u 5159. r ij d a g* 20 April 1883. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit bl»d »ars#hij»t Maandag an Dondtrdajtcond Aboonrmau' par 3 muudau 1.— Krauto par poit 1.16. Adrartenti'n 1—0 ragela 60 Cta. elka r,K.l maar 10 Cta. grovte letters un.r plutiraiai'c »oor randen en andere eitra inrigting gearhiedl hoogere prijsbertkeniag Legale officietle en onteigen. Ad» per regel 15 Cta. Reclame, per regel 2E Cta Aft. «amaari 10 Cta. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegr&chtWijk B 60. S a a r b a u k. Ilet Resiuurzal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 23 APRIL e. k. ten liaadhuize te Amers/oori, des namiddags van 12 tol 1 ure. A J. ROSSecretaris. Polilioke Iteviio. Het debat over de Transvaaldat reeds eenige «lagen «l<; leden van liet Engeltche La gerhuis heult bezig gehouden is Vrijdag nog niei ten eimb* gebragt en ln-1 vervolg is verdaagd, liet handelt over «*ene inoiie van den heer Gorst waarbij «Ie regering verzocht wordi om een einde te inaken aan «Ie rooltngien der Roers op liet aangrenzende grondgebied der inlanders waai door Engeland volgens het verdrag van 1881 regl heelt. Kigenlijk is het een oorlogs verklaring aan de Transvaal dal de conserva tieve algevaardigde verlangt. De regering heeft reeds van al hel begin dezer discussiebeslist geweigerd zich in een nieuwe militair avontuur tegen de Roeren te werpen. De heer Chamberlain heeft te kennen gege ven dat het kabinet er over dacht hel regl VHn rontróle al te staan, waartoe hel verdrag van 1881 aan Kngcland de inagl geelt om dit uil te oelenen op de relation der Roers met de inlanders. De heer Scliolz min. van financiën heeft een keizerlijke boodschap in n Duitschen Rijksdag voorgelezen. Daarin v.ordl te kennen gegeven dal Z M bijzonder veel belang sleli in hei lol stand komen van Risuiarcks soriaal-polilieke wetsontwerpen De keizer vreestdal men met de wel op de ziekenkassen en de verzekering tegen ongelukken niet klaar zal komen daarom wordt thans de begrooling voor 1884 85 aan geboden dan kan men daarna rustig voorlar- beiden aan de bovengenoemde ontwerpen. De bedoeling is tamelijk duidelijk. De twee jarige begrooling moet worden doorgedreven, liet ontzag voor den grijzen vorst verzwakt de oppositie. Men wilde dadelijk tol eene bespre king van de boodschap overgaandoch de regering had geen lust om terstond de uitleg gingen der liberalen te hooi en en gesteund door '1 centrumwerd hel «lebal lot Donderdag uit gesteld. De liberalen zijn zeer verrast door de F K U I L L K T O N. DE KENKII TIUINEELSPEELSTER. 9) OPOFFEKIMi De Briène telde langzaam «Eén, twee drie Di Carina hief zijn pistool omhoogspande den haan en legde aan. Daar snelde eene vrouw op hein toe en ontrukte hem bliksem snel het pistooldal echter door den schok alging. Tegelijkertijd vernam men een door dringenden gild'Êprano wankelde en hij zou ter aarde gevallen zijn indien Reatricewant zij was hethem niet opgevangen had. 0God," kreet zij. «hij is gewond en ik die hem wilde reddenhen misschien de oor zaak van zijnen dood." De arts naderde en onderzocht hem. kogel is in de borst gedrongen, doch de wonde is niet gevaarlijk," verklaarde de geneesheer. «Echter de meest mogelijke voor zichtigheid moet in acht genomen worden hij het vervoeren." Met de grootste zorgvuldigheid werd d'Êprano in hel rijtuig gebracht. Reatrice liet alles stilzwijgend toe en leunde zwaar op Carolina slechts toen hel rijtuig wegreed zuchtte zij en barstte vervolgens in tranen los. Di Carina naderde haar «Mejuffrouw sprak hij«gij hebt gehoord dat ik mijn woord gehouden heb. *t Is mijne schuld nietdat de zaak zulk eene ongeluk kige wending genomen heelt. Gij zult mij zulks voorzeker niet wijlen en ten bewijze daarvan zult gij uwe belofte wel gestand doen om heden zaak. Zij zijn niet geneigd zich zonder protest een orde van werkzaamheden te laten voor schrijven. Zoo spoedig de Fransche Senaat zijne zittin gen weder hervat heelt, zal de minister van binnenlandsche zaken de heer Waldeck-Rcus- seau een ontwerp van wet op liet regt van ver- eenigingen indienen. Dit ontwerp beval de voor- 1 naamsle bepalingen van hel wetsontwerp door i hein toen hij na den val van hel kabinet- I GambeMa niet meer mini.-ter was, daags na «lien val aan de Kamer voorgelegd en berust 1 op het hoofdbeginseldat lusschende burger- lijke maatschappijen of vereenigingen en de geestelijke congregatiën een diep ingrijpend verschil gemaakt moei worden. Dit was, zooals men weetniet gedaan in art. 1 van hel ont wei p-Dulaure en dientengevolge heeft de Senaat genoemd artikelmitsdien de geheele wel verworpen. Uil 'sGravenhage wordt gemeld: Wij bewonen maar een klein land dat niet in staat is mannen als Thorbecke en Groen in voldoende hoeveelheden op te leverenom staatsmannen van den eersten rang ten allen tijde beschikbaar le hebben. Ons ontbreken mannendie de omstandigheden kunnen be- heerschen, mannen van onbetwiste superioriteit, die met hel grzag van hun talent en van hun karakter eene partij vormen en leiden. En het geinis van zno«Janige mannen wordt ineer en meer gevoeld naar male hel gelal middelma tigheden 10'-neemt en het geloot met den ernst verdwijnt. Die middelmatigheden, in zoo groot aantal steeds aanwezig in elke vergadering maken bij gemis van een superieur man in u# vertegenwoordiging, den toestand gevaarlijk. Zij zien en zij kennen geen overwigteenieder is van eigen voortreffelijkheid bewust en stuurt zijn eigen weg. Thorbecke wist ze langen tijd le beheerschen maar ook hein hebben zij twee malen in 18G6 en in 1872. den voel geligt. In die groote massa middelmatige heeren in de 2e karner aanwezigligt naar unze mee ning de oorzaak van den toestand die schaamte en ergernis wekt. Eene rencusverlaging zal daarin geene verandering brengen. Versterkt avond mijn feest bij te wonen." 't Was Beatrice onmogelijk eenig antwoord te geven. Di Carma haar stilzwijgen ais eene toestemming opvallende, boog eerbiedig en ver trok met zijne vrienden ook de beide meisjes begaven zich naar hare kamers. Een duel is in Italië volstrekt geen buiten gewoon voorvalzoodat het ons volstrekt niet verwonderen moetdal men zoo weinig gewag van die zaak maakte. Slechts een der dagbladen vergenoegde zich om in weinige regelen deze treurige gebeurtenis te vermeldenevenwel zonder aanduiding van de namen der betrokken personen. 't Was een vreeselijk oogenblik voor de trot- sche gravin d'Êpranotoen men haren bewus- teloozen zoon uil het rijtuig naar zijne kamer droeg. Haar toorn evenaarde bijna hare smart, nadat zij de geheele toedracht der zaak ver nomen had. Zij vervloekte Beatrice als de oor- za.ik van alles en eerst het steunen van Camillo deed haar lot bedaren komen. Haastig knielde zij aan zijne legerstede neder en sprak hem op zachlcn toon moed in, bij het uilhalen van den kogelhetgeen den arts eerst na vele pogingen gelukte. Daarop gaf, deze den jongeling een pijnstillend middelzoodal bij w eldra in een genisten slaap viel. Nadat hij de gravin plech tig vcrzekeid had. dat er niet hel minste ge vaar bestond, verliet bij haar, belovende spoe dig te zullen terugkeeren. De oude dame zette zich aan dc legerstede van haar eenig kind neder en beschouwde hein met leedere blikken. Zijne regelmatige adem haling stelde haar een weinig gerust en zacht bv. hel clericaal element en wal zal het zijn Dat de school wetgeving wordt gewijzigd en dan Dan is dc band verbrokendie de individueels levens aaneenhoudt en ieder stuurt ook daar zijns weegs. Want heeft zelfs Groen niet dikwijls over insubordinatie bij zijne aan hangers geklaagd en hoe loopen ook nu nog de orthodoxe gevoelens uileen Daar moeten wal minder stem men in den raad zijn. Ziedaar het re cept Geen mandan met een overmagtig talent en vastberadenheidis in staat gedurende langen lijd het hoofd le bieden aan de spits vondigheden van een tachtigtal bekwame heeren, die allen willen meepratenwanneer hij zijn karakter niet wil verloochenen en niet wil afdalen tot laagheden en zoogenaamde politieke kunstgrepen. Wij zouden het dus wenschelijk achten dat het getal der tweede kamerleden op de hellt werd vermindeid. Voor de werkelijk groote mannen is er dan nog plaats genoeg in te vinden. Scutaride volkrijkste voorstad van Con- stantinopelis dezer dagen bet tooneel geweest van een afschuwelijke misdaad. Een sergeant der artillerie en twee soldalen van zijn regiment hadden des avonds de kazerne zonder verlof verlaten om eenigen tijd op het groote kerkhof doortebrengen in gezelschap van twee Turksche vrouwen. De militairen bemerkten echterdat die vrouwen eenige zilveren sieraden bij zich droegen en zij besloten zich daarvan meester te maken. Zij worgden hun ongelukkige slagt- offers en wierpen de lijken in een nabij gelegen drooge putwaarna zij rustig naar de kazerne terugkeerden. Den volgenden morgen begaf een der moordenaars zich in de vroegte naar het kerkhof om zich le overtuigendat er geen sporen van de misdaad te vinden warenmaar hij ontstelde niet weinigtoen hij uit de put allerlei zuchten hoorde opgaan. Vraezende dat dit tot ontdekking zou kunnen leidenbegon hij groote steenen in de put te werpen. Een voorbijganger zag dit en haastte zich het mede te deelen aan een officier van een nabijgelegen wachtpost Deze liet den moordenaar onmid dellijk arresteeren en de beide vrouwen uil de J. stond zij op om de gordijnen voor het venster te laten zakkendaar de stralen der zon hem hinderen konden toen haar oog op een brief vieldie h3ar adres droeg, 't Was een schrijven van Camillo waarin hij haar alles bekende en haar vergeving smeekte voor het verdriet dat hij haar veioorzaakte door le duelleeten. «Doch moeder," zoo eindigde hij, «langer was dien toestand voor u en mij onhoudbaardaaraan moest een einde komen gij wildel niet toe geven en ik kon en wilde evenmin mijne hoop om Beatrice nog éénmaal mijne vrouw te kun nen noemen, laten varen. Aldus ik geloof..." Verder vermocht de gravin niet le lezen. Tranen van smart en woede benevelden hare oogenen terwijl zij den brief in elkaar from melde mompelde zij dreigend «Odie vrouw Wee haarzoo ik haar weer eens ontmoet! Hoezeer haat ik haar, die mij nog 'l laatste wal mü van mijn vroeger geluk resttenamelijk de liefde van mijnen toonontsteeltDc vloek van een wreed ge folterd moederhart Zij hield verschrikt op. want zij hoorde buiten eene vrouwenstem op dringenden loon zeggen «Och, sla mij;.e bede toch niet af. laat my binnen om hem op te passengoede man ik zal u daarvoor eeuw ig dank haar zijn. Gij schudt hel hoofd alsof gij mijn verzoek weigert. Men zegt dat 't geld alle poorten opentwelnu neein mijne beurs en laat mij binnentreden Gy antwoordt mij. dat gij niet «turftwelnu, dan zal ik mij zelve helpen en ik zou wel eens willen zien. wie mij den toegang.. Meer hoorde de luisterende gravin nietzij

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1