D i n g- s d a g 12 J u n ij 1883. m 3174. Uitgever A H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit bind verschijnt Maandag en Dondcrdagatond. Abonnement per 8 maanden /l.— ïranco per poet/1.15. Advertcntiln 1--6 regel» 60 CU.elke regel meer 10 Cte. groote lettere naar plnateruimtevoor randen en andere extra inrigting geechiedt hoogere prijeberekening. Legale otfiriefilu en onteigen. Adv. per regel 16 Cte. Reclamee per regel 26 Cts. Aft. nummert 10 Cte. Bureau MUÜRHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. Politieke lloviie. Er wordt in de bladen op gewezen dat de finantiei le toestand van Frankrijk eenige be zorgdheid wekt. Steeds leverden in de maand Mei de belastingen de grootste opbrengst op doch thans schijnt niet alleen de gewone ver meerdering van ontvangsten niet te hebben plaats gehadmaar zells de opbrengst verre beneden de raming te zijn gebleven, hetgeen doel vreezen dal dit in de overige maanden van het jaar nog veel erger zal zijn. Wanneer dit juist is, zal de quaeslie ook in de Kamer wel spoedig ter sprake komen. Overigens heeft de Kamer nog zooveel werk dat het haar on mogelijk is alles voor de vacanlie alledoen. De commissie uit den Franschen Senaat welke belast is met het onderzoek van het wetsontwerpbetreffende de echtscheidingis bijeen geweest ter behandeling van hel rapport door den heer Michel uitgebragl. Een tegen ontwerp is van den heer Eyinond-Duvernay ingekomendat in beginsel tol de wederin voering van de echtscheiding strekt, doch sleehls in bepaalde gevallen. Met 5 tegen vier stemmen besloot de commissie dit legenonlweip in over weging te nemen. In 't laatst van Junij zal de verkiezing plaats hebben van de Egyptische volksvertegenwoor diging. De Sullan zal aan de mogendheden een nota riglen mei bezwaren tegen de verpligte her- vonningen. De schatkist van de Porte laat de buitengewone uitgaven niet toe. Er wordt dus een uitstel gevraagdom eerst de finanlièn in orde le biengen. Dag aan dag verschijnen in het Journal de Sl. Pélersbourg lijsten van ridderordenwelke door den Itussischen keizer bij gelegenheid der kroningsfeesten veileend zijn. Doch nog merk waardiger is een beschouwing, welke het olfi- cieuse blad over de beteekenis der keizerlijke manilesten geelt. «Te midden van pracht en luister" zooleest men, «zijn regeringsdaden volbragl, die een blijvenden invloed zullen hebben, liet keizerlijk manifest beeft duizenden verdoolden aan hunne gezinnen teruggegeven en aan de minder ge- ~~F~K U 1 Ll.KTOX. Caroline of de Stiefmoeder. Eene Novelle. 1) «Jeannette en Anna, nu heb ik u iets mede te deelenwaarover gij even verbaasd zult zijn als ik," zeide graal von Harder tol zijne vrouw en zijne dochter, terwijl hij zich aan de tafel neerzettewaarop een wel voorzien ontbijt gereed stond. «Och," vervolgde hij, «gij kunt het toch niet raden. Ik zal het u daarom maar vertellen. Zooeven ontving ik een kennisgevingdat de vijftigjarige generaal von Platen zich verloofd heeft met freule Emelie von Steineene twee-en-tw inlig-jarige jonge dame in Weenen hare geboorteplaats be kend wegens hare buitengewone schoonheid en harecoquetierie. Wal zegt gij nu van zulk eene dwaasheid «'I Is verschrikkelijkantwoordde zijne echt- genoote, ik beklaag zijne dochter diep. 'tls alles behalve aangenaam eene stiefmoeder te krijgen en dan eenedie slechts een paar jaar ouder is. En bovendien zal het Carodie hare vroeg gestorven inoeder met zulk eene innige liefde vereertzwaar genoeg vallen om eene andere vrouw die ledige plaats le zien innemen. Anna aldus wendde zij zich tol hare dochter «gij moet uwe arine vriendin eens spoedig gaan bezoekenwant zij zal wel behoefte aan opbeuring hebben." «Ja Mama zulks was juist mijn voornemen daar Mevrouw von Grader met hare vervelende opvoedingstheoriën hier heden middag een be- goede klassen belangrijke sommen kwijtge scholden. De hriel van den Keizer aan den voorzitter van den Raad van Stateden groot hertog Michaelgaf een programma van vrucht bare wetgevende werkzaamheid voor alle on derdeden van hel volksleven.(?) De verkondiging eener vredelievende staatkunde, de ukase betreffende de vrijheid van eerediensl voor de Raskolnikide toespraken lot de hoofden der gemeenten en de maarschalken van adeluil dal alles blijkt het streven naar het tot stand brengen van vriendschappelijke betrekkingen en hel vaste besluit om te voorkomendat het volk verleid worde door liedendie op hunne beurt door leugenachtige beloften lol klassen haat zijn aangezet. Slechts een krachtige rege ring waarin de Czaar de ruagl bezit en het volk hem met lielhebbend vertrouwen tegemoet komtkan de oplossing der groote vraagstuk ken bespoedigen." Hieruit zou men besluiten dat voor Rusland een nieuw leven is aangebroken. De publicist Akasoff heeft andere beschouwingen gegeven. Hij zal echter denkelijk daarvoor naar Siberië vei bannen worden ofschoon hij gematigd schreef. De Duitsche Rijksdag heeft een voor handel en nijverheid zeer belangrijk besluit genomen. Met 288 legen 111 stemmen werd in de jongste zitting besloten een kanaal te graven van Dortmund naar den Beneden-Eeras en is daarvoor toegestaan 46 rnillioen mark. 'l Was vooral de heer Hamacher die voor dit werk in de bres sprong. Allerlei. De heer Reekers, lid der Tweede Kamer, zal weldra voor den Hoogen Raad moeten leregl staandaar hij zijn pupil niet tijdig genoeg heelt aangegeven voor de nationale militie. De oproermakers le Veenendaal schijnen er niet zoo gemakkelijk te zullen afkomen als zij wel dachten, daar de zaak niet correctioneel, maar zeer spoedig crimineel door het hof le Arnhem zal worden behandeld. zoek komt afleggenzoo heb ik juist eene goede reden om hare bestraffendeafkeurende blikken le ontduikendie zij op mij werpt wanneer zij verneemt, dat ik op hel bal van dezen of genen gezant geen enkelen dans heb overgeslagen terwijl hare dochters als vergeten «muurbloempjes," de wijze van opvoeding barer mama alle mogelijke eer aandoen om nooit op den voorgrond te treden. Alzoo, ik zal mij vlug aankleedenopdat ik vroegtijdig hij Caro ben en wees niet ongerust moedertjewanneer ik wal lang bij haar blijf praten." De gepensioneerde generaal von Platen had zich vijf jaren geleden met zijn eenig kind te B.... in Duitschland gevestigd en had spoedig kennismaking met de aanzienlijkste inwoners dezer stad aangeknoopt. Zijne vrouw was ge storven toen zijne dochter Caroline slechts zeven jaren telde. Tusschen dal meisje en Anna von Harder was zeer spoedig eene innige vriendschap ontstaan en er verliep zelden een dag dat de meisjes elkander niet ontmoetten zoodat het Caro volstrekt niet verwonderde toen zij Anna ook nu aan hare woning zag aanschellen. Na de eerste begroetingen bemerkte de scherpziende Anna reeds dadelijkdat hare vriendin geschreid had en zonder eenige ver dere inleiding zeide zij tot haar: «Beste Caro, gij kent mij nu reeds zoo lang en weel dusdat gij mij vertrouwen kunt. Waarom deelt gij mij dan de oorzaak van uw verdriet niet mede, ja, ontken het maarniet, gij hebt weer geschreid. Ziet gijdaar komen de waterlanders opnieuw te voorschijn l" En Volgens de Fransche bladen is te Parijs in hechtenis genomen de graveur, die raedepligiig is aan het namaken van Nederlandsche bank biljetten. Hij is een Uollander Benjamin Salzedo genaamd. Hij werd gearresteerd ten huize van een zijner landgenooten te Charonne en heefl reeds volledige bekentenissen afgelegd. Te Saint-Lèonard in de nabijheid van An gersis een groeve ingestort, waardoor 18 personen onder de puinhoopen begraven werden. De groote wedren te Longchamp is verleden week niet zonder stoornis algeloopen. Bij die gelegenheid namen niet minder dan acht book makers de vlugt met 't hun toevertrouwde geld. Een tiental zakkenrollers werden gevat en zekere Madame James, die een medaillon in den mond had verborgen. Een Pool werd in het bezit gevonden van een brieventasch met 18000 Ir. en toebehoorende aan een eigenaar der rue Vivienne. Vechtpartijen waren aan de orde van den dag. Zoo kwam een kolossale koets met En- gelschen beladen tegen den stroom inrijden hetgeen een polilie-agent trachtte te beletten. De Mylords duldden deze tegenwerking niet, stapten uit de koels en begonnen de politie agenten te beboksen. Deze sloegen echter duchtig terug en het einde van de vechtpartij was, dal de Engelsche lords krijgsgevangen gemaakt werden en hun «Jan Plezier" in handen der politie viel. De luchtreiziger, die dezer dagen nabij VVoensdrecht neergedaald isheeft een inte ressante luchtreis gehad. Men verneemt daar omtrent het volgende De luchtreiziger Lhoste was te half acht uren des avonds te Saint Omer opgestegen en dreef spoedig over Calaiswaai hij 1200 meters boven den grond de muziek van een concert genootdat in die stad gegeven werd. Naar Gravelines voortgespoedzag hij daar een geïllumineerd bal a vol d'oiseau. Nu gevoelde Lhoste den lust bij zich op komen naar Engeland over le steken wal nog werkelijk verborg Caro haar gelaal snikkend in de handen. Anna liet haar eenige oogen- blikken weenen en hervatte vervolgens: «Kom, Caro, bedwing u en vertel mij alles opdat ik u troosten kan." «Nu danhervatte do aangesprokene zich vermannende«papa heeft zich verloofd met. «Ja zulks heb ik vernomen." «En dan vraagt gij mij nogwal mij deert riep Caro driftig uil. «Foei, Anna, ik dacht, dat gij een gevoeliger hart bezat. Begrijpt gij dan niet, hoe zwaar het mij vallen moet oin de plaats van mijne lieve moeder ingenomen te zien worden door eene andere vrouw en bovendien door zulk eene listige coquette als freule von Stein is." «Och, wellicht heeft de wereld haar erger geschilderd dan zij werkelijk isgeloof mij uw papa zal eerst alles wel rijpelijk overdacht hebbenvoordat hij aanzoek om hare hand deed." «Neen, dat heeft hij niet. Hij is zoo verblind door hare schoonheid en door hare schijnbare lieftalligheid dal hij al zijn geluk in haar bezit roeent te vinden. 0't denkbeeld is mij onver- dragelijkdat zij hier optreden zal als mees- teresse van huis cn goed en bovenal vrees ik van den wil mijns goeden vadersdie zich blindelings leiden laat door haardie hij be mint. Ik heb t)era zoo innig lief, hg heelt mij van mijne prilste jeugd zooveel mogelijk hel gemis van raoederlyke liefde en moederlijke zorg trachten te vergoedenwelke ik reeds zoo vroeg moest derven. 0nis ik d»nk aan de verwijderingdie dat huwelijk tusschen ons teweeg zal brengendan zou ik papa wel op

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1