door leekeri too nu en dan over de gasindustrie •1 eens eenige amateur-geleerdheid verkocht worden, wij allen weten, dat men in het gasvak geen specialiteit wordtzonder speciale gron dige studie on datvooral in den tegenwoordigen tyddeze studie zeer veel tyd en toewijding vordert. In het bovenstaande vind ik bovendien aan leiding om te wijzen op hel voor de directeuren van gasfabrieken hier te lande niet zeer be moedigende verschijnseldal zij niet alleen in de Ainersfoortsche gasquaestie maar ook in de Amsterdainsche bij het inwinnen van advies zijn voorbijgegaan. Mij zijn ook meer voorbeelden bekend, dat men meent, dat niet-deskundigen in gaszaken de beste beoordeelaars zijn. Wat mag de oorzaak zijndat het streven onzer Vereeniging om de vorderingen van de gasinduslrie hier te lande zooveel mogelijk be kend maken bij gemeentebesturen in het alge meen zoo weinig waardeering mag ondervinden? C. T. SALOMONS. (Oe heer Salomonsdie Directeur der gemeen telijke gasfabriek te Rotterdam linker Maasoever is en in onze gaskweslie als boven belang stelt zou zeker alle gasverbruikers te Amersfoort groot genoegen doen eens over te komen ooi het gaslicht alhier te beoordeelen. Wij zenden ZËd. een Ex. van dit No. en van datwaarin het verslag der Meeting voorkomt opdat ZEd kan lezen wal de heeren Wolft, Hondius en anderen over het tegenwoordige gaslicht hebben gezegd. Misschien kan zijn ad vies reeds spoedig leiden lot beduidende ver beteringen die den concessionnaris geen te hooge kosten veroorzaken. Red. Amersf. CL) De Fransche Regering heeft de electrische verlichting voorgeschreven voor haar oorlog schepen aviso'senz. De grootste typen zullen voorzien worden van twee Gramme's elk voor 1600 lichten, waarbij drie handlampen, com mutators voor koppeling en twee Mangin re flectors van 0.60 AI. De sloomsloepen zullen een Gramme voor 200 lampen bekomen en de ge pantserde schepen, type Alinea, twee gekop pelde toestellen voor 500 lichten. De eieclriciteit wordt thans ook aangewend tot versiering der danseressen in de balletten der Engelsche schouwburgen mei lichtende sterren op het hoold. Daartoe wordt op den rug onder de vleugels eer. toestelletje met accumulatoren aangebragt van waar de eleclriciteil langs verborgen draden naar boven hel hoofd wordt geleid. Met succès werd deze methode om de danseressen licht gevend te maken dezen winter in het Savoy- iheatre te Londen toegepast. AMERSFOORT, 12 Maart 1883. Door hel overlijden van den heer J. van Gelder J.ll.zn had Amersfoort dezer dagen hel verlies van een zeer waard'g burger te be treuren. Hoogst bekwaam en ijverig in hel door hem uitgeoefend beroepzooals ook wij en vele onzer vrienden hebben ondervondenwas hij tevens een braaf echtgenoot en zorgzaam vader zoodat zijn verlies voor zijn vrouw en kinderen zeer groot is. Gedurende zijn veeljarig Diaken- schap der Herv. gemeente ondervond hij steeds de hoogachting en genegenheid van den gan sehen Kerkeraad en, wat niet minder zegt, door zijne strikte regtvaardigheid en minzaam heid die der annenmet welke hij in aanra king kwam. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Hel feitdal Z. M. de koning den heer van Lijnden Donderdag gedurende zeer geruimen lijd ter gehoore ontving, is van niet geringe beleekenis. Dat de koning, afwijkende van den lol hiertoe gebruikelijken wegniet de gewone raadslieden builen hel kabinetmaar den chef van het ministerie zelf ontboden heeft oib over de oplossing der crisis te raadplegenschijnt reeds aan te duiden dot 'tZr. Ms. begeerte zou zijn den premier te behouden. Het is trouwens een teil van algemeene bekendheid, dat dc $raaf boven ieder ander 's konings verlrouwen; geniet en in velerlei opzigt Zr. Ms. raadsman is( in staatkundige en particuliere aangelegenheden.' Als 'l dus waar is, wat men beweert, dat de heer van Lijnden zeil ook ongaarne de groene tafel verlaat alvorens zijn belastingplannen te hebben uitgevoerddan zou werkelijk een derde reconstructie van het ministerie niet onmogelijk a waarschijnlijk zijn. Velen hier ter slede ge- looven dal 'l inderdaad dien weg zal opgaan i la barbe van de liberale meerderheid. Mij is hedendoor een man von politieken invloed en die, door zijn ambt ook in staat is den loop der dingen beter dan anderen te voorzienals xyn opinie meegedeeld dat de heer van Lijnden en üe lieer Modderman door Z. M. met vorming van een nieuw kabinet zullen worden belast. Hij voegde er bij dal de heeren Klerck en Reulher in del ministerie vouden lerugkceren mast' de heeren Taalman Kip. Rochussen er Hordijk mol Weldra tal het Srheveningsche badhuisron- iract met Reiss c. s definitief worden on.lcr- leekend en dc eiploilatio op den nieuwen voet een aanvang nemen. Het plan schijnt te zijn reeds dit jaar een Kurtax voor het terras en de leeszaalspeelzaal en enkele amusementen in dc Kurzaal te heffenvoor f 10 voor een heer en 15 voor eon dame, met nog eenige reduction voor meerdere personen uil één gezin. Men moet nu maar afwachten hoe 't verder loopen zal. Iemand te Amsterdam ontving verl. week een nieuwsblad uil Weenon. Hij de opening vielen er 2 brieven en 2 briefkaarten uil. De beide laalsten van heeren aan dames evenals zij in Weenen woonachtig. De briefkaarten bevatten afspraken omtrent daags na de afzending te houden zamenkomsl. Hij die ze abusievelijk in handen kreeg zond die 4 sinks op naar de hooldadminislralie te Weenen Nu maken die op 3 Maart geschre ven afsprakenom van de eene straal naar de andere in Weenen te worden bezorgdde reis over Amsternam en zijn 8 dagen onder weg. Uil 286 sollicitanten werd onlangs lot ge- meentebode te Zaandam benoemd J. Zwaag van Aalsmeer. Thans beeft deze voor die be noeming bedankt, zoodal de andere 285 weder kans krijgen Het is nog steeds onbekend wanneer de zaak der raillioenen-juffrouw voor de regtbank te Rotterdam in behandeling zal komen. Wel is de instructie sinls eenigen tijd geëindigddoch andere oorzaken beletten nog de advocaten toegang tol hunne clienten te verleenen. Jannetje Struik is er echter, wat hare ge zondheid aangaat, niet op verminderd al deelt zijsedert haar geld opraakte het gezelschap en de kost met de andere gevangenen en ook hare opgeruimdheid heeft zij niet verloren al is zij haar vrijheid en... haar vrijer Hoelink kwijt zelfs zou een dansje haar van tijd tot tijd niet onverschillig zijn De andere gearresteerden in de millioenen-quaestie kunnen zich ook nog al in hun lot schikken. Alleen de Amsterdammer Consenheim zou liever weder zijn kamer k la pistole betrekkenwelk voorregt hem ont nomen werd, sedert hij een poging tot zelfmoord deeddoch daarvan kan nu natuurlijk niets meer komen. Op de verkooping Vrijdag jl. te Apeldoorn van de goederen van Jannetje werden vrij hooge prijzen besleed. De zijden lluweelen mantel bragt f495 op, de japonnen f24.50 lot f33, slaat- siedeken f31, de koffers f 15 tol f40, ver schillende portretten van haar en Hoetink on geveer f 15. Alles te zamen bragt f1100 op. Te Steenwijk tracht een Mormoon voor zijnn leer proselieten le maken. Reeds meende hij eee persoon gewonnen te hebben doch toen het op doopen aankwam dit geschiedt bij de Mormo nen door onderdompeling trok de bekeerde zich terug. 'I Was hem te koud 1 Jozef van de Munt te Amsterdam wiens borst met verscheidene medailles prijkteis Vrijdagmorgen jl. over zijn schoenenbakje in eengezakt en hoewel onmiddellijk naar het gasthuis vervoerd bleek het daar dal de levens geesten reeds waren uitgebluscht Jozef heeft indertijd de Citadel mede helpen verdedigen. In de gemeente Nieuwer-Amste! is eene «por- onderneming" opgerigtonder de zinspreuk «Op Tijdzij is gevestigd in de Wiegelslraal 62. Het Hof te Parijs heeft den natuurlijken zoon van prins de Polignacdie hel huis zijns vaders ia brand wijde stekenomdat hij hem en zijn moeder ia armoede en schande lietvrijgespro ken. De moeder van dit jong menscheen schoon meisjewas van eeno goede familie uil New- Orleans. De prins leerde haar kennen en vroeg haar ten huwelijk. Haar vader weigerde toe stemming le geven. Toen vluglle hij met haar en kocht te Valenciennes een priester om, die hel huwelijk kerkelijk inzegendezonder de bur gerlijke huwelijks-voltrekking was voorafgegaan zoodat er voor de wet niets bestond hetgeen Leda (zoo heet zij) niet wist. Hij ging nadat hij twee kinderen bij haar gekregen hadmet haar naar Amerika en nam in den burgeroorlog dienst in het leger der siavenhoudende Staten. Overal waar hij kwammaakte hij Leda bekend als zijne vrouw. Hij werd generaal en vervolgens opperbevelhebber in Texas. Van daar zond hy Leda en zijne kinderen terug naar Frankrijk en beloolde haar dal hij hen spoedig volgen zou. Twee jaren verliepen er zonder dal zij iets van hem hoorde. Eindelijk ontdekt# zij dat hij terug- gekeerd was. Zij kwam by hein maar hy gal haar kort en goed le verslaan dat hun Huwelijk niel wettig waszoodat zij niet de minsir reglen op hem had. Hij «eide haar levens dal hij ie arm was om haar le ondersteunen. Weinige maanden daarna trouwde hij eene schatrijke Duitsche dame, voor wie zijn hooge titel meer dan genoeg was. Ziedaar in korte trekken het leven van prins Camilla dc Polignac, die ten over vloede zijn zoon en de moeder gebrek liei lijden. Verleden Dingsdag zonk op een hal te Bacup in Lancashireeen jonge dame midden in een wals in de annen van haren danser en gal' den geest. Het leest had reeds een groot deel van den nacht geduurd en niemand had iets aan het meisje bespeurd. De stoomboot Bywell Castle, die in den herlst van 1878 de plciziei hoot Princess Alice op Je Theems in «le nabijheid van Woolwich in den grond boorde, en aldus oorzaak was dal 5Ü0 menschen verdronkenis verl. week in de baai van Biscaye inet man en^inuis ver gaan. De bemanning der stoomboot bestond uil 50 personen. De groote wereld le Brussel is woedend op generaal Gr.itry, minister van oorlog. Mevrouw Warocquié de weduwe van een schatrijk indus trieel te Mariemont, zou een schitterend ge- costumeerd bal gevenhet laatste van hel carnaval. Dit bal is op hel laatste oogenblik afgezegddaar de zoon der gastvrouwdie kadel is aan de applicalieschooldoor den minister van oorlog met arrest gestraft is. Al de kostbare toiletten voor niet besteld het laatste bal voor de vasten gemist.... men kan zich geen denkbeeld maken van de boos heid der Brusselsche dames. De reden voor dit arrest wordt daarenboven zeer betwist. Twee dagen vroeger was er aan de Fransche ambas sade een groote soirée geweestwaar de ge- heele aristocratie van geldadeldiplomatie en politiek tegenwoordig was De jonge Waroc quié persoonlijk uitgenoodigd was er in bur gerkleding heengegaan. Toen hij vernam dat de generaal er in uniform waswas hij ook gaauw zich 'l huis gaan verkleeden. Dit was te laat, de minister was onverbiddelijk, en de Brusselsche dames hebben zijn val besloten. Een meisje van 22 jaren dal twist met haren minnaar had gehadwierp zich in een vlaag van jaloerschheid uit hel venster van de 4de verdieping van een huis le Parijs. Zij kwam op een stalioneerend rijtuig teregt en was onmid dellijk een lijk. Generaal Georg Macdonaldde oudste der Britsche generaals is te Torquay in den hoogen ouderdom van 99 jaar overleden. Deze veteraan had een diensttijd van 78 jaar in het Britsche leger. Hij maakte o. a. alle veldslagen tegen Napoleon in Spanje mede en streed bij Waterloo, waar hij drie wonden bekwam. De Soer. Ct. geeft de volgende bloemlezing uit hel Atjeh-rapport der Javasche Courant van 23 Januarij. Kwaadwilligen(zonder meer). Huizende-kwaadwilligen. Rondzwervende-kwaadwilligen. Benden-kwaadwilligen. Gewapende-kwaad willigen. Benden(zonder meer). Benden-A tjehers. (Niet de vrienden). Benden-zamenscholende kwaadwilligen. Benden-Atjehers onder verschillende pangli- ma's prang (Dus ook al geen vrienden). Maraudeurs. Hoovers. Aan de zijde eer Atjehers (Helaas I weer geen •r w vrienden). Toekoe s X. Y. en hun aanhang. En ten slotte en dal is het ware woord Strijders. De Fransche Generaal de Malus die de veld tochten der laatste 30 jaren tnedemaakte is overleden. Bij een brand le Caen aarzelde deze krijgsman nietzich in de vlammen le werpen om twee kinderen te redden. Wanneer hel leven vcriwakt en jij alle hoop hebt verloren, dan moet gij Mop-RiUer gebruiken. Vraag om de Hop BHter-hrochure bestudeer ie en gebruik het geneesmiddel. Wanorde in de nieren en in de Walerlooiingr-Organcn is aan de oi de van den dag en Hop-Hitler ia daartegen hel eenige geneesmiddel.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2