Dingsdag 17 Jul ij 1883. m 3185. Uitgever A. H. VAN CLBEFF te Amersfoort. Dit blad rerschijnt HtsmUf es Donderde fund. iboanem.nt f*t 3 maaad.n post/1.15. Adrertentiënl—t regel» 60 CU. elka repel meer 10 Cte. proete plaatsruimte roor randea ea aadere extra iariptiap peachiedt heopere prijakerekeaii officieéle ea onteigen. A4t. per regel 16 Cte. Reclame» per repel 26 Cte. Af§. numm Traiee per BurOftU Ir? MUURHUIZEN n, ïo'cu.' hoek KortegraohtWijk B 60. Kennisgevinu;. De BURGEMEESTER ran AMERSFOORT Gelet op liet koninklijk bealait van dea 17. October 1820 (Siaatablad No 22) Brengt ter kennis ran de ingezetenen dezer gemeente dat tot het uitgeven van de PATENTHLADEN aan hen die in het jongst verinopen kwartaal van het dienntjaar 1842/83 (van den 1. Februari tot en met den 30. April 1.1.) aangifte voor patentrecht hebben gedaan ten raadhuizo zal worden zitting gehouden op Zaterdag den 21. Juli aanstaande van 's voormiddags 10 tot 1 uur des na middags en dut de mcl-afgchaaliin palentbladen door den deur waarder van 'b rijks belastingen zullen worden bezorgd, togen be taling van tien c e n 11. Amersfoort, den 13- Juli 1883. De Burgemeester voornoemd W A. CROOCKEW1TWeth. fd. Br. AM8TERDAMSCHE TENTOON 3TELLÏNG3PROMEN ADEL Bewaken. Victor Penao'a Stoeleninzending. Adam. Het Panorama van Constantinopel. Elk land lieefl zijne eigene bewakers aan gesteld. Frankrijk zond een aantal mariniers. Duilschland stelde «burgerlijke" suppoosten aan wel te verwonderen voor zulk een «militair** Rijk! Rusland zond gardesoldaten groote prachtige kerelshet is waarlijk een lust om ze te zien. Wij zonden artilleristen. Al die bewakers zijn eenvoudig bewakers: anders niets. België heeft echter anders gehandeld. Het heeli in zijn corps surveillanten levens eene soort van tentoonstelling gevormdeene tentoon stelling van «uniformen." Onze zuidelijke buren toch zonden van elk wapen één man. Wij zien er dus infanterieartilleriegrenadiers en jagerssappeurs en mineursguideslan ders hussarenenz. vertegenwoordigd. Voor militairen vooral is deze levende inzen ding zeer raeikwaardig. Om van België naar Engeland te komen be hoeft men op de Tentoonstelling hel water niet over. Het water tochdat heide rijken ook hier van elkander scheidt, is geheel overbrugd en als men het niet weetzou men niet zeggen dat een breede sloot onder het geheele hoofd gebouw doorloopt Dal de Engelschen bij uitnemendheid practici zijn blijkt reeds dadelijk als men hunne af- deeling links van den grooten doorgang binnen treedt want gij vindt daar dadelijk de eminente en interessante inzending van extra-practischen aard van Victor Penso, 55 Halton Garden, Londen. Verzuim niet haar te gaan zienniet vluglig, maar reet attentiewant zij verdient 'l ten volle. 'lis waar, het «gebruik" dal van zijne in- zendingsarlikelen wordt gemaakt is bijna zoo «antiek" als de «wereldmaar zij vereenigen ook alles wat 't «moderne comfort" in practi- schen zin kan verlangen. FEUILLETON. Caroline of de Stiefmoeder. Eene Novelle. 9) Op deze wijze verliepen eenige maanden zonder dat er iets belangrijks in den kring der familie von Platen voorviel. De verhouding tus- schen Caro en Emelie was hartelijker geworden daar beide vrouwen alles zorgvuldig vermeden wat tot eenig verschil aanleiding kon geven. André's karakter werd steeds grilligernu eens was hij vroolijk en jegens zijne bruid bizonder teederdan weer in het oogloopend stil en koelzoodat Caro hem vol bezorgdheid gade sloeg en alleen hare innige liefde voor hem deed haar zijne luimen verdragen, van welke zij de ware oorzaak niet giste. André, die eiken dag meer en meer betoo- verd werd door Emelie's lieftalligheid begreep eindelijkdat die toestand onuithoudbuar was en stelde voor om aan alle martelingen een einde te maken hun huwelijk binnen eenige weken te doen plaats hebbenwaartoe zoowel de genei aal als Caro gereedelijk hunne toe stemming gaven, 't Scheen dat von Hehnbach veel geruster was nu alles bepaald was en in zijn gedrag jegens Caro straalde eene teeder- heid doorwaarvan lol heden toe slechts zelden Schreven wij in onze revue in ons Extra nummer 3182 van 7 Julij jl. over het «naaijen" en de Amerikaansche naaimachinesook dal be weerd wordt Eva de «eerste naaister" was wij durven beweren dat Adam de «eerste slaper" en «zitter" wa"hel slapen en zitten nug ouder is dan het naaijen, want Adam onderging toen hij sliepde bekende rib-operatie. Het probleem om voor het slapen en zitten nuttige, goede en goedkoope artikelen te pro- duceerenis tot dusver zeker door niemand beter opgelost dan door den Heer Victor Penso. Zijn stoelenbijna geheel van ijzerzijn tege lijkertijd rust-, zieken-, vouw- en slaapstoelen (ledikanten) en tot welk dezer vier doeleinden gij ze ook gebruikt, ze laten, vooral wat ge mak betreftniets te wenschen over. Munten zijn ledikanten bijzonder uil door eenvoud en doelmatigheidzijn springveéreo matrassen hel kan u gerust worden verzekerd zijn ijzersterk. Hoe of wij dit nu zoo precies weten Wel, doodeenvoudig: zij zijn van nieuwe con structie zijn matrassen beslaan uilsluitend uit ijzerdraad. En als «ijzer" nu niet «ijzersterk" is dan mag worden gevraagd wal of dan wél ijzersterk zal wezen De inzending van Victor Penso is flink en zijn vertegenwoordiger voor Nederland de Heer L. van Gelder, O. Z. Voorburgwal K 163 te Am sterdam, geeft steeds minzaamst alle inlichtingen die men omtrent Penso's nuttige artikelen wenschL Zijn Engeland en Turkije op de Tentoon stelling nagenoeg burenConstantinopel ligt toch nog een tamelijk eindje uit de buurt. Om daar te komen moet men zelfs hel Ten toonstellingspark verlatendoch Constantinopel is wel de moeite waard om van 't eene park naar 't andere park overteslappenvindende men vooraan in 't Vondelspark een Panorama voorstellende een gezigt op Constantinopel. Het was eene gelukkige gedachte van de ondernemers om nu eens te breken met de gewone Panorama-traditie. Deze wilde tot dus ver een veldslag of beleg tot onderwerp. Nu eens was het de slag bij Nieuwpoorthel beleg van Parijs of van Haarlem. Een oorlogsveld moge veel aantrekkelijks hebben, voor het groote publiek is op den duur eene zekere eentonigheid daarin ook in die onderwerpen moeijelijk te vermijden. Het Panorama van Constantinopel is dus iets nieuws. Trouwens de schilderachtige ligging van Stamboul en de groote verscheidenheid eenig spoor aanwezig geweest was. Onder drukke toebereidselen voor hel trous seau naderde met rassche schreden de dag van den ondertrouw. Op verlangen van den generaal zou den avond daarvóór een gemaskerd bal ten zijnent plaats hebbenwaartoe een tal van gasten genoodigd waren, ledereenarm of rijksprak reeds langen tijd vooruit over dal feesthetwelk schuierend beloofde te zullen worden. Eindelijk was de zoolang besproken avond daar. Eene onafzienbare rij equipages stonden voor het hólel van den graaf von Platen; de lakeien liepen af en aan om de portieren te openenen wierpen vluchtig bewonderende blikken op de prachtige costumes der geraas- kerdendie naar de zaal (jlden. Zij bleven aan den ingang staanals betooverd door de aan blik van al de pracht en weelde. De zalen waren herschapen in een Ooslersch lusthof, waarin de schoonste bloemen de heerlijkste geuren verspreidden en waartusschen fonteinen geplaatst waren. Allerliefste kleine prieeltjes noodigden als 'l ware een minnend paartje uit om daarin plaats te nementerwijl de hier en daar ge plaatste buffetten den meer prozaïschen raensch konden bekoren. Door een klein zijvertrek kwam men in de oranjerie, waar kunstmatig aangebrachte speelwerken hunne zachte melo dische loonen lieten hooren. van kleederdragtenwelke men er voortdurend opmerktmaakten er ook een dankbaar onder werp vandal door den eminenlan schilder meesterlijk is behandeld. Ongetwijfeld is hel een der schoonste Pano rama's welke thans bestaan. Het geziglsbedrog heeft er eene ongekende hoogte bereikt en de indruk van het onmetelijke vergezigt dal zich bij hel uittreden uit den duisteren gangeens klaps aan onzen blik ontrolt, maakt een onba- schrijlelijken indruk. lederdie te Amsterdam is verzuime vooral niet een kwartje te versnoepen om 't Panorama van Constantinopel te gaan zien. .Hij zou zich zelfs hel viervoudige van zijn geld niet beklagen te minder omdat hel een werkelijk kunstge wrocht is. De figuren zijn als onovertrefbaar tan kleur en leekening. Zij schijnen te leven en gij waant u voor een oogenblik op de groote brug van Galala zelf, alwaar alles bijna in werke lijkheid zich voor u vertoont. Wie kunstgevoel bezit, zal er daar veel voedsel voor tinden en wie geen kunstgevoel bezit, zal er daar de kiemen voor kunnen opdoen in klim mende tinteling. Menschleef toch niet enkel om te eten te drinkente slapensteeds te werken of machinaal te genieten, want dan zijl gij eigenlijk niets meer en niets minder dan de evenknia van een redeloos dier. Maar voed en veredel uw verstand uw geest zoo vatbaar voor schoonheidsgevoelvooral voor kunstgevoel. Zóó baadt gij u in zielsverheflend genot! Politieke Revue. 't Is volle komkommertijd De politiek huudl siesta. Bijna allen, die niet thuis «moeten" blijven, zijn ambulant. De echte aristocratie is naar de builenland- sche baden. De parvenu's paradeeren en vervelen zich meerendeels aan de nationale baden. Sommigen gaan dan tevens naar de rvine. JanPiet en Klaas MieJans en Gijs onder de burgerlui en proletariërsgaanmeest Zondagsnaar de Amsterdamsche Tentoonstel ling, ol naar buiten slof eten. 'l Is levens volle vacantie voor 't opkomend geslachtwier ouders daardoor zeker minder «zoraeirusl" genieten. Kortommen is in 'l prikje van den zomer beoogt derhalve zomergenoegenterwijl hel hier en daar ook kermis iszoodat men naar zijn Al de toiletten te beschrijven der aanwezige personenligt niet op onzen wegwij zullen ons alleen vergenoegen met mede te deel en dal Caro het costuuin van een Spaansch meisje gekozen had. Zij zag er bekoorlijk uiten menig masker richtte tol hel bevallig wezen eenige schertsende woorden, zonder te vermoeden, dal hel de dochter van hunnen gastheer was. Emelie was vorstelijk schoon in het gewaad van eene Oostersche vorstin. Haar kleed was als met diamanten bezaaid en om haar ont- blooten hals was een parelsnoer van onnoeme lijke waarde geslingerd. In hare lange lokken fonkelden hier en daar kostbare edelgesteenten terwijl de kroon natuurlijk niet ontbrak, leder een herkende haar dadelijk en menig bewon derd oog volgde haartoen zij aan den arm van een Ooslersch vorstwelke vermomming de generaal aangenomen hadin hel gewoel voortschreed. André had niemand zelfs aan Caro niet zijn cosluura willen openbaren, zoodat niemand hem dan ook in dien met de armen over elkaar geslagen Spaanschen edelman herkendedie met gloeiende blikken hel Oostersche vorstenpaar na staarde. Niet zoodra zag hij dat de vorst zijne schoone gezellin verliet om zich naar eene andere zaal te begevenof hij ijlde op haar toe en zonder iets te zeggen nam hij naren arm en legde hem in de zijne. De vorstin verschrikte

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1