m 3158. Dingsdag 17 ril 1883. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad tenehljnt Mttndtg en Donderdof goud. Abonnement per 3 maanden f\.—. France per po»t /1.16. Adrertentifn 1--8 regel. 60 CU. elke regel neer 10 C»e. groote letter, naar plaaUruimteroor randen en andere extra inrigting gexchiedt haogera prij.berekeaiag. Legale officiate en onteigen. Adr. per regel 16 CU. Reclame, per regel 25 Cte. Aft. nnmmtrt 10 CU. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. liet onderst, slotartikel verdient in hooge mate de attentie en de overweging niet alleen van Handelaren c. s.maar vooral ook van de Nederlandst he Regering (Ministers)om daaruit te ontwaren, hoe flauw de Nederl. Vertegen woordiger le Washington zich heeft getoond, toen openlijk hel traclaat met Nederland moreel werd verkracht Het nieuwe Amerikaansche Tarief II. Het Stuk en hel Naspel. In December 1882 kwam hel Congres bijeen de zitting mocht slechts duren tot 4 Maart 1888; op Üingsdag ten 12 uur was volgens de Constitutie hel Congres rechtens ontbonden. De tijd was dus korter was veel werk voor 'l mes en hel scheen voor onïngewijden zeer onwaarschijnlijk dat er iets van eene herzie ning van liet tarief' zou komen. De Tarielcoinmissie had haren arbeid vol bracht en een rapport ingediend dat wel weinig satisfactie gal' aan de voorstanders van vrijen handelmaar dal toch zoodanig was ingerichtdal het hij eene eerste lezing de proteclionisten teleurstelde. Het rapport was echter zeer ing»-w ikkeld en nadat het eenige dagen aan de dagbladkritiek onderworpen was geweestbegon bet duidelijk le blijkendat er een aantal schijnbare verminderingen waren inaar dat er zoovele dubbelzinnigheden waren en dat zooveel protectie overbleef, dat de pro teclionisten langzamerhand een gunstiger oor deel over hel rapport begonnen te vellen overigens ook wel overtuigddal het in hun geest ontbrekende in hel Congres zou worden aangevuld. De Senaat pakte de zaak'hel eerst aan, hij had in het algeloopen jaar eene wet aange nomen (die niet door hel Huis behandeld was) waarbij de binnenlandsche accijns op tabak verminderd werd. Er werd nu besloten die wel weer op le nemen en daaraan de larielherzie- ning te verbinden. Met énergie werd door de Commissie van Finantiën uit den Senaat deze taak ter hand genomen en zeer spoedig werd in den Senaat de tarief- en accijnswet inge diend. Bi| die wet was het rapport der Com missie wel lot grondslag genomenmaar er werden vele verduidelijkingen en vereenvoudi gingen voorgesteldterwijl op enkele belang rijke artikelen, ijzer, staal, wollen- en katoenen goederen en nog eenige andere niet onaanzien lijke verminderingen werden voorgedragen. Zonder tijdverlies vormde de Senaat zich in Comité-Genera! en nam de wel in behandeling. Nu begon de eerste werkelijke vertooning van het spiegelgevecht. Iedere Slaat vertoonde iets anders. Sherman trad in het strijdperk voor de ijzerbrlangen van Pensylvania en Ohioeen ander voor liet «lumber' (hout) belang van Michigan en zoo had ieder wat I De vreemdste stemmingen hadden plaatsde eene dag werd een voorslei aangenomenwaarop men den volgenden dag terugkwam en aan hel loven en bieden kwain geen einde. Eindelijk kwam de wet in Comité-Generaal tol stand en moest nu volgens de regels van den Senaat opnieuw door den geheelen Senaat behandeld worden. Zonder aan zelfs matige eischen der «freetra ders" te voldoen was de wel beter dan men verwacht had. IJzer en staal warenniettegen staande hel protest van Shermanvrij aanzienlijk verlaagd; «lumber" was vryop wollen- en katoenen goederen was eene belangrijke reductie aangenomenboekenspecerijen en eenige onbelangrijke artikelen waren op de vrije lijst geplaatst en op suiker was de vermindering niet onbelangrijk. Zoo kwam de wet voor den vollen Senaat en nu bleek het alweer duidelijkdal er Couiedie werd gespeeld. Sherman dreigde tegen da wel te zullen stemmenindien hij zijn zin niet kreegde republikeinen uit Michigan deden hetzelfde ten opzichte van «lumber;" de aarde- werkvertegenwoordigers protesteerden tegen de weigering om aardewerk te verhoogen enz. Dij de stemmingen die nu volgden werd bijna alles wat goed gedaan wasdoor dezelfde leden weer ongedaan gemaakt. Met ijzer en staal kreeg Sherinan bijna geheel zijn zinde ver laging op wollen- en katoenen goederen werd bijna geheel le niet gedaan; «lumber" werd weder belast; «boeken" werden van de vrije lijst afgenomen en de wet werd ten slotte met greote meerderheid aangenomen en naar het Huis gezonden in zoadanigen vormdal de ultra-proteclionislen bijna geheel tevreden kon den zijn. Alvorens we nu naar het Huis vertrekken tij mij eene kleine uilweiding veroorloofd. Ik heb gezwegen over de tarief wijziging omtrent den invoer van «tabak;" ik wilde die afzon derlijk behandelen 1*. omdat dit punt speciaal vele Uwer lezers interesseeren zal; en 2*. omdat niets duidelijkers doel uitkomen den geest en de strekkingdie bij deze geheele herziening van het tarief hebben voorgezeten. Toen de Tarief-Commisrie hare zittingen in New-York hield, kwam de Heer Hammerslein, redacteur van een der hier verschijnende tabaks bladen voor de Commissie met de verklaring dal de toenemende invoer van Sumalra-labak groot nadeel veroorzaakte aan de tabakplanters in Connecticut en Pensylvania en dat een pro hibitief recht op Sumatra-tabak noodigwasom die planters tegen ondergang te behoeden. In het begin werd op deze «weeklacht" weinig acht geslagen en niemand dacht er aandal zoodanige onzinnige en met de tractalen strij dige protectie eenige kans van slagen zoude hebben Kort daarop hielden de tabaksplanters van Connecticut eene groote meelingwaarin krachtig aangedrongen werd op een inkomend recht van 1 Dollar per 8 (in plaats van 'l be staande rerhl van 85 cis. per ft) op alle Oost-Indische tabakken. De zaak begon nu een eenigszins ernsiiger aanzien le krijgen maar het gezond versland zegevierde voor korten lijd en de Taiief-Coinmissie bracht haar rapport uit zonder de verhooging voor te stel len. Thans ging men aan 't werk't regende petitiesmeetings werden belegd deputaties werden naar Washington gezonden en de Senaats- en Congresleden werden onder den arm geno men oio die arme planters te redden. Daar men geen enkel republikeinsche stem kon missen en inen dus ook die uil de beide genoemde Stalen moest hebbengal de Senaats-Commissie toe. Oost Indische of Sumalralabak te noemen dat ging nietdat was tegen de letter van het traclaat met Nederland men vond er wat op en stelde voorom alle tabak boven eene waaide van 40 ets. met een recht van 75 ets. le belasten. Nu kwamen echter de groote Ci- garenfabriekanlen in verzet de zoo gevreesde Sumatra bovenmatig le belasten dal ging nog; maar op die wijze zou Havanna getroffen worden en dal mocht niet. Goede raad was daur, maar er werd toch wat op verzonnenhet Senaatslid uit Con necticut stelde «ene omschrijving van kwaliteit in gewicht voorzooals nog nooit in eenig tariel werd opgenomeneene omschrijving die tengevolge moest hebbendat alleen en uitsluitend Sumatra getroffen werd. De toeleg gelukte en zonder eenig verzet werd deze rao- reele verkrachting van een beslaand traclaat aangenomen. Toen beproefde datzelfde lid de 75 ets. op I Dollar te brengen voor «gestripte" tabak van dezelfde omschrijving. Eerst mislukte hem datdoch eenige dagen later by eene nieuwe stemming kreeg hij natuurlijk zijn zin en werd ook dus dat amendement aangenomen I Het komt my voor dat een krachtig optreden der Nederl. Regeering deze schandelijke onrecht vaardigheid zoude hebben kunnen beletten ik geloof, dol indien men «officieel" verklaard haddat ingeval de onrechtmatige verhooging aangenomen werdde Nederl. Regeering een voorstel in overweging zoude necoen om Noord- Amerik. tabakken met de noudige omschrij vingen door sen verhoogd recht te treffen, er dan alle kans zoude bestaan hebben voor een« afstemming der verhooging op Suroaira-tahak. Ik ben e<-hler niet in de geheimen der diplo matie ingewijd en kan dus slechts een leeken- oordeel uitspreken. Een treurig feil is het dal in onze Amerikaansche dagbladen die dag aan dag le velde trekken legen Frankrijk en Duilsch- land wegens hel verbod van invoer van var- kensvleesch «onder de leus" van gezondsheids- roaalregelennog geen woord van afkeuring is opgegaan tegen deze listige, maar laffe ver draaiing en ontwijking van een bestaand traclaat. Laat ons thans naar het Huis gaan. Zoodra men daar zagdal de Senaat aan hel werk gingbegon zich de naijver lusschen de beid» Huizen te toonen en hel «Committee of Ways and Means" uit het Huis ontving de opdracht ook een eigen wet le ontwerpen en aan het Huis in le dieucn. Dal Committee nu be stond voor verreweg hel grootste gedeelte uil Protectionisten. De presidentde Heer Kelly uit Pensylvania (wegens zijn overdreven ijver voor de belangen der ijzerinduslrie Pig Iron Kelly" door alle dagbladen genoemd) zwaaide hier den scepter en hel was le verwachten dat een tarief, door dat Committee ontworpen, geheel naar het hart der ultraproteciionisten zoude zijn. Zoo kwam hel ook uittoen na lang talmen die wel ie voorschijn kwamwas bijna ieder overblijfsel van rechtenverinindering verdwenen I Dit nu was te veel voor de democraten en hel meer Ireetrade gedeelte der republikeinen. Allerlei belemmeringen werden tegen de be handeling der wel beproefd en toen ze eindelijk in behanJeling kwam, was de tijd zóóver ver streken dat liet tol stand komen dier wet onmogelijk was. De Senaatswet was inmiddels bij hel Huis ingekomen en nu moest er wat gedaan worden. Na allerlei onderhandsche beraadslagingen in den boezem der republikeinsche partij werd het volgende beslotenEr zou een voorstel ingediend wordeH om de behandeling der Huis- wel le staken en om de Senaatswet op te nemen doch met de uitdrukkelijke bepaling dal het Huis verklaren zou niet met de Senaats wet in te stemmendoch bereid te zijn da geschillen aan een «Conference Committee" te onderwerpen. Werd dit voorstel aangenomen dan zouden Huis en Senaat ieder 5 leden be noemendie 10 leden zouden de wel onder handen nemen en de wijzigingen voorstellen die zij noodig oordeelden. De wel zou dan «en bloc" en in den Senaat en in h«t Huis aan stemming onderworpen worden. In hel begin wekte dit voorstel bij de demo craten en vele republikeinen hevigen legen- stand dal was de vrijheid van discussie beletten dat ging te ver. Langzamerhand echter wisten Kelly e. (die van de meerderheid in de gemengde Com missie zeker waren) de weerspannige republi keinsche leden zoodanig in het gareel te brengen, dal zij eindelijk eenparig besloten het voorstel te ondersteunen. Er was nu echter ééne inoeie- lijkheiddie den geheelen toeleg had kunnen verijdelen, ware het den Democraten waarlijk ernst geweest. Een aantal Republikeinen namelijk, die niet herkozen waren, schitterden door hunne af wezigheid en indien de Democraten (die ook niet voltallig waren) zich van stemming ont houden haddenzoude de helft van de leden van het geheele Huis niet aanwezig zyn geweest en iedere stemming zoude dan nietig zijn. Hier nu bleek weder ten duidelijkste hoe ook in hel Huis comedie gespeeld werd. Er ontbraken (de Democraten zich van stemming onthoudende) circa 80 leden om het gewenschle «quotum" te vormen; welnu! bij de stemming war«n er toevallig 80 Democratendie aan do

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1