burger Zeitung bet volgende verhaaldat in een kleinen Duitschcn Stuwtwelks naam niet genoemd wordtis voorgevallen. Ken jong meisje beviel van een kind en wees den legerenden vorst als vader aan. Zij stelde een tisch in tegen hem tol alimentatie van hel kindwelken eisch zij in handen gal' van den advocaat A. De ge daagde ontkende tot de eischeres in intieme betrekking te hebben gestaan, waarop namens de eischeres feiten werden aangevoerd, die de onjuistheid dier ontkenning waarschijnlijk maak ten. De advocaat verzocht daarom in den loop van 't geding zijne cliente toe te laten tot den suppleloiren eed. Uit dit verzoek werd de ge volgtrekking gemaakt, dat de advocaat door terstond de opdragt van den eed aan zijne cliente te eischen en niet eerst den eed aan de wederpartij op te dragen de geloofwaardigheid van dezen in twijfel trok. Op dien grond klaagde hel openbaar ministerie den advocaat aan wegens majesteitsschennis. Regisingang werd tegen hein verleend. Hij beriep ztch als juslificatoir teil op de omstandigheid dat hij gehandeld had in de waarneming van een regtinatig hem opgedragen belang en dal hij zelfs verpligl was alles bij te brengenwal de positie van zijne cliënte ver beteren kon. De regtbank nam echter aan dal alle vereischlen van het delict van majesteits schennis aanwezig waren en dat justificaloire teilen daarbij niet in aanmerking kwamen en zij veroordeelde den advocaat tot 6 maanden gevangenisstraf Te Oss kwam een man ongelukkig aan zijn einde. Hij raakte bekneld tusschen den buffer van een waggon en een lagen boerenkarzoodal de dom van het rad hem in het ligchaara drong. Hoewel aanstonds geneeskundige hulp bij de hand wasis de ongelukkige aan de gevolgen overleden. Men meldt uit Parijs dat de heer M. R... de G... consul van Japan, de vlugl genomen heeft, ongeveer 700,000 fr. meêneraende van de aclio- narissen eener verzekerings-inaatschappij welke hij te Marseille wilde oprigten. Een onderzoek is begonnen. Gebruik geen medicamenten die afmatten en U ten onder brengenmaar Hop-Biiter dat sterk maakt. Geneesheeren van alle richtingen raden het Hop-Biiter aan, volg hun raad op. Met hel Hop-Biller heeft men meer genezingen verkregen dan met alle mogelijke andere geneesmiddelen. Wetrratand dar mier da Eem un de Schotbalkalni* bui tan da Kleine Koppel te Amersfoort 20 FebruaryA. P. 21 0,20 M. boven A. P. 0.20 S3 0.85 0.40 18 Februari) 3,19 boren A. P. 1.88 boren A. F. 19 3,73 1.78 30 2.80 1.75 21 2,78 1,78 33 3.97 1,88 33 3,93 1.87 24 3,93 1,88 m m Xooden haan Builen Binnen Orereem Garthoialain 38 Febr. 3,38 boren A.P. 4,71 5,20 0,38 beren A P. 19 3,42 4,89 6,20 0,83 20 5,43 4.88 8.17 0,87 e 21 e 5.44 4.87 6,18 0,88 e 22 5,44 4.88 5.14 0,75 23 6,41 4,74 6,13 0,73 e 24 6,39 4.80 5,11 0,70 mannen ten dienste Overwin toch eens uwe persoonlijke ijdelheid, en volg mijne verstan dige inzichten De dokter zweeg nog altijd. Een wijnflesch werd heftig ontkurkt en op tafel gezet een glasdat van de tafel roldeviel in stukken. Kraulschneider vreesde dat de twistenden hand gemeen zouden worden Zijne ledematen waren van schrik verstijfd. «En verder," ging broeder Felix in denzelf den toon voort, «waar zit onze hoofdman, de Zigeuner Güdollo Ik heb in twee brieven reeds vergeefs naar zijn lot en zijn tegenwoordig ver blijf gevischtWaar is hij Wat doet hij Gij hebt mij den kerel op een mooie manier voor den neus weggekaaptals wildet ge hem voor uwe persoonlijke plannen gebruikenDat is juist een man, dien ik kan gebruiken. Zijn kin- derendiefslal bij de graaf Zinsendorf was een meesterstuk. De goede oude heer zal zonder twijfel een testament maken waarin hij zijn gebeele vermogen aan de Orde vermaakt. A pro poswaar is toch de interessante kleine gra vin met haar aschblood haar? Gödollo heeft zich naar Spanje laten zenden. Dat was flink van hem. Maar (hans is hij verdwenen! Doch dat zijn alles bijzaken! Ik heb er in 'de ee.sle plaats belang hij, dat wij thans door eene schitterende daad welke de wereld op hare grondslagen zal doen dreunen vooruitkomen Wordt vei uuljd. I a g e z o n d e n. Algemeen is het verlangen van AmersloorU ingezetenen, dat in de naaste toekomst de levering van liet gas op een andere wijk,m geschieden dan helaas! sints bijnai vijlentwintig jaren hel geval geweest is. Misschien kan inen er bijvoegen dat evenzeer het verlangen alge meen is dal een nieuwe gasfabriek op eene andere plaats zal worden opgericht, als die waar zich de tegenwoordige fabriek bevindt. Zoo ongelukkig mogelijk toch is de plaats gekozenwaar inen thans de fabriek Om slechts iels te noemenwie het zóó schil derachtig gezicht, dal daar hei plantsoen aan biedt genieten wilwordt daarin verhindeid door het onooglijk logge gebouwterwijl hij legen wil en dank genoodzaakt wordt zijn schreden te verhaastenteneinde aan de hin derlijke dikwijls schadelijke uildauipingen te ontkomen. Zou een zéér geschikte plaats voor een nieuwe fabriek niet te vinden zijn in de dus genaamde buitenwijk buiten de kleine Koppel Daar is overvloed van terrein voorhanden op redelijke voorwaarden is er grond genoeg te verkrijgen. Mt n bevindt zich in de onmiddellijke nabij heid van het watervlak bij het tegenwoordige en hel nieuw te bouwen Station juist in een onooglijken uithoek van dat gedeeltewaar men bezig is de stad uil te leggen. Amersfoort, 24 Februari 1883. J. T. Mijnheer de Redacteur! In Uw nummer v.in 24 dezer staat eene noot Uwer redactie, alsol mijne opgave van meter- huur tegen 40 cents per maand niet juist is. Mag ik u evenwel doen opmerken dal mij 40 cents meterhuur berekend wordtwaarvan U desverkiezende inzage kunt bekomen. Dankend voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eer te zijnWelEd. Heermet achting Uw dv. Dienaar A. VISSER. In minzaam antwoord op de geëerde let teren van den Heer A. Visser dientdat in onze noot volstrekt niet tegen de juistheid zijner opgave van 40 cents meterhuur is opgekomen. Maar wel omtrent de anderzijds ter meeting gesproken woorden«dal Amersfoort met 14000 zielen 40 cents meterhuur betaaltwaren onze nootwoorden edit zal denkelijk 30 cents zijn en deze noot was dé&rop gegronddal de meeste gasverbruikersnaar wij begrepen30 cents be talen zoodat daérom de ter Meeling als «alge meen" cijfer van meterhuur gekozen 40 cents ons niet juist gekozen voorkwamen. Bovendien waren wij door het woordje «denkelijk" ver antwoord maar mogten geen «algemeen" cijfer van 40 cents onaangeroerd latenwaar de bil lijkheid vorderde ook 30 cents te publiceeren. Zijdie 40 cents betalenzijn dezulken welke veel gaslicht branden en dat getal is alhier niet groot. Naar wij ons vleijen, zal de geachte Heer A. Visser zich gaarne met deze onze eclucidalie gelieven te vereenigen. Red. Amersf. Cl. Correspondentie. Vermits het houden der Meeting over de gaskweslie op Woensdagavond jl. niet vroeger dan Dingsdag définilief werd gedecideerd en de convocantenreeks niet vroeger dan Dingsdag- avond was vastgesteldzoo zijn natuurlijk de uitnoodigingsbiljottendie Dingsdagavond en Woensdagochtend werden gedrukt, teer kort vóór het meetinguur door ingezetenen ontvan gen waardoor vele leden van het gemeente bestuur, den gemeenteraadenz. enz. die uit- stedig warenlaat alhier retourneerden of reeds over hunnen avond hadden beschikt ter Meeting niet konden aanwezig zijn. AMERSFOORT, 26 February 1883. Aan Jhr. Mr. W. M. De Brauw is op zijn ver- zoek eervol ontslag verleend als Minister van koloniënmet dankbetuiging voor de gewich tige diensten door hem aan Z M. en aan den lande bewezenen zijn den Minister van Marine tijdelijk de funcliën van Min. v. Kol. opgedragen. Uit 's Gravenhoge wordt gemeld Bij een aantal onzer voornaamste boekhande laren is een peliiie ter teekeninggelegd, waarin met waardigheid en kracht tegen de voorge nomen goedkeuring der ontwerp-concessie, met de heeren Reiss en Cohlijn aangegaanwordt opgekomen. In het adres wordt met klein van redenen geprotesteerd legen het overleveren van hel gedurende tientallen van jaren voor de in gezetenen vrij opengesteld terras, aan een ondernemingdie er entrée zal gaan heffen. Mei ernst en nadruk wordt gewaarschuwd legen de belemmeringendie de minder pefortuneerden zullen ondervinden van de exploitatie der baden door een induslrieele ondernemingwier streven zal zijn door gemengde h.eren- en daiuesbaden en dei gelijke middelen, de minder door de fortuin bedeelden zooveel mogelijk Ie weren. Doch bovenal legt de petitie na.iruk op het gevaar dat van ons badhuis een speelhuis zal worden gemaakt. Het adres zal van duizenden handtekeningen voorzienongetwijfeld indruk maken. In elk geval is het petilmnmuenl tegen de Badhuis-knoeijerij een heugelijk feit. Een feit van minder heugehjken aarddoch toch ook van zekere bcteekenis, is het optreden van de sociaal-democraiische veiecniging ten onzenL Verleden week had in een soort van koffiehuis, aan liet geslacht dei kroegen ver want, het «Calé Gelderland," in een der meest revolulionnaire stralen der residentie, de Nieuwe Molstraat, gelegen, eene bijeenkomst plaats waartoe de mannen van de pers bij aanplak biljetten waren opgeroepen. Natuurlijk waren de vertegenwoordigers der üaagsche dagbladen op deze vreemde uitnoodiging niet verschenen alleen de Nieuwe Rolterd. Courant was ver tegenwoordigd. De geheele vergadering was bestemd om de kranten uil te scheldenomdat zij hadden gepubliceerd dat de verslaggevers der bladeneen vorig maal in een werklieden- vergadering geïnviteerd waren verzuclu regts- omkeerl te maken. Natuurlijk dal de klanten, zelfs algescheiden nog van de vreemde wijze van uitnoodigenbij publieke aanplakking geen opgewektheid hadden ten tweeden male ondervinding op te doen van de begrippen van gastvrijheid der heeren socialisten. Mevrouw Jeanne de Vries, de dochter van Mevrouw Rosa de Vliesvan Os de beroemde Nederlcodsche tooneelzangeresis hier in de opera opgetreden. Zij hadals Rosine in de «Barbier" slechts een middelmatig succes. Het kon ook niet anderswant iiaar dagenom in die rol furore te makenzijn voorbijal zingt zij nog met veel methode en al speelt zij nog goed. Eene vrouw die gelijk zijsporen van welvaart en tevredenheid zoo met zich om draagt is voor de dartele en ondeugende Ro sine geen geschikte vertolkster. Een moeder die haar eigen kind stalzal eerstdaags te Amsterdam leregl slaan. De vrouw had haar natuurlijk kind afgestaan aan den vader, die het liet opvoeden. Door list wist zij hel terug te krijgen en hel te doen verdwijnen; men weet nog niet waarheen. De vader beweert echter dal de vrouw niet handelde uit moeder liefde maar uit listig overleg om hem later geld af te persen. Eene toevallige ontploffing van dynamiet in een dorp nabij Brussel heelt de arrestatie ten gevolge gehad van twee peisonen, van welke één doodehjk is gewond. Deze personen zijn Cyvoca en Mélayer, beiden veroordeeld in het proces der anarchisten van Monceau-les-Mines. Deze dynamiet ontploffing heeft aanleiding gegeven tol het in beslag nemen van een aantal papierenwaaruit hel beslaan blijkt van een complotdat België en verscheidene andere Europeesche Stalen gold. Zaturdag zijn dopèrhes in geheimschrift ver zonden naar WeenenParijsPetersburg en Berlijn. Men verwacht nog vele arrestaliën. Te Brussel worden drie huizen streng bewaakt. Métayer is opnieuw ondervraagd. Mathilde Heine. Wij hebben het overlijden te melden van de weduwe van den dichter Heine. In den laatsten lijd is zij herhaaldelijk genoemd in werken over Heine en zij kon reeds bij haar leven lezenwat men de nakomeling schap omtrent haar mededeelde. Maar waar schijnlijk heeft zij geen oog geslagen in deze werken; zij las niet veel. Heine had haartopn zij jong en schoon wasop een of ander studenienbal ontmoet en medegevoerd naar zijne woning. «Mathilde," schreef hij later, «iseene goede huismoeder geworden, nictlegenstaande hare onbezonnenheiden onze huishouding is zoo moreel als woonden wij in Kraaiwinkcl." Veel later, in September 1841 schreef hij zijnen uitgever Campe; «Ik heb u thans eene gebeurtenis mede te deelen, die ik nog niet heb verteldmijn huwelijk met liet reine en goede schepseldat sedert jaren onder den naam mevrouw Heine aan mijne zijde leefdedie altijd is beschouwd en geëerd als mijne vrouw en die alleen door eenige hahheh-nde Duiischers uit Frankfort is aangevallen." Heine had met die uitdrukking vooral het oog op zekeren Straussdie een artikel over zijn huwelijk in eene courant had geschreven. Hy zond hein zijne getuigen en zy duelleerden

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2