20 Dingsdag Maart 1883. m 3118. Uitgever A H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad Tertchijnt Maandag en Donderdagavond. Abomement ptr 3 mundrnFr* b co |»r port/1.15. Adrertentifn 1--8 r*g*l» 60 CU.elk* regel meer 10 Ct«.groot* letUr* naar plaaUruimte TOOr randen en andere extra inrigting geichiedt hoogere prijsberekening. Legal* officiéél* en onteigen. Ad*, per regel 16 CU. Reclame* per regel 26 Cu. Aft. nummert 10 CU Bureau MUURHUIZEN hoek KortegraohtWijk B 60. Politieke Revue Het meest gewigtige vraagstuk dat in de laatst»: dagen in de Fransche politieke kringen aan de orde was, betrof de vacantie. Kerst was er sprake van dat de Kamers 18 Maart zouden uiteengaandoch in overeenstemming met de regering is 20 dezer bepaald met bel oog op de mogelijke manifestaties die den 18e inogten plaats hebben en welke wel eens eene bijeenroeping der Kamer zouden kunnen moge lijk maken. De Fransche couranten houden zich nog bezig r.et den binnenlandschen toestand. De republi keinen doen bun best, oin te bewijzen, dal bet nog zoo erg niet is g»;sleld met Frankrijken werpen de schuld op de oproermakersdie naar hunne ineening al hel goede miskennen. De legitimisten en monarcbalen sommen met een soort leedvermaakde (outen der Repu bliek op. In de diplomatieke kringen te Petersburg verzekert mendat inen dynamiet onder den grooten schouwburg te Moskou heeft gevonden. De heer PersiliefF beeft verklaarddat, tijdens de beer Makoff minister wasin het gouver nement Orenburg meer dan 2 inillioen roebels verduisterd zijn. De meeste Kngelsche bladen keuren de ver klaringen van de regering af, die zij in hel Parlement ten opzigte van de Transvaal heeft afgelegd. De regering wenscht zich niet met eene gewapende lussehenkomsl in te laten. De Engelsche pers ziet daarin over het algeraeer. de erkenning, dat Kngeland zich onmaglig ge voelt of de conventie wil opgeven. De lieer Parnell stelde in iiel Lagerhuis de tweede lezing voor van zijn ontwerp tol wijziging der lersthe landwet. De beer Gladstone beant woordde den heer Parnell en zeidc dat hij noch in eene herziening der landwet, noch in eene wijziging der grondslagen kon toestemmen. Kvemnin kon hi| over de racer ondergeschikte punten thans voorstellen doenof ondersleuning daarvan toezeggen. Hierna werd Parnell's voorstel in stemming gebragtdal inet 250 tegen 63 stemmen werd verworpen. Domlerdagavond te 9 uren heeft te Londen F Kill LLETON. I) DE Opoffering eener Tooneelspeelster. Op den avond, waarop dit verhaal een aan vang neemtwaren al de plaatsen in den grooien schouwburg te Venetië bezet. Geen wonder ook want de beroemde llaliaansche tooneelspeelsterSignora Beatrice Blangizou voor de eerste maal in genoemde stad optreden en wel als Orphelia in Shakespeare's bekend treurspel «Hamlet.1' Heeds vele dagen waren de couranten vol met bizonderheden over de schoonheid en hel talent der gevierde vrouw zoodat dan ook de algemeene verwachting hoog gespannen was. Het licht der talrijke gaskronen bescheen de sierlijk»? loilellen d»!r dames en de schitterende unilonnen «Ier vele officierendie zich op half luiden toon levendig met elkaar onderhielden, Zij waren vlak vóór het looncel gezeten en be merkten niet dal eeri jongelingdie met over de horst gekruiste armen legen een zijmuur geieunti stond, opmerkzaam hun gesprek volgde. Ken der zonen van Marsgraal Silvin di Carina genaamd, geraakte daarbij zoo in vuur, dat Lijvergelende waar hij zich bevondvry luid uitriep «Nu en ik zeg u dat ik niet kan gejooyen dal graaf d'Kprano aan Signora Blangi zijnen naam en zijn fortuin aangeboden heelt en dal zij zijn aanbod heeft afgeslagen Z|jo« handel wijze vind ik dwaas maar de hare nog dwazer." «Waarom7" vraagde een officier, de burg een zeer hevige ontploffing plaats gehad in het hotel van hel rninisierie voor het plaatselijk gouvernement te YVeotminoler. Daardoor is groote schade aangerigt. De voorgevel van het gebouw heelt veel geledende vensterruiten zijn verbrijzeld. De schok werd gevoeld tol in het Lagerhuis, waar de tribunes aan 'l schudden gebragt werden. Verschillende geruchten over de oorzaak waren in oioloop, maar met zeker heid was toen dienaangaande niets bekend. De ontploffing is door dynamiet veroorzaakt. Algemeen houdt men haar voor hel werk van Fenians Naar aanleiding van de ontploffing is de po litie aan hel parlementsgebouw verdubbeld en zijn sterke wachten voor de minisieriën en schildwachten voor de woningen der ministers geplaatst. De Times zegt, dal de misdaad het antwoord is der Fenians op de rede die Gladstone Woensdag in hel Parlement heeft gehouden. Het schijnt onder de Duitsche sociaal-demo craten weer levendig te worden. Te Dortmund wilden zij een vergadering houdendie even wel door de politie verboden is. Zij zouden plan hebben hiertegen te prolesteeren bij den Rijksdag. Te Mainz hebben weer huiszoekingen plaats gehad bij personendie vroeger bekend ston den als leden der socialistische partij. Het gold socialistische geschriften die verspreid waren in de stad. Ken schoenmaker is in hechtenis genomen Hel onderzoek moet geschied zijn op verzoek van builenlaudsche autoriteiten. Allerlei. Dat men nooit te voorzigtig kan wezen met spelden en naalden is onlangs ook te Onstwedde gebleken met de wed. van Hoorndie het on geluk had eene naald in te slikken. In welken grooten angst zij daarna verkeerdelaat zich beter gevoelen dan beschrijven. Na eenige mid delen te hebben aangewend moet ze de naald eindelijk, naar men verneemt door hel gebruiken van lijnkoek hebben verwijderd. Te Milaan had de begrafenis plaats van iemand die «een origineel" was De lijkwagen graaf de Briene. «Omdat," antwoordde de aangesprokene, «eene dergelijke vrouw met beide handen de gelegenheid moest aangrijpen om eene plaats in de maatschappij te verwerven." «Zulks zie ik nog niet in, waarde graaf," hernam de jongeling, itooneelspeelsters toonen dikwerf meer karakter en deugd dan de dame» der groote wereld. En als het gerucht waarheid bevatdan is de Signora Blangi niet alleen eene zeer deugdzame vrouwmaar ook buiten gewoon edelmoedig en goedhartig." «Och, och, waarde vriend, wat hecht gij spoedig geloof aan dergelijke sprookjes Alles wat gij mij zooeven verteldet, is mets anders dan comediespeldat dienen moet om de wereld zand in de oogen te strooien en om de alge meene opmerkzaamheid op zich te doen vestigen. Ik voor mij geloof, dat de deugd van Signora Blangi even groot is als..." «Houd op, mijnheer, met uwe lastertaal," viel eene donderende slem den spreker eensklaps in d»j rede. Allen wendden zich verschrikt om. De jongeling had zijne plaats ter zijde verlaten en stond nu het hoold trolsch opgericht voor den graal die hem uitdagend aanstaarde en hem schijnbaar bedaard vraagde «Wat geeft u liet recht, mijnheer, om my het zwijgen op te leggen?" «Dat recht, hetwelk elk man van eer heeft wanneer hij eene vrouw hoort belasleren. Daar enboven ik hen de graal Camillo d'Eprano en nu zuil gij kunnen begrijpen waarom ik de Signora Blangi verdedig die boven uwe be- lc«'digende gezegden verheven is. Gaarne m hier zoude ik vernemen, op welke gronden uwe werd voorafgegaan door de vrienden van den overledene en dezen weder door een muziek corps dat de vrolijkste liedjes blies. De over ledene liet meer dan een millioen na waarvan 20,00(1 aan de vereeniging voor lijkverbranding verder een groot aantal legaten aan verschil lende nuttige instellingen en 17 pcL van het geheel aan de neven. Hij heette Salawas kok geweest in de Levant en had zelf zich in de hoogte gewerkt. Onder de zonderlinge bepalin gen van het testament was er ook eenedie voorschreefdal ingeval van regen alle perso nen bij zijne begrafenis tegenwoordigia rijtuigen moesten worden naar huis gebragt. Hel weder was echter zeer schoonwat met de muziek de vrolijkheid der begrafenis niet weinig vermeerderde. Donderdag jl. werd de prachtigegroote nieuwe vischmarkt te Rotterdam voor het pu bliek opengesteld. Men had toen verwacht n.l. een monster-uit stalling van het edele zeebanket, uitmuntende door quantiteit, qualileil en verscheidenheid. Daarin zag men zich echter zeer teleurgesteld. Alle vischsoorten schenen zamengespannen te hebben om zich ditmaal eens niet te laten van gen. Geen kabeljaauw geen schelvisch geen schol, geen tarbotgeen tong was aangevoerd- alleen de bokking hield de eer der markt op En dal nog welnadat toen bij de behan deling der verordening op de vischmarkt in den gemeenteraad de heer van Stolk een lans brak voor de bokking aldaar een hilariteit werd vernomenalsof men de bokking een al te nietig vischje vond om daarover te spreken. Waarlijk de bokking loonde niet wraakgierig te zijn. lïij was in groote hoeveelheid vertegen woordigd en aan hem konden de Rotterdam mers, die gaarne de eerste visch van de nieuwe markt eens wilden proeven, zich vergasten. De park-schouwburg te Brussel was vei l, week voor net eerst electrisch verlicht. De oogen der bezoekers waren zeer voldaan doch hun lede maten bevroren. Men had vergelen rekening te houden met het feit dat hel gas niet alleen lichtmaar ook warmte geeft en bij de elec- trische verlichting waande men zich nu in woorden berustendaar ik met zekerheid ge loof te kunnen bewerendal het gedrag der Signora noch in 't bizonder jegens u noch in hel algemeen jegens allen uwe gezegden recht vaardigt. Alzoograafantwoord mij zoo gij" kuntzoo gij durft I" «En als ik u nu, mijnheer, weiger uitleg ging van hetgeen ik gezegd heb te geven wat zult gij dan doen «Dan zal ik u beschouwen els een lafaard, die onwaardig is de officiers-epauletten te dragenklonk het bedaarde antwoord. «Bij God, dat is te veel," sloof di Carma op. «Mijnheer deze beleediging kan alleen door bloed uitgewischt worden. Ik wacht u morgen in het boschje achter de Villa Renzoni. Mijne secondanten zullen na afloop der voorstelling alles met uwe getuigen regelen." «Mijnheer, ik neem uwe uitdaging aan en voeg mij reed» bij voorbaat in a! uwe schikkin gen. Tot morgen dusgraaf. Ik heb de eer dè heeren te groeten." En zijnen hoed afnemende vei liet de jongeling het gezelschap. Hij zette zich in zijne loge neder, van W8ar hij geenen enkelen blik meer wierp op de officieren die di Cartna vruchteloos trachtten te bewegen d'Eprano zijne verontschuldigingen aan te bieden. Niemand had bemerkt, dat uit eene derzij"- loges eene jonge dome met steeds stijgende be langstelling d-n loop van den twist tusschen de beide jongelingen gevolgd had en graaf d'Eprano was te veel in gedachten verdi. pt om eenige opmerkzaamheid te schenken aan hel publiek anders hadde hij gewis opgeleidal de tooneel. kijker van 't meisje onophoudelijk op hem go.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1