice mede dal de ontvangen antwoorden be treffende het Suez-k.niaal gunstig luiden. Wat den Sultan betreftzeide hijdat deze geen direct geldelijk belang bij de scheepvaart door het kanaal heeft. De verwerping van het wetsontwerp strek kende lot heffing van vergunningsregt op den verkoop van sterke drankenhad in de Prui sische Kamer van algevaardigden zonder eenig debat plaats. Hol andere ontwerp daarentegen betreffende de opheffing der vier laagste klassen der kldssenhelasting werd levendig besproken. In dil debat weid door hot conservatieve lid Von der Beek het zeer belangrijke punt ter sprake gebrachtdal volgens 71 van de grondwet, degeen die geen belasting betaalt ook geen siemregl heeft. Daar dil punt de Kamer vrij belangrijk toescheen, besloot zij deze quaes- tie aan een onderzoek der commissie le onder werpen ol bet ook noodzakelijk is ten dezen opzigle eene wijziging in de grondwet le maken. Allerlei. In brieven uit Manilla wordt gemeld dal aan boord van een stoomschip'twelk de dienst lusschen de verschillende Philippijnsche eilanden verrigteene ontploffing heelt plaats gevonden waarbij een honderdtal personen zijn omge komen. De 19jaiige koffiehuishediende Geninica le Parijsdie vóór eenige maanden een lepel in slikte en daarvan door eene insnijding in de maag verlost werd is overleden. De wond was dichtgenaaid en zoo goed als geheeld maar de lijder mogt alleen niet vloeistoffen worden ge voed. Zijne krachten en eetlust voelende toe De stein des dokters herinnerde Kraulschnei der zich terstond. Hij was er inel een ander samengezworene. De andere stein was weeker dan die van den dokteren zij kon wel een van een dotniné zijn. «Gewis de verwachte broeder Felixdie na tuurlijk verkleed hier aangekomen isdacht Kraulschneider. «üp den goeden uilslag," riep de weeke stem. De glazen klonken. De dokter zeide daartus- schen eenige Latijnsche woordenwaarvan de cichoreifabrikant niet veel begreep. Broeder Félix prees den wijn en den caviaar. De dokter ontkurkte een nieuwe flesch. «Ik dacht wij moesten nu ook eens over ernstiger dingen spreken," zeide broeder Felix. «Mij welantwoordde inel soldalen-disci pline de dokter. «Vóór alles moet ik u meededenzeide de ander op een sleependen loon, «dat ik uwe laatste daden over 't geheel niet billijk. Waartoe die expeditie van Freerk van 't Woud en den gelen Hans naar Dusseldorf? Waartoe het ver moorden van den ouden koopman dien de heele omgeving als een flink patriot en weldoener der armen van zijne woonplaats algemeen ver eerde Do heele gruwzame wijze van den narhlelijken aanval op zijne villa, de brand stichting welke die schurken op de inbraak lieten volgenom de sporen van inbraak uil te vvisschen kunnen mijn bijval niet wegdragen. De eene dochter, die zich uil de slaapkamer redde en achter in den tuin vermoord werd, nemen, maakte hij vóór drie wekengedurende een korte afwezigheid zijns oppaserszich van een groot stuk brood en kaasmeester, dat hij gulzig verslond. Het gevolg was dal de wonde weder openging en alles moest worden over gedaan. Aanvankelijk scheen men weder le slagenmaar ten slotte heeft de ongelukkige zijne onvoorzigligheid met den dood moeien betalen. Uit Valenciennes wordt eene hevige ontploffing in eene mijn vermeld, waarbij van de r.egen aanwezenden vijl gedood en vier doodeiijk ge wond werden Reeds voor veertig jaren betreurde Theophile Gautier dal de nationale kleeding in Madrid uitsterft. Toen reeds schenen de dames der Spaansche hoofdstad zich le kleedep met de afleggers der Panjsche modepoppenmaar wat zou hij thans zeggen nu er aan de S-ine niets ontslaat zoo bespottelijk of het wordt dadelijk te Madrid nageaapt Wat le Parijs slechts de demi-monde waagt te dragen, is le Madrid de kleeding van wezenlijk aanzienlijke dames. Men ziel dan ook jonge meisjes in eene kleedij alsof zij geknipt waren uit hel «Journal pour rire dames in japonnendie aan hel bal Mabille herinnerenmoeders van volwassen dochters zouden eene naaister van de boulevards lot model kunnen dienen. Eene der beroemdste exemplaren van deze soort is de hertogin Ser rano van welke onlangs iemand schreef dat zij zich te Parijs een «kop" liet maken. Maar dat is nog het ergste niet van deze dame Eene andere mode le Madrid is het rijden. Te voet gaan is geen modehet is een teeken van armoede en armoede is hier niet alleen de grootste plaagmaar ook de grootste schande. Daar niet iedereen zich de weelde van eigen equipage kan veroorloven en omnibussen niet in de mode zijnmoeten de huurkoetsiers helpen. Zij verhuren paarden rijtuigen en bo vendien zoovele bedienden in unilorm als men slechts verlangt en worden rijk terwijl men beweert, dal de schoenmakers arm worden le Madrid. Van welingelichte zijde ontvangt de Magde- zal nog uit hel graf hare stem verhetfen door dat men zoo lucht van de zaak krijgt Ik Schreef u in den laatslen briefdal gij «lie dingen zoudl nalaten en terstond naar Italië gaan! Gtj hebt dien raad niet gevolgd. Waarom niet De dokter mompelde eenige onveistaanbare verontschuldigingen en broeder Felix vervolgde «Ik heb reeds meermalen bepaald verklaard dal ik tul hoofdkwartier naar Bome zou willen verleggen, liet terrein is u door en door be kend Thans scheen de kalmte van den dokter voorbij te zijn en liep hij opgewonden: «Voor den duivel ik wil dien raad niet volgen Heb en behoud ik in mijne tegenwoordige omstandigheden niet geheel en al de vrije hand dan maak ik rechts omkeert «Beproel hel eens! Ei, ei, mijn vriend, ik houd u in vaste kelens De dokter stampte met den voet op den grond dat ook de vloer in kamer nummer zeven trilde. Hij scheen in machlelooze woede tegen den bondgenoot zich te verzettendie heel kalm bleetterwijl gene met groote schreden door de kamer liep. Eene geheimzinnige pauze volgde. Kraulschneider had zich op de fauteuil laten vallen en lag machteloos neerliet gesprek overweldigde hem. «Het was alles volkomen in orde," begon broeder Felix thans op nieuw zeer kalm zijnde. «Ik verheugde mij op eene goede ontknooping, en daat begint gij nu plotseling dit nutteloos gepraat. Overigens is dit gewoon gezeur, dat gij uit Westfalen opraaptvolstrekt niet naar mijn smaak 1 In Italië staan ont heel andere

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1