M 3151. V r ij d a 30 Maart 1883. o* Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit bind Tenchijnt MaanJtg so Doiderdajitomii. Aboaoenitat par S diuuiJib f\ Knaao per post/1-16. AdrerteDtifD1-6 regel. 80 Cu alka regal weer 10 Cta. grooU letlor. axar plaataruimte roor randen en andere eitra inrigting geschiedt hoogere prijsberekaaing Legale officiate en ooteignn Adv. per regal 15 Cta. Reclames per regal 35 Cta. Aft. mnmmeri 10 Cta Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegr&chtWijk B 60. Hulpbank Ie Amersfoort, Tot het geven van gkldsn tk.r lbp.n zal eene Commissi»* ait hel bestuur op MAANIMG den 2. A I' It I L aanslaande 's namiddags van halptwbb lot halpohib, titling houden in een der localen van h»*i llaadhnis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden «ok voor hel teruggeven van gelden. J. C. LKIN WtitKItSecretaris. Politieke llevue Een aantal belangrijke wetsontwerpen zullen bij de Fransche kamer van afgevaardigden zoo spoedig /.ij bare zittingen herval ingediend worden. De minister v.tn tiinnenlandsche zaken lieert een wetsontwerp in gereedheid gebragt, hertellende het vaslslellen van politie-bcpalingen legen hel aanheffen van oproerkreten op de openbare straal en voorschriften met betrekking tot hel aanplakken op de openbare sliaal. Door den minister van justitie zal een ontwerp inge diend wordenbetreffende eene wijziging en aanvulling van art. 435 van hel strafwetboek, nl. strafbaarstelling voor het vernielen van ge houwen enz. ook door dynamiet of andere ontploflingsiniddelen. Tegen Zondag waren Ie Parijs op nieuw plak katen aan de muren te vindendie opriepen tot een algemeene vergaderingom te pro testeeren legen de regering De policie heelt ze afgescheurd. De Drilsche regering zal krachtige maatregelen nemen legen de lersche opstandelingen. Twee duizend man infanterie zullen belast worden met bet toezigl op de publieke gebouwen en een bataillon der garde moet hel parlements gebouw en Buckinghainpalare bewaken. In den ministerraad is besloten een bijzonder politiekorps oplerigten voor de staatkundige misdadigersoin het vormen van geheime ge nootschappen tegnn te gaan en de daden van geweld zooveel mogelijk te voorkomen. Ten gevolge van hel binnenvallen der Boers in Teinbuland en hunne weigering oin naar hun gebied terug te keerenis de Engel», lie Begering voornemens tot krai htige maatregelen over te gaan. Men gelooltdat ernstige onlus ten ophanden zijn. In een opmerkelijk opstel FEU I LLKTON. 4) DE Opoffering eener Tooneelspeelster. Onderscheidene malen danste ik met hem en hij bleek een even beleeide als spraakzame cavalier te zijn. Te twaalf uren vereenigden alle gasten zien aan een fijn souper en, na de gebruikelijke toasten op het welzijn des gast- heers en zijne gemalin alsmede op dat hunner naaste familiebetrekkingen stond d'Eprano op zijn glas in de hoogte heffende, terwijl hij met ontroerde stem uitriep: «Vrienden, ledigt met mij de glazen op de gezondheid van Sig nora Beatrice Blangide zoo beroemd^ too neelspeelsterde redster inijns levens 1" Allen voldeden aan zijn verzoek en menig oog rustte onderzoekend op mijtoen de jongeling inij zacht maar innig de hand drukte. Ook de hertog beluigde inij in weinige doch hartelijke woorden zijnen dank voor mijne komst en zocht mij toen evenals de hertogin over te halen om eenige dagen op hel kasteel Ie vertoeven. Ik weigerde zulks zeggende dat mijn, contract met den directeur van den schouwburg mij tol vertrek noodzaaktedoch de oudé heer beloofde alles met hem ten goede te schikkenzoodat ik hunne uitnoodiging aannamechter slechts voor drie dagendaar ik den overigen tijd bij mijne moed r wilde doorbrengen, hel geen door mijne weldoeners goedgekeurd werd. De toonwaarop d'Eprano mij toefluisterde hoe gelukkig mijn verblijf hem maakte deed mijn Hoofd duizelen en nooit zal ik de vurige blikken -j Zuid-Afrikaan, het orgaan der Zuid- Afrikaansche partijwordt de tegenwoordige toestand bij aien van den vorigen oorlog ver geleken. Men heeft uil 's Gravenhage gemeld Nieuw bloed maar de. kwaal onzer dagen is bloedarmoedeook op publiek terrein. We zien 't bij de crisis-wendingen. Van Lijnden bleek niet in staal met den heer Modderman een ministerie te reconstrueerende heer Heems kerk stuitte op de volslagen anemie onder de volgelingen zijner linkerhandsche politiek. Zelfs de beer Van Kees kon geen voldoende hoeveel heid goed gezond nieuw bloed vinden en nu j boor ik dat ook de heer Gleiclunan op het zelfde bezwaar sluiL Het is treurig. De president der tweede kamer was zoo goed als gei eed doch de meester zijner aanstaande ministers wilden alleen naast bem plaats nemen en de heer van Bees in mijn oog de aangewezen man voor koloniën wilde zeil geen portefeuille aan vaarden. Deze kabinetslormeerdcr heelt dus eigenlijk zichzelf hel echec le wijten dal zijn fiolilieke reputatie zal doen lanen. Wat den leer Gleichman betreftdeze is zeer ijverig aan het werk, maar ondervindt van Kapp yni- aansche zijde groole tegenwerking. De oppositie der liberalen onderling zal de overwinning doen mislukken. Nog eens 't is treurig; treurig vooral omdat de wraakneming van 't schisma tieke clubje de liberalen voor goed of althans voor langen tijd zal doen vallenjuist op een oogenblik dat bij de stembus de wankelende krachten konden worden versterkt. 1 I I e r I e i. Te Londen bestaan nog altijd vreemde Goede- Yrijdagsgebruiken. Op hei kerkhof van Su Bar- tholomeus worden na afloop van de godsdienst oefening op een grafsteen 21 nieuw gemunte zesstuiversstukken neergelegd en door een even giool aantal der arinste weduwen van het kerspel opgenomen. Dit gebruik bestaal reeds 400 jaar. Hel graf bevat het stoffelijk overschot van de vrouw, die hel gebruik heeft ingesteld en wier naam in den loop der tijden verloren is gegaan. Uit een ander in t jaar 1586 door Peter Simons vergetenwaarmede hij deze woorden deed vergezeld gaan. Ik bleef dus op hel kasleeL Den volgenden morgen vertrokken de gasten, alleen d'Eprano en zijne moeder besloten om nog eenige dagen op het landgoed te vertoeven. Allerlei uitstapjes maakten wij in den omtrek. De oude lieden waren in het rijtuig gezeten terwijl d'Eprano en ik hen te paard volgden, 't W'as dus onvermijdelijkdal wij langzamer hand vertrouwelijker met elkander werden, hetgeen de oude gravin blijkbaar volstrekt niet aangenaam was. Zij kon het evenwel niet ver hinderen dal wij elk uur van den dag met elkaar in aanraking kwamentemeer daar de giaaf elk voorwendsel aangreep om zich by inn te voegen. Ik zal maar niet uitvoerig ver halen, hoe ik spoedig de zekerheid verkreeg, dal d'Eprano mij innig beminde en dat ik hem ook wederkerig hartelijk liefhad. Toen het tol eene verklaring tusschen ons gekomen was legde ik zalig mijn hoofd aan zijne borst en droomde slechts van geluk en liefdedoch weldra ontwaakten wij tol de werkelijkheid. Wij ontveinsden ons geenszins de moeielijk- hedendie zich zouden opdoen wanneer de gravin onze wederzydsche genegenheid verne men zoude doch wij waren le gelukkig ora ernstige plannen voor de toekomst le beramen en zoo leefden wij eenige dagen voorttotdat een dringende brief van den looneeldirecleur te Rome mij noodzaakte om mij ijlings op reis naar deze stad le hegevenalwaar men mijn optreden als «Phèdro" inel ongeduld ver beidde. Gedurende de daarop volgende maand bezocht d'Eprano my nietdoch zijne volgende geslicht legaal worden op dezen dag aan 50 knapen ven de lol hel Ühi i*lu>hospii.j.i| behoo- rende s< hooi dooi den lord nuyor elk een nieuw gemunte stuiver eo een pakje «zoete rozijnen" geschonken, voor welke gave zij heioven moeien, hel geheele ja«r door zicli vlijtig en oppassend le gedragen en het keikbezock niet te verzuimen. De gedenksteen ter eere der nagedachtenis van wijlen den Staatsman Mr. G. Groen van Prinstercr en diens echlgenooieis in den voor gevel van de (vroeger woonhuis) thans arrond.- regibank le 's Gravenhage onthuld. In een der zalen waren een twintigtal dames en heeren bij eengekomen. Dr. Beijnen hield een treffende indiukwekkende rede, waarin hij Mr. Groen v. Prinsierer als een groolschc staalkundige figuur schetstedie veel gedaan beeft en veel geweest is en door zijn archieven hel Oranjehuis een onvergankelijk monument heeft gewrocht De Minister van justitie aanvaardde de inscirptie op het gebouw als et-n hulde aan een man wiens nagedachtenis is kostbaar nationaal goed die vooral in deze dagen mag gehuldigd worden, daar miskenning der door hem beleden tradi tioneels grondwaarheden moet leiden lot disso lutie der maatschappij. De heer Star Numaa bragt der regering dank en ook mevrouw Bos- boom-Toussainldie hel denkbeeld had aange- gegeven. De beer Wassenaer van Calwijck be dankte namens nabestaanden en vriendenter wijl de heer Keuehenius daarbij een woord van dankbare hulde uitsprak. Onlangs kwam in verschillende bladen een advertentie voorwaarin een bejaarde dame uil den aanzienlijken stand haar wensch le kennen gal een jong meisje van omstreeks 18 jaren als kind tot zich le nemen. Op die adver tentie volgde een andere niet onderteekend waarin mogelijke sollicitanten werden gewaar schuwd. De lieer J. Boerste 's Gravenhage door wiens lusschenkomsl de eerste advertentie geplaatst wasnam informatieen deelt thans mede dal de s'eller dier eerste advertentie geen dame ismaar iemanddie reeds een vonnis achter zich heelt. Een en ander is wel geschiktom jonge brieven bevatten de gloeiendste verzekeringen zijner lielde. Eens op een avond in den schouw burg zag ik hem in eene loge zittenterwijl hij onafgebroken naar hel looneel staarde en al mijne bewegingen volgde. Ik vermeed hel zijne vurige blikken te ontmoetendaar ook zijne moeder mij onophoudelijk gadesloeg. Ik was zeer verheugd toen het gordijn eindelijk viel en een uur later bevond ik mij op mijne kamer, 't Was rag onmogelijk om iets le doen ik wierp alles dadelijk ter neer. Zou hij tol mij komen vraagde ik mij zelve telkens af. Ik legde mij op de sopha neder en beproefde le slapen. Ik hield myne oogen gesloten en bemerkte nietdal de deur geopend werd. Eensklaps voelde ik eenen vurigen kus op mijne hand drukkenik keek op en zag d'Eprano aan mijne voeten geknield liggen Wij brachten een zalig uur door, toen wij verschrikt werden door hel binnentreden van mijne getrouwe kamenier, die my zeide dat eene oude dame haar op den voet volgde. En werkelyk deze verscheen op den drempel. Wij herkenden haar dadelijk 't Was de gravin d'Eprano, Camillo's moeder. Zij gaf het kamer meisje een toeken om zich le verwijderen waaraan deze dadelijk gehoor gaf. Camillo na derde de oude dame doch zy wees hem terug, zeggende «Eerst dan zullen mijne armen voor u ge opend wordeneerst dan zal mijne liefde u w eder geheel loebehoorenwanneer gy uwe betrekking met deze vrouw afbreekt.'' Camillo had zijnen arm om mij heengeslagen. Bij deze minachtende woorden klemde hij inij vaster aan zijn hart als wilde hij mij beschermen.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1