3155. TWEEDE Dingsdag- 3 BLAD. April 1883. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit Mad verschijnt Vaandag en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden ƒ1.—Franco per post/1.15. Advertentif-n 1--G regels 80 Cts.elke regel meer 10 Cts. groote letters naar plaatsruimtevoor randen en andere extra inrigting geschiedt hoogero prijsberekening. Legale officieïle en onteigen. Adv. per regel 15 Cts. Reclames per regel 25 Cts Af;, nnmnert 10 Cu. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 80. AMERSFOORT, 2 April 1883. Ingevolge «voorloopige" berigten uit Amerika maakte het electrisch licht nog geen volkomen afdoende vordcrigen en ineenl men dat veilig voor de gemeente Amersfoort eene gasfabriek kan worden gebouwdol de beslaande fabriek worden verbouwd, mits grondig de wetenschap worde geraadpleegd en nopens die fabriek zoodanige inrigtingen worden getroffendat men deze laterdes vereischtvoor electrischc verlichting kan aanwenden. Nadere stelliger mededeelingen zijn ons, legen betrekkelijk korten termijntoegezegd. Men meldt uil 's Gravenhage Donderdag morgen heelt de heer Heemskerk ten tweedenmale de opdragt ontvangen om een ministerie zaamtestellenwaarinnaar ik hoor, de heer Hartsen, oud lid der eerste kamer, als minister van financiën, hij zelf als minister van binnenl. zaken, generaal Beijen als minister van oorlog, de heer van der Does de Willebois als minister van binnenlandsche zaken de heer van Bloemen Waanders als minister van koloniën zullen zetelen. Het is in alle stiltp toe gegaan. Gisteren en heden heelt de heer Heemskerk alle oudgasten per vigelanle opgezocht. De vrienden en de peis werden er geheel buiten ge lalen, zóó zells dat de Haagsche correspondent van een der bladen van llcemskerk's partij nog heden beweerde dat er wel geen nieuwe op dragt zou worden gegeven voordat de koning uit Engeland terug is. De heer Siemens heelt berekend dal Londen zeer goed geheel electrisch verlicht zou kunnen worden en belangrijk goedkooper dan inet gas. Elke lamp zou per jaar op 'uim 21 i shilling komen waar men 29 shilling gas zou noodig hebben voor eenzelfde lichlkracht. De Edison-.Maatschappij heeft thans te Nieuw- Yorkten dienste der verlichting28 Engel- sche mijlen draad gelegd 350 gebouwen wor den verlicht met 6-iüü lampen. Te 3 uren des middags werd den 3den September van 't vorig jaar het station in dienst gesteld en sedert dien dag heeft het onafgebroken gewerkt. In 3-41 gebouwen zijn meters geplaatst en liet bedrag vastgesteld. De gebruikers zijn volkomen voldaan over het nieuwe licht. Door eene bijzondere in rigting kan men aan 't slation zien hoevele lampen er brandende zijn. Te Antwerpen heeft achter het fort van Zwijn- drecht een tweegevecht plaats gehad tusschen twee kapiteins van hel garnizoen. De reden was dat de eerste in burgerklcedingden ander, in unilorm zijndein de Diergaarde niet gegroet heelt. Men heeft gescholen op 40 pasdoch zonder resultaat. Te Caslangeen dorp in Perigordoverleed j dezer dagen een man die een zonderling testa- i ment naliet. Geen papier in huis hebbendeen bii testament zijn gehcele fortuinongeveer 2Ö000 francs willende vermaken aan de meid j die hem had opgepastschreef'hij met rijt in j de lade van zijn tafeldat hij Anna Delmans tot zijne universeele erfgenaam maakte. Toen de man dood wasbragt Anna Delmans het testa ment, of liever de lade naar de griffie cn het kostelijk stuk werd verzegeld. De regtbank zal nu uitspraak moeten doen of een dergelijk tes tament geldig is. Bij Carré, die op het oogenblik met zijn circus te Gent staalis dezer dagen een dilettant-clown opgetreden. Een Engelsc'.inan, aldaar wonende had namelijk gewed, dat hij even goed den clown kon spelen als elk ander, en hij heeft zijn weddenschap onder luide bijvalsbetuigin gen van het publick gewonnen. Naar men zegt zou de dilettant zijn kunststukken nog eens herhalen. Te Parijs zal Zondag 29 April in de Champs Elysées eene tentoonstelling worden gehouden van alles wal betrekking heeft op de voedings middelen kookkunst, huishoudelijke artikelen enz. Allerlei spijzen en dranken keukengereed schappen vaatwerk serviesgoed tafelgoed rookartikelenja zelfs al wat op Jc tanden betrekking heeft, tot valsche gebitten toe, zullen er prijken. Een echt buitenkansje voor ieder, die leeft om te eten. De tentoonstelling zal 7 weken durendagelijks wordt er muziek gegeven en tweemaal per week een voorlezing over gastronomische of huishoudelijke onder werpen. De inzendingen moeten vóór 27 April worden ingezonden. Op een zeer merkwaardige onderwijzeres kon zich tol nog toe hel Spaansche plaatsje Fuerte Escarroz beroemen. Die dane werd dezer dagen van haar ambt ontzet, omdat zij.... niet lezen en schrijven kon. Het programma der kroning van den Keizer van Busland te Moscou beslaat uit vijf afdee- lingen. De feestelijke inlogt in Moscou opent de pleg- lighedenwaarna openlijk den volke wordt aangekondigd dat Czaar Alexander ID en zijne gemalin Maria Feodorowna zullen worden ge kroond lot beheerschers der Russische landen en volken. De derde afdeeling betreft de ver siering van de kerk der Hemelvaartwaar de kroning zal plaats vindendan volgt de pleg- tigheid der kroning zelve en eindelijk eene be schrijving der versiering van de groote feestzaal in hel Kremlin. Wanneer geene groote officieele plegligheden plaats hebbenzullen gala-voor stellingen balsvolksspelengecostumeerde oploglen en vuurwerken aan de bevolking wor den aangeboden. De groote godsdienstige plegtigheid is de deelneming van den Keizer en de Keizerin aan het Heilig Avondmaalwaarbij eene bijzonder heid isdat alleen bij deze «gelegenheid de Keizer het Avondmaal gebruikt op de wijze der priestersterwijl de Keizerin op gelijken rang blijll met de overige geloovigen. De Keizerin zal bij dc plegtigheid der kroning een mantel dragen van goudlakenbezet met bet Rijkswapen van Rusland en met edelgesteen ten bezaaid. De kroon welke Keizerin Maria dra gen zaldiende ook bij de kroning van Katha- rina II en wordt geschat op eene waarde, van drie millioen roebels. Aan haren scepter prijkt de be roemde diamant Orlolï, die acht karaat meer weegt dan de Koh-i-noor. Het rijtuig, waarin de keizerin bij den feesle- lijken oplogi zal gezeten zijn werd door Fre- derik den Groote aan keizerin Elisabeth ten ge schenke gegevenhel is een dubbele gouden troon met een in wit atlas gevatte glazen voor wand en hangende in roodfluweelen banden. De acht paarden die 11. M. door de straten van Moscou zullen trekken dragen dekkleeden en tuig van rood iluwcel met edelgesteenten overladen. In eene Berlijnsche courant komt de volgende advertentie voor Een jong student in dc medicijnenwien de noodige middelen lot het voortzetten zijner studiën ontbreken vraagt een voorschot tegen behoorlijken interest. Desnoods zou hij als waar borg willen beloven onmiddellijk met de doch ter van zijn schuldeischer te trouwen, of wel hij zou een huwelijksbelolle willen onderteeke- ncngeldig terstond na zijn eindexamen. Een dame plaatst in een der Parijschc bladen een verzoek aan de directie der Ceintuurspoor weg ora waggons disponibel te stellenwaarin iemand met zijn hond plaats kan nemen. In naam dor honden voegt ze er bij voorbaat ccn dankbetuiging bijin geval haar verzoek wordt ingewilligd. Deze dierenbeschermster heeft zeker gesproken naar het hart van vele damesdie hel bejammerendat zij haar schoothondje in trein of tram niet mogen medenemen. Het nieuwstedal de Parijzenaars boeitis een boek, getiteld: «De gedenkschriften van Sarah Bernhardt." Zij zijn nog niet verschenen maar de verslag gevers der Fransche bladen zouden stumperts in 't vak moeten zijn als zij er ons nog niets van wisten mede te deelen. Een boek te lezen dal voor ons ligt, gebonden en misschien ver guld op snee dat kan ieder. Maar eene blad zijde te bezitten van een boekdat nog niet verschenen isvan een handschrift van Sara Bernhardt dat is iels anders dat verheft den bezitter en den lezer Wij hebben hel genoegen van dit boekdat nog verschijnen moet althans iels te kunnen medcdeelen. Het is een wonderlij'. binnenhuisje dat de geniale actrice ons hier schetsthet tooneel stelt voor eene soort van familieraad waarin over het lot van de kleine Sarah wordt beslist. Zij had hare opvoeding in 't klooster «voltooidzij moest thans iets worden en de wereld in. Zij zelve wilde schilderes worden maar mama verklaarde dat het schilderen een goed vak was voor hongerlijders cn eene tante «jolie brune élégante" lagchte om de eerste schilderproef van het meisje en wat erger was maakte met de punt van haren parasol een lange scheur in hel doek. «Ik werd bleek. Ik had haar graag willen slaanvertelt Sarah. Toen stelde een huis vriend die in consult genomen wasvoor «Laat haar actrice worden." «Eene actrice riep een ander, weinig galant, aan. «Maar zij is zoo leelijk Wij bekennen, dat wij hier een weinig in verlegenheid raken. De familie Bernhardt hield van krasse vergelijkingen naar 't schijnt en wij zullen dit Fransch van den «ander" maar on vertaald laten. «Elle est laide comme un pou" zeide de man. Maar toen kwam de trots der moeder in verzet. Hare dochter leelijk Sarah leelijk dat ging te ver. Het kind was niet bepaald mooi, en zij was erg magermaar zij had een raooije mond groote oogenfraaije landen en zij kon mettertijd gezetter wordenEn zoo ging Sarah naar een looneel-directeur. Zij is nog altijd doorschijnendmaar zij is niettemin de eerste actrice en de koningin der republiek. Zoo gij en uwe familie ziek zijl is hel omdat gij geen llop-Bitier gebruikt. Hop-Bitter doet won deren legen algeineenc verzw akking en neerslach tigheid. Neem er de proef van. Het Hop-Biller bevrijdt u van akelige Droomen, Verstoring in den slaap Slechte Spi^vertering cn Oprisping. Waterstand der rivier de Ecm san de Sehntóallcsluij buiten de Kleine Koppel te Amersfoort 27 M.vart 0,65 M. boren A. P. 28- 0,20 29 0,25 30 0,40 onder 0,80 1 April0,10 boren 9 0,05 Waterstand in - ersehe beek te Woudenberg iin de Polhbruc in het Geerealfinsvhe schut 25 Maart 2,54 boven A. P. 1.6S boven A. 1'. 28 2.5S 1,60 27 9,85 a 1,64 V 2S 2,63 - 1,60 29 2.63 1,59 80 2,60 a 1,58 31 2,58 1.54 Roodea 1 ïaan Buiten: Binnen Overeen: Gaslhaialaaa 25 Ma.irt 5,29 boren A. P. ♦.6* 5.5 0,66 boven AP. 28 5,28 4.03 6.7 0,65 27 5,27 4.84 5.8 0,78 - 28 5.27 - 4,64 5.6 0,57 29 5,30 4,63 5.— 0.65 30 5,31 4.62 6.— 0,56 31 5,31 4,63 5,4 0,67 Gedrukt ter Boek-Kantoor en Courantdrukkerij van A. 11. VAN CLEEFF te Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1