m 5180. Dingsdag 3 SpBs Julij 1883. AKWOBOTE GODUR Uitgever Dit kW renchijnt Maandag en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden /I.—. Franco per Buretu a tt tr a m c t frdii poet/1.16. Ad»ertenti«n1—6 regels 60 Cte.e!ka regel meer 10 Cte. grooto letters naar mttttddttttw VA.W01iE.Hjrr plaatsruimtesoor randen en andere eitra inrigting geschiedt heogere prijsberekening Legale, m U UKMU1Z.EN to Amorsfoort. officieels en onteigen. Ads. per regal 16 Cte. Reelamee per regel 26 Cte. Aft. nummert 10 Cte. hOOlC Eortogr&cht Wijlt B 80. Politieke Revue. Aangaande het Franschc Chineesche conflict zegi de Times, dat Itusland de eenige mogendheid isdie de rol van bemiddelaarster inei goeden uilsh'ï vervullen kan. Duitschland Oostenrijk en Italië hebben met de zaak weinig ol niets te maken Ëngeland is met Frankrijk over Egypte nog niet op den besten voellusschen China en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bestaat altoos nog de immigratie-quaeslie inaar Rusland wordt gaarne geziente Parijs als even- tueele bondgenoot tegen het Drievoudig Ver bond te Peking wegens de onlangs verkregen minnelijke oplossing van het Koeldsja-vraagsluk. De Duitschc Gewerbeordntingsnovellede nieuwe wet op het uitoefenen van bedrijven en beroepen heelt groote ontevredenheid ver wekt door het groot aantal voor den handel zeer beperkende bepalingen welke door toe doen der conservatieven zijn aangenomen. De Derlijnschc kooplieden hebben eene vergadering gehouden om de wel te bespreken. Zij kwamen tol liet besluitzich lol den Rijkskanselier te wenden met een adres. Daarin zal de verwach ting worden uitgedruktdat Bismarck als minis ter van koophandel even goed voor den handel stand in de bres zal springenals de minister van oorlog dit heeft gedaan voor den ofti- ciersstand. Uit Soudan komen in de laatste weken meer geruststellende tijdingen. Verschillende bedouï- nen-slammen hebben zich onderworpen aan het Egyptische gezag. Er zijn vijl bataillons verzon den om de magl van Ilicks-Pacha te versterken. Rondom Damiate is een driedubbel gezond heidskordon getrokken. Alleswal uil die plaats komt, is aan een quarantaine van 17 dagen onderworpen. DE GIERIGAARD. Eene Schets. «Gelukkig ranken it gelukkig zijn." Niemand gevoelt voor den persoon, die bo- venslaanden naam draagteenige achting en geen wonder ookwant de gierigaard heeft geen mededoogen met hel lijden zijner naasten hij sluit zijn oor voor de stemdie zijne hulp inroepthij slaat geen acht op de smee- FEUILLETON. Caroline of de Stiefmoeder. 7) Eene Novelle. De dagen gingen snel voor Caro voorbij. Nu en dan kwam André haar bezoeken echter hij vertrok steeds spoedig en hoewel hij zich be leefd en vriendelijkja zelfs hartelijk jegens haar betoondezoo bemerkte zij met smart dat zulks niet voortsproot uit eenig innig ge voel voor haar. Deze overtuiging veroorzaakte haar diepe droefheid en toen André haar na verloop van eene week weer eens bezocht schrikte hij op het zien der veranderingdie er in Caro's voorkomen had plaats gehad. Hare wangen waren doodsbleek en de blik harer oogen was zoo mat en treurig, alsof zij inwendig zeer veel leed. Hare bewegingen waren langzaam en lusteloosals was zij pas hersteld van eene hevige ziekte. André kon niet be vroeden wat de oorzaak van dat alles was en haar eenige afleiding willende verschaffenwist hij haar te overhalen oin hem te paard een eindweegs huiswaarts te begeleiden. Het was een heerlijke avond. De zon was op het punt van onder te gaan en wierp hare gloeiende stralen op hel landschapdat zich voor de oogen der beide personen uilbreidde. De vogels vlogen af en aan met vroolijk getjilp en hier en daar deed de krekel zijn eentonig lied hooren. André beschouwde zijne zwijgende gezellin opmerkzaamdie met volle teugen de zachte lentelucht inademde. Hel rijden had hare kende blikken welke oniterraing schijnen te vragen bij hem is heil noch troost te vinden. Vreugdeloos en zonder eenig veredelend genot te smaken van welken aard ook, snelt het leven van den gierigaard voorbij. Geheel zondereenig gezellig verkeerzich alle genoegens ontzeg gende die hij zoo ruimschoots zou kunnen genieten brengt hij zijne levensdagen door met het bijeen schrapen van geld. Niels wordt door hem verzuimd dat dienen kan om zijne schallen te doen vermeerderen en zijn grootste genoegen bestaal daarin om zijnen rijkdom telkens en telkens weer te berekeneneen genot waaraan menig gierigaard zich dikwijls in hel holst van den nacht overgeeft. Met een zekeren wellust laat hij de glinsterende goudstukken door zijne vingers glijden en hel geluid van 'l neervallende geld klinkt hem aangenamer dan de schoonste muziek in de ooren. Ik wil trachten om T beeld van zulk een persoon in korte trekken te schet sen waardoor men kan bemerkendal geld alleen niet gelukkig maakt, doch dal een gerust geweien iemand tevredener en blijmoediger doel zijn dan alle schatten der aarde en Maar laten wij niet afdwalen. Menigmaal zegt men «het gelaal is de spiegel der ziel" en deze woorden zijn ook van toe passing op dat van den gierigaard. De wan trouwende blik zijner oogen, de rimpels in zijn voorhoofdde onaangename trek om zijnen mond geven genoegzaam blijk van de oiedele gevoelens die er in zijn gemoed woelen. Menig maal gebeurt hetdal bij zich des nachts rus teloos op zijne legerstede rondwentelt zonder den slaap te kunnen vatten. Wat zou daarvan wel de reden zijn 7 Denkt hij wellicht aan zijnen eenigen zoon die misschien op dal oogenblik in den vreemde rondzwerftverslooten door zijnen onmenschelijken vader, omdat hij, met de licht zinnigheid der jeugd eigen eenige schulden ge maakt had, welke door zijnen ouden heer moesten betaald worden, daar hij nog minderjarig was? Bij deze gelegenheid kwam hel tot een hevig looneel tusscher. vader en zoon'twelk daarmede ein digde dat de oude man het erfdeel zijner moeder aan den jongeling uitbetaalde waarmede deze de wijde wereld introk terwijl zijn vader hem bij wijze van afscheid toevoegdedat hij nim mer den drempel der ouderlijke woning zou mogen betreden Of verwijt de slem van zijn wangen met een zacht blosje gekleurdterwijl hare oogen zich bewonderend op het schoone landschap richtten. Het groene nauwsluitende rijkleed met den amazonen hoed stond haar bekoorlijkterwijl hare lokken ongedwongen langs haren rug vielen. Nu eerst viel het André op hoe schoon zij werkelijk was en hij kon zelve niet begrijpen hoe het kwamdal hij zulks eerst heden bemerkte. Hij geraakte zoo zeer in zijne gedachten verdieptdat hij geen acht sloeg op zijn paard, dat zich aan een steen gestooten had en nu eensklaps op den grond stortte en zijn berijder waarschijnlijk in de diepe sloot geslingerd had waarlangs hun pad gingindien Carodie hel gevaar in een oog wenk overzagniet bliksemsnel van haar ros gesprongen was en hem tegenhield. Hij was gered door hare tegenwoordigheid van geest. Wat zij in dat oogenblik gevoeld hadwas niet te beschrijvendoch het beven harer ge stalte, het trillen van hare lippen bewezen hare ontroering. André had zich spoedig hersteld hij richtte zich op en wilde reeds Caro's hand vatten toen dezeonder 'tlispelen van «André geliefde, zijl gij ongedeerd bewusteloos neder- zeeg. Haar in zijne armen te nemen en haar op 't gras te leggenwas het werk van een oogenblikhij knielde aan hare zijde neder en beproefde haar met water tot bewustzijn te brengen. Zij lag daar zoo kalmzoo schoon een beeld gelijk. Eene soort van beloovcring beving Item toen hij op dal bevallige wezen neerzaghij wist niet wat hij wildewat hij deed een gevoelwaaraan hij geen naam wist te geven, greep hem aan en machtiger dan geweten hein de zoo ontzettende hardheid waarmede hij de anne menschen vervolgt, die hem hunne huurpenningen niet op den gestel den lijd kunnen voldoen Of klinken hem sores de zuchten en het schreien der ongeluk- kigen in de oorendiezonder eigenlijk te weten wat zij dedengeld van hem leenden legen woekerwinst om uit dringende verlegen heid te geraken 7 Hooi t hij welligt de ver- wenschingen van een braaf werkmanwiens huisgezin met de grootste ellende te kampen heeftomdat hij hem verleidde om zijne zuur verdiende spaarpenningen in eene bedriegelijke onderneming te stortenwaarvan hij alleen de meer zaakrijke man slechts voordeel kon trek ken ten koste van den ondergang van zoo menige eerlijke familie. Ziet hij wellicht in zijne verhitte verbeelding de wanhoop op T ge laat van die arme moeder, wier kind doodziek op die armzalige kribbe ligt uitgestrekt, omdat zij hel geen voldoend voedsel kon verschaffen, wijl zij de weinige stuivers, die zij verdient, den woekeraar moet brengen wiens hart koud blijft voor hare tranenvoor hare gebeden voor hare vcrwenschingen. Hoe 'l ook zijn moge, hij kan maar geene rust vinden in zijne opge wondenheid denkt hijdat er wel eens dieven kunnen komen om hem zijn geld te ontnemen zijn geld dat hij met zooveel moeite bijeen geschraapt heeftHij meent eenig verdacht geluid te vernemen 't bloed jaagt hem door de aderen 't koude zweet parelt hem op 't voorhoofd. Hij springt overeind ijlings kleedt hij zich een weinig aan hij wil zich snel gaan overtuigen of zijne schatten nog on aangeroerd liggen. Hij ontslui'. daartoe de ijzeren brandkist en ziet met onverholen vreugde, dat alles in orde is. Mei fonkelende oogen be schouwt hij de goudstukkendie in hoopjes opgestapeld slaanmet bevende vingers betast hij de bankbiljetten. Maar wal is dat Welk schrikbeeld doet hem eensklaps onbewegelijk staan doet hem het hoofd op ae borst zinken 7 Brengt 't gezicht van dat geld hem misschien het sterfbed zijner moeder in herinneringvan de moeder die heuiozoo innig liefhad toen deze hem smeekte om zijne begeerte naar goud te beteugelen 't Is alsof bij 't gelaat dier brave vrouw ziel, waarop de jood reeds zijnen stempel gedrukt had terwijl zijn wil deed het hem zich over haar heen- bukken om een kus op haar marmerbleek voor hoofd te drukken. Of 't de aanraking zijner brandende lippen of dat de verdooving geweken was, hoe of 't ook zijCaro sloeg de oogen op en vestigde hen liefdevol op den jongelingdie verward eenige verontschuldigingen stamelde. Die blik ken de zooeven geuite woorden lieten hem nu niet meer den minsten twijfel over. Hare bleekheid, haar zwijgen, dal alles kwam hom nu niet langer raadselachtig voor en in de be dwelming van T oogenblik meende hij ook dal hij hare liefde beantwoordde. Vergeten was Emelie voor eene wijle even als de vurige toegenegenheid welke hij haar toedroeg. Hy kon zijnen opgewekten hartstocht niet bedwingeneene onweerstaanbare aandrang trok zijne oogen tol Caro. Het bloed jaagde hem door de aderen en zonder eigenlijk te weien wal hij deedbreidde hij zijne armen uit en drukte die bevende gestalte aan zijne borst. Caro dacht toen aan niels dan dat hij haar omvat hielddat zij aan ajjn hai l rustte. Zij zetten zich op eene met mos begroeide bank neder en zij bemerkten nietdat 't lang zamerhand donker geworden was. De honderd jarige boomen ruischten als de echo van de gevoelensdie in hun gemoed woelden. Een nachtegaal deed zijn heerlijk lied hooren en onwillekeurig blikten heide mensrhenktnderen hemelwaarts waar tal van sterren flonkerden. «Ziet gij die groote sterAndrézeide Caro zacht«hoe heerlijk straalt zij. Moge zij ^teeds ons levenspad zoo zacht en vreedzaam

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1