«iet van belang ontblootIe welend.il dezer dagen een Pransch industrieel hel publiek en de kunstwereld een.lenorslemmenpoiiun.iile heelt aangeboden, lint wonderlijke produel heel «pommade plionophile" en bezitnaar liet pros pectus mededeeltde eigenschap van dengene die de pommade zes weken lang op zijn hals smeert, eene prachtige tenorstem te geven. In de bladen van zuidelijk Frankrijk wordt deze loon- en stem-syinpathiekc pommade aan bevolen. 't Hoolddepót is gevestigd te bordeaux. Wanneer de famctise uitvinder op dezen glib berige» weg voortgaat, zullen de menschheid en de kunstwereld waarschijnlijk eerstdaags ver rast en verblijd worden met sopiaan-haarolie basieep, baryton-tandpoeder, koorpillen enz. Te Sncek zijn Woensdagnamiddag jl„ bij ge legenheid van den zeilwedstrijd twee schippers gevankelijk binnengebragl. Fen van hen had in een herbergje dicht bij die stad twist gehad en daarep met een revolver een schol gelost, waardoor een der aanwezigen een kogel in het been kreeg. Dadelijk maakte hij zich met zijn vaartuigje uit de voelen maar werd door de politic achtervolgd en gevangen genomen even als zijn broederdie der politic hevigen tegen stand had geboden. I k een bekende badplaats in Saksen komt het volgende koddige verhaaltje. Een dame die moeras- ol modderbaden neinen uioesl en daartoe in hel afgesloten vertrekje wasbegon plotseling zoo hard te schellen, dat niet alleen hel bij haar vertrek behoorende badmeisje inaar ook 3I de overige hadmeisjes uit die aliiee- ling kwamen toeschieten. Heeds buiten boorde men de dame angstig gillen«Help, help! een *li»ng'" Vol ontzetting opent men de deur om te zien wal hel was en de reeds half onuiach- lige dame wijst met de hand dat er een slang in haar badkuip li*L Vastberaden steekt een een der badmeisjes haar hand in de donkere kleeverige massa en terwijl het personeel haar ademloos gadeslaathaalt zij er na eenig zoeken werkelijk een langzwart ding uitnamelijk. de dikktzwarte vlecht der badende dame Te Parijs is men een internationale dieven bende op het spoor gekomen. Een zekere Su zanne Palot opende een paar maanden geleden hare salons voor aanzienlijke vreemdelingen. De politiedoor telegrammen uit den vreemde gewaarschuwd hiel! een oog in 't zeil en legde op zekeren dag beslag op een kofferdie aan genoemde vreemdelinge geadresseerd was. De koffer bevatte een ajnlal voorwerpen van waarde. Een huiszoeking bragt ook vele kostbaarheden aan hel licht Óver de herkomst kon de dame geen voldoende ophelderingen geven. Zij is ge vangen genomen Hel schijntdat de bende werkte in verschillende steden van Europa o. a. in Stockholm en Christiania. De waarde der gevonden voorwerpen bedraagt 350,000 francs. Een verschrikkelijk spoorwegongeluk heeft in de nabijheid ven Charkow plaats gehad. Daar loopen namelijk de Azowsche en de Charkow- Nikeiajewa lijn voor een gedeelte evenwijdig vlak naast elkander. Een damein den trein naar Taganrog gezeten keek eens uit het portier -sn zag den trein van Charkow aankomenzij meende dat deze op dezelfde rails liep als de trein waarin zij zat en begon terstond vreese- lijk te gillen en te 1 oapendat er ten trein aankwam en allen verpletterd zouden worden. De overige passagiers waren daardoor zoo ont- mi| zoo schandelijk misleiden zoudt Iladt gij mede lijden met ons kind onze lieve Hermance welke nog veel te jong was 0111 slechts iets te kunnt-n begrijpen van uw misdadig gedrag? Bedacht gi| niet, dal gij door uwe handel wijze T levensgeluk van inij en ctize dochter cp bet spel zette? Zeg mij, hebt gij toen me delijden gehad Ons kind vraagde mijecnige jarenoudet geworden zijnde, naat hare moeder; wat kon ik tiaar anders rnededeelenals dal gij overleden waart? Denk nu niet, dat ik zulks deed om u la sparen0 neen hebt gij ons ge spaard 1 Hermance was te kinderlijk om haar dcelgenooto te maken van de vlekdie op onzen naam rustte en haar aldus antwoordende stelde ik haar niet alleen tevreden maar sprak ook geene onwaarheid, want gij waart even goed als gestorven voor ons Zij weendehet arme kind en ik... ik vermengde mijne kan-m met de hare om mijn vervlogen levens- gei uk en gij, de bewerkster van ai die smart gij waait ver van ons veiwijderd en baadde u nuSö.bi'-n in genot on weelde niet meer den kende aan den d 01 u schandelijk verlaten ocht- grocot en aan uwe dochter. Voorzeker meel eeoc touw reeds diep gezonken zijn wanneer bur kind haar niet lot bare plichten roept steld dat allen zoo snel mogelijk door de por tieren en de raampjes uit den wagen sprongen. Op datzelfde oogenbiik snorde de trein voorbij over de ongelukkigen heendie op de rails lagen en geen gelegenheid hadden gehad om verder te vlugten. Niet minder dan 20 personen lagen dood of vreeselijk verminkt. Zijdie aan den anderen kant uil den trein gesprongen wa ren hadden eveneens door hun onbesuisden sprong zware wonden en kneuzingen bekomen. Te Rackwilz in Sileziü heeft een zekere Schalier, die sedert twee jaren weduwnaar waszijne zes kinderen en daarna zich zeiven opgehangen. Hij bedwelmde de kinderen eerst door hun brandewijn te geven toen hing hij ze een voor een op aan spijkersdie vooral in den muur waren geslagen. Dat de man niet in een vlaag van waanzin handeldeblijkt uil de omstan digheid dat hij het moordenaarswerk voor een oogenblik staakte, om een koe vast te maken, die in den stal was losgebroken. Schüfer ver keerde in tamelijk goede omstandigheden. Uit de gevangenis te Evreux (Frankrijk) zijn in de vorige week twee gevaarlijke boeven ont snapt die op hel punt stonden naar Nieuw- Caledonië overgevoerd te worden. Een van hen Morinhad des nachts zijn ledekant legen den muur overeind gezet, was daarop geklommen en had vervolgens met ongeloofelijke inspanning een gat in het plafond gemaaktwaardoor hij op den zolder van het gebouw kwam. Met een prijzenswaardige zelfopofferingwant de tijd drong, had hij toen een lotgenoot zekeren Leglay, verlostdie evenals hij op hel vunzige kerken- slroo rusttedoor op dezelfde wijze hel pla fond te breken. Den volgenden morgen merkte de schildwacht aan den buitenmuur een in den wind fladderend beddelaken op waarlangs de beide vrienden in de gracht afgedaald waren en zoo de vrijheid hadden bereikt. Hoewel zij geheel zonder ecnige middelen waren en in hel gevangenisgewaad gekleed zijn terwijl zelfs Morin de voeten nog in de boeijen draagt, is het aan de politie neg niet mogen gelukken de stoutmoedige schelmen weder op te pakken. Een 70-jarig weduwnaar te Vriezenveen die Donderdag in ondertrouw met een .'11-jarige jongedoehter werd opgenomen verzocht Zalur- dag daarop om geen verdere kosten voor het huwelijk te makendaar hij wegens onaan genaamheden met zijne bruid voorloopig van het huwelijk afzag. Zoo een ieder vrijelijk IIop-Bilter gebruikte zou er veel minder ziekte en ellende in da wereld zijn en men begint dit te begrijpen. Geheele families behouden er, met weinig kosten, hunne gezondheid door. Wij raden elkeen aan dit uitstekend middel te gebruiken. U. Sc A. Rochester (Nieuw-York). DAGELIJKSCHE WATERSTANDEN van de Luntersche beek en de rivier de Eem. Dsn* Boude Hit» Over c7t oen. l'otii- brlo. Cef.ke- STttV. Gast laan. Kr.u. M. m. m. M M M. M. m. IS Aug 4,98 ♦.93 5,12 3,22 2,89 1,60 0,67 0,25 20 4.97 ♦,93 5,07 3,17 2,67 1,58 0,64 3,25 21 - 4,92 5,03 3,15 3,05 2,17 0.57 3,20 •22 *.96 4.91 5,ou 3,13 2,69 2,29 0,58 [>,20 23 - *.94 4,90 5.00 3,07 2,67 2,27 0,61 9,15 2* ♦,93 4,89 5,00 3.07 2.65 2.2fi 0,58 3,15 25 ♦,93 4,8b ♦,99 3,07 2,64 2,27 0,59 0,20 de heiligste de verhevenste plichtendie wij mannen in eene vrouw bewonderen en vereeren namelijk de moederplichten. Hermance groeide schoon naar lichaam en ziel opin de meening, dat gij overleden waart, hetgeen men algemeen geloofde. Graaf van Lichlenau deed aanzoek om hare handvoorzeker had hij zulks nooit gedaanindien hij alles had ge weten. Niets stond hunne vereeniging in den wegwant zij beminden elkander vurigniets dusdanen Mevrouw Werner beefde «hel misdadig gedrag mijner vrouw. Zoo ik eens zweeg ik streed den zwaren strijd... eenen kamp lusschei» plicht en liefdode liefde lol mijn eenig kindde laatste behaalde de zegeen ik bedroog u graaf van Lichtenau. Op den morgen van hei huwelijk mijner Her mance toen zij zoo schoon en rein in haar wil bruidsgewaad binnentrad en mij toefluis terde «Mijne lieve moeder ziet voorzeker ze genend van uit den hemel op mij neder0 toen ontvielen heete tranen mijne oogentoen had ik u wel willen vervl «Vader, vaderI" kreet Hermance snikkend, terwijl ook Emil zijne ontroering niet bedwin gen kon. WoriU vervolgd. AMERSFOORT, 27 Augustus 1883. De 32e vei jaardag van Z. K. II. de Prins van Oranje is Zalurdag j'. te Aincrsloort op de gebruikelijke wijze gevierd door hel uit steken der vlaggen aan de gemeentelijke ge bouwen en diverse woningen en liet bespelen van hel carillon. De lieer P. R. de Rochemont is bevorderd tot 2de Luitenant bij de Infanterie in N.-Jndië. De voordragl voor de betrekking van hoofd der openbare meisjesschool te Amersfoort, be slaat uit de dames 1. F. J. Delincée, hoofd cener gesubsidieerde school ie IJselsicin2. P. J. Roodhuijzenon derwijzeres aan dc inrigting voor middelbaar onderwijs van de dames Roodhuijzen te Am sterdam 3. L F. Eekhout(vroeger ruim 4 jaren werkzaam als 1e onderwijzeres aan de meisjesschool van mej. Dirk maat te Utrecht), te Amsterdam; 4. R. G. Visscher1e onderwij zeres aan de openbare meisjesschool te Zulpben. Op de huize Waterland bij Velsen is Vrijdag jl. in ruim 83jarigen leeftijd overleden de Min. van Slaat Jlir. Mr. W. Boreel van llogelanden. In 1842 werd hij door do Prov. Staten van Zuid-Holland naar de Tweede Kuincr der Slaten- Generaul afgevaardigd, waarin hij van hunnent wege zitting hieldtotdat door de grondwet van 1848 de reglslreeksche verkiezingen werden ingevoerd. De lieer Boreel zag zich toen door de kiezers der residentie hel mandaat van lid der Tweede Kamer toevertrouwd. Voor de zit ting van 184748 werd hij tol voorzitter der Kamer benoemd. Ook in de zitting van 1848 was hij president, en in Februarij 1831 zag hij zich weder den voorzitlerzelel verzekerd dien hij onafgebroken bleell innementot zijn benoeming, tnel ingang van 1 October 1835, lot Commissaris des Konings in Noord-llolland. Die waardigheid bekleedde bij lot 1 Mei 1800, met welken datum bij van die functie ontheven werdmet benoeming tol Minister van Staal. Van 14 December 1800 lot 2ü Nov. i860 had hij verder nog zitting in de Eerste Kamer. Wen schrijft aan dc MidJ. Ct uit den •Or lieer tic Bergh heeft het tcgpuwo.ittlig («au ie verantwoorden. Terwijl hij nog in angst en vreezo de bmlitainic wacht van de IU Rcriuj; op de aanklagt van den hoofdcommissaris van politie, werd hij lliiigsdag op een weinig .laugciumc wijte ter verantwoording geroepen door ccn ander persoon die zich door hem verongelijk! acht. Men tal sicli herinneren dat dc lieer lie liergli die van tijd tot tijd dc taak van politic en justitie meent te moeten aanvullen eenigen tijd geleden den otlirier van administratie der eerste klasse luj de marine II. openlijk aanklaagde van onredelijke handelingen en dat die aanklagt leidde tot eene geredelijke instructie ru de veroor- decling van den genoemden officier. |)ie vcruordeeling gold echter maar een deel der feiten, welke He Bergh H had ten laste gelegd het ergste feit (liet debauchecren van ren achtjarig kind) werd onbewezen bevuilden Bovendien had He liergh er op gezinspeeld dat 11 wel eens de bedrijver kou rijn van xekere gruweldaad een paar jaar geleden te Helft gepleegd ru waarvan de dader nooit is ontdekt geworden van die verdenking kou II. rich ruiveren door te bowijrendat hij destijds rich buitenslands bevond. Toen nu de officier zijn straf had ondergaan cischic Kij dal de heer Ho Bergli de beschuldigingen die onwaar gebleken waren, zou intrek ken In plaats daarvan gaf der-' in tijne Haagse lie I'cnnekrasseu te verstaan dat het bovenbedoelde bjarig kind was omgekocht om gunstig voor li. to getuigen. Dit bezorgde heni Hingsdag een standje cn eene uitdaging. 11. warhlle hem in het locaal van het departement van algemeen bestuur waar He Bergli als ambtenaar werkraam is op en ciscl.te satisfactie. He heer He lierghdie waarschijnlijk beter met eene pen dan But ecu degen kan omgaan, weigerde op grond dat de officier een vonnis tot rijn last had cn op die weigering gaf tl. op zóó hevige wijze aan zijn gemoed lachtdat hij door de boden van het departement moest verwijderd De zaak maakt hinr vrij wat sensatie en zal waarschijnlijk nog niet -uit" zijn. Als incn tc avond of morgen verneemt, dat hetzij de heer He Bergh hetzij de officier II ergens ontzield aan den weg gevonden is met een degenwond of een kogel in het hart, dan moet men maar denken dat hij viel in een eerlijk duel Thans vermelden diverse bladen dat de Heer de Bergh de uitgaaf der llaagsche Penkrassen heeft geslaakt. Uit 's Gravenhage word', gemeld Wees er zeker van datnu de koning en koningin de Amslcrdamschc tentoonstelling heb ben bezochtweldra het lijstje der deaoraliën zal komen waarover zooveel verschil heeft be staan. Is het koninklijk bezoek daarom voor velen die zich door hun arbeid aan de or ganisatie van dc tentoonstelling verdienstelijk gemaakt hebbeneen ware uitkomstin het algemeen doet bet veel genoegen dat Z. M., diemen weet betweinig ingenomen was met de expositie en haar inin of meer nolens volens opendedoch daarna zoo mogelijk nog minder sympathie er voor aan den dag legde zijn weerzin heelt overwonnen cn aan de pu blieke opinie die er eenigermate door geschokt was dal de koning de tentoonstelling eigenlijk nog niet had bezigligd'oldoening gal. Het is te hopen dal nu de prins van Oranje weldra ook eens naar de hoofdstad zal gaan, al ware het alleen reeds omdat daarnaar nu eenmaal zijn belangstelling in den bloei van de nijverheid van zijn toekomstig land wordt af gemeten. Ik gclool ten onregle, want ik weet dal de prins (en ik heb liet meermalen in her innering gebragl en met feilen gestaald) zich voor alles wal er in den lande omgaatzeer interesseert.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2