Y r ij d a g 31 Augustus 1883. m 5199. ggfcg Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Dit Mail verschijnt Maanduj en Vuitderdojaiaad. Abonnement per 3 maanden /I.— Franco per post 1.15. AdvertcntiCn1 (5 regels SO Cte elke regel mear 10 Cte.groote Idler, «nar plaatsruimtevoor randan en aodcre extra inrigting geschiedt Imngere prijsberekening. Legale officiefile en onteigen. Adv. per regel 15 Cte. Reclames per regel 25 Cte. Aft. nummtrt 10 Cte. Bureau HUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 80. Kennisgevingen. 1)0 BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter keenis van de ingeteteucn dexer gemeente dat liet door den proviucialen Inspecteur van rijks directe belastingen in Noord-Holland en Utrecht pxccutoor verklaard kohier No. 4 van de i'ERSONUKLK BELASTING over hel dienstjaar 1883/84 aan den Ontvanger van 's rijke directe belastingen alhier is ter hand gesteld aan wieu ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te veldorn. (Icilaan en op de daarvoor gebruikelijke pViatsen aangeplakt te Amersfoort, den 28 Augustus 1883. l)e Burgemeester voornoemd T. A. J VAN ASCII VAN WUCK. I)K BURGEMEESTER AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord Holland en Utrecht ciecutoor verklaard kohier vsn liet PATENTRECHT over liet dienstjaar 1883/84 aan Ontvanger van rijks directo belastingen alhier is ter hand gesteld aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op don bij do wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 30. Augustus 1883 Do Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCII VAN WUCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art 2t>3 dor wet van 29 Juni 1851 Staatsblad Nb. 85). Doen te weten dat de BKOROOTINli der plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor liet jaar IAS4, door ben aan den Raad aangeboden gedurende veertien dagen te rekenen van heden alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen en dat men van voormelde begrooling afschrift kan bekomen tegen betaling dor kosten. Amersfoort, don 30. Augustus 1883. Burgemeoster en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WUCK. De Secretaris W. L. SCIIELTUS. Hulpbank te Amersfoort Tot het geven van gelden tkr leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAGden 3. SEPTEMBER aanstaande 's namiddags van halptweb tot halfdrie, zitting Honden in een der localen van het Raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBERSecretaris. AMERSFOORT30 Augustus 1883. Z. M. heelt benoemd lol Kamerheer in buiten ge w. dienst den Heer A. W. van Uorssele, burgemeester der gemeente Ede. Onze voormalige stadgenoot de Heer Et. van de Roemer is benoemd lol houtvester 3e klasse in Nederl.-Indië. De Heer Professor C. Karsten heeft, wegens gevorderden leeftijd en den staat zijner gezond heid zijn ontslag ingezonden als lid van het collegie van Curatoren over het Gymnasium te Amersfoort. De inzameling te Amersfoort ten behoeve van 't opsporen der Varna heeft opgebragt I'409,05. Maandag is de particuliere stoomboot George uit Archangel naar de Karazee vertrokkenom de Varna op le sporen. Door den politie-agent 1e kl. E. G. Klein- herenbrink zijn Dingsdagavond te Amersfoort ontdekt en aangehouden twee militairen van hel 0. I. legerdieals niet voorzien van verlof passen, hoogst waarschijnlijk voornemens waren zich naar aangenamer oorden dan naar Atjeh te begevenzij zijn ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld en naar Harderwijk evergebragt. Bij herhaling is het dien ijverigen politie dienaar gelukt soortgelijke aanhoudingen te doen. Gij herinnert u waarschijnlijk nog, schrijft de Haagsche Correspondent der Z. C., dat inder tijd door de concessieaanvragers voor het Sciieve- ningsche badhuis als voorwaarde vve-d gesteld vrijheid om een sociëteit op te rigten waar ook gespeeld zou mogen worden. Na veel strijd werd er eindelijk door den Raad een bepaling aangenomenwaarbij aan B. en W. de magt werd gegeven het hazardspelen te verbieden. Desniellemin hoorde ik van verschillende kanten verzekeren, dat er reeds vrij grol' gespeeld wordten dat voor de vreemdelingen de toe gang tot de sociëteit zeer gemakkelijk wordt gemaakt. Ik zie echter ook niet in hoe B. en VVeth. dal zullen kunnen verhinderen. Een ander bezwaar legen de concessie was, zooals gij weet, de eisch, dat in navolging van de Fransche en Belgische zeebadplaatsen ook te Scheveningen de «bains mixtes zouden wor den ingevoerd. Eerst nam die nieuwigheid vol strekt geen opgang, maar men begint er reeds aan te gewennen. Tegenwooidig worden er reeds 100 a 150 gemengde baden per dag genomen. 0 die zeden Men schrijft uit Gravenhagc Ook ons slaatnaar ik verneem weldra een guqaaeuie te ver wachten evenals dc beide eerste steden des rijks kortelings hebben gehaddoch oen ernstige strijd ral het nu worden tussclira oud en nieuw. Nadat in don atgeloopen winter door Dr Bleekrode, I eeraar bij bet H. O hoogst interessante lezingen waren gehouden die aantoonden dat hol electrisch licht reeds vnj wat naderbij gekomen is dan de oude gaspartij meende en de vijandals voor de poorten der gasfabrieken slaathebben reeds ceDige instellingen rich bij het licht der moderne wetenschap aangesloten de nieuwe zwem- eu badiurigting was de eerste die de gloeilampjes importeerdeen het badhuis volgde. En thans is, naar ik verneem een gro .te maat schappij gevormd welker kapitaal reéel bestaatdie binnen enkele dngi-u hare electrische batterijen zal dem;siteeren en den gemeente raad verblinden met een schitterend aanbod, hetwelk zou gerigt zijn op den dood van hot gaslicht doch door dit in een of anderen zin aan de electricilcit te associeeren opdat het verledene geleidelijk in de toekomst zoo overgaan. Nadert bijzonderheden raogt ik niet raagtig worden maar invoering van electrische verlichting op groote schaalzoowel van straten als van woouhuizen moet het doel wezen dat dc onderneming zich zelfs in de naaste toekomst voorstelt. De stoker De Z.van wien onlangs gemeld werd dat hij door zijn machinist van de loco motief zou zijn geworpenis thans weder in zoover hersteld, dat hij reeds eene wandeling heeft gemaakt. Naar men zegtmoet hij ver klaard hebben dal hij niet van de machine is geworpenmaar dal de machinist hemtoen hij in de nabijheid van het station Veenendual te vroeg remdetegen den schouder heeft ge- stooten met de waarschuwing dat hij nog niet remmen moest. De schok, door dien stool ver oorzaakt zou hem van den trein hebben doen vallen. Schrik over hel gebeurde schijnt den machinist bij aankomst te Veenendaal le hebben doen zwijgen. Hij is nog altijd in hechtenis. Door de inspecteurs-rechercheurs op het ter rein der Tentoonstelling is gearresteerd een geëmployeerdedie als chef over de surveil lanten was aangesteld. Hij had zich schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende voor werpen en bij de huiszoeking werden vele ar tikelen gevondendie reeds vroeger uit étalages werden vermist. Door de Amsterdamsche afdeeling van het Nederlandsch Tooneel zal vertoond worden een oorspronkelijk blijspel van den heer F. W. van Eeden Jr.student aan de Universiteit en rector van het Amsterdamsche s.udentencorps. Het stuk draagt den naam van Hel Sonnet en speelt in hedendaagsche letterkundige kringen. Wat betreft hel onlangs meegedeelde feit dal de heer De Bergh de uitdaging van den kapitein II. weigerde schrijft de heer De B. dat dit volkomen juist is hij heeft die uildaging niet aangenomen omdat hij niet wil vechten met iemand die een groot deel van zijn militaire en burgerlijke eer achterliet ui de cellulaire gevangenis te Rotterdam. Op het ontvangen van dit weigerend antwoord voegde genoemde fl. den heer De B. toe: idan zijt gij een smeer lap," doch, schrijft de Penkrasser, dat belee- digde mij uit dien mond niet en had enkel het gevolg, dat de kapitein door de knechts op straat werd geworpen. Bij het oefenen in het geheel gekleed zwem men van een bataillon infanterie te Keulen ver dwenen een onderofficier en vier soldalen in de diepte. Ecnige uren later werden hunne lijken opgehaald. Een zells voor een kleurling buitengewoon harden schedel schijnt de neger Jarnes A. Jones te Philadelphia te bezitten. Dezer dagen werd hij bij een twist driemaal door een kogel ge troffen die op zijn hoofd werd afgevuurd. Hij viel neder en weid naar het gasthuis gebragl waar men bevond dat alle drie de kogels op zijne harde schedelbeenderen waren afgestuit. Bedaard ging daarop de neger weder zijns weegs. De Vesuvius begint gedurig meer in wer king te komen. Maandagnacht wierp hij onder luid geraas hagelbuijen van ondooi ziglige stof ten uittot op eene zeer aanzienlijke hoogte. Door het aanhoudend schokken van den grond hebben de gebouwen op den berm van den Vesuvius-spoorweg en anderen veel le lijden. Het aantal der slagtoflers, die volgens offici- eele opgave bij de ramp op Ischia zijn om ge komen is niel zoo groot als men vroeger heeft medegedeeld. De te Napels openbaar gemaakte lijst brengt het getal dooden op 1992 voor Casaraicciola waaronder 1000 vreemdelingen; 313 voor Luganote zamen 2305 personen. Te Maastricht hebben sedert eenige avonden demonstraties plaats voor de woningen van enkele personenwier huwelijkstrouw naar beweerd wordtle vvenschen zou overlaten. Feuilleton 2e bladz. Verrolg der berigtea *e btadz. Burgerlijke Stand van Amersfoort. GEBOREN: 23 Aug. Antoonz. van Jacobus Lobel en Martha Mark. 24 Aug. Maria Ca- trinad. van Johannes van Koot en Cornelia Renes. 26 Aug. Willemz. van llertnanus Schimmel en Gijsje Floor. Willemz. van Jacobus Larabertus van Werineskerken en Jo hanna Wilhelmina Evers. 27 Aug. Johanna d. van Gijsbert Pannekoek en Gerriije van der Horst. Rutgerus z. van Woulerus Rijn en Gerarda van 't Wel. 28 Aug. Jacob Lionz. van Lion Abraham de Vries en Saarije Vecht Wilhelmina Adrianad. van Hendrik Berg en Johanna van den Heuvel. 29 Aug. Geer- truidad. van Antonius Bernardus Durville en Helena Maria Evers. 30 Aug. Elisabethd. van Nicolaas Heilijgers en Elisabeth Scheep maker. Clasinad. van Jan Hendrik Broek huizen en Gerritje Hendriks. ONDERTROUWD24 Aug. Willem Ilenricus Poeschmann en Susanna Renes. GEHUWD: 29 Aug. ilendrikus Rorndewal en Alijda van der Veer. Johannes van Minnen en Anna Clara de Bree. OVERLEDEN23 Aug. Johannes Cornelis Vonk2 m. 24 Aug. Evert Hendrikse 73 j. echtg. van Maria van Daal. llermanus Jo hannes Verhaar, 6 m. 25 Aug. Jan Matthijs van den Brink13 j. Krijn Johannes de Groot9 ra. 27 Aug. Gerrit Kamphorst 74 j. wedr. van Gerriije van Meerten. Wil helmina van Eeden, 17 j. ongeh. Johanna Pijpers8 w. 29 Aug. Gerardus Joannes van Loevezijn, 72 j. echtg. van Catharina VVels. 30 Aug. Gerarda Quick, 12 m. ADVERTENTIE N. Voor de deelneming, zoo van hier als elders ondervonden bij het overlijden van Vrouwe J. S. G. I. HOLTZSCHUEgeboren SCIIELTUS, betuigen de Zonen en verdere be trekkingen welmeenenden dank. Amersfoort, 30 Augustus 1883. Aan allendie bewijzen van belang stelling gaven bij liet overlijden van onzen ge liefden Vader en Behuwdvader, den Heer FRANS JOSEPH W1LLENB0RGbrengen wij onzen hartclijken dank. A. C. LUUCX— WlLLENBORG. L. J. LUUCX S. C. SCHIMMEL—WlLLENBORG. 11. SCHIMMEL.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1